Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς σιγά σιγά λύνονται τα προβλήματα του σεταρίσματος του νεου υπολογιστή, με κάθε καινούργιο υποσύστημα που στήνεται βγαίνει και ένα νέο.

Το τελευταίο είναι η παρεμβολή του υπολογιστή στην audio αλυσίδα που είχα σεταρισμένη τόσο καιρό, πετάλια, εφέ, κομπρέσορες, φέτες κλπ. Σχετίζεται σίγουρα με τον υπολογιστή (εξαφανίζεται όταν κλείνει) και μάλλον με την γραμμή, το τροφοδοτικό, τους ανεμιστήρες.

Ήδη έχω αρχίσει και ψάχνω για λύσεις αλλά μια γνωμη θα ήθελα καθώς, όλοι, επαγγελματίες ή μη έναν υπολογιστή χρησιμοποιούν.

Μέχρι τώρα με τον προηγούμενο (laptop) δεν υπήρχε θέμα.

 

Βάζω το βίντεο για να δείτε την ένταση της παρεμβολής σε σχέση με την κιθάρα, και πως αλλάζει κάθε ένα δλ που στέλνει η κάρτα δεδομένα

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στον κόσμο των ΕΜΙ 

 Δεν μπορώ να δω τώρα το βίντεο. 

 

 Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις αλλά αν η μητρική σου δεν υποστηρίζει καλό shielding /δεν έχει κάποιες λειτουργίες που το ρυθμίζουν με ένα μικρό κόστος στην απόδοση, υπάρχουν κάποιες τελευταίας γενιάς που το κάνουν, τότε....... καλά κρασιά. 🤣 Το αναφέρω εγώ γιστι από τότε που το έψαξα και πήρα ανάλογες μητρικές, ήταν και η μόνη λύση που απέδωσε, αν και δεν έχω τρελές απαιτήσεις προσωπικά απέδωσε θεαματικά. 

 

 Για αρχή απέφευγε να τα έχεις όλα στην ίδια πρίζα /γραμμή ρεύματος. 

 

 Καλό κουράγιο ❤️

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Καλώς ήρθες στον κόσμο των ΕΜΙ 

 Δεν μπορώ να δω τώρα το βίντεο. 

 

 Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις αλλά αν η μητρική σου δεν υποστηρίζει καλό shielding /δεν έχει κάποιες λειτουργίες που το ρυθμίζουν με ένα μικρό κόστος στην απόδοση, υπάρχουν κάποιες τελευταίας γενιάς που το κάνουν, τότε....... καλά κρασιά. 🤣 Το αναφέρω εγώ γιστι από τότε που το έψαξα και πήρα ανάλογες μητρικές, ήταν και η μόνη λύση που απέδωσε, αν και δεν έχω τρελές απαιτήσεις προσωπικά απέδωσε θεαματικά. 

 

 Για αρχή απέφευγε να τα έχεις όλα στην ίδια πρίζα /γραμμή ρεύματος. 

 

 Καλό κουράγιο ❤️

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι αν είναι να κατηγορήσω μόνο υπολογιστή ή συνέργεια.

Πχ ο παλιός μου λαμπάτος στο ίδιο setting με το laptop έκανε τα ίδια. Αλλά με solid state rack δεν έκανε τίποτα.

 

Η ΜΒ δεν είναι καθόλου της πλάκας θα έλεγα. Asus prime b550.

Τώρα για θέμα shielding το κουτί έχει δυό γιάλινες επιφάνειες....

 

Για άλλη πρίζα....αρκετά ζόρικο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλε,θυμιζει θορθβο απο διαφορα γειωσης,ο ποιο λογικός και ευκολος αλλα οχι πολιτικα ορθός τροπος να το διαπιστώσεις,ειναι να βάλεις δυο τρεις στρωσεις μονωτικής ταινιας στην γειωση του τροφοδοτικου καλωδίου του υπολογιστή ετσι ωστε το συνολο των συσκευων να παρει την γειωση των υπολοιπων,εαν συνεχισει βγάλε και το τροφοδοτικο του μονιτορ οσο κανει θορυβο......(ειμαι πρωην τεχνικος -ηχοληπτης live.τα ειχαμε δει ολα στην δουλεια μας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οταν αγορασα μονιτορ εχω τρελους hum ηχους, οταν ανοιγω συγκεκριμενες multimedia εφαρμογες, οι οποιοι ηχοι ειναι μονιμοι on, ασχετως εντασης ηχειων.

 

Με τα προηγουμενα ηχεια δεν ειχα θεμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Απ' οταν αγορασα μονιτορ εχω τρελους hum ηχους, οταν ανοιγω συγκεκριμενες multimedia εφαρμογες, οι οποιοι ηχοι ειναι μονιμοι on, ασχετως εντασης ηχειων.

 

Με τα προηγουμενα ηχεια δεν ειχα θεμα.

άρα ξέρεις τον ένοχο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

άρα ξέρεις τον ένοχο

 

jbl μονιτορ έχω τώρα, ενώ πριν είχα έναν ενισχυτή με δυο παθητικά ηχεία.

Δεν θα αλλάξω τα jbl. Για κάποιον λόγο συμβαίνει αυτό. Πιθανόν να πρέπει και εγώ να τα βάλω σε άλλη πρίζα κλπ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

jbl μονιτορ έχω τώρα, ενώ πριν είχα έναν ενισχυτή με δυο παθητικά ηχεία.

Δεν θα αλλάξω τα jbl. Για κάποιον λόγο συμβαίνει αυτό. Πιθανόν να πρέπει και εγώ να τα βάλω σε άλλη πρίζα κλπ.

Δεν εχουν προστασία οι ενισχυτες τους απο παρεμβολες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι αν είναι να κατηγορήσω μόνο υπολογιστή ή συνέργεια.

Πχ ο παλιός μου λαμπάτος στο ίδιο setting με το laptop έκανε τα ίδια. Αλλά με solid state rack δεν έκανε τίποτα.

 

Η ΜΒ δεν είναι καθόλου της πλάκας θα έλεγα. Asus prime b550.

Τώρα για θέμα shielding το κουτί έχει δυό γιάλινες επιφάνειες....

 

Για άλλη πρίζα....αρκετά ζόρικο...

Δεν έχει να κάνει αν είναι καλή η μητρική. Κάποιες έχουν κάποιες δεν έχουν καλό shielding. 

 Συνήθως το αναφέρουν στις προδιαγραφές αλλά αυτό που λέω δεν είναι απόλυτο 

 Είναι απλά ένας παράγοντας που μιλωντας εμπειρικά βέβαια μου έλυσε το πρόβλημα 

 Το κουτί δεν έχει να κάνει τόσο κατά τη γνώμη μου. Είναι το shielding των θυρών ( κυρίως των pci και το shielding των chipset) που θα εμποδίσουν τις παρεμβολές από εσωτερικά μέρη του υπολογιστή ή από εξωτερικό εξοπλισμο που συνδέεται στις θύρες του και θέματα γείωσης όπως αναφέρθηκε. 

 

 Είναι ένα θέμα όλα αυτά. 

 

 Καλη τύχη γιατί είναι ενοχλητικό θέμα πραγματικά άμα συμβεί και δεν λύνεται εύκολα. 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου