Προς το περιεχόμενο

ENCORE GUITARS....(Tι φάση;)


leon7pap
Η απάντηση από τον Yannis Methenitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα.Φιλος μου χαρισε μια κιθαρα που του ειχε φερει καποτε ο πατερας του απο την Αυστραλια.Ειναι 12χορδη με την ονομασια ENCORE στο headstock.Εψαξα λιγο στο ιντερνετ μα δεν βρηκα και πολλα...συγκεκριμενα με αυτο το λογοτυπο δεν βρηκα ΚΑΜΙΑ αλλη φωτο.Η κιθαρα ηταν σε αθλια κατασταση  παρατημενη σε ενα υπογειο για 15 χρονια καθως ο φιλος δεν παιζει ....γεματη μπογιες...κατι μπισκοτα ....και ξερα φυλλα...χτυπηματα παντου...μεσα της ειχε ενα μπλοκακι "Διεθνες" με κατι σημειωσεις για λατομεια....τα κουριστηρια μολις τα εστριψα μου εμειναν στο χερι απο την σκουρια κι γενικα ηταν για αντιτετανικο η ολη φαση.Μετα απο καμια ωρα ξεντυσιματος απο το παλιο hardware και καθαρισματος μεχρι να φυγουν ολες οι ξερες μπογιες ηρθε στα ισια της (τροπος του λεγειν καθως το μπρατσο με ια προχειρη ματια φαινεται να εχει στριψει λιγο...) Εχω ηδη παραγγειλει καινουρια tuning pegs, pins,nut,saddle και δυο σετ χορδες για δωδεκαχορδη και περιμενω.Δε θα εμπαινα καν στη διαδικασια αν δεν ηταν δωδεκαχορδη που δεν εχω.

Εχει καποιος γκουρου του φορουμ εμπειρια με αυτες τις κιθαρες;

Ποια να ειναι η αξια τους περιπου καθως ειδα κιθαρα encore 12χορδδη και με 100 και με 700 ευρω....

Ευχαριστω για το χρονο σας!!

Παραθετω μερικες φωτος!

IMG_20210106_153904.jpg

IMG_20210106_154140.jpg

IMG_20210117_175712.jpg

IMG_20210117_175730.jpg

IMG_20210117_175946.jpg

IMG_20210117_181924.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτογραφία αν είναι μασίφ το καπάκι, δες εκεί στην τρύπα του ηχείου αν κάποιο ''νερό'' συνεχίζει από την εξωτερική επιφάνεια στην εσωτερική...

 

Δες αν τα νερά της πλάτης μέσα στο ηχείο είναι ίδια με την εξωτερική επιφάνεια της πλάτης, αν δηλαδή ένα σκούρο σημείο από μέσα είναι σκούρο και από έξω πχ, αν μασίφ.

 

Το burst στις ακουστικές δεν μου αρέσει, το headstock είναι πολύ ωραίο, η κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση, αν είναι και μασίφ και ακούγεται καλά τι σε νοιάζει πόσο κάνει

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτογραφία αν είναι μασίφ το καπάκι, δες εκεί στην τρύπα του ηχείου αν κάποιο ''νερό'' συνεχίζει από την εξωτερική επιφάνεια στην εσωτερική...

 

Δες αν τα νερά της πλάτης μέσα στο ηχείο είναι ίδια με την εξωτερική επιφάνεια της πλάτης, αν δηλαδή ένα σκούρο σημείο από μέσα είναι σκούρο και από έξω πχ, αν μασίφ.

 

Το burst στις ακουστικές δεν μου αρέσει, το headstock είναι πολύ ωραίο, η κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση, αν είναι και μασίφ και ακούγεται καλά τι σε νοιάζει πόσο κάνει

Απ οτι μπορω να δω απο την τρυπα του ηχειου..τα νερα που βλεπω...υπαρχουν και στην πλατη.Για το μπροστα καπακι δεν μπορω να δω...πρεπει να βαλω το boroscope για κινητο που εχω αλλα δεν ξερω που το εχω...

Θα με ενδιεφερε να ξερω την αξια της.Αν δεν ειναι καυσοξυλο...θεωρω οτι πρεπει να ενημερωσω και τον φιλο και γιατι οχι να του την επιστρεψω κιολλας...

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αυτη η φωτο που δειχνει το παχος απο ο καπακι βοηθησει στο να ξεχωρησει καποιος αν ειναι μασιφ η οχι....

1610908033119.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αν είναι μασίφ η πλάτη είναι και το καπάκι, δεν έχω δει όργανο με μασίφ πλάτη και καπάκι φλούδες, μόνο το ανάποδο. είναι βιαστική παραγωγή πάντως, δεν έχουν κάνει φινίρισμα στην τρύπα του ηχείου μετά το κόψιμο, αλλά πρέπει να είναι μασίφ, το στρίψιμο του μπράτσου φτιάχνεται. Το καπάκι έχει βουλιάξει μπροστά από τη γέφυρα καθόλου? δες και τα πλαϊνά αν είναι μασίφ όπως είδες και την πλάτη

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Αν δεν ειναι καυσοξυλο...θεωρω οτι πρεπει να ενημερωσω και τον φιλο και γιατι οχι να του την επιστρεψω κιολλας...

Off topic αλλά εύγε!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Συνήθως αν είναι μασίφ η πλάτη είναι και το καπάκι, δεν έχω δει όργανο με μασίφ πλάτη και καπάκι φλούδες, μόνο το ανάποδο. είναι βιαστική παραγωγή πάντως, δεν έχουν κάνει φινίρισμα στην τρύπα του ηχείου μετά το κόψιμο, αλλά πρέπει να είναι μασίφ, το στρίψιμο του μπράτσου φτιάχνεται. Το καπάκι έχει βουλιάξει μπροστά από τη γέφυρα καθόλου? δες και τα πλαϊνά αν είναι μασίφ όπως είδες και την πλάτη

Στο πλαι ειναι μασιφ σιγουρα καθως τα νερα που ειναι μεσα τα βλεπω και απ εξω.Εβαλα το κινητο μεσα για να δω το καπακι και ειδα σωστη τη φορα των νερων εκτος απο το σημειο κατω απο τη γεφυρα που φαινεται να εχει αλλο ενα δευτερο ξυλο κατα μηκος των τρυπων των pins με αντιθετα νερα (ισως για ενισχυση;)

Οχι δεν εχει βουλιαξει το καπακι μπροστα απο τη γεφυρα.

Και το στριψιμο στο μανικι...μιλαμε για απειροελαχιστο...θελω να το δω οταν περασω χορδες αν θα επηρρεασει.

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καυσόξυλο, τα ανταλλακτικά της τα αξίζει, και με στραβό λαιμό μπορείς να ακούσεις τι μπάσα έχει και αν ειναι συνολικά loud...
καλορίζικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://jedistar.com/encore/

 

Encore guitars is a brand of the UK importer John Hornby Skewes.

The brand first appeared in 1958 and were a House brand name which were originally built in Japan. Strangely enough there was also an association with Tiesco Corp and Aria Guitars. and they were produced at a variety of factories in Japan (presumably and initially to the cheapest builder) that said in the mid 1960’s and up to the early 1980’s some of the encore Archtops were made at both Fujigen and Matsumoku this was all prior to JHS taking the brand name in 1980. when most production moved to countries that would provide lower labour costs. and by 1981 all production had ceased in Japan.

Encore Catalogs

2008 catalog

2010 Catalog

2012 Catalog

2013 Catalog

 

Και εδώ λέει ότι ήταν το προηγούμενο label πριν τις Vintage

"As a brand name, Encore®, the ‘Precursor’ to the Vintage brand, has started millions of guitar players on their journey. Today, the Encore brand, which covers acoustics, electrics, and basses, is sold alongside Vintage in over 140 markets around the world. |

https://vintageguitarsrus.com/pages/history

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamtam και Άγιος ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.Τελευταια πληροφορία ότι η κιθάρα ήρθε στην Ελλάδα το 1989 από την Αυστραλία και ότι αγοράστηκε σίγουρα αρκετά νωρίτερα από τον πατέρα του φίλου σε δημοπρασία.(ίσως ο σειριακός αριθμός που τελειώνει σε 82 να "δείχνει" το έτος κατασκευής κατά το μοτίβο που ακολουθούν πολλές εταιρίες...εξ ου και η διαφορετική γραμματοσειρά στο λογότυπο που δεν συναντάται στις νεότερες...(βασικα πουθενα στο ίντερνετ δεν βρήκα με ίδιο logo)

Θα την φτιάξω και ότι είναι...είναι...  :-) 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου