Προς το περιεχόμενο

Τσεκάροντας το guitar action σε κλασική κιθάρα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνοντας σήμερα λίγη εξάσκηση στη κλασική κιθάρα μου φάνηκε ότι η έκτη χορδή στο 12ο τάστο είναι λίγο πιο ψηλά. Fret buzz δεν έχει και γενικά δεν ζορίζομαι όταν παίζω. Είδα στο ίντερνετ κάποιες πληροφορίες για χιλιοστά κλπ, αλλά εγώ δεν έχω τους ειδικούς χάρακες για να κάνω μετρήσεις. Υπάρχει κάποιο άλλο «κόλπο» για να διαπιστώσω αν όντως χρειάζεται να γίνει κάποια διόρθωση στο όργανο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όποια διόρθωση στο action της κλασικής γίνεται, είτε τρίβοντας τον κοκάλινο καβαλάρη ομοιόμορφα από την μεριά που πατάει, κάτι που θα μειώσει το action για όλες τις χορδές. Είτε προσεκτικά τρίβοντας (βαθαίνοντας) πολύ λίγο εκεί που πατάει η χορδή για να μειώσουμε το action της συγκεκριμένης χορδής.

Γενικώς στην κλασική οι χορδές ακολουθούν ένα κατηφορικό action από την 6η προς την 1η χορδή. Μήπως αυτό συμβαίνει και με την κιθάρα σου και σου φαίνεται ότι η 6η είναι πιο ψηλά;

Το πιο αξιόπιστο κόλπο είναι να παίζεις άνετα όσο δυνατά θέλεις χωρίς buzz. Γενικώς στις κλασικές έχουμε κάπως ψηλό action για να έχουμε πιο «καθαρό» ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου