Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με το ελληνικό τραγούδι σήμερα;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω έναν προβληματισμό που έχω εδώ και χρόνια. Ίσως να είναι αφελής, ίσως χαζός, ίσως να είναι λόγω έλλειψης παρακολούθησης των πραγμάτων.

Υπάρχει σήμερα καλό ελληνικό τραγούδι; Τι εννοώ: Γράφεται τα τελευταία χρόνια ελληνικό ροκ, λαϊκό, ελαφρύ κλπ τραγούδι ποιοτικό που να έχει τα φόντα να επιζήσει στα χρόνια;

Υπάρχουν σήμερα τραγουδιστές, τραγουδοποιοί, συνθέτες, ροκάδες, μπουζουξήδες εφάμιλλοι των τεράτων ή έστω των "καλών" που έβγαλε η Ελλάδα από το 1940 και μετά; Δε θέλω να επιμείνω σε ονόματα διότι τα γούστα είναι ποικίλα και δε θέλω να παρεκτραπεί η συζήτηση στο αν ο Ξαρχάκος ή η Μαρινέλλα ή ο Μούτσης ή ο Μαχαιρίτσας ή η Αλεξίου ή ο Νταλάρας ή ο Χατζιδάκις ή ο Κραουνάκη (τυχαία ονόματα) ήταν όντως τέρατα ή όχι. 

 

Ίσως να έχω χάσει επεισόδια λόγω κατοικίας στο εξωτερικό τη τελευταία δεκαετία. Τι παίζει; 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έγραφα κάτι αλλά το γούστο μου στη μουσική πέρασε και δεν ακούμπισε σε σχέση με το τι ακούει ο κόσμος, υποκειμενικά πράγματα. Δεν θα μου λείψει πάντως το πομπώδες ύφος Παπακωνσταντίνου - Μαχαιρίτσα. Δεν γίνεται χωρίς να πούμε ονόματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Θα έγραφα κάτι αλλά το γούστο μου στη μουσική πέρασε και δεν ακούμπισε σε σχέση με το τι ακούει ο κόσμος, υποκειμενικά πράγματα. Δεν θα μου λείψει πάντως το πομπώδες ύφος Παπακωνσταντίνου - Μαχαιρίτσα. Δεν γίνεται χωρίς να πούμε ονόματα.

Εγραψα: Δε θέλω να επιμείνω σε ονόματα διότι τα γούστα είναι ποικίλα και δε θέλω να παρεκτραπεί η συζήτηση στο αν ο Ξαρχάκος ή η Μαρινέλλα ή ο Μούτσης ή ο Μαχαιρίτσας ή η Αλεξίου ή ο Νταλάρας ή ο Χατζιδάκις ή ο Κραουνάκη (τυχαία ονόματα) ήταν όντως τέρατα ή όχι. 

 

Δε διαφωνω. Μπορείς να γράψεις ό,τι θες. Ακόμα και αν ο παπακωνσταντινου δε σου αρέσει, διαφωνείς ότι αντεξε στο χρόνο; Από τα σημερινά τι θα επιζήσει πάνω από 3 βδομαδες;

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Τραπ

Εγραψα: Υπάρχουν σήμερα τραγουδιστές, τραγουδοποιοί, συνθέτες, ροκάδες, μπουζουξήδες εφάμιλλοι των τεράτων ή έστω των "καλών" που έβγαλε η Ελλάδα από το 1940 και μετά;

 

Εμπορικοί ηταν και ο παριος και η Αλεξίου. Ηταν όμως φωναρες. Σήμερα είναι έστω οι εμπορικοί εφάμιλλοι;

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, otto## είπε

ροκάδες

 

Έβγαλε η Ελλάδα   ροκάδες?

Πρώτη φορά το ακουω

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Έβγαλε η Ελλάδα   ροκάδες?

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. 

σε ικετεύω μπορείς να αφουγκραστεις το πνεύμα μου; αυτό κατάλαβες από τον προβληματισμό μου;

 

ζαμπετα έστω; συνθετη λαϊκό έστω; είναι κανονικη ερώτηση.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, otto## είπε

σε ικετεύω μπορείς να αφουγκραστεις το πνεύμα μου; αυτό κατάλαβες από τον προβληματισμό μου;

 

ζαμπετα έστω; συνθετη λαϊκό έστω; είναι κανονικη ερώτηση.

 

Οι πιτσιρικάδες πάντως, που είναι και το μέλλον, ακούνε  τράπ.

ΜΟΝΟ τραπ.

 

Τώρα αν υπάρχουν όλοι αυτοί που λες μάλλον θα υπάρχουν  αλλά μόνοι τους τα γράφουν και μόνοι τους τα ακούνε, άντε και καμμία δεκαριά φίλοι....

 

Έτσι κι αλλιώς δισκογραφία δεν υπάρχει και το μόνο που παίζει είναι το YouTube εκεί μπορείς εύκολα να δεις τι συμβαίνει μουσικά στη χώρα. 

Επεξεργασμένο μόλις από Superfunk

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Οι πιτσιρικάδες πάντως, που είναι και το μέλλον, ακούνε  τράπ.

ΜΟΝΟ τραπ.

Επεξεργασμένο μόλις από Superfunk

 Και "σκουπίδια" όπως Οικονομόπουλο, Βέρτη και σία.... τέλος πάντων, αυτά τα πως τα λένε.., λαικοποπροκ!

19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 Τώρα αν υπάρχουν όλοι αυτοί που λες μάλλον θα υπάρχουν  αλλά μόνοι τους τα γράφουν και μόνοι τους τα ακούνε, άντε και καμμία δεκαριά φίλοι....

Επεξεργασμένο μόλις από Superfunk

+1

 

 Όθωνα, ότι ζητάει ο λαός, παίρνει...🤫

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου