Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον υπολογιστή στο audio


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ενεργά είναι με balanced.

Αλλα όπως ξαναείπα το βίντεο που βλέπετε και ο ήχος του είναι απ ευθείας από το daw στο αρχείο. Τα ηχεία δεν μπαίνουν στην αλυσίδα

 

α οκ σόρρυ δεν το πρόσεξα, διαβασα μόλις το θέμα στα πεταχτά

εννοείς πως έχεις πάρει ήχο σαν εξπορτ από το daw? Και πάλι έτσι όπως αντιλαμβάνομαι το θέμα και αν μιλάμε για ground loops αυτή θα μπορούσε να είναι η πιο απλή , σεηφ και ανώδυνη οικονομικά λύση...

η λογική γενικότερα είναι κάπου να υπάρξει ένα ground lift στην audio γείωση ώστε να σπάσει η λούπα...και σε ένα σεταπ σαν το δικό σου το ιδανικό σημείο είναι η σύνδεση στα ηχεία.

Δλδ με απλά λόγια νομίζω πως σε ένα σενάριο USB powered interface - κοινή power καλωδίωση για τα πάντα η ύπαρξη ground loops θα πρέπει να θεωρείται κάτι παραπάνω από δεδομένη, συνεπώς το θέμα είναι να υπάρχει μία λογική λύση 🙂
 

με απλά λόγια δεν λέω πως τα ηχεία ή η συνδεσμολογία αποτελούν μέρος του προβλήματος....μπορούν όμως πιθανότατα να αποτελέσουν μέρος της λύσης 😉

Επεξεργασμένο από nikodemos

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω update.
Σήμερα μου ήρθαν τα καινούργια μου ηχεία (Focal Alpha 65, είχα KRK Rokit 5 G3, σε Focusrite Scarlett 2i2 Gen2).
Με τα νέα ηχεία έχω την απόλυτη ησυχία, ούτε ένα τζιζ. Τα KRK τα έδωσα στην αδερφή μου, και τα βάλαμε σε μια Mackie Onxy Producer 2x2, πάλι σε desktop εντελώς διαφορετικών προδιαγραφών. Τώρα έχει η αδερφή μου το βέβαια το πρόβλημα, που σημαίνει ότι σε διαφορετική κάρτα, διαφορετικό υπολογιστή, ίδια ηχεία - άρα μάλλον τα ηχεία έχουν κάποιου είδους πρόβλημα? Κακό shielding εσωτερικά ίσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου