Προς το περιεχόμενο

Cranked Plexi -Προταση για overdrive / distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

εχω δοκιμασει tubescreamer ,με το γνωστο midhump...

Ισως καποιο klon clone σαν booster αλλα πιστευω πως δεν θα ειναι αρκετο

Εχω και το golden plexi ,το οποιο ειναι καταπληκτικο ,ωστοσο οσο ανεβαινει το gain ακουγεται η τιμη του

Ο λόγος που τα ακούς αυτά τα πράγματα είναι γιατί σφίγγουν τα μπάσα και κατευθύνεται σε πιο μοντέρνα κατάσταση ο ήχος.

Θεωρώ πως με όλα τα overdrive, όσο transparent και να είναι, θα έχεις ένα mid hump.

Ίσως, αν κλείνεις τελείως το gain του πεταλιού να πλησιάσεις περισσότερο σε αυτό που ζητάς.

Μπορείς, επίσης, να δοκιμάσεις κανένα clean boost ή κανένα treble booster για πιο vintage χροιές.

Λέω εγώ τώρα... 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το neo drive in έιναι ένα πολύ καλό ts πετάλι, στο οποίο ρυθμίζονται τα ψηλομεσαία, με το colour knob. 

Τσέκαρέ το και αυτό, καθως διατηρει το μπασο και ειναι αρκετα transparent.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Ο λόγος που τα ακούς αυτά τα πράγματα είναι γιατί σφίγγουν τα μπάσα και κατευθύνεται σε πιο μοντέρνα κατάσταση ο ήχος.

Θεωρώ πως με όλα τα overdrive, όσο transparent και να είναι, θα έχεις ένα mid hump.

Ίσως, αν κλείνεις τελείως το gain του πεταλιού να πλησιάσεις περισσότερο σε αυτό που ζητάς.

Μπορείς, επίσης, να δοκιμάσεις κανένα clean boost ή κανένα treble booster για πιο vintage χροιές.

Λέω εγώ τώρα... 

I know

αλλα με το jhs ειμαι ευχαριστημενος σε ολα και απλα ψαχνω μηπως υπαρχει ολο αυτο με plexi χροια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, J's conspiracy είπε

Εχω τον Marshall 2061x .Προσφατα αρχισα να το χρησιμοποιω με τερμα τα volume & tone...Ωστοσο με τα νεα δεδομενα ,το Angry Charlie το χρησιμοποιω με τερματισμενο το volume και το gain πολυ χαμηλα ...

 

Έχεις τα volume ενισχυτή και πεταλιού στο τέρμα? Με ή χωρίς attenuator?

3 ώρες πριν, J's conspiracy είπε

Εχω τον Marshall 2061x .Προσφατα αρχισα να το χρησιμοποιω με τερμα τα volume & tone...Ωστοσο με τα νεα δεδομενα ,το Angry Charlie το χρησιμοποιω με τερματισμενο το volume και το gain πολυ χαμηλα ...

 

Έχεις τα volume ενισχυτή και πεταλιού στο τέρμα? Με ή χωρίς attenuator?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KostasP είπε

 

Έχεις τα volume ενισχυτή και πεταλιού στο τέρμα? Με ή χωρίς attenuator?

 

Έχεις τα volume ενισχυτή και πεταλιού στο τέρμα? Με ή χωρίς attenuator?

 

20 watt ειναι. Δεν εχει τρελη ενταση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KostasP είπε

 

Έχεις τα volume ενισχυτή και πεταλιού στο τέρμα? Με ή χωρίς attenuator?

 

Έχεις τα volume ενισχυτή και πεταλιού στο τέρμα? Με ή χωρίς attenuator?

χαχαχ

ενισχυτης τερμα

του πεταλιου κανονικα στο unison αλλα και τερμα 

και απαντηση στην ερωτηση "κρισεως" : Two notes Torpedo Captor

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

20 watt ειναι. Δεν εχει τρελη ενταση.

εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ γιατί χωρίς attenuator δε γίνεται να τον ανοίξεις. Ο 2061 δεν είναι plexi, για να πλησιάσεις θα πρέπει το πετάλι να κάνει τη δουλειά. Το ποιο πιστό που εγώ γνωρίζω είναι τo Speciale DD1959. Tα RevivalDrive της Origin είναι πετάλια με πάρα πολλούς ήχους αρκεί να έχεις όρεξη να ψάξεις όλες τις παραμέτρους που προσφέρουν. Όλα τους όμως είναι ακριβά πετάλια.

 

Σε χαμηλότερη κατηγορία τιμής ο Carl Martin έχει plexi πετάλια όπως και άλλοι, από την Joyo μέχρι τον Wrampler. Aν θέλεις πιο ευέλικτο πετάλι προτείνω κάποιο με 3 band EQ, όχι απλό tone. Τέτοιο είναι το Pal 1959.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου