Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από τότε που πήρα κάρτα ήχου και ηχεία. Το έχω ψάξει άπειρα, δε φαντάζεσαι.
Αντίστοιχο θέμα που είχα βάλει σε ένα tech forum: https://linustechtips.com/topic/1242540-processing-noise-from-speakers-but-not-from-headphones

 

Εγώ είχα θόρυβο ακόμα και όταν κουνούσα το ποντίκι, επειδή είχε Polling rate 1000. Το κατέβασα στα 125 και τώρα δεν ακούγεται. Είχα θέμα μόνο όταν έμπαινε το PC στα Windows. Έβαζα το setup μου σε λαπτοπ και όλα ήταν οκ. Έκλεινε το PC, ok. Απομόνωνα τα ηχεία, οκ. Άπαξ και τα έβαζα στην κάρτα ήχου που ήταν συνδεδεμένη στο PC, είχα πάντα θόρυβο. Παρατήρησα επίσης ότι ανέβενε ο θόρυβος αν ανέβαζα το gain πίσως από τα ηχεία.

 

Είναι ground loop πρόβλημα 100%, και πηγάζει από τη μητρική - το ρεύμα που δίνει - απ'όσο έχω καταλάβει. Αντί να πάει κατευθείαν στην κάρτα ήχου, περνάει από παντού με αποτέλεσμα να έρχεται με παρεμβολές. Επιρρεάζεται από τη χρήση του επεξεργαστή, και ακόμη περισσότερο από την κάρτα γραφικών, πχ όταν πας να τρέξεις ένα παιχνίδι.

Η λύση (μάλλον) είναι αυτό εδώ το ματζαφλάρι: https://ifi-audio.com/products/idefender-plus/

Το βάζεις στο USB της motherboard και βάζεις από πάνω την κάρτα ήχου. Και επειδή η κάρτα ήχου δε θα παίρνει ρεύμα, θα πρέπει να πάρεις αυτό https://ifi-audio.com/products/ipower/ για να της δώσεις ρεύμα. Όμως είναι πολύ ακριβή λύση, καθώς κάνει 60ευρώ το κάθε κομμάτι.
Skroutz: https://www.skroutz.gr/s/23587989/iFi-Audio-Idefender-Plus.html
https://www.skroutz.gr/s/13741108/iFi-Audio-Audio-iPower-5V.html

 

Αν βρείτε άλλη λύση, θα την ήθελα και εγώ, γιατί δε τα έχω αγοράσει ακόμα αυτά. Βέβαια τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι μου βγάζει θόρυβο μόνο το δεξί ηχείο πλέον και λίγο μειωμένο. Στο αριστερό ακούγεται απειροελάχιστα.

 

Edit: Δε ξέρω αν θα έκανε δουλειά κανένα UPS... Παίζει?

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι  φιλε,θυμιζει θορθβο απο διαφορά γειωσης,ο ποιο λογικός και ευκολος αλλα οχι πολιτικα ορθός τροπος να το διαπιστώσεις,ειναι να βάλεις δυο τρεις στρωσεις μονωτικής ταινιας στην γειωση του τροφοδοτικου καλωδίου του υπολογιστή ετσι ωστε το συνολο των συσκευων να παρει την γειωση των υπολοιπων,εαν συνεχισει βγάλε και το τροφοδοτικο του μονιτορ οσο κανει θορυβο......(ειμαι πρωην τεχνικος -ηχοληπτης live.τα ειχαμε δει ολα στην δουλεια μας.)Κανε το και βαλε σε οσες συσκευες σου κανουν,Αυτή η διαταξη ονομαζεται lifted ground και σωζει απο θορυβο.....στελνω μια εικονα...τρεις στρωσεις ταινια .

 

thumbnail (2).jpg

thumbnail (1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ιδιατερα εφοσων εχει γειωση απο τις λοιπες συσκευεσ μεσω της θωρακισης των καλωδιων ηχου.Ομως αμα βρεις την συσκευη που κανει τον θορυβο ,αλλαζεις το τροφοδοτικο του εαν ειναι tower h αν ειναι  μονιτορ -οθονη αστο χωρις γειωση,κανει κοινη γειωση με το συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, proto είπε

Οχι ιδιατερα εφοσων εχει γειωση απο τις λοιπες συσκευεσ μεσω της θωρακισης των καλωδιων ηχου.Ομως αμα βρεις την συσκευη που κανει τον θορυβο ,αλλαζεις το τροφοδοτικο του εαν ειναι tower h αν ειναι  μονιτορ -οθονη αστο χωρις γειωση,κανει κοινη γειωση με το συνολο.

 

η συσκευή που κάνει τον θόρυβο είναι το καινούργιο πισι καθώς ο θόρυβος δεν υπήρχε πριν. (με άλλο υπολογιστή)

Προφανώς δεν μπορώ να έχω τον υπολογιστή χωρίς γειώση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ηλεκτρολόγος. 

Λοιπόν 2008 καινουργιο λαπτοπ με firewire καρτα ηχου εκανε αυτον το θορυβο.

Το ηθελα για live, τοτε εβγαινα μονο με λαπτοπ και midi controller. 

 

Η σουκο μου εκανε το θορυβο. 

Αλλαξα τροφοδοτικο και αγορασα απο τα βαριά με την απλη πλατια μπρίζα. 60 ευρω το πηρα. 

 

Το πρόβλημα λυθηκε. 

 

Επισης αν εχεις και κανα φωτιστικό στην γραμμη βγαλε το. 

 

Καποιοι μου ειχαν πει να βαλω μονωτική ταινία στα μέταλλα, αλλά είμαι πολύ κότα για να το κάνω και γι αυτο αγορασα αλλο τροφοδοτικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσε τα ολα να λειτουργουν με θορυβο,μετα βγαλε απο την πριζα το μονιτορ του pc,να σβησει,εαν συνεχιζει ο θορυβος τοτε το τροφοδοτικο του υπολογιστη εχει πολυ κακο sheild  η η motherboard καταναλωνει τα 5 volt στα ορια αντοχης του τροφοδοτικου.Για να μην χαλασεις χρηματα ανοιξε το pc προσεκτικα και βαλε το παλιο τροφορδοτικο δοκιμαστικα .Μετα αναψε τα ολα να δεις εαν πρωτον ο θορυβος υπαρχει και δευτερον εαν ειναι ιδος η διαφορετικος,εαν εχει αλλα χαρακτιριστικα η καθολου θορυβο τοτε αγορασε ενα καλυτερο τροφοδοτικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, proto είπε

Συνδεσε τα ολα να λειτουργουν με θορυβο,μετα βγαλε απο την πριζα το μονιτορ του pc,να σβησει,εαν συνεχιζει ο θορυβος τοτε το τροφοδοτικο του υπολογιστη εχει πολυ κακο sheild  η η motherboard καταναλωνει τα 5 volt στα ορια αντοχης του τροφοδοτικου.Για να μην χαλασεις χρηματα ανοιξε το pc προσεκτικα και βαλε το παλιο τροφορδοτικο δοκιμαστικα .Μετα αναψε τα ολα να δεις εαν πρωτον ο θορυβος υπαρχει και δευτερον εαν ειναι ιδος η διαφορετικος,εαν εχει αλλα χαρακτιριστικα η καθολου θορυβο τοτε αγορασε ενα καλυτερο τροφοδοτικο.

 

 

Μα γιατί να κλείσω το μόνιτορ? Σου λεω αν ανοίξω το λαπτοπ και βάλω εκεί την κάρτα ήχου δεν ακούγεται. Αν βάλω την κάρτα ήχου στο καινούργιο πισί θα ακούγεται. Το μόνο πράγμα που αλλάζει είναι ο υπολογιστής ολόκληρος.

τι εννοείς παλιό τροφοδοτικό?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ενα στα δεκα προβληματα θορυβου στα tower ειναι τα φτηνα τροφοδοτικα απο τα refurbised monitor,για δοκιμη λοιπον απλα βγαλτο απ την πριζα οταν λειτουργουν ολα και δες εαν εχει θορυβο ,εαν συνεχιζει  αποκλειεις το μονιτορ ως πηγη θορυβου και θεωρησε δεδομενο οτι το τροφοδοτικο του tower ειναι β grade και μετα την δοκιμη της αντικαταστασης που σου ανεφερα πριν με  ενα παλαιοτερο θα πιστοποιησεις οτι ειναι αυτο και χρειαζεσαι καινουργιο καλης ποιοτητας.

...εαν εχεις καποιο τροφοδοτικο απο  παλαιοτερο pc εννοω.....για δοκιμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου