Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

@koraxprs Όλοι το ίδιο θέμα έχουμε. Το θέμα είναι να βρούμε (φθηνή) λύση...

 

Η δυσάρεστη έκπληξη είναι ότι δυστυχώς το iDefender+ με το ειδικό υποτίθεται τροφοδοτικό ΔΕΝ είναι αυτή η λύση. Για την ακρίβεια το βίντεο είναι τραβηγμένο ΜΕ αυτά τα μαραφέτια. Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά, με ή χωρίς αυτό. Οπότε μάλλον πάει για δόσιμο.

 

@dimsonic Αυτό είναι αλήθεια, αλλά μιας και το είχα κάνει το hijack... Δείξτε κατανόηση :) Απ' όσο είπες σε ενδιέφερε να δοκιμασει καποιος το iDefender. Δυστυχως σε περιπτωση σαν τη δικη μου και του Αλεξ δεν κανει απολυτως τίποτα, εκτός αν έπεσα σε προβληματικό (δε νομίζω). Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koraxprs είπε

 

Η δυσάρεστη έκπληξη είναι ότι δυστυχώς το iDefender+ με το ειδικό υποτίθεται τροφοδοτικό ΔΕΝ είναι αυτή η λύση. Για την ακρίβεια το βίντεο είναι τραβηγμένο ΜΕ αυτά τα μαραφέτια. Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά, με ή χωρίς αυτό. Οπότε μάλλον πάει για δόσιμο.

 

@dimsonic Αυτό είναι αλήθεια, αλλά μιας και το είχα κάνει το hijack... Δείξτε κατανόηση :) Απ' όσο είπες σε ενδιέφερε να δοκιμασει καποιος το iDefender. Δυστυχως σε περιπτωση σαν τη δικη μου και του Αλεξ δεν κανει απολυτως τίποτα, εκτός αν έπεσα σε προβληματικό (δε νομίζω). Θα δείξει...

 

Ακριβώς επειδη δεν εχει σχεση το βιντεο με το δικο μου προβλημα ισως τo i defender να ειναι λυση. Αλλα μονο μια δοκιμη θα το δειξει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Ακριβώς επειδη δεν εχει σχεση το βιντεο με το δικο μου προβλημα ισως τo i defender να ειναι λυση. Αλλα μονο μια δοκιμη θα το δειξει

Για να ειμαι ειλικρινής, επειδή έκατσα και ειδα 2-3 φορές με προσοχή το βίντεό σου, δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι είναι 100% εντελώς άσχετο. Έχεις ένα θόρυβο που βγαίνει στα ηχεία κι εμφανώς επηρεάζεται (κόβεται) κάθε φορά που το hardware monitor παραθυρο που έχεις ανανεώνεται. Αλλά δεν ξέρω πολλά για το σετ-απ σου ούτε ακριβώς τιο δοκιμές έχεις κάνει.Έχεις κι εσύ μια USB καρτα και τα μονιτορ -απ' όπου ακουγεται ο θορυβος στο βιντεο- πανω στην κάρτα υποθέτω. Δεν έχω καταλάβει με σιγουριά αν ο θόρυβός σου είναι στα μόνιτορ ή στο σήμα (διαβασα το θρεντ όλο) αλλά απ' το γεγονός ότι λες ότι σου βγαίνει σε high gain ρυθμισεις, θα υποθεσω ότι είναι στο σήμα και τη στιγμή της αλλαγής (του hardware monitor που λεγαμε) μοιάζει σα να "ακούει" κάποιο στιγμιαίο voltage drop, που προκαλειται επειδη εκεινη ακριβως τη στιγμη ο υπολογιστης σου τραβαει λιγο παραπανω ρεύμα. Αυτό μπορεί είτε να είναι στο USB bus power είτε να περνάει στις πριζες σου (μεσω πολυπριζου κλπ, απειρες εκδοχές).

 

Γι αυτό είχε σημασία το σχόλιο του Alex ότι το τροφοδοτικό του λαπτοπ λειτουργεί διαφορετικά γιατί περνάει κατα κανόνα πρώτα απ τη μπαταρία, που είναι σαν εσωτερικό UPS εν πολλοίς, ενώ στο desktop δεν εχει τετοια, αν υπαρχει θορυβος, πτωση τασης κλπ. στο δικτυο σου θα περασει μέσα. Απλά στα ψηφιακά κυκλώματα θέλει ακραίο φαινόμενο για να δημιουργήσει θέμα, όπως ξέρεις, ενώ ως τροφοδοσία ενός audio συστηματος ειναι πολυ πιο επιρρεπης σε προβληματα.

Γι αυτό και ήταν εξίσου καίρια η παρατήρηση του @Μανώλης Χναράκης για την εξωτερική τροφοδοσία της κάρτας σου. Αυτή είναι πιθανώς μια πιο λογική και ασφαλής αρχική δοκιμή απ'το iDefender, αλλά αν θες εγώ σ'το στέλνω.

 

Για να ελεγξεις αυτή τη θεωρία βαλε το high gain preset σου και βαλ' τον υπολογιστη να κανει κατι βαρυ (κανα benchmark ισως) να δεις τι γινεται, αν δεν το εχεις κανει και μου διέφυγε :)

 

Επισης για το audio shielding που ανέφερες στις προδιαγραφές, αυτό μάλλον αφορά τις audio εξοδους της motherboard. Στη δική μου περίπτωση, που μεσω του USB γίνεται ο χαμός που ακούσατε, όταν χρησιμοποιώ τις αναλογικές 3.5 mm jack εξόδους (που βρίσκονται δίπλα ακριβώς στα ίδια USB 🤣) δεν περνάει κιχ, ποτέ. Και υποθετω είναι αρκετα πιο δυσκολο να βρεις μητρικη που να εχει προβλημα και σε αυτό. Τα USB αντιθετως δεν ενδιαφερουν τόσο διότι το 99,99% των συσκευών που συνδεονται πανω (στικακια, δισκοι, κινητά, εκτυπωτές, bluetooth/wifi, you-name-it) couldn't care less αν η τροφοδοσία δεν είναι και πολυ καθαρη η περναει θορυβος, ground loops κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, koraxprs είπε

Για να ειμαι ειλικρινής, επειδή έκατσα και ειδα 2-3 φορές με προσοχή το βίντεό σου, δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι είναι 100% εντελώς άσχετο. Έχεις ένα θόρυβο που βγαίνει στα ηχεία κι εμφανώς επηρεάζεται (κόβεται) κάθε φορά που το hardware monitor παραθυρο που έχεις ανανεώνεται. Αλλά δεν ξέρω πολλά για το σετ-απ σου ούτε ακριβώς τιο δοκιμές έχεις κάνει.Έχεις κι εσύ μια USB καρτα και τα μονιτορ -απ' όπου ακουγεται ο θορυβος στο βιντεο- πανω στην κάρτα υποθέτω. Δεν έχω καταλάβει με σιγουριά αν ο θόρυβός σου είναι στα μόνιτορ ή στο σήμα (διαβασα το θρεντ όλο) αλλά απ' το γεγονός ότι λες ότι σου βγαίνει σε high gain ρυθμισεις, θα υποθεσω ότι είναι στο σήμα και τη στιγμή της αλλαγής (του hardware monitor που λεγαμε) μοιάζει σα να "ακούει" κάποιο στιγμιαίο voltage drop, που προκαλειται επειδη εκεινη ακριβως τη στιγμη ο υπολογιστης σου τραβαει λιγο παραπανω ρεύμα. Αυτό μπορεί είτε να είναι στο USB bus power είτε να περνάει στις πριζες σου (μεσω πολυπριζου κλπ, απειρες εκδοχές).

 

Γι αυτό είχε σημασία το σχόλιο του Alex ότι το τροφοδοτικό του λαπτοπ λειτουργεί διαφορετικά γιατί περνάει κατα κανόνα πρώτα απ τη μπαταρία, που είναι σαν εσωτερικό UPS εν πολλοίς, ενώ στο desktop δεν εχει τετοια, αν υπαρχει θορυβος, πτωση τασης κλπ. στο δικτυο σου θα περασει μέσα. Απλά στα ψηφιακά κυκλώματα θέλει ακραίο φαινόμενο για να δημιουργήσει θέμα, όπως ξέρεις, ενώ ως τροφοδοσία ενός audio συστηματος ειναι πολυ πιο επιρρεπης σε προβληματα.

Γι αυτό και ήταν εξίσου καίρια η παρατήρηση του @Μανώλης Χναράκης για την εξωτερική τροφοδοσία της κάρτας σου. Αυτή είναι πιθανώς μια πιο λογική και ασφαλής αρχική δοκιμή απ'το iDefender, αλλά αν θες εγώ σ'το στέλνω.

 

Για να ελεγξεις αυτή τη θεωρία βαλε το high gain preset σου και βαλ' τον υπολογιστη να κανει κατι βαρυ (κανα benchmark ισως) να δεις τι γινεται, αν δεν το εχεις κανει και μου διέφυγε :)

 

Επισης για το audio shielding που ανέφερες στις προδιαγραφές, αυτό μάλλον αφορά τις audio εξοδους της motherboard. Στη δική μου περίπτωση, που μεσω του USB γίνεται ο χαμός που ακούσατε, όταν χρησιμοποιώ τις αναλογικές 3.5 mm jack εξόδους (που βρίσκονται δίπλα ακριβώς στα ίδια USB 🤣) δεν περνάει κιχ, ποτέ. Και υποθετω είναι αρκετα πιο δυσκολο να βρεις μητρικη που να εχει προβλημα και σε αυτό. Τα USB αντιθετως δεν ενδιαφερουν τόσο διότι το 99,99% των συσκευών που συνδεονται πανω (στικακια, δισκοι, κινητά, εκτυπωτές, bluetooth/wifi, you-name-it) couldn't care less αν η τροφοδοσία δεν είναι και πολυ καθαρη η περναει θορυβος, ground loops κλπ.

 

Η ανανέωση εικόνας, ποντίκια κλπ δεν με προβληματίζουν. Αυτά από μόνα τους δεν κάνουν τίποτα. Μόνο όταν έρθει το hi gain. 

Αυτό που ακούγεται στο βίντεο δεν έχει σχέση με monitor. Είναι απ ευθείας από την κάρτα στην βιντεοσκόπηση

Σίγουρα στην τροφοδοσία του laptop εμπλέκεται η μπαταρία, αλλά η γείωση μέσω του usb υπάρχει πάντα.

Το ίδιο ισχύει και για την εξωτερική τροφοδοσία της κάρτας που αναβάλλεται διαρκώς λόγω διαθεσιμότητας ή click away

Δεν θέλω να βάλω τον υπολογιστή να κάνει κάτι βαρύ, διότι ΠΟΤΕ δεν θα κάνει κάτι βαρύ την ώρα της επεξεργασίας ήχου. 

Ούτε πρόκειται να βρω άλλη μητρική. Ο υπολογιστής αγοράστηκε υποτίθεται για να δώσει 100% λύση στα όποια προβλήματα είχα πριν και μέχρι στιγμής το πέτυχε εν μέρει, ενώ από την άλλη έχει δημιουργήσει άλλα θέματα. Θα μείνει ως έχει με μικρές αλλαγές και αν δεν βολευτώ η επόμενη λύση είναι ένα apple M1. Αυτή τη στιγμή το θέμα του hi gain με απασχολεί ελάχιστα, διότι σπάνια ηχογραφώ με hi gain. Συνήθως είμαι με καθαρούς ήχους ή lo gain που δεν με απασχολεί. 

 

Πάντως ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή απόψεων και σε ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, koraxprs είπε

Η δυσάρεστη έκπληξη είναι ότι δυστυχώς το iDefender+ με το ειδικό υποτίθεται τροφοδοτικό ΔΕΝ είναι αυτή η λύση.

Σοβαρά τώρα? Μα πώς γίνεται? Και ποια δηλαδή μπορεί να είναι η λύση? Ευτυχώς που δε πήγα να το πάρω δηλαδή (αν και σε αρκετούς έχω δει να το φτιάχνει το πρόβλημα).
 

Πραγματικά με προβλημάτησες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Σοβαρά τώρα? Μα πώς γίνεται? Και ποια δηλαδή μπορεί να είναι η λύση? Ευτυχώς που δε πήγα να το πάρω δηλαδή (αν και σε αρκετούς έχω δει να το φτιάχνει το πρόβλημα).
 

Πραγματικά με προβλημάτησες.

 

 

Δυστυχώς. Όπως είπα το βίντεο είναι με αυτό. Τώρα επί του πρακτέου (ζηταμε την κατανοηση του dimsonic):

 

Όταν μιλάμε για USB (όχι USB-3) το καλό είναι ότι είναι κουκιά μετρημένα, 4 σηματα όλα κι όλα:

 - Vcc (5V)

 - D+

 - D-

 - GND

 

To iDefender *υποτίθεται* ότι καθαρίζει προβλήματα στα Vcc/GND διότι απομονώνει την τροφοδοσία και βάζει τη δική του. Άρα, αν δεν είναι προβληματικό το κομμάτι (πόση γκαντεμιά πΧια), το πρόβλημα είναι σε κάποιο άλλο από τα 4 αυτά σήματα, δηλαδη τα εξής 2 😁 D+ & D-. Disclaimer εδώ, αυτό αφορά το *δικό μου* πρόβλημα, στη δική μου μητρική, σε σένα το ίδιο ακριβώς "εφέ" μπορεί κάλλιστα να προκύπτει από το Vcc/GND ζεύγος, δε σημαίνει τίποτα.

 

Από φυσικής άποψης είναι απολύτως δυνατόν ο θόρυβος αυτός να περνά στο/α κανάλι/α-καλώδιο/α των δεδομένων (ως φυσικό μέσο διαδοσης, όχι ως πληροφορία μιας και η πληροφορία είναι ψηφιακή, modulated σε αλλες συχνοτητες και φυσικά δεν επηρεάζεται, όπως είπαμε). Έτσι είναι δυνατόν να φτάνει στη Scarlett και από εκεί (λόγω φυσικής επαφής με κάποιον τρόπο μιας και η καρτα είναι black -ή μάλλον red! 😇 - box για εμάς) περνάει στην έξοδο των μόνιτορ ως interference, εντελως ανεξάρτητο από τα σήματα που στέλνει η καρτα (εξ ου και η τελείως μηδενική επίδραση του out level). Το αν περνάει και στα ακουστικά -απλά είναι τόσο χαμηλή η στάθμη που δεν ακουγεται με τίποτα- ή όχι είναι κάτι που δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω με 100% βεβαιότητα, πάντως τα αυτιά μου -που είναι και σχετικά ευαίσθητα- δεν ακούνε τίποτα απολύτως. Δια της εις άτοπον επαγωγής λοιπόν εμένα το θεμα παει στα D+/-

 

Τι κάνουμε για αυτό; Δεν έχω ιδέα. *Πιθανώς* το αδερφάκι του iDefender, το iSilencer+ να κάνει, αλλά σε αντίθεση με το iDefender, η περιγραφή του είναι αρκετά πιο θολή. Για το iDefender πρακτικά σου λένε: "κόβει γείωση/τροφοδοσία αν ανιχνευσει θορυβο ή αν του βαλεις την εξωτερική του αντικαθιστά με αυτή", σαφές. Το iSilencer τεκμαίρω ότι είναι κάποιο (probably overpriced) φιλτράκι, που δεν λένε σε ποια κανάλια του USB αφορά, αντιθέτως λένε μαλακίες:

 

"Your music will seem clearer, warmer, and more transparent with improved bass."

Αυτό το marketing gimmick είναι λόγος να μην πάρω το προϊόν (και είναι οι φαιδρότητες που ανεφερα στο πρωτο μου ποστ εδω, ανθρωποι που νομιζουν οτι το ακουν). Αν χρειάζεται πραγματικά να εξηγήσω γιατί είναι ψέμα ότι θα επέμβεις στο digital σημα (που δεν ξερεις καν τι περνάει και πότε) ως αναλογικό κύκλωμα και θα φτιάξεις ποιοτικά ηχητικά χαρακτηριστικά eq, I rest my case. H μονη ερμηνεία είναι ότι "θα ακους καλυτερα το μπασο γιατι δε θα εχει θόρυβο που πιθανώς συμπιπτει συχνοτικα", μεχρι εκει το δεχομαι.

Και αυτό λοιπόν είναι ζήτημα δοκιμής, δεν έχω ιδεα αν θα παιξει και σε τι βαθμό. Μισο-οφφτόπικ να πω εδώ ένα φάουλ της iFi, έγραψα αναλυτικότατα το θέμα μου (και το βιντεο μαζί) και τους ρωτησα τι πιστευουν εκεινοι, και μου απαντησαν οτι εχω software θεμα (ετσι φλου), πράγμα που δεν υπαρχει περιπτωση να συμβαίνει, εχω καλά τεκμηριωμένη επαγγελματική άποψη επ αυτού και δεν θα επεκταθώ. Αλλά ενώ ενθουσιάστηκα αρχικά με το πόσο γρήγορα ανταποκρίθηκαν, απογοητεύτηκα από την εμφανώς incompetent απαντηση, μιας κι έκανα καλύτερη ανάλυση μόνος μου από πάνω.

 

Παντως επειδή αυτό είναι τελείως system-specific σε σένα μπορεί να κάνει δουλειά, σε μένα μπορεί να θέλει το iSilencer ή ακόμα και τα 2 μαζί... Μπορεί πάλι και να μη γίνεται τίποτα.

 

Και 2 λόγια, μικρολεπτομέρειες, για τον @dimsonic:

1) Δεν υπονόησα πουθενά να δοκιμασεις αλλη μητρική, ήταν απλά μια παρατήρηση ότι -υποθέτω- είναι δύσκολο να βρεις μια χωρις καθολου shielding στις audio εξοδους, ακριβως επειδη γίνεται ο χαμος τριγυρω με τα PCIe κλπ.

 

2) Προφανώς δεν θα τρέχεις βαριά πραματα ασχετα όταν κάνεις audio δουλειες, κανουμε αυτούς τους (μη συνήθους χρήσης) ελεγχους για να βρούμε συσχετίσεις και πιθανως ενδειξεις για την πηγή του προβλήματος μεσα απο ακραια σεναρια, όχι για προσωμοίωση της δουλειας που θα κανεις :) Κι εγώ δεν τρεχω GPU benchmarks ετσι στο ασχετο, είναι απλά ένα πείραμα, που από την ένταση του φαινομένου καθιστά σαφή τη σύνδεση με το προβλημα και υποδεικνυει κατευθυνσεις να το ψαξουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, koraxprs είπε

 

 

"Your music will seem clearer, warmer, and more transparent with improved bass."

αυτά είναι επακόλουθα του galvanic isolation, αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν δουλεύει σε σενα και σ αυτό που θέλουμε

 

15 λεπτά πριν, koraxprs είπε

 

Και 2 λόγια, μικρολεπτομέρειες, για τον @dimsonic:

1) Δεν υπονόησα πουθενά να δοκιμασεις αλλη μητρική, ήταν απλά μια παρατήρηση ότι -υποθέτω- είναι δύσκολο να βρεις μια χωρις καθολου shielding στις audio εξοδους, ακριβως επειδη γίνεται ο χαμος τριγυρω με τα PCIe κλπ.

 

2) Προφανώς δεν θα τρέχεις βαριά πραματα ασχετα όταν κάνεις audio δουλειες, κανουμε αυτούς τους (μη συνήθους χρήσης) ελεγχους για να βρούμε συσχετίσεις και πιθανως ενδειξεις για την πηγή του προβλήματος μεσα απο ακραια σεναρια, όχι για προσωμοίωση της δουλειας που θα κανεις :) Κι εγώ δεν τρεχω GPU benchmarks ετσι στο ασχετο, είναι απλά ένα πείραμα, που από την ένταση του φαινομένου καθιστά σαφή τη σύνδεση με το προβλημα και υποδεικνυει κατευθυνσεις να το ψαξουμε.

 

Δεν είπα ότι υπονόησες τίποτα, απλά ίσως δεν κατάλαβες ότι το παρόν νήμα γκρίνιας ανήκει σε μιά σειρά άλλων επι τη ...προσφάτω αγορά νέου υπολογιστή προ δυο μηνών, στησίματος κλπ. Οπότε όπως σου είπα προτιμώ να πάρω ένα καινούργιο μακ παρά να αλλάξω ΜΒ

 

όσο για τα benchmarks επειδή είμαι εξαιρετικά ισχυρογνώμων δεν μπαίνω σε τέτοια διαδικασία. Εχω να τρέξω τέτοια πράγματα 30 χρόνια τουλάχιστον.  Σ αυτή τη φάση είμαι σε διαδικασία αναβάθμισης του παλιού συστήματος (laptop) με μνήμη και ssd, κάτι που ίσως αρκούσε να κάνω εξ αρχής αντί να πάω σε νέο σύστημα ή ακόμα να έπρεπε να πάω στο μακ όπως είπα πιό πάνω, αλλά εκείνη την ώρα φάνηκε καλή περίπτωση. Αν κάτσει η αναβάθμιση ίσως ο νέος υπολογιστής φύγει όπως ήρθε και αντ αυτού Μ1 όταν λυθούν τα θέματα συμβατότητας, roseta κλπ κλπ

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@koraxprs Έδωσες ρέστα.

 

Εγώ παράγγειλα ένα καλώδιο USB-B σε USB-C να δω αν θα κάνει διαφορά. Επίσης, εγώ θα πω ότι όταν πρωτοξεκίνησε το πρόβλημα το είχα και στα 2 ηχεία, αρκετά έντονα. Πλέον το έχω μόνο στο δεξί, και έχει εξουθενώσει αρκετά. Τι άλλαξα? Τίποτα. Απλά έβαλα έναν νέο SSD και κάποιες μέρες μετά που άνοιξα ένα game που μου έβγαζε πάντα θόρυβο, πλέον το έκανε μόνο από το ένα ηχείο και σε λιγότερο επίπεδο. Το αριστερό είναι αθόρυβο πλέον.

Κάποια στιγμή έπαιξα με τα USB, δοκίμασα να αλλάξω PCI slot στην κάρτα γραφικών, δοκίμασα να αλλάξω το voltage στα USB, έπαιξα με BIOS settings και διάφορα τέτοια, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Για να το κάνω ακόμα πιο mindfuck, αν αλλάξω βγάλω και ξαναβάλω το USB, ο θόρυβος επανέρχεται εκεί που ήταν τις πρώτες μέρες. Μετά από λίγο χαμηλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλημέρα

 

@dimsonic πριν αγοράσεις κάτι κλπ και αν τα ηχεία σου είναι ενεργά με balanced συνδεσμολογία δοκίμασε απλά να αφαιρέσεις την audio γείωση στα καλώδια που φεύγουν από την κάρτα ήχου στην πλευρά του ηχείου (δλδ αν είναι XLR αποσύνδεσε το tip 1 στο βύσμα που συνδέεται στο ηχείο - από την άλλη πλευρά το αφήνεις συνδεδεμενο κανονικά).  

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikodemos είπε

καλημέρα

 

@dimsonic πριν αγοράσεις κάτι κλπ και αν τα ηχεία σου είναι ενεργά με balanced συνδεσμολογία δοκίμασε απλά να αφαιρέσεις την audio γείωση στα καλώδια που φεύγουν από την κάρτα ήχου στην πλευρά του ηχείου (δλδ αν είναι XLR αποσύνδεσε το tip 1 στο βύσμα που συνδέεται στο ηχείο - από την άλλη πλευρά το αφήνεις συνδεδεμενο κανονικά).  

ενεργά είναι με balanced.

Αλλα όπως ξαναείπα το βίντεο που βλέπετε και ο ήχος του είναι απ ευθείας από το daw στο αρχείο. Τα ηχεία δεν μπαίνουν στην αλυσίδα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου