Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με το ελληνικό τραγούδι σήμερα;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβάρα τώρα, υπάρχουν σίγουρα πολλοί καλοί μουσικοί και γενικά καλλιτέχνες εκεί έξω. Αλλά επειδή αυτό που παράγουν δεν έχει θέση σε αυτό που λέμε pop κουλτούρα, δεν πρόκειται να βγουν για να τους δούμε.

Πλέον τα λεφτά είναι σε σπόνσορες, views, merchandise και (όταν είναι ανοιχτά) κανα live. Θέλουμε δε θέλουμε, η Trap έχει νικήσει τα πάντα τα τελευταία χρόνια, και οι νέοι ακούν ή trap, ή σκύλους, ή άντε κανα ελαφρολαϊκό. Σίγουρα στην Trap δε θα βρεις ταλέντα. Gang members με εγκληματικό background και ποινικό μητρώο, ναι. Ψωνάρες που έκαναν ότι έχουν φράγκα με εκτυπωμένα χαρτιά και πλέον έχουν πραγματικά, ναι. Ταλέντα, όχι.

 

Υ.Γ. Ρωτάω τον μικρό αδερφό μου γιατί ακούει τραπ, αφού ούτε τον αντιπροσωπεύουν οι στίχοι, ούτε η κουλτούρα που δείχνουν στα βίντεο, ούτε η μουσική προσφέρει κάτι μιας και είναι το ίδιο επαναλαμβανόμενο beat.
Η απάντηση είναι "ε απλά μου αρέσει, τι θες?"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Σοβάρα τώρα, υπάρχουν σίγουρα πολλοί καλοί μουσικοί και γενικά καλλιτέχνες εκεί έξω. Αλλά επειδή αυτό που παράγουν δεν έχει θέση σε αυτό που λέμε pop κουλτούρα, δεν πρόκειται να βγουν για να τους δούμε.

Πλέον τα λεφτά είναι σε σπόνσορες, views, merchandise και (όταν είναι ανοιχτά) κανα live. Θέλουμε δε θέλουμε, η Trap έχει νικήσει τα πάντα τα τελευταία χρόνια, και οι νέοι ακούν ή trap, ή σκύλους, ή άντε κανα ελαφρολαϊκό. Σίγουρα στην Trap δε θα βρεις ταλέντα. Gang members με εγκληματικό background και ποινικό μητρώο, ναι. Ψωνάρες που έκαναν ότι έχουν φράγκα με εκτυπωμένα χαρτιά και πλέον έχουν πραγματικά, ναι. Ταλέντα, όχι.

 

Υ.Γ. Ρωτάω τον μικρό αδερφό μου γιατί ακούει τραπ, αφού ούτε τον αντιπροσωπεύουν οι στίχοι, ούτε η κουλτούρα που δείχνουν στα βίντεο, ούτε η μουσική προσφέρει κάτι μιας και είναι το ίδιο επαναλαμβανόμενο beat.
Η απάντηση είναι "ε απλά μου αρέσει, τι θες?"

 

δεν αμφιβάλω καθόλου αλλά ειναι μόνο οικονομικό το θέμα; Δλδ όσοι ξεκινούσαν το '60 και το '70 είχαν στο νου μόνο το χρήμα; Ίσως, δε ξέρω. 

 

Δε πιστεύετε ομως ότι κάθε εποχή (όπως και η δική μας η ασταθής) γεννά και σοβαρούς καλλιτέχνες; Που είναι; Δε μπορώ να πιστέψω πως όλοι πια επισκιάζονται από τον Σνικ και τον κάθε άλλο απαράδεκτο. 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, otto## είπε

δεν αμφιβάλω καθόλου αλλά ειναι μόνο οικονομικό το θέμα; Δλδ όσοι ξεκινούσαν το '60 και το '70 είχαν στο νου μόνο το χρήμα; Ίσως δε ξέρω. 

 

Δε πιστεύετε ομως ότι κάθε εποχή (όπως και η δική μας η ασταθής) γεννά και σοβαρούς καλλιτέχνες; Που είναι; Δε μπορώ να πιστέψω πως όλοι πια επισκιάζονται από τον Σνικ και τον κάθε άλλο απαράδεκτο. 


Έγραψα ότι, σίγουρα υπάρχουν καλοί και άξιοι, αλλά με βάση τα τωρινά δεδομένα, δεν έχουν καν την ευκαιρία να έρθουν στα αυτιά και στα μάτια μας. Ποιος θα τους προβάλλει? Τζάμπα θα βγουν? Ποιός θα τους πληρώσει? Στο YouTube δε θα πάρεις traffic. Θα πρέπει να πληρώσεις social media για να βγεις σε κάποιους, αλλά θα φύγεις απαρατήρητος μιας και η πλειοψηφία θα σε αγνοήσει.

 

Δες το πρακτικά. Πες μου λοιπόν. Έστω ότι εγώ είμαι ένας συνθέτης διαμάντι. Πώς θα με δει ο κόσμος? Το άλμπουμ μου το πόσταρα παντού και έχει με το ζόρι 400 προβολές. Εγώ που θέλω να μπω κινηματογράφο - πώς διάολο θα μπω?

Η απάντηση σε όλα είναι, είτε γίνε mainstream, είτε βρες βύσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Έγραψα ότι, σίγουρα υπάρχουν καλοί και άξιοι, αλλά με βάση τα τωρινά δεδομένα, δεν έχουν καν την ευκαιρία να έρθουν στα αυτιά και στα μάτια μας. Ποιος θα τους προβάλλει? Τζάμπα θα βγουν? Ποιός θα τους πληρώσει? Στο YouTube δε θα πάρεις traffic. Θα πρέπει να πληρώσεις social media για να βγεις σε κάποιους, αλλά θα φύγεις απαρατήρητος μιας και η πλειοψηφία θα σε αγνοήσει.

 

Δες το πρακτικά. Πες μου λοιπόν. Έστω ότι εγώ είμαι ένας συνθέτης διαμάντι. Πώς θα με δει ο κόσμος? Το άλμπουμ μου το πόσταρα παντού και έχει με το ζόρι 400 προβολές. Εγώ που θέλω να μπω κινηματογράφο - πώς διάολο θα μπω?

Η απάντηση σε όλα είναι, είτε γίνε mainstream, είτε βρες βύσμα.

 

σωστό και το καταλαβαίνω, αλλά τα άλλα που προβάλλονται ειναι καλή μουσική; και αν συμφωνήσουμε ότι τα περισσότερα ειναι σκουπίδια, τότε μήπως η ερώτησή μου είναι άκυρη; Δλδ μήπως θα έπρεπε να ρωτάμε γιατί ο κόσμος πλέον θέλει σκουπίδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που είναι τεράστια αυτή η κουβέντα και δεν λύνεται με γραπτό λόγο εύκολα, την γεμίσατε και αφορισμούς εκ προοιμίου.

Αυτό που ψάχνετε, είναι κοινωνιολογική ανάλυση, κανονικά, και με τέτοιου είδους "από πριν" χαρακτηρισμούς δεν γίνεται δουλειά.

 

 

4 λεπτά πριν, otto## είπε

μήπως θα έπρεπε να ρωτάμε γιατί ο κόσμος πλέον θέλει σκουπίδια; 

 

Σωστά, ενώ τα "άσπρα, κόκκινα κίτρινα μπλέ καραβάκια στο Αιγαίο δεν με παίρνετε καλέ" ήταν υψηλή ραπτική ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

1. Είναι που είναι τεράστια αυτή η κουβέντα και δεν λύνεται με γραπτό λόγο εύκολα, την γεμίσατε και αφορισμούς εκ προοιμίου.

 

2. Σωστά, ενώ τα "άσπρα, κόκκινα κίτρινα μπλέ καραβάκια στο Αιγαίο δεν με παίρνετε καλέ" ήταν υψηλή ραπτική ...

 

1. Σε τι αναφέρεσαι;

 

2. Μα εγώ δεν είπα ότι όλα τα παλιά ήταν καλά. Το είπα;

 

Με το "πλέον" απαντώ στις σκέψεις του Φώτη και του Αλεξ. Ρωτώ. 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

αν έβγαινε ενας ζαμπετας δε θα τον ακούγαμε; δε ξέρω

 

Για να τον ακούγαμε θα έπρεπε πρώτα να τον βρούμε....Όταν κάθε μέρα κυκλοφορούν 1500 τραγούδια είναι κομματάκι δύσκολο να τον ανακαλύψεις...χάνεται μέσα στον μπουχο

 

Όπως έλεγε κι ο παππούς μου...

Too much information....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, otto## είπε

 

1. Σε τι αναφέρεσαι;

 

2. Μα εγώ δεν είπα ότι όλα τα παλιά ήταν καλά. Το είπα;

 

 

1. Αναφέρομαι σε αφορισμούς τύπου "αυτός είναι σκουπίδι", "πλέον ο κόσμος θέλει σκουπίδια", "Σίγουρα στην Trap δε θα βρεις ταλέντα", "Ψωνάρες ...", κλπ.

Δεν ακούω trap και δεν ξέρω, αλλά η αλήθεια είναι ότι αν ξεκινάς έτσι να αναλύσεις κάτι δεν πας πουθενά.

 

2. Δεν είπα ότι είπες κάτι τέτοιο.

Αλλά είπαμε, αυτή η ανάλυση είναι τεράστια, και πρωτίστως κοινωνικοψυχολογική.

Δεν είναι εύκολο να την βάλεις κάτω για ανάλυση, και οι επιδερμικές προσπάθειες θα έλεγα ότι είναι μάλλον αποπροσανατολιστικές.

Δεν τα λέω αυτά για κανέναν συγκεκριμένα, μη παρεξηγηθώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Για να τον ακούγαμε θα έπρεπε πρώτα να τον βρούμε....Όταν κάθε μέρα κυκλοφορούν 1500 τραγούδια είναι κομματάκι δύσκολο να τον ανακαλύψεις...χάνεται μέσα στον μπουχο

 

Όπως έλεγε κι ο παππούς μου...

Too much information....

ok, αλλά το 60 πως το βρήκαν; Μπορεί να μην είχαν ytb αλλά πως επέπλευσε αυτός σε σχέση με άλλους; Δε ξέρω πραγματικά αν το αυγό έκανε τη κότα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου