Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πόσο στοιχίζει δηλαδή?

Και τελικά γείωση δεν έχεις ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60-100 ευρω /ειναι lift διάταξη με απομόνωση.Το βάζουν και στις πισινες στον φωτισμό γιατι σε περιπτωση διαρροής δεν υπαρχει θεμα,Και εμεις στα εργαστήρια ηλεκτρονικων  τον εχουμε μόνιμα για ευνόητους λογους.Ειναι ακριβώς η ιδια αρχη συνδεσμολογίας  με τα διαφορα διπολικά pack οργανων που εχεις συνδεμενα στο studio σου,ειναι lift.Ετσι παιρνουν ολα τα μηχανήματα  γειωση απο αλλη συσκευη.Ειναι ασφαλες απο οσο γνωριζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις κάποιο λινκ εκτός από την εικόνα?

ή εναλλακτικά λινκς?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Στις 19/1/2021 στις 12:26 ΠΜ, Alex Raptakis είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από τότε που πήρα κάρτα ήχου και ηχεία. Το έχω ψάξει άπειρα, δε φαντάζεσαι.
Αντίστοιχο θέμα που είχα βάλει σε ένα tech forum: https://linustechtips.com/topic/1242540-processing-noise-from-speakers-but-not-from-headphones

 

Εγώ είχα θόρυβο ακόμα και όταν κουνούσα το ποντίκι, επειδή είχε Polling rate 1000. Το κατέβασα στα 125 και τώρα δεν ακούγεται. Είχα θέμα μόνο όταν έμπαινε το PC στα Windows. Έβαζα το setup μου σε λαπτοπ και όλα ήταν οκ. Έκλεινε το PC, ok. Απομόνωνα τα ηχεία, οκ. Άπαξ και τα έβαζα στην κάρτα ήχου που ήταν συνδεδεμένη στο PC, είχα πάντα θόρυβο. Παρατήρησα επίσης ότι ανέβενε ο θόρυβος αν ανέβαζα το gain πίσως από τα ηχεία.

 

Είναι ground loop πρόβλημα 100%, και πηγάζει από τη μητρική - το ρεύμα που δίνει - απ'όσο έχω καταλάβει. Αντί να πάει κατευθείαν στην κάρτα ήχου, περνάει από παντού με αποτέλεσμα να έρχεται με παρεμβολές. Επιρρεάζεται από τη χρήση του επεξεργαστή, και ακόμη περισσότερο από την κάρτα γραφικών, πχ όταν πας να τρέξεις ένα παιχνίδι.

Η λύση (μάλλον) είναι αυτό εδώ το ματζαφλάρι: https://ifi-audio.com/products/idefender-plus/

Το βάζεις στο USB της motherboard και βάζεις από πάνω την κάρτα ήχου. Και επειδή η κάρτα ήχου δε θα παίρνει ρεύμα, θα πρέπει να πάρεις αυτό https://ifi-audio.com/products/ipower/ για να της δώσεις ρεύμα. Όμως είναι πολύ ακριβή λύση, καθώς κάνει 60ευρώ το κάθε κομμάτι.
Skroutz: https://www.skroutz.gr/s/23587989/iFi-Audio-Idefender-Plus.html
https://www.skroutz.gr/s/13741108/iFi-Audio-Audio-iPower-5V.html

 

Αν βρείτε άλλη λύση, θα την ήθελα και εγώ, γιατί δε τα έχω αγοράσει ακόμα αυτά. Βέβαια τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι μου βγάζει θόρυβο μόνο το δεξί ηχείο πλέον και λίγο μειωμένο. Στο αριστερό ακούγεται απειροελάχιστα.

 

Edit: Δε ξέρω αν θα έκανε δουλειά κανένα UPS... Παίζει?

Νέο hijack-ξέθαμμα 😁 γιατί έχω ακριβώς αυτό που περιγράφει ο Alex εδώ.

 

Κακό -προφανώς- shielding της motherboard και όλο το coil-whine της GPU περνάει στο USB (Scarlett 2i2). Είναι πέρα πάσης αμφιβολίας αυτό που περιγράφω. 

 

Τα καλά νέα είναι ότι αν δεν δυναμώσω τα μόνιτορ δεν ακούγεται, κι επίσης δεν επηρεάζεται καθόλου από το output volume control της scarlett, ακόμα και στο τέρμα, οπότε σημαίνει ότι δεν έχει περάσει (και ειναι λογικό) στα audio κυκλωματα της καρτας και μενει στο σασί (ή στο καναλι της γείωσης γενικά) και από κει στις εξόδους/μόνιτορ. Ούτε βέβαια τα in σήματα μου έχουν θόρυβο στο daw. Eπίσης, αποσυνδέοντας τη Scarlett απ το πισι και με τα μονιτορ στο τερμα ο θορυβος κοβεται (που έτσι κι αλλιώς είναι αρρηκτα και απόλυτα συνδεδεμένος με την παραμικρή δραστηριότητα της GPU, οπότε no surprises here either). To πρόβλημα υφίσταται ίδιο είτε συνδέοντας την κάρτα σε εξωτερικό hub (της οθόνης ή τις μπροστινές θύρες του tower) οπότε επαληθεύεται η θεωρία ground loop στην τροφοδοσία του USB controller της mb. Τα κακά νέα είναι ότι όπου και να πιάσω με το χέρι δεν αλλάζει τίποτα, οπότε είναι μαλλον πολύπλοκη περίπτωση. Αυτό δεν ισχύει π.χ. με το σύστημα κιθάρα-ενισχυτής, που έχω (με humbuckers) θορυβο που κόβεται μαχαίρι με το που αγγιξει το χέρι τις χορδές (οπότε αυτό έχει να κάνει με τα τραγικά ηλεκτρικά του σπιτιού και δε θα μας απασχολήσει εδώ).

 

Βρήκα το θρεντ ακριβώς επειδή κι εγω κατέληξα στο ίδιο πράγμα με τον Alex, πανάκριβοι USB isolators/galvanic isolators (300-400€, έλεος) ή αυτό το iDefender, το οποίο κοιτάω με μισό μάτι (ειδικά αν διαβάσει κανείς τι ΦΑΙΔΡΟΤΗΤΕΣ λέγονται σε κάτι hifi fora που μου εβγαλε το google ψαχνοντας πληροφοριες γι αυτό το μαραφέτι) μιας και δεν ειναι και τζαμπα - όμως αν λυνει το θέμα τα δίνω-.

 

Έχει κανείς εμπειρία με το iDefender ή αντίστοιχο;

 

H πρόταση του Ali Barout είναι επίσης πολύ λογική και, παρότι μανούρα μεγάλη, θα το ελέγξω σε πρώτη ευκαιρία, αν και δεν τρεφω μεγάλες ελπίδες.

Επεξεργασμένο από koraxprs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koraxprs είπε

 

 

Έχει κανείς εμπειρία με το iDefender ή αντίστοιχο;

 

H πρόταση του Ali Barout είναι επίσης πολύ λογική και, παρότι μανούρα μεγάλη, θα το ελέγξω σε πρώτη ευκαιρία, αν και δεν τρεφω μεγάλες ελπίδες.

 

η ifi είναι πολύ σοβαρή εταιρεία. Τώρα εάν το συγκεκριμένο κάνει αυτό που θέλουμε ΜΕ DAW (διότι αυτό που διαφημίζεται δηλ για ακρόαση μουσικής σίγουρα το κάνει) είναι θέμα ενός 50ρικου για δοκιμή και αγορά ή έστω γύρω στα 25 αν δεν κάτσει και μπεί σε πώληση, όπου στα προαναφερθέντα hifi fora θα πουληθεί εν τω άμα.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Dim, ίσως το δοκιμάσω (αν και στην πραγματικότητα είναι 120€, μιας και θα χρειαστεί και η τροφοδοσία) μιας και το θέμα μου είναι στην ακρόαση. Όπως είπα στο DAW τα σήματα φτάνουν καθαρά, αλλά η ίδια η χρήση του DAW (η του Tidal/Spotify/browser for that matter) συνεπάγεται χρήση GPU, οπότε η ακρόαση/monitoring είναι ελαφρά ενοχλητική 🤣

 

Δοκίμασα και την ιδέα του Ali Barout (μιας κι έκατσε διακοπη ρεύματος στυο μεταξύ) να ελεγξω όλες τις συνδεσεις στο σασί και δεν υπαρχει τιποτα προσβάσιμο εκεί, μιας και *υποτιθεται* όλο το πανελ με τα Ι/Ο της μητρικής είναι shielded (Gigabyte X99-UD3) οποτε το μόνο στο οποίο έχω πρόσβαση είναι οι βίδες, και αυτές ειναι μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά είναι να το δοκιμάσω και εγώ, αλλά έχουν μπει άλλα σε προτεραιότητα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού η κατάσταση. Ένα απλό βίντεο απ' το κινητό και ακούγεται αρκετά καθαρά πιστεύω.

 

Όπως θα δείτε εχει απευθείας αποτέλεσμα:

 - η κίνηση του mouse (framebuffer refresh + πιθανο σήμα από το mouse)

 - το scrolling σε σελιδα που δεν αλλάζει άρα δεν εχει γραφικό υπολογισμό --> σήμα απ το mouse

 - το Youtube playback (low GPU usage)

 - GPU benchmarking πανηγύρι

 

Το audio σημα δεν επηρεάζεται μιας και τέρμα το volume δεν έχει το παραμικρό εφέ.

 

Αν ΔΕΝ είναι ground loop τότε τι είναι; (κι υπάρχει και μια εκπληξούλα ακόμα για αργότερα 😜)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το βίντεο με το δικό μου πρόβλημα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου