Προς το περιεχόμενο

Gibson LP Custom (Custombucker AlNiCo III?) pickups


Man LP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα noiz.

 

Ανοίγω το θέμα με αφορμή μια ευχάριστη επαφή 😏 που είχα με μια gibson les paul '58 reissue του 2016 (αν θυμάμαι καλά).

Η συγκεκριμένη κιθάρα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν και έπαιξα μόνο λίγα λεπτά ,  ακριβό όργανο αλλά ....

Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν ο bridge μαγνήτης , ότι καλύτερο (για τα γούστα μου πάντα,αν και με μικρή εμπειρία σε μαγνήτες) έχω ακούσει σε les paul.

 

Στο θέμα μας τώρα , έχω μια gibson les paul custom  που έχω αλλάξει τους μαγνήτες της (490/498) και τώρα φοράει ένα sd p-90 phat cat neck (που μου αρέσει αρκετά) και sd sh-4 jb bridge (που, οκ , αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας).

 

Η ερώτηση είναι

Α. αυτό που άκουσα και μου άρεσε στην '58 κατά πόσο είναι ο μαγνήτης  (Custombucker Alnico III) και κατά πόσο η ίδια η κιθάρα???

Β. και αν είναι ο Custombucker Alnico III με ποιον μαγνήτη θα μπορούσα να προσεγγίσω των ήχο του , μιας και δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο?? 

 

μερικές χρήσιμες πληροφορίες

 

.οι 490 / 498 που είχε η κιθάρα απο το εργοστάσιο είναι ίσως οι χειρότεροι humbucker μαγνήτες που έχω ακούσει 

.ο sd sh-4 μου ακούγεται πολύ '80s , θα ήθελα κάτι  πιο vintage σε ήχο , sd sh-1 '59 ίσως 

  

 

 

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να ζητησεις απο γνωστο κατασκευαστη μαγνητων να σου φτιαξει εναν, με ιδιες προδιαγραφες. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Man LP είπε

οι 490 / 498 που είχε η κιθάρα απο το εργοστάσιο είναι ίσως οι χειρότεροι humbucker μαγνήτες που έχω ακούσει

 

Πάμε απ' την αρχή.

Ποιο/α ήταν αυτό/αυτά το χαρακτηριστικό/ά που δεν σου άρεσαν σ΄αυτούς τους μαγνήτες?

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που σου άρεσαν στην κιθάρα που δοκίμασες?

 

Την κιθάρα την δοκίμασες σε δικό σου ενισχυτή, ή σε κάποιον άλλο?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν είμαι καθόλου καλός στις περιγραφές 

 

οι 490/498 μου ακούγονταν πολύ σκληροί , καθόλου smooth , λες και παίζουν  μόνο

 hard rock.

 

οι  Custombucker Alnico III  από την άλλη ήταν ότι έχω στο μυαλό μου σαν κλασσικό ήχο les paul. 

 

την κιθάρα την δοκίμασα στο χώρο μου με τον ενισχυτή και τα πετάλια μου , και οι δυο μαγνήτες  clean και drive ήταν άλλο πράγμα

 

δεν βοήθησα πολύ , το ξέρω.

36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα μπορουσες να ζητησεις απο γνωστο κατασκευαστη μαγνητων να σου φτιαξει εναν, με ιδιες προδιαγραφες. 

καθόλου κακή ιδέα 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου