Προς το περιεχόμενο

Αρνήθηκε να τραγουδήσει ... τζάμπα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Και καλά έκανε.

Πρέπει να τελειώσει αυτή η εκμετάλλευση, ας το καταλάβουν κάποιοι.

Οι καλλιτέχνες πρέπει να αμοίβονται.

Παράθεση

Στην Υγειά μας: Η Μαντώ αρνήθηκε να πάει χωρίς απολαβές και δεν ήταν η μόνη.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Μαντώ δεν είναι η μόνη που δεν βρέθηκε στο πλατό του ΣΚΑΪ και δεν θα συμμετάσχει στο μουσικό reunion των καλλιτεχνών. Το ίδιο φέρονται να έπραξαν και οι Δάκης, Πωλίνα και Μπίγαλης, αρνούμενοι να συμμετάσχουν σε live εμφάνιση χωρίς αμοιβή. Αυτός άλλωστε ήταν και ο σκοπός του Σωματείου, τον οποίο κατέστησε σαφή με την ανακοίνωσή της, παρά το γεγονός βέβαια ότι υπάρχει δυσαρέσκεια για κάποια μέλη που φέρονται να επιδεικνύουν ανακολουθία με το περιεχόμενό της και να εξακολουθούν δίνουν το "παρών" σε μουσικές εκπομπές, χωρίς να λαμβάνουν χρηματικό αντίτιμο.

Πηγή: news247.gr

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι μεν αρνητές είναι οι εκφραστές του παρακμιακού τραγουδιού που χέ***καν στο τάλιρο στα 90ς και ο δε Παπαδόπουλος είναι μια γλίτσα και μισή, λέρα και φτηνιάρης. Τους συγκεκριμένους ουτε εγω θα τους πληρωνα να βγουν απτον ταφο να τραγουδησουν τρασίλες, αρκετα τσεπωσαν τη χρυση εποχη τους,  ο τόπος είναι γεμάτος ανεργους νέους και άφραγκους που μαραζώνουν. Και καλά εκαναν και δεν πηγαν και καλα θα κανουν να μην ξαναπανε και πουθενα, τόσο απλα.

Επεξεργασμένο από gutter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, gutter είπε

Και οι μεν αρνητές είναι οι εκφραστές του παρακμιακού τραγουδιού που χέ***καν στο τάλιρο στα 90ς

Σαν να σου λέει δηλαδή το αφεντικό σου "έλα μωρέ, εντάξει, αφού πληρώθηκες τους προηγούμενους μήνες καλά, τί τον θελεις τον μισθό;"

 

1 ώρα πριν, gutter είπε

και ο δε Παπαδόπουλος είναι μια γλίτσα και μισή, λέρα και φτηνιάρης.

Το ότι δεν συμπαθείς κάποιον φυσιογνωμικά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον χαρακτηρίζεις, χωρίς να τον γνωρίζεις τον ίδιο και το ποιόν του. Δεν τους πληρώνει ο Παπαδόπουλος. 

 

Πολύ καλά έκανε και αρνήθηκε. Αν δεν σου αρέσει μια εκπομπή, μην τη βλέπεις. Μην αφορίζεις όμως σαν κάποιον άλλο Παπαδόπουλο τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν, και ποιος είναι και ποιος δεν είναι άξιος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι καλά έκανε και δεν πήγε, αν το έκαναν όλοι ισως βελτιωνόντουσαν τα πράγματα.

 

Όσο για το Σπύρο, κάνει τη δουλειά που επέλεξε να κάνει οπότε ποιος ειμαι εγω να τον κρίνω. Έχω την εντύπωση πάντως ότι ο συγκεκριμένος δίνει αρκετά χρήματα σε φιλανθρωπίες χωρίς να το διατυμπανίζει ιδιαίτερα, συνεπώς μόνο και μόνο απο αυτό το γεγονός είναι άξιος σεβασμού.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό που γεννάται είναι ένα δίλλημα σαν αυτό του αυγού και της κότας. 

Και τα επιχειρήματα είναι τα εξής:

 

Υπερ

Κάθε μουσικός / καλλιτέχνης πρέπει να αμοίβεται για την υπηρεσία του.

Κατά

Χρειάζεται προβολή. Αν δεν πηγαίνει στην τηλεόραση ή το ράδιο, θα τον γνωρίσει ή θα τον θυμάται κανείς για να πάει στην συναυλία του ή να πουλήσει ένα δίσκο; Πως θα ενημερώσει το κοινό; Μήπως πρέπει να πληρώσει διαφήμιση;

 

Τι λέτε λοιπόν; Μήπως το ένα χέρι νίβει τ' άλλο;

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Τι λέτε λοιπόν; Μήπως το ένα χέρι νίβει τ' άλλο;

 

 

Ναι, αλλά υπο ΚΣ

Τώρα δεν είμαστε υπό ΚΣ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yameth είπε

Τι λέτε λοιπόν; Μήπως το ένα χέρι νίβει τ' άλλο;

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό. Βοηθά τον νέο καλλιτέχνη, ή και τον παλιό που πχ θέλει να προωθήσει το νέο του άλμπουμ. Είναι απόφαση του καλλιτέχνη. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στην απόφασή του αυτή.

 

Αλλά ας δούμε το γεγονός αυτό και από μια άλλη σκοπιά. Μην ξεχνάμε πως αυτό το "τζαμπατζιλίκι" είναι πλέον καθεστώς. Τα κανάλια βολεύονται με τον τρόπο αυτό και εκμεταλλεύονται την ανάγκη του καλλιτέχνη για προβολή, και κάνουν τη δουλειά τους με τσάμπα μουσικούς. Δηλαδή τα κονομάνε τα κανάλια από διαφημίσεις και προβολή (παλαιότερα τα κονομούσαν πάρα πολύ χοντρά) με τις πλάτες καλλιτεχνών που έχουν ανάγκη και το κάνουν δωρεάν. Εάν δεν είναι αυτό εκμετάλλευση, τότε τι είναι εκμετάλλευση?

 

Μου θυμίζει την περίπτωση που κάλεσαν το γκρουπ μου να παίξουμε σε ένα γνωστό παραλιακό μαγαζί, που έχει κάθε μέρα λαιβ, και ο ιδιοκτήτης μας είπε "δεν σας πληρώνω. ελάτε να παίξετε και τα ποτά κερασμένα. Και εάν αρέσετε στον κόσμο, ίσως θα σας ξαναφέρω". Εγώ που δεν είμαι καθ' επάγγελμα μουσικός, ούτε έχω ανάγκη τα χρήματα αυτά (στα πιο πολλά λαιβ μου σε χωριά και πλατείες που μας καλούν παίζουμε τσαμπα) ενοχλήθηκα, διότι ένα μαγαζί που θα βγάλει λεφτά από εμάς, δεν θέλει να μας πληρώσει. Καθαρή εκμετάλλευση.

  • Like 7

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αλλά ας δούμε το γεγονός αυτό και από μια άλλη σκοπιά. Μην ξεχνάμε πως αυτό το "τζαμπατζιλίκι" είναι πλέον καθεστώς. Τα κανάλια βολεύονται με τον τρόπο αυτό και εκμεταλλεύονται την ανάγκη του καλλιτέχνη για προβολή, και κάνουν τη δουλειά τους με τσάμπα μουσικούς. Δηλαδή τα κονομάνε τα κανάλια από διαφημίσεις και προβολή (παλαιότερα τα κονομούσαν πάρα πολύ χοντρά) με τις πλάτες καλλιτεχνών που έχουν ανάγκη και το κάνουν δωρεάν. Εάν δεν είναι αυτό εκμετάλλευση, τότε τι είναι εκμετάλλευση?

 

Μου θυμίζει την περίπτωση που κάλεσαν το γκρουπ μου να παίξουμε σε ένα γνωστό παραλιακό μαγαζί, που έχει κάθε μέρα λαιβ, και ο ιδιοκτήτης μας είπε "δεν σας πληρώνω. ελάτε να παίξετε και τα ποτά κερασμένα. Και εάν αρέσετε στον κόσμο, ίσως θα σας ξαναφέρω". Εγώ που δεν είμαι καθ' επάγγελμα μουσικός, ούτε έχω ανάγκη τα χρήματα αυτά (στα πιο πολλά λαιβ μου σε χωριά και πλατείες που μας καλούν παίζουμε τσαμπα) ενοχλήθηκα, διότι ένα μαγαζί που θα βγάλει λεφτά από εμάς, δεν θέλει να μας πληρώσει. Καθαρή εκμετάλλευση.

 

+1

 

Αυτή τη στιγμή στην αγορά τα περισσότερα λεφτά παίζουν στις διαφημίσεις (στο χώρο του θεάματος αναφέρομαι προφανώς).
Ξεκάθαρα take it or leave it νταβατζιλίκι αν αναλογιστεί κανείς το μέσο εισόδημα του μέσου καλλιτέχνη....
 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου