Προς το περιεχόμενο

Παρουσιάστε "την" κιθάρα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και εχουμε ανοιξει thread με το gear μας και την ανανεωση του εδω θέλω να παρουσιάσετε ΤΗΝ κιθαρα σας....

 

Ποια ειναι δηλαδη η κιθαρα που εχει "μεινει μαζι" σας μεσα στα χρονια,που ποτε δεν θα πουλήσετε και που συνήθως παιζετε με αυτη (η παιζετε σχεδον ΜΟΝΟ με αυτη και ας εχετε...πολλες....) ? Ποια ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ κιθαρα που θα κρατουσατε αν επρεπε να κρατήσετε μόνο μια κιθαρα απο τη συλλογη σας (άν έχετε βεβαιως συλλογή)?

 

Ξεκινάω με την δική μου....

 

Είναι μια partscaster που έφτιαξα πριν 25 χρόνια περίπου από ένα ακόμα πιο παλιό (πρεπει να είναι σήμερα 35 ετων περιπου)  Warmoth μπρατσο που είχα σε μια άλλη partscaster της οποιας πουλησα το σώμα και ενα σωμα Mark Jenny  με τα πάντα επανω (μαγνητες,pickguard,ηλεκρονικα,γέφυρα) που αγορασα σε γελοία τιμή (νομιζω 200 δολλάρια με τα μεταφορικα από το φόρουμ των τελεκαστερακιδων στις ΗΠΑ) .

Το μόνο που έχω αλλάξει πάνω της ειναι η γέφυρα πριν 3 χρόνια μια και ερωτεύτηκα τις Gotoh modern γεφυρες και πλεον τις χρησιμοποιω αποκλειστικα.

Είναι η ελαφρυτερη τελε που εχω παιξει (6,6 pounds με vintage γεφυρα,6,8 με την Gotoh) και οι μαγνητες της ειναι απλά..εξωφρενικοι....twangy αλλά και γεμάτοι ,ζεστοί αλλά και bright....τα κάνουν όλα και συμφέρουν....

Απίστευτα ευέλικτη κιθάρα και φυσικά με έχει συνοδέψει σε όλα σχεδόν τα live μου τα τελευταία 25 χρόνια και έχει και την πρωτοκαθεδρία στις ηχογραφήσεις μου όταν γράφω με tele.

 

Specs:

 

Neck:Warmoth total vintage construction, flat-sawn maple,Boatneck (1'' all the way),7 1/4'' radius,6150 medium jumbo (21) frets,brazillian rosewood fretboard,bone nut,Kluson Tuners) 

Body: MJT swamp ash, thinline, full nitro relic,fiesta red finish 

Pickups: James LeClair ,custom wound vintage tele.

Electronics: stock post 1966 tele wiring ,electrosocket jack.

 

20180716_193315

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 14

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου είναι μια κλασσική Yamaha από το 1972 που ξεκίνησα Ωδείο (...ξεκίνησα, δεν τέλειωσα!!!). Έχει επιζήσει όλα αυτά τα χρόνια και την έχω μόνιμα στο προσκεφάλι του καναπέ (οπότε ρίχνω κάθε μέρα 5-10 λεπτά πενιές εκεί στις ειδήσεις). Εδώ τη βλέπετε με κάτι κάψες από τον Thomann (40 ευρώ) για κάτι δοκιμές εγγραφής που έκανα.

image.jpeg.5bec4b544dbe520cda7504d0fd104dc1.jpeg

  • Like 8

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφφ...πολύ δύσκολη ερώτηση καθώς για μένα οι κιθάρες μου δεν είναι τόσο "εργαλεία" της δουλειάς μου αλλά συνδεδεμένες με σημαντικά γεγονότα....(γέννηση παιδιών...πατέρας...κτλ...) 

Υπό αυτή την οπτική δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω μια...από τις 9 που έχω τώρα στην κατοχή μου...για διαφορετικούς λόγους οι παρακάτω είναι σημαντικές για μένα και δεν θα τις έδινα...

 

1995 squier Affinity

2011 Gibson Les Paul Classic Custom Antique Natural

2014 Trussart Style StellaCaster

2017 F16 TelAIRcaster

 

 

received_509030749760354.jpeg

received_139166354192544.jpeg

received_632867223943082.jpeg

20190810_120725.thumb.jpg.e72b10c6a303d85c5bfecd99f9b7a285.jpg

  • Like 7

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 ηλεκτρικες 1 μπασο, 1 ακουστικη(το πιο παλιο μου ειναι), ενα συνθ. Εχουν περασει απι τα χερια μου αλλες 2 φτηνες ηλεκτρικες. Αυτο που δε θα δινα ειναι η tele γιατι εκανα πολλες οικονομιες για να την αποκτησω και εχω δεθει μαζι της. Επισης ειναι πολυ πιο ανετη στα χερια μου απο οτιδηποτε αλλο. Και με ηχαρα. Αν αλλαξω κτ καποια στιγμη αλλαξω κτ θα να μονο ο πανω μαγνητης. 

Ειναι μια ντουκας telecaster.

Μαγνητες fralin a3  και ο πανω ειναι custim paf a2  with split coil. Σωμα μαονι.  

20210121_124738.jpg

20210121_124715.jpg

22 λεπτά πριν, leon7pap είπε

2014 Trussart Style StellaCaster

Αυτη τι κιθαρα ειναι. Δεν ειναι απο ξυλο. Αν δε σου κανει κοπο περιεγραψε λιγο τι ηχο βγαζει. Τις χαζευα μια μερα

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η δικιά μου. Μια Gibson R7 aged απο Tom Murphy από το 2006.

Την πήρα μεταχειρισμένη στην όταν έμενα Ολλανδία. Αν και Tom Murphy aged, είχε πάνω της κάποιες μετατροπές και δεν ήταν αυτό που λέμε stock. Πάντως αν και «πειραγμένη» οι αλλαγές μου άρεσαν (όχι όλες….έκανα και εγω μερικές). Είχε πάνω:

  • Aλλαγμένα period correct (57’) inlays από Dave Johnson
  • Κάτι period correct πλαστικά
  • Voodoo PAFs 58

Είχα ένα θεματάκι με τον ήχο όμως στο neck μαγνήτη και έβαλα έναν Kloppmann 58. Αφού εμπλεξα με αλλαγές, άλλαξα και τα pots με RS, και έβαλα και κάτι original vintage Sprague, PIO bumblebee caps που είχα στοκ απο ένα άλλο project.

Βάρος λίγο πάνω από τα 4 κιλά, στα 4.040

Το αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ. Είναι η βασική μου κιθάρα από το 2011 που την έχω, και αν και έχουν περάσει διάφορες από τα χέρια μου, είναι αξεπέραστη. Δεν νομίζω να τη δώσω ποτέ.

 

IMG_0809v.jpg

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

strat...2piece alder 9,5 radius tonerider city limits wilkinson tremolo and tuners...3.250 kg       tele   2piece walnut  9.5 radius / rosewood northwest guitars neck 2/5 alnico Qpickup set [ croatia ]  3.7 kg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ούτε Τέλε, ούτε LP. Δεν είναι καν ενός έτους. Αλλά αυτή είναι, είναι η πρώτη μου, έχει όλα αυτά που ήθελα και θα την κρατήσω για πάντα.

Solar A1.7D Limited Edition
7string, 673/26.5 scaling
Evertune Bridge, locking tuners
Duncan Solar pickups που μπορεί να γίνουν Bare Knuckle Juggernaut κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

myguitar.thumb.jpg.6e0188610c209f319adf60000f831c95.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ναι μεν εχω πολλες κιθαρες, αλλα απο την αλλη τις εχω στην κατοχη μου λιγο καιρο, αρα και δεν εχω προλαβει να δεθω με καποια συγκεκριμενη.

 

Εαν επελεγα μια κιθαρα με single coils, θα ηταν η λευκη tele MIM, με Q pickups. Μου καθεται εξαιρετικα στα χερια, και στις ηχογραφησεις μου χρησιμοποιω κυριως αυτην, καθως ειναι πολυ ευκολοπαιχτη και με εξαιρετικο ηχο. Της εχω μια σχετικη αδυναμια. Ειναι και κουκλα.

 

Screenshot_20210121-135102_Gallery.thumb.jpg.95f39ffb4bb3e1036ac2706a07d26ee2.jpg

 

Απο τις κιθαρες με διπλους μαγνητες, θα επελεγα την PRS 245 με μαγνητες tonerider birmingham. Ειναι ελαφρια, σουπερ ευκολοπαιχτη, εχει εξαιρετικο ηχο, και καθαριζει τελεια με το vol pot.

 

Screenshot_20210121-134847_Gallery.thumb.jpg.0c225188cbecab2d9eb47a2daeba76dc.jpg

 

 

Εαν θα επρεπει να εχω αποκλειστικα μια κιθαρα, και καμια αλλην, θα επελεγα την prs se 24 custom, καθως ειναι η πιο ευκολοπαιχτη που εχω, και με αισθηση και ηχο μεταξυ τελε και lp. Best of both worlds. 

 

  • Like 8

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρωτας με την πρώτη ματιά.

Ένιωσα κιθαριστής και όχι χορδοκρούστης από το πρώτο δευτερόπλεπτο.

Η κιθάρα που όταν με βλέπουν φίλοι να λένε , τώρα σοβάρεψαν τα πράγματα.

Δεν είναι η πιο ακριβή, δεν είναι η πιο αιθέρια δεν είναι η καλύτερη.

Αλλά είναι η μία  ;)

Michael Kelly Patriot Limited

Κελεμπέκι μαόνι κελεμπέκι μαόνι φίλντισι και πάει λέγοντας.

Σερβάντα.

 

 

IMG_1111.JPG

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου