Προς το περιεχόμενο

Πόσο σημαντικό είναι να ακούει ο/η σύντροφός σας το ίδιο είδος μουσικής?


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ όταν είμασταν αρραβωνιασμένοι της έγραφα κασέτες με Τσικ Κορήα και Μαχαβίσνου, γιατί από μόνη της άκουγε μόνο από Κρόσμπυ Στιλλς έως Ντούμπι μπράδερς.

Στις συναυλίες μου όλες εντός έδρας ερχόταν πάντα κι ας είχαμε μισή ώρα αυτοσχεδιασμό σε κάθε κομμάτι.

Μετά πηγαίναμε παντού, είδαμε μαζί Santana, Pat Metheny, BB King, Deep Purple, Albert Collins, McLaughlin, Corea, James Brown, Dead can dance, Andreas Vollenweider, Tower of Power, Cat Stevens και άλλους που ξεχνώ, α και Robben Ford με το παιδί στην κοιλιά στον έννατο μήνα.

Μετά όλο και κάτι αποκλίσεις υπήρχανε, (πήγαμε κάποιες φορές σε γαβ μαζί, μιλάμε για γαβ όχι αστεία) αλλά εκείνη πιό τακτικά σε Αρβανιτάκη, Τσανακλίδου, Λαυρέντη, Γλυκερία, Κατσιμιχαίους, Λέκκα, Θηβαίο, Πρωτοψάλτη στα περισσότερα μόνη της, ενώ εγώ σιγά σιγά απομακρύνθηκα. Πλέον δεν ακολουθώ σε τέτοια όπως πχ και θέατρο. Πάει με γυναικοπαρέες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μετά πηγαίναμε παντού, είδαμε μαζί Santana, Pat Metheny, BB King, Deep Purple, Albert Collins, McLaughlin, Corea, James Brown, Dead can dance, Andreas Vollenweider, Tower of Power, Cat Stevens και άλλους που ξεχνώ, α και Robben Ford με το παιδί στην κοιλιά στον έννατο μήνα.

 

 

Εντάξει, αυτή τα ήθελε και τα έπαθε.

Εγώ το παιδί σκέφτομαι.

Τι σας χρωστούσε το έρμο?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εντάξει, αυτή τα ήθελε και τα έπαθε.

Εγώ το παιδί σκέφτομαι.

Τι σας χρωστούσε το έρμο?

μέχρι στιγμής ΔΕΝ της αρέσει ο Robben Ford

 

(θα πήγαμε και σ άλλες, αλλά πιό νωρίς...)

και μάλλον δεν θυμάμαι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Πάλι καλά που το έκανες μια φορά μόνο

 

Κάτι ξέρεις εσύ! :P Αν έβλεπες τον τρόπο με τον οποίο το είπε, θα καταλάβαινες ότι δεύτερη φορά ΔΕΝ μ' έπαιρνε... 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δεν ακούω λαϊκά, trap, rap, rnb και τέτοια.

 

Νέο θέμα : "πόσο σημαντικό είναι να ακούει ο γιος/κορη σας το ίδιο είδος μουσικής" :)

 

Ζηλεύω τον Slash και τον Αντρέα Κισερ (σεπουλτουρα) που τα παιδιά τους ακούν ρόκ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Νέο θέμα : "πόσο σημαντικό είναι να ακούει ο γιος/κορη σας το ίδιο είδος μουσικής" :)


Κάτσε να βρεθεί η κοπέλα πρώτα... :P

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα.

 

Για μένα είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει κοινός παρονομαστής όχι μόνο στην μουσική αλλά στην σύγχρονη κουλτούρα γενικότερα.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί στον leisure time είναι καλό να συγκλίνουν τα μουσικά αλλά και άλλα ψυχαγωγικά γούστα (σειρές, ταινίες κτλ).

 

Πχ εγώ με την σύντροφο έχουμε κοινά γούστα ως βάση, απο εκεί και πέρα τα γούστα του ενός συμπληρώνουν τα κενά του άλλου, πχ αυτή είναι τρελαμένη με τον Springsteen και Bowie που ποτέ δεν ήμουν κάνας τρελός fan αλλά τους εκτίμησα καλύτερα από τότε που είμαι μαζί της και τους απολαμβάνω περισσότερο, ενώ αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει από την μεριά της με τους Deep Purple κτλ. Αλλά η βάση μας είναι κοινή, Alice Cooper, Maiden, Thunder είναι μπάντες που άνετα θα κάτσουμε να δούμε ένα DVD αντί να δούμε Netflix, ενώ το να σας κάνει δώρο η σύντροφός σας εισιτήρια για τους Steel Panther είναι κάτι που εύχομαι να βιώσετε όλοι 😁. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να συνυπάρξω με κάποια που δεν έχει ιδέα από αυτά, πχ να ακούγεται στο σπίτι Ρέμος και Sin boy και να βλέπει Bachelor στον Alpha, χωρίς να θέλω να θίξω καμία κοπέλα-σύντροφο που αρέσκεται σε αυτά και πολύ καλά κάνει, απλά καταλαβαίνετε που το πάω.

 

Άλλο πλεονέκτημα είναι φυσικά ότι απολαμβάνετε τα ίδια μαγαζιά. Δεν χρειάζεται να ''της κάνεις το χατήρι'' να την πας στα μπουζούκια, ώστε την επόμενη φορά να πάτε στο ροκάδικο. Πιο πολύ χρειάζεται να κάνω αυτή την χάρη σε φίλους μου, αλλά όχι ευτυχώς στην σύντροφο.

 

Εν κατακλείδι ναι, θεωρώ ότι είναι σημαντικό, αλλά από την άλλη αυτά δεν γίνεται να μπουν σε καλούπια και σε ''κανόνες'', το θέμα είναι να είσαι με ένα άτομο που να σε γεμίζει.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
επεξεργασια
  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εκείνη πιό τακτικά σε Αρβανιτάκη, Τσανακλίδου, Λαυρέντη, Γλυκερία, Κατσιμιχαίους, Λέκκα, Θηβαίο, Πρωτοψάλτη στα περισσότερα μόνη της,

 

ΕΝΤΑΞΕΙ αν ακουγε η δικια μου τετΓια (με εξαιρεση την...διαγραμμενη)  θα την ειχα χωρισει στην εβδομαδα πανω....εσυ εισαι ΗΡΩΑΣ αυτο δεν ειναι μουσικη αυτο ειναι torture chamber ...

 

🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

ΕΝΤΑΞΕΙ αν ακουγε η δικια μου τετΓια (με εξαιρεση την...διαγραμμενη)  θα την ειχα χωρισει στην εβδομαδα πανω....εσυ εισαι ΗΡΩΑΣ αυτο δεν ειναι μουσικη αυτο ειναι turture chamber ...

 

🤣

σε live πάει για αυτά. Στο σπίτι δεν ακούει μουσική πλέον. Και να ακούει είμαστε σε διαφορετικούς χώρους, αλλά ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν αυτοί οι δίσκοι, εκτός αν ακούσει μέσω youtube

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα. Θα ήταν πιο ενδιαφέρον όμως αν έλεγε "ο ένας ψηφίζει αριστερά και ο άλλος δεξιά". 

Επεξεργασμένο από Πίκος Απίκος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου