Προς το περιεχόμενο

Παρουσιάστε "την" κιθάρα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, blue είπε

εμένα ειναι αυτή.

την είχα ανεβάσει όταν είχα πρωτογραφτει στο νοιζ σε θεμα "δείξτε την τελε σας" και μου είχε κάνει εντύπωση ότι και άλλοι άνθρωποι δεν έχουν μόνο στρατ.

 

δεν είναι η καλύτερη τελε που έχω πιάσει στα χέρια μου, δεν την επέλεξα ανάμεσα σε πολλές, ιν φακτ την είχα πάρει επειδή δεν την παρέλαβε κάποιος που την είχε παραγγείλει σε ένα κατάστημα της Αθήνας το 2001 (?) και είχε καλύτερη τιμή. Είναι american standard του 1999. Έχει παίξει σε όλες τις ηχογραφήσεις που έχω κάνει, και σε ηχογραφήσεις και λάιβ φιλων μου.

 

είναι η κιθάρα που καταλαβαίνω πολύ καλύτερα από όλες τις άλλες και είναι αναντικατάστατη ενώ δεν έχω κανένα δέσιμο με κανένα άλλο αντικειμενο.

 

έχω βάλει έναν lollar στην bridge θέση και ένα killswitch. 

IMG_20210303_181047_compress10.jpg

 

 

σωστα πραματα και νοικοκυρεμενα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, shelter είπε

Εδώ και πολλά χρόνια αυτή. Την έχω ξαναποσταρει σε κάποιο θέμα για τελεκαστερ εδώ πριν χρόνια. 

 

Ένα πρότζεκτ που ξεκίνησε κάνοντας αλλαγές που προέκυπταν από ανάγκη πάνω σε μια fender am.standard του 1997. Φοράει μπράτσο allparts maple fat με 6150, γέφυρα JoeBarden και NickSilver pickups Django.

 

Έχει παίξει σχεδόν σε ότι ηχογράφηση έχω κάνει, και στα περισσότερα live. Επίσης είναι η κιθάρα πάνω στην οποία αισθάνομαι καλύτερα. Η πρώτη επιλογή που σηκώνω από το stand με τις ηλεκτρικές.

IMG_20210303_185435.jpg

IMG_20210303_185419.jpg

IMG_20210303_185405.jpg

IMG_20210303_185344.jpg

 

σωστα πραματα και νοικοκυρεμενα 2....😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squier Korean E series

Είμαστε μαζί από το 1989

Έχουν γίνει πολλές αλλαγές βασικά μόνο το μπράτσο έχει μείνει 😁

Το οποίο είναι κ αυτό που λάτρεψα σ' αυτή την κιθάρα, έχει ένα σαν V σχημα (αλλα λεπτο),δεν το εχω δει σε καμια strat.

Έχουν αλλαχτεί τα κλειδιά σε vintage kluson (ειχε Gotoh) εχει αλλαχτει το nut με κοκκαλο, το μπρατσο εχει 7,25 radius με προσφατα αλαγμενα ταστα fender narrow tall τυπου 6105 (Το καλυτερο ταστο προσωπικη αποψη)

Πρόσφατα αποφάσισα να την κάνω hardtail ετσι πηρα ενα σωμα alder ελαφρυ απο guitar build, nitro χρωμα και light relic απο τον Retro 169 

Μαγνήτες tonerider city limits

 

 

IMG_2462-2.jpg

IMG_2458.jpg

IMG_2474-2.jpg

IMG_2433.jpg

IMG_2454.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές κούκλες εδώ μέσα - και η από πάνω Squier απλά ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!! 

 

«Η» κιθάρα ως γνωστόν δεν υπάρχει 
 

Η αγαπημένη μου ηλεκτρική είναι η πρώτη μου - μια blackie Strat American Std με ένα λαιμό σαν βούτυρο - δεν θα την αποχωριζούμουν ποτέ και για τίποτε 

 

- αλλά, πως θα ζούσε κανείς μόνο με μονούς, όποτε... έχω και άλλες αγάπες 

 

- στο πνεύμα του νήματος όμως θα ποστάρω την παρακάτω - ειδικά γιατί ήταν η δυσκολότερη απόφαση για αγορά ever  

 

- η 36 άτοκων δόσεων 000-28, ιδανική για πεντάλεπτα finger picking 

 

 

 

 

 

 

 

 

5D9F494B-F823-4507-A266-23D3C2909479.jpeg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, doubletrouble είπε

Squier Korean E series

Είμαστε μαζί από το 1989

Έχουν γίνει πολλές αλλαγές βασικά μόνο το μπράτσο έχει μείνει 😁

Το οποίο είναι κ αυτό που λάτρεψα σ' αυτή την κιθάρα, έχει ένα σαν V σχημα (αλλα λεπτο),δεν το εχω δει σε καμια strat.

Έχουν αλλαχτεί τα κλειδιά σε vintage kluson (ειχε Gotoh) εχει αλλαχτει το nut με κοκκαλο, το μπρατσο εχει 7,25 radius με προσφατα αλαγμενα ταστα fender narrow tall τυπου 6105 (Το καλυτερο ταστο προσωπικη αποψη)

Πρόσφατα αποφάσισα να την κάνω hardtail ετσι πηρα ενα σωμα alder ελαφρυ απο guitar build, nitro χρωμα και light relic απο τον Retro 169 

Μαγνήτες tonerider city limits

 

 

IMG_2462-2.jpg

IMG_2458.jpg

IMG_2474-2.jpg

IMG_2433.jpg

IMG_2454.jpg

 

σημαντική ερώτηση: τι διαφορά έχουν τα Kluson από τα Gotoh.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

σημαντική ερώτηση: τι διαφορά έχουν τα Kluson από τα Gotoh.

 

 

 

Τα Gotoh ειναι καλυτερα κλειδια,τα Kluson γραφουν....Kluson οποτε ειναι πιο period correct.

(Μιλαμε παντα για τα vintage safety κλειδια)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

Δεν κατάλαβα τίποτα!

 

 

 

Η Kluson κατασκευαζε ΟΛΑ τα κλειδια στις Vintage Gibson & Fender στα 50s & 60s  (στη Fender μεχρι το 1966 γιατι μετα αλλάξανε στα απαραδεκτα ποιοτικα Shaller F tuners) .

ΕΓΡΑΦΑΝ πανω Kluson και αναλογα με την περιοδο (ειδικα στις Fender) ήταν γραμμενο σε μονη ή διπλη σειρα.

 

Kluson Deluxe Single Line Stamp | Guitar Tuners, 6-Left | Tuning Machines |  Hardware | Parts | Rockinger Guitars

 

Kluson® ST/TE Double Line Tuners Nickel New

 

Οταν ξεκινησε η ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ των vintage μοντελών  δεν "υπηρχε" εταιρεια που να κατασκευαζει τα κλειδια αυτα (στην περιπτωση των Fender λεγονται safety γιατι ,και εδω φαινεται η ΜΕΓΑΛΟΦΥΙΑ του Leo Fender,η χορδη μπαινει μεσα στην τρυπα και δεν εξεχει ως ξυραφι)

 

Fender headstock telecaster 1969 | Fender esquire, Telecaster, Vintage  guitars

 

 

Ετσι η ΙΑΠΩΝΙΚΗ Gotoh αρχισε να φτιαχνει ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ αυτων των κλειδιων και κατα την ιαπωνικη παραδοση τα εφτιαξε ποιοτικα ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τα original ....ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΑΝ ομως πανω Kluson.....οποτε ΔΕΝ ηταν 100% vintage corrrect...

 

Gotoh Locking Vintage Oval Knob 6-In-Line Tuners | stewmac.com

 

Μετα απο καποια χρονια καποιος ΑΓΟΡΑΣΕ το ΣΗΜΑ της Kluson και αρχισε να παραγει ξανα τα κλειδια αυτα....στην ΚΟΡΕΑ ....ειναι και αυτα μια χαρα κλειδια και μπορουν να τα χρησιμοποιουν και οσοι αλλαζουν κλειδια σε παλιες Fender  και δεν θελουν να αλλαξουν την εμφανιση της κιθαρας....

 

Προσωπικα υποπτευομαι οτι ο φιλος @doubletrouble ΔΕΝ ειχε vintage Gotoh κλειδια στην κιθαρα του αλλα ΜΟΝΤΕΡΝΑ Gotoh & ηθελε απλα πιο vintage εμφανιση

 

Gotoh Guitar Tuners, Standard Posts, 3-Per-Side, Chrome, Oval Buttons

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Η Kluson κατασκευαζε ΟΛΑ τα κλειδια στις Vintage Gibson & Fender στα 50s & 60s  (στη Fender μεχρι το 1966 γιατι μετα αλλάξανε στα απαραδεκτα ποιοτικα Shaller F tuners) .

ΕΓΡΑΦΑΝ πανω Kluson και αναλογα με την περιοδο (ειδικα στις Fender) ήταν γραμμενο σε μονη ή διπλη σειρα.

 

Kluson Deluxe Single Line Stamp | Guitar Tuners, 6-Left | Tuning Machines |  Hardware | Parts | Rockinger Guitars

 

Kluson® ST/TE Double Line Tuners Nickel New

 

Οταν ξεκινησε η ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ των vintage μοντελών  δεν "υπηρχε" εταιρεια που να κατασκευαζει τα κλειδια αυτα (στην περιπτωση των Fender λεγονται safety γιατι ,και εδω φαινεται η ΜΕΓΑΛΟΦΥΙΑ του Leo Fender,η χορδη μπαινει μεσα στην τρυπα και δεν εξεχει ως ξυραφι)

 

Fender headstock telecaster 1969 | Fender esquire, Telecaster, Vintage  guitars

 

 

Ετσι η ΙΑΠΩΝΙΚΗ Gotoh αρχισε να φτιαχνει ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ αυτων των κλειδιων και κατα την ιαπωνικη παραδοση τα εφτιαξε ποιοτικα ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τα original ....ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΑΝ ομως πανω Kluson.....οποτε ΔΕΝ ηταν 100% vintage corrrect...

 

Gotoh Locking Vintage Oval Knob 6-In-Line Tuners | stewmac.com

 

Μετα απο καποια χρονια καποιος ΑΓΟΡΑΣΕ το ΣΗΜΑ της Kluson και αρχισε να παραγει ξανα τα κλειδια αυτα....στην ΚΟΡΕΑ ....ειναι και αυτα μια χαρα κλειδια και μπορουν να τα χρησιμοποιουν και οσοι αλλαζουν κλειδια σε παλιες Fender  και δεν θελουν να αλλαξουν την εμφανιση της κιθαρας....

 

Προσωπικα υποπτευομαι οτι ο φιλος @doubletrouble ΔΕΝ ειχε vintage Gotoh κλειδια στην κιθαρα του αλλα ΜΟΝΤΕΡΝΑ Gotoh & ηθελε απλα πιο vintage εμφανιση

 

Gotoh Guitar Tuners, Standard Posts, 3-Per-Side, Chrome, Oval Buttons

 

 

 

Ακριβώς 

Είχε τα μοντέρνα Gotoh και τα αλλαξα,

βασικα λογω εμφανισης αλλα και για το λογο οτι περναω πολυ πιο γρηγορα χορδη και χωρις αυτο το  μυτακι ξυραφι που αφηνουν οι χορδες στο κοψιμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου