Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

ναι αλλά όταν είναι μόνιμα πάνω στο τροφοδοτικό είναι επίσης κι η γείωση

 

Το τροφοδοτικό του laptop είναι εξωτερικό, είναι ένα power brick, λειτουργεί διαφορετικά.
Επίσης το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν παρουσιάζεται σε όλες τις motherboard, αλλά σε κάποιες, και φθηνές και ακριβές. Είχε πει και κάποιος πιο πίσω ότι είναι το shielding που έχει η motherboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδεύουμε τα πραγματα.

Το shielding παίζει ρόλο σε εκπεμπόμενη παρεμβολή (που κατά τη γνωμη είναι το πρόβλημα) και η μεταφορά μέσω του usb είναι το θέμα του grounding.

 

όλοι οι υπολογιστές δουλεύουν με 12 volt και με 5. Στην περίπτωση του laptop παίρνουν από 230 και βγάζουν 20 εκτός του υπολογιστή και μέσα το σταθεροποιούν στα 12 και στα 5.

Σε υπολογιστή desktop το τροφοδοτικό κάνει τα 230 12 και 5 και τέλος.

Οι φιλοσοφία είναι μία και στις δυό περιπτώσεις. Η ισχύς αλλάζει μόνο.

Εγω φοβάμαι περισσότερο το γιαλί στο κουτί, αλλά καθυστερεί μια παραγγελία για μακρύ hdmi.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά 99% είναι ίσως πρόβλημα που λύνεται με γαλβανική απομόνωση, όπως γίνεται δηλαδή και με τα DI.

 

Επειδή ήδη άνοιξα θέμα στα RME forums και εκεί καταλήγουν σ αυτό. Υπάρχουν isolators που κάνουν τη δουλειά αυτήν αλλά ακριβώτερα από το ifi.

Θα το ψάξω περισσότερο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν κάποιος το ανέφερε πιο πριν και δεν το πήρε το μάτι μου. 

 

Έχουμε τσεκάρει μήπως το backplate (I/O shield) είναι τζαναμπέτικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Συγγνώμη αν κάποιος το ανέφερε πιο πριν και δεν το πήρε το μάτι μου. 

 

Έχουμε τσεκάρει μήπως το backplate (I/O shield) είναι τζαναμπέτικο;

 

 

τι ακριβώς εννοείς?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.com/search?q=i/o+shield&sxsrf=ALeKk00XgX_jaMVrCZsSs4EldHfGXCLtGg:1611076182089&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiI9qe8vqjuAhUQjRQKHTLRBw8Q_AUoAXoECBAQAw&cshid=1611076268924109&biw=1280&bih=891

 

Αυτό το μίζερο τσιγκάκι που μπαίνει σαν καπάκι στην πλάτη, στα βύσματα που βγάζει η μητρική. Μερικές φορές τυχαίνει κατά την εγκατάσταση κάποια από όλα αυτά τα απαίσια αυτάκια που έχει να στραβώσουν, και να ακουμπούν κάποιο βύσμα σε σημείο που δεν πρέπει. Την είχα πατήσει παλιά σε υπολογιστή μου που έκανε γργργρ όταν κουνούσα το ποντίκι (usb). Έφταιγε αυτό (εκ των υστέρων το κατάλαβα). Το έβγαλα, το έβαλα σωστά, κοίταξα μία και τους αποστάτες που κρατούσαν τη μητρική και τις βίδες (αφού τον έλυσα που τον έλυσα τον υπολογιστή) και έστρωσε. Μακάρι να είναι κάτι τόσο απλό στην περίπτωση σου, μπορεί και να το έχεις τσεκάρει ήδη, απλά το ρίχνω σαν ιδέα κι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, καινούργια ΜΒ είναι....

αν είναι απ τη μάνα της έτσι...

 

θα το δω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dm,δεν θα ξαναφερθώ δημοσίως για την γείωση εφόσον  θεωρείται επικίνδυνο,αν και εννοούσα να κανεις δοκιμή και οχι σε μόνιμη λειτουργία.Ωστοσο τα loop isolator sta lines υποβαθμίζουν καπως την ποιοτητα του ήχου.Εαν δεν βγάλεις ακρη απλά αγόρασε ενα ac to ac 220 το 220  (500+ watt) μετασχηματιστή απομονωσης με lift και ολα καλά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, proto είπε

Φιλε dm,δεν θα ξαναφερθώ δημοσίως για την γείωση εφόσον  θεωρείται επικίνδυνο,αν και εννοούσα να κανεις δοκιμή και οχι σε μόνιμη λειτουργία.Ωστοσο τα loop isolator sta lines υποβαθμίζουν καπως την ποιοτητα του ήχου.Εαν δεν βγάλεις ακρη απλά αγόρασε ενα ac to ac 220 το 220  (500+ watt) μετασχηματιστή απομονωσης με lift και ολα καλά .

 

δεν σε κατηγόρησα, απλώς συζητάμε. Το έχω κάνει άλλη φορά σε λαπτοπ και ξέρω ότι θα δουλέψει. Αλλά δεν θέλω να το κάνω και να το έχω μόνιμο.

Αυτή τη στιγμή κάνω διάφορες δοκιμές και σιγά σιγά κάπου θα καταλήξω.

Καλή η συμβουλή για το ac/ac. Δεν το είχα σκεφτεί

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου