Προς το περιεχόμενο

Cranked Plexi -Προταση για overdrive / distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, qesh είπε

WTzy1GG.jpg

xrwmbbvgqb1cfkwfjqli.jpg

το jhs Angry Charlie ειναι υποτιθεται βελτιωμενη εκδοση του guv nor..

12 λεπτά πριν, Tamtam είπε


+1000

κι εγω αυτο υποψιαζομαι αλλα οπως εχω αναφερει και νωριτερα ,τοσο το mxr micro amp οσο κι ενας hw κλωνος του tubescreamer που εχω ,δεν εκαναν τη δουλεια

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Ναι, ναι, μέχρι Yngwie πιάνεις άνετα, ειδικά με τσίτα τον 2061. Με το Captor είναι ό,τι πρέπει πραγματικά, έχεις τα καλά χωρίς την ένταση. 

με το captor ,ποια drive δοκιμασες(και με ποιον ενισχυτη) ;

το dod 308 το χεις δοκιμασει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

το jhs Angry Charlie ειναι υποτιθεται βελτιωμενη εκδοση του guv nor..

κι εγω αυτο υποψιαζομαι αλλα οπως εχω αναφερει και νωριτερα ,τοσο το mxr micro amp οσο κι ενας hw κλωνος του tubescreamer που εχω ,δεν εκαναν τη δουλεια


Δημήτρη, η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι OD με φλατ mids, τύπου Klon (Soul Food, Archer) ή το Νobels που σου πρότεινε ο Γιώργος παραπάνω. Ίσως και το Mudhoney της T-Rex να σου έκανε δουλειά ή το Xotic AC Βooster το κίτρινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Δημήτρη, η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι OD με φλατ mids, τύπου Klon (Soul Food, Archer) ή το Νobels που σου πρότεινε ο Γιώργος παραπάνω. Ίσως και το Mudhoney της T-Rex να σου έκανε δουλειά ή το Xotic AC Βooster το κίτρινο.

ειχα ομως το soulfood ,το archer και το tumnus(προ captor εποχες)  .Σαν od ειχαν σιγουρα mid hump .Σαν booster ,το tumnus τονιζε λιγο τα μπασα ,το archer ειχε μια μικρη εμφαση στα μεσσαια (απο οσο θυμαμαι ).Το θεμα ειναι οτι θα κανει τη δουλεια το booster?Εγω επι της ουσιας θελω ενα πεταλι που να μπορω να παιζω απο hendrix μεχρι malmsteen καταστασεις(τα παραδειγματα δεν ειναι τυχαια καθοτι και οι δυο ,παρα το μουσικο χαος που υπαρχει αναμεσα τους ,ο ηχος τους βασιζεται σε τερματισμενο πλεξι και gain πεταλι για σπρωξιμο) και να αλλαζω ταχυτητες με το volume

44 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Δημήτρη

ωχ

παει το απορρητο χαχαχ

εχουμε γνωριστει;

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

παει το απορρητο χαχαχ

εχουμε γνωριστει;

Θα έχουμε ανταλλάξει και καμιά 20αριά email στις αγγελίες! Για ανταλλαγές κυρίως! Δεν ξέρω όμως αν έχουμε κάνει ποτέ συναλλαγή !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε

Θα έχουμε ανταλλάξει και καμιά 20αριά email στις αγγελίες! Για ανταλλαγές κυρίως! Δεν ξέρω όμως αν έχουμε κάνει ποτέ συναλλαγή !

 

ε καποια στιγμη θα μας κατσει ,δεν μπορει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

ε καποια στιγμη θα μας κατσει ,δεν μπορει..


χααχ χλωμό! Γιατί έχουμε εντελώς διαφορετικά γούστα στον ήχο! Αυτά τα OD που ψάχνεις και είχες εγώ δεν θέλω ούτε να τα ξέρω! Εγω θέλω το drive να "χρωματίζει" , να αλλάζει (δίνει άλλον χαρακτήρα) στον ήχο...
Tubescreamer all the way. marshallοπέταλα με πολλά πρίμα, fuzz, τέτχοια μ' αρεσουν

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, J's conspiracy είπε

με το captor ,ποια drive δοκιμασες(και με ποιον ενισχυτη) ;

το dod 308 το χεις δοκιμασει;

 

Όταν είχα το Captor έπαιζα μόνο με το Kraken της Victory. Στο πρώτο κανάλι που είναι σαν JCM800, έβαζα για σπρώξιμο ή ένα modded 308 (mod για να κόβει λιγότερα μπάσα), ή το Archer. Στο άλλο κανάλι που ήταν ουσιαστικά σαν 5150, είχα ένα Boss SD1 με το drive στο 0 και το level στο 10.

 

Εν τέλει τα έδωσα όλα αυτά και γύρισα σε 100% digital λύσεις, χωρίς να λέω ότι είναι καλύτερη λύση, απλά ταιριάζει καλύτερα στο workflow μου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Όταν είχα το Captor έπαιζα μόνο με το Kraken της Victory. Στο πρώτο κανάλι που είναι σαν JCM800, έβαζα για σπρώξιμο ή ένα modded 308 (mod για να κόβει λιγότερα μπάσα), ή το Archer

πως ακουγοντουσαν ,με τι ρυθμισεις ;

θα μου δωσουν το ευρος που ψαχνω;

12 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

 

13 λεπτά πριν, Tamtam είπε


χααχ χλωμό! Γιατί έχουμε εντελώς διαφορετικά γούστα στον ήχο! Αυτά τα OD που ψάχνεις και είχες εγώ δεν θέλω ούτε να τα ξέρω! Εγω θέλω το drive να "χρωματίζει" , να αλλάζει (δίνει άλλον χαρακτήρα) στον ήχο...

τα Tonecity Golden plexi και το Jhs Angry Charlie δεν τα λες transparent .Απλα τωρα χω τη δυνατοτητα να παρω ολο το drive του ενισχυτη και αυτα τα πεταλια κλωτσανε και λογικο

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

πως ακουγοντουσαν ,με τι ρυθμισεις ;

θα μου δωσουν το ευρος που ψαχνω;

 

Κι εγώ ουσιαστικά κάτι παρόμοιο με σένα ήθελα, δηλαδή να παίρνω από τον ενισχυτή αυτό που ήδη έχω, αλλά παραπάνω, αν βγάζει νόημα έτσι όπως το λέω.

 

Αυτό που έκανα συνήθως ήταν να βάζω το Drive στο 1-2 και το Level στο 6-7, με το tone στη μέση. Αυτές ήταν οι ρυθμίσεις του Archer.

 

Με το 308 ήταν άλλη ιστορία, γιατί είναι πετάλι που χρωματίζει φουλ, δίνει πολλά πριμο-μεσαία και είναι και πολύ φασαριόζικο. 

 

Δυστυχώς δεν έχω clips από εκείνη την περίοδο, αλλά ούτως ή άλλως παίζω με Tele συν single coil sized humbucker στη γέφυρα, οπότε δε νομίζω να σου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου