Προς το περιεχόμενο

Cranked Plexi -Προταση για overdrive / distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, J's conspiracy είπε

ειχα ομως το soulfood ,το archer και το tumnus(προ captor εποχες)  .Σαν od ειχαν σιγουρα mid hump .Σαν booster ,το tumnus τονιζε λιγο τα μπασα ,το archer ειχε μια μικρη εμφαση στα μεσσαια (απο οσο θυμαμαι ).Το θεμα ειναι οτι θα κανει τη δουλεια το booster?Εγω επι της ουσιας θελω ενα πεταλι που να μπορω να παιζω απο hendrix μεχρι malmsteen καταστασεις(τα παραδειγματα δεν ειναι τυχαια καθοτι και οι δυο ,παρα το μουσικο χαος που υπαρχει αναμεσα τους ,ο ηχος τους βασιζεται σε τερματισμενο πλεξι και gain πεταλι για σπρωξιμο) και να αλλαζω ταχυτητες με το volume

 

 

tc (mini) spark, rc booster, mxr timmy, mxr micro amp

Είναι εντελώς διαυγή, και (κάποια από αυτά) έχουν και eq ώστε να τα φέρεις ακριβώς εκεί που θέλεις.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

tc (mini) spark, rc booster, mxr timmy, mxr micro amp

Είναι εντελώς διαυγή, και (κάποια από αυτά) έχουν και eq ώστε να τα φέρεις ακριβώς εκεί που θέλεις.

 

οπως το εχω ηδη αναφερει ,δοκιμασα το mxr micro amp χωρις ικανοποιητικο αποτελεσμα για αυτο που θα ηθελα να πετυχω

.Πιστευεις οτι με ενα booster μπορω να πετυχω το φασμα που εχω περιγραψει;

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πρόσεξα για τι micro amp. Δεν το έχω δοκιμάσει, είναι η αλήθεια, αλλά ξέρω ότι είναι καθαρό boost, όπως είναι και το ep booster της xotic, όπως είναι και το tc mini spark, που το έχω.

 

Κοίτα, έχεις τέρμα τον ενισχυτή και χειρίζεσαι τα πάντα από το vol της κιθάρας. Θες και ένα πετάλι που να μην αλλάζει τον ήχο καθόλου, αλλά να σου δίδει εξτρα gain. Άρα θες ένα tc mini spark, για να δίδεις περισσότερο gain. Μπορείς να το βάζεις και στο fx loop, μετά την προενίσχυση, καθώς δουλεύει λίγο διαφορετικά εκεί.

 

Μπορείς επίσης, να βάλεις ένα καλό eq pedal, αντι booster, Οπως και ένα διαυγές compressor pedal.

 

Εάν θες μπορώ να σου κάνω κάποιες ενδεικτικές ηχογραφήσεις με τέρμα gain και vol (μέσω emulated output) στον origin (ίδιας φιλοσοφίας ενισχυτής) ώστε να δεις ακριβώς πως δουλεύουν τα πετάλια. Αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει, μου είναι εύκολο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν το πρόσεξα για τι micro amp. Δεν το έχω δοκιμάσει, είναι η αλήθεια, αλλά ξέρω ότι είναι καθαρό boost, όπως είναι και το ep booster της xotic, όπως είναι και το tc mini spark, που το έχω.

 

Κοίτα, έχεις τέρμα τον ενισχυτή και χειρίζεσαι τα πάντα από το vol της κιθάρας. Θες και ένα πετάλι που να μην αλλάζει τον ήχο καθόλου, αλλά να σου δίδει εξτρα gain. Άρα θες ένα tc mini spark, για να δίδεις περισσότερο gain. Μπορείς να το βάζεις και στο fx loop, μετά την προενίσχυση, καθώς δουλεύει λίγο διαφορετικά εκεί.

 

Μπορείς επίσης, να βάλεις ένα καλό eq pedal, αντι booster, Οπως και ένα διαυγές compressor pedal.

 

Εάν θες μπορώ να σου κάνω κάποιες ενδεικτικές ηχογραφήσεις με τέρμα gain και vol (μέσω emulated output) στον origin (ίδιας φιλοσοφίας ενισχυτής) ώστε να δεις ακριβώς πως δουλεύουν τα πετάλια. Αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει, μου είναι εύκολο.

δεν εχουμε fx loop ,ειμαστε μινιμαλ

θελω με τερμα το volume να shredαρω (sustain κλπ εκει οκ θελω να παχαινει λιγο ) και με το volume να καθαριζω για πιο hendrix ,jeff beck καταστασεις .Κι εγω μπερδεμενος φουλ ειμαι 

αν σου ειναι ευκολο και πιστευεις οτι θα βοηθησει,δεν θα με χαλαγε να μου στειλεις υλικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής με gain και vol στο 8. Παίζω με humbuckers, για να μην έχω θορύβους.

 

Εδώ το "καθαρό" σήμα

no pedals.mp3

 

Παρακάτω παίζω με πετάλια, ενεργοποιώντας και απανεργοποιώντας το πετάλι κατά τη διάρκεια του κλιπ. Επίσης, σε κάθε πετάλι ρίχνω το volume για να φανεί πόσο καλά καθαρίζει ο boosted ήχος. Το spark το εχω στη μέση, και όλα τα υπόλοιπα πετάλια τα έχω σε volume 10 και gain 2,5-3, εκτός τα boss od3 και tc dark matter, όπου το gain ειναι στο 0. Οι ρυθμίσεις του ενισχυτή παραμένουν σταθερές, και γενικότερα δεν έχω ρυθμίσει κανένα πετάλι για βέλτιστη απόδοση. Μια generic ρύθμιση σε όλα.

 

boss od3.mp3

 

maxon sd9.mp3

 

neo drive in.mp3

 

odr1.mp3

 

spark mini.mp3

 

tc dark matter.mp3

 

wampler panteon.mp3

 

xotic sl drive.mp3

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ενισχυτής με gain και vol στο 8. Παίζω με humbuckers, για να μην έχω θορύβους.

 

Εδώ το "καθαρό" σήμα

no pedals.mp3 438 kB · 2 downloads

 

Παρακάτω παίζω με πετάλια, ενεργοποιώντας και απανεργοποιώντας το πετάλι κατά τη διάρκεια του κλιπ. Επίσης, σε κάθε πετάλι ρίχνω το volume για να φανεί πόσο καλά καθαρίζει ο boosted ήχος. Το spark το εχω στη μέση, και όλα τα υπόλοιπα πετάλια τα έχω σε volume 10 και gain 2,5-3, εκτός τα boss od3 και tc dark matter, όπου το gain ειναι στο 0. Οι ρυθμίσεις του ενισχυτή παραμένουν σταθερές, και γενικότερα δεν έχω ρυθμίσει κανένα πετάλι για βέλτιστη απόδοση. Μια generic ρύθμιση σε όλα.

 

boss od3.mp3 1 MB · 1 download

 

maxon sd9.mp3 1 MB · 1 download

 

neo drive in.mp3 1 MB · 0 downloads

 

odr1.mp3 1 MB · 1 download

 

spark mini.mp3 1 MB · 1 download

 

tc dark matter.mp3 1 MB · 1 download

 

wampler panteon.mp3 1 MB · 0 downloads

 

xotic sl drive.mp3 847 kB · 0 downloads

 

 

πωπω εκανες πολυ δουλεια!!ευχαριστω

,θα τα ακουσω μολις αδειασω λιγο

θα ηταν ομως προτιμοτερο αν χρησιμοποιουσες μονοπηνιους ,ε ε ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καλο ρευμα σπιτι, και εχουν πολυ θορυβο οι μονοπηνιοι. Αρκεσου στο ακουσεις διαφορες στο eq, τσεκαρε ποια πεταλια σου κανουν κλικ, και θα κανω συμπληρωματικη ηχογραφηση με στρατ.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν εχω καλο ρευμα σπιτι, και εχουν πολυ θορυβο οι μονοπηνιοι. Αρκεσου στο ακουσεις διαφορες στο eq, τσεκαρε ποια πεταλια σου κανουν κλικ, και θα κανω συμπληρωματικη ηχογραφηση με στρατ.

Δυστυχως με τους διπλους πηγε στραφι ολος ο κοπος σου καθοτι μιλαμε για αλλη φαση τελειως .Thumbs up για το παιξιμο

Εκατσα κι εγω κι εγραψα ενα jam πανω απο γνωστου επους το backing track .Χρησιμοποιησα τα παρακατω με τις κατωθι ρυθμισεις :

-Ενισχυτης Marshall 2061x jumpαρισμενος με την κιθαρα στο bright καναλι και τις ρυθμισεις full on στο bright και στο bass καναλι ολα στο 7,5 

-Tonecity Golden Plexi με vol :8,5 o'clock ,gain : 8 o'clock ,tone : 10 o'clock

-Tubescreamer Ts9 by St Pedals  με vol : 4 o'clock ,gain : 1 o'clock ,tone : 12 παρα o'clock

-Jhs Angry Charlie με vol : 2 o'clock ,gain : 8:30 o'clock ,tone : 12 o'clock , presence : 8:30 o'clock

Τα εχω φερει ολα να ναι περιπου στα ιδια  και  εχω χωρισει το jam ας πουμε σε δυο γυρους (δεν παιζω με την ιδια σειρα τα πεταλια και στους 2 γυρους) ,εναν με το neck μαγνητη κι εναν με τον bridge και παιζω 4 φορες σε καθε γυρο ξεκινωντας με τον ιδιο τροπο περιπου (η μια φορα ειναι μονο ο ενισχυτης)  .Βρειτε  ποιο ειναι ποιο ...

captor jimi.mp3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

BB Preamp

 

Πεταλαρα, αλλα δεν νομιζω οτι ταιριαζει. Ειναι πολυ bright και με εστιασμενο ηχο. Δεν θα μου αρεσε το αποτελεσμα καθως μπουσταρει εναν bright ενισχυτη, με σχετικα εστιασμενο ηχο. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου