Προς το περιεχόμενο

Μετακίνηση για πρόβα στον καιρό της καραντίνας


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

          Σε θεωρητικό επίπεδο , το ερώτημά σου έχει πολλαπλά σκέλη.

1.     Με τι κωδικό θα μετακινηθείτε προς και από το στούντιο.

2.     Αν επιτρέπεται και για ποιους λόγους να είναι ανοιχτό ένα στούντιο.

3.     Πόσα άτομα επιτρέπεται να είσαι ταυτόχρονα μέσα σε αυτό.

4.     Με τι μέτρα ασφαλείας επιτρέπεται να είναι αυτά;

 

ΑΝ περιμένεις υπεύθυνη απάντηση από το forum, δεν θα την πάρεις.

Αν περιμένεις υπεύθυνη απάντηση από την διοίκηση, επίσης δεν θα την πάρεις, γιατί ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται….και στο λέω ΥΠΕΥΘΥΝΑ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά τα studio δεν έχουν άδεια να είναι ανοιχτά ακόμα. Αλλά...

Αυτή τη βδομάδα τουλάχιστον, μπορείς να στείλεις 2 και να πας όπου γουστάρεις, με τη δικαιολογία ότι πας στα μαγαζιά. Δε χρειάζεται καν ραντεβού, απλά πας. Ο 2ωρος περιορισμός δε λέει τίποτα, αφού μπορείς να στείλεις ξανά μήνυμα όποτε θες και να διαγράψεις το προηγούμενο. Γενικά τα SMS δεν έχουν κανένα νόημα και τη "γλιτώνεις" εύκολα.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν η περιοχή στην οποία είμαι μπήκε σε "σκληρό lockdown" , δηλαδή απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 18:00 το απόγευμα μέχτι τις 05:00 την επόμενη, έτυχε μια ημέρα κατα τις 22:00 το βράδυ να πέσει στο σπίτι του ο υπερήλικας πατέρας μου....και μου πήρε τηλέφωνο έντρομη η μάνα μου , που δεν μπορουσε φυσικά να τον σηκώσει.

 

Τηλεφώνησα στην άμεσο δραση, και ο αξιωματικός υπηρεσίας μου είπε πως δεν προβλεπεται τετοια μετακίνηση (και είχε δικιο- μόνο για ραντεβου με γιατρό/νοσοκομείο, φαρμακείο  ή βολτα κατοικιδίου επιτρεπόταν μετά τις 18:00 ), να τρέξω να πάω, και ΑΝ με σταματησει μπλοκο να το ενημερώσω το μπλόκο να πάρει ΑΜΕΣΩΣ σε αυτόν τηλέφωνο. (είχε τη διαθεση να βοηθησει γιατί κατάλαβε το πρόβλημα).

 

Να μην τα πολυλογώ, εκτύπωσα μια κίνηση απο το εργανη (έχω το δικαιωμα ως ελευθερος επαγγελματιας-Δικηγόρος να κινούμαι), ότι παω από το γραφείο στην οικία μου για να παρω κατι έγγραφα επειγόντως (τρίχες κατσαρες) και ετσι πηγα και σηκωσα τον πατέρα μου....

 

Ο,τι να ναι.

 

ΥΓ. Να μην μιλησω για την καθημερινότητα μου  στα δικαστήρια, που ο καθε δικαστής ή γραμματέας, ερμηνεύει κατα το δοκούν , τις ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΚΥΑ- έχουν και ένα δίκιο δηλαδή, που συνήθως βγαίνουν τα ξημερώματα, και κάνει ό,τι γουστάρει......επί της ουσίας κατα τόπον δικονομία......αλλιώς γινεται κατι στη Θεσσαλονικη, αλλιως στην Κοζανη, αλλίως στην Αρτα......και συ θελεις και υπευθυνη απάντηση 😀

 

Υ.Γ. 2

 

Τέλος από την εμπειρία μου, και από αυτά που έρχονται σαν παραβάσεις στο γραφείο μου.

Υπάρχουν δύο ειδών αστυνομικοί έλεγχοι.

1. Ο ρουτίνας, που συνήθως τον διεξάγουν όργανα που έχουν καταλάβει τη χαζομάρα του μέτρου (του sms) , έχουν κουραστεί έναν χρόνο να είναι στον δρόμο, και ΑΡΚΟΥΝΤΑΙ σε οποιοδήποτε έγγραφο με επίφαση νομιμότητας, κάνουν έναν τυπικό έλεγχο και σε στέλνουν στο καλό.

2. Οι Καυλωμένοι, που θα σε γράψουν, ό,τι και να έχεις....και έχουμε δει και ακούσει όλοι ουκ ολίγα παράλογα περιστατικά (να γράψουν καρκινοπαθείς κατά την μεταφορά για χημειοθεραπεία, γιατρό που πήγαινε για εφημερία κ.λ.π).

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LK είπε

Όταν η περιοχή στην οποία είμαι μπήκε σε "σκληρό lockdown" , δηλαδή απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 18:00 το απόγευμα μέχτι τις 05:00 την επόμενη, έτυχε μια ημέρα κατα τις 22:00 το βράδυ να πέσει στο σπίτι του ο υπερήλικας πατέρας μου....και μου πήρε τηλέφωνο έντρομη η μάνα μου , που δεν μπορουσε φυσικά να τον σηκώσει.

 

Τηλεφώνησα στην άμεσο δραση, και ο αξιωματικός υπηρεσίας μου είπε πως δεν προβλεπεται τετοια μετακίνηση (και είχε δικιο- μόνο για ραντεβου με γιατρό/νοσοκομείο, φαρμακείο  ή βολτα κατοικιδίου επιτρεπόταν μετά τις 18:00 ), να τρέξω να πάω, και ΑΝ με σταματησει μπλοκο να το ενημερώσω το μπλόκο να πάρει ΑΜΕΣΩΣ σε αυτόν τηλέφωνο. (είχε τη διαθεση να βοηθησει γιατί κατάλαβε το πρόβλημα).

 

Να μην τα πολυλογώ, εκτύπωσα μια κίνηση απο το εργανη (έχω το δικαιωμα ως ελευθερος επαγγελματιας-Δικηγόρος να κινούμαι), ότι παω από το γραφείο στην οικία μου για να παρω κατι έγγραφα επειγόντως (τρίχες κατσαρες) και ετσι πηγα και σηκωσα τον πατέρα μου....

 

 

 

γιατί δεν έστειλες 4?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

γιατί δεν έστειλες 4?

 

Γιατί ΔΕΝ ίσχυε το "4" μετά τις 18:00 .

Δες το '¨Αρθρο τέταρτο" -Μετακινήσεις από 18:00 έως 05:00

FEKKOzani.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το πρόσεξα αυτό.

 

Πάντως πριν από ένα μήνα χρειάστηκε να βγώ για να πάω να συναντήσω αυτούς στους οποίους νοικιάζω ένα διαμέρισμα. Ήταν απαραίτητο να παω να δω την κατάσταση του σπιτιού, λογαριασμούς κλπ, να τακτοποιήσω εκκρεμοτητες να παραλάβω κλειδιά.

Η λύση που μου προτάθηκε ήταν το έγγραφο.

Τελικά η όλη υπόθεση αναβλήθηκε για 2-3 μήνες, αλλά όταν έρθει η ώρα νομίζω οτι αναγκαστικά θα το κάνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

δεν το πρόσεξα αυτό.

 

Πάντως πριν από ένα μήνα χρειάστηκε να βγώ για να πάω να συναντήσω αυτούς στους οποίους νοικιάζω ένα διαμέρισμα. Ήταν απαραίτητο να παω να δω την κατάσταση του σπιτιού, λογαριασμούς κλπ, να τακτοποιήσω εκκρεμοτητες να παραλάβω κλειδιά.

Η λύση που μου προτάθηκε ήταν το έγγραφο.

Τελικά η όλη υπόθεση αναβλήθηκε για 2-3 μήνες, αλλά όταν έρθει η ώρα νομίζω οτι αναγκαστικά θα το κάνω.

Θεωρητικά ΔΕΝ υπάρχει νόμιμη μετακίνηση για αυτόν τον λόγο.

Πρακτικά, βαλε έναν άλλο οποιονδήποτε......και να ελπίζεις να πέσεις στον ανωτέρω αναφερόμενο "τυπικό έλεγχο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά, 

Όπως είπε ο LK, υπάρχουν δύο ειδών έλεγχοι, λογικά δύσκολα θα πέσεις στην δεύτερη κατηγορία.

 

Δεύτερων, κάνε αυτό με το sms 2 και το σβήνεις και το στέλνεις εκ νεου και τέλος.

 

Αντικειμενικά και εχοντας διαβάσει τους νόμους παρόλο που δεν είμαι δικηγόρος δεν υπάρχει κωδικός/δικαιολογία να λειτουργεί ένα στούντιο για πρόβες...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά, εμένα μου ακούγονται λίγο περίεργα όλα αυτά.

Πας δηλαδή σε μέρος που λειτουργεί (μάλλον, γιατί δεν ξέρω σίγουρα) παράνομα, και σε νοιάζει η αιτιολογία για να φτάσεις μέχρι εκεί και να φύγεις?

 

Σαν να λέμε δηλαδή, ότι θέλω εγώ να πάω στην μπαρμπουτιέρα του Μήτσου του κολλητού, που έχει και κάτι drugs στην καβάτζα να πίνουμε όσο ζεσταίνεται το κόκκαλο στην χούφτα πριν την γυροβολιά, και με νοιάζει με τι κωδικό να πάω και με τι να φύγω.

 

Εγώ παλικάρι μου πάντως δεν θα το ρίσκαρα.

Και για τον νόμο, αλλά φυσικά πρωτίστως για την υγεία μου (που ξέρεις αν έχουν ιό τα άλλα μέλη της μπάντας?).

Γιατί φυσικά δεν θα μπορούσα να παίζω με μάσκα.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου