Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με το ελληνικό τραγούδι σήμερα;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, otto## είπε

 

σωστό και το καταλαβαίνω, αλλά τα άλλα που προβάλλονται ειναι καλή μουσική; και αν συμφωνήσουμε ότι τα περισσότερα ειναι σκουπίδια, τότε μήπως η ερώτησή μου είναι άκυρη; Δλδ μήπως θα έπρεπε να ρωτάμε γιατί ο κόσμος πλέον θέλει σκουπίδια; 

 

Το έχω αναρωτηθεί πάρα πολλές φορές.
Η μουσική έχει για όλους άλλη σημασία. Είναι ναι μεν σημαντικό κομμάτι στις ζωές μας, αλλά όχι με το ίδιο βάρος.  Αυτοί που το ψάχνουν δεν ακούν τραπ γιατί ξέρουν ότι δεν έχει καμία αξία και δε θα τους προσφαίρει τίποτα απολύτως. Αυτοί που το ψάχνουν θέλουν πολυπλοκότητα, μοναδικότητα, και ίσως στίχο και σίγουρα μέσα από αυτά, συναίσθημα. Αλλά αυτοί είμαστε η μειοψηφία. Εγώ πχ ακούω μόνο Prog, γιατί αν δεν αλλάζει το μέτρο, το μυαλό μου βαριέται. Ο άλλος ακούει Jazz, γιατί ακόμα και οι απλές συγχορδίες μεθ 7ης είναι κοινές. Λέμε τώρα.

 

Αρκετός κόσμος ακούει κάτι για να είναι αποδεκτός σε μια κοινωνική ομάδα. Ο rebel θα ακούσει punk, ο outsider θα ακούσει Rock, η πονεμένη ψυχή θα ακούσει έντεχνο, ο πληγωμένος από την κοινωνία θα ακούσει rap, κοκ. Εκεί μπαίνουν και τα σύμβολα, το ντύσιμο, η νοοτροπία, ακόμα και η πολιτική.

Η ομάδα της πλειοψηφίας είναι αυτό που προβάλει ο Αμερικάνος παραγωγός σε συνεργασία με τον ραδιοφωνικό σταθμό. Έτσι δημιουργείται το Pop, που συνήθως είναι κάτι ρυθμικό, και έχει και λίγο στίχο. Επίσης προβάλλεται πάρα πολύ από τους παραγωγούς κυρίως σε Αμερική. Το παίρνουν και τα δικά μας ραδιόφωνα και οκ, εφόσον παίζει μόνο αυτό, ο ακροατής μόνο αυτό θα μάθει. Έχουν και catchy μελωδίες, που κυριολεκτικά λέγονται "Hooks", γιατί είναι φτιαγμένα για να σε τσιμπάνε και να σου μένουν στο μυαλό. Η Trap το κάνει αυτό με το να είναι προκλητική, πχ, βλέπε το Caliente, "Αυτή η κωλάρα είναι σαν καρδιά". Το ξέρει και ο παππούς μου πλέον.


Οι υπόλοιποι νομίζω μπορούν να μαζευτούν σε μία κατηγορία - στη μουσική της διασκέδασης. Αυτή η κατηγορία μπορεί να χαρακτηριστεί σκουπίδι από κάποιους, γιατί πολύ απλά είναι υπερβολικά απλή, επαναλαμβανόμενη και προβλέψιμη, με αποτέλεσμα να ρωτάμε - γιατί υπάρχει καν. Αυτή η μουσική περνάει γιατί είναι "memorable" που λέμε στο χωριό μου. Δε χρειάζεται να το πολυσκεφτούν. Επ, τσιφτετέλι, ανεβένω στο τραπέζι, χωρεύω μέχρι το πρωί στο ίδιο τραγούδι που είναι 2 συγχορδίες και λέει 5 φορές ένα ρεφρέν. Επ, ζεϊμπέκικο? Κάτσε να δείξω πόσο άντρας είμαι.

 

Σίγουρα υπάρχουν καλά ζεϊμπέκικα και τσιφτετέλια. Σίγουρα υπάρχουν και κακά Prog και Jazz.
Καλά trap υπάρχουν? Θέλω να είμαι ανοιχτόμυαλος αλλά... δυσκολεύομαι.
Είναι δύσκολη συζήτηση πάντως. Και γω σίγουρα δε τα λέω και ολόσωστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

1. Αναφέρομαι σε αφορισμούς τύπου "αυτός είναι σκουπίδι", "πλέον ο κόσμος θέλει σκουπίδια", "Σίγουρα στην Trap δε θα βρεις ταλέντα", "Ψωνάρες ...", κλπ.

Δεν ακούω trap και δεν ξέρω, αλλά η αλήθεια είναι ότι αν ξεκινάς έτσι να αναλύσεις κάτι δεν πας πουθενά.

 

2. Δεν είπα ότι είπες κάτι τέτοιο.

Αλλά είπαμε, αυτή η ανάλυση είναι τεράστια, και πρωτίστως κοινωνικοψυχολογική.

Δεν είναι εύκολο να την βάλεις κάτω για ανάλυση, και οι επιδερμικές προσπάθειες θα έλεγα ότι είναι μάλλον αποπροσανατολιστικές.

Δεν τα λέω αυτά για κανέναν συγκεκριμένα, μη παρεξηγηθώ.

 για το 2 συμφωνώ αλλά τι να κάνω; έχω έναν προβληματισμό μουσικό, να μη τον ρωτήσω στο μουσικό φόρουμ; εδώ αναλύουμε κάθε μέρα για τους συνταξιούχους (να γραφτεί τα πρακτικά ότι ειπώθηκε και σε αυτό το νήμα), να μην γράψουμε και καμιά άποψη κοινωνικό-μουσική;

 

Για το πρώτο δε καταλαβαίνω σε ποιον αναφέρεσαι. Αν ρωτάς εμένα, δεν έχω ακούσει τραπ, αλλά αν όσο έχω ακούσει είναι αντιπροσωπευτικό, τότε η λέξη σκουπίδι είναι θετική υπερβολή. Εδώ κάποια χρόνια πριν συζητούσαμε για το αν η ραπ είναι μουσική και υπήρχαν εκατοντάδες αντιρρησίες.

 

Ρώτησα ξανά και ξανά, αν όποια μουσική ακούγεται σήμερα είναι καλη μουσική. Μου λέτε ακούγεται μόνο η τραπ. Ξέρεις κάτι που να είναι άξιο λόγου απ το εν λόγω είδος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, otto## είπε

αλλά το 60 πως το βρήκαν;

 

To 60 η μουσική δεν ήταν ένα "χαλί" που έπαιζε στο background. 

To 60 η μουσική ήταν η ίδια η ζωή. 

 

Α,και δεν έβγαζε δισκο και η κουτσή Μαρία, μόνο αυτοί που άξιζαν. 

 

Και στην τελική τα  60s ήταν 60s,τίποτα δεν θα μπορέσει ποτέ να συγκριθεί με τις μουσικές που γράφτηκαν, παγκοσμίως, τότε. 

 

Never,ever.

 

Η μουσική άλλωστε πάντα αντικατοπτρίζει την ΕΠΟΧΗ...και η εποχή μας έχει ακριβώς την μουσική που της αξίζει. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Και στην τελική τα  60s ήταν 60s,τίποτα δεν θα μπορέσει ποτέ να συγκριθεί με τις μουσικές που γράφτηκαν, παγκοσμίως, τότε. 

 

Never,ever.

 

καταλαβαίνω τι θες να πεις μέσω της υπερβολής αλλά να σου υπενθυμίσω ότι ο Βαγνκερ και ο Τσαϊκόφσκι έγραψαν μουσική 50 χρόνια μετά τον Μότσαρτ και τον Μπετόβεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Έβγαλε η Ελλάδα   ροκάδες?

Πρώτη φορά το ακουω

Φυσικα και εβγαλε.Τους ΡΕΜΠΕΤΕΣ!!!

 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, otto## είπε

 

καταλαβαίνω τι θες να πεις μέσω της υπερβολής αλλά να σου υπενθυμίσω ότι ο Βαγνκερ και ο Τσαϊκόφσκι έγραψαν μουσική 50 χρόνια μετά τον Μότσαρτ και το

 

E και;

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Φυσικα και εβγαλε.Τους ΡΕΜΠΕΤΕΣ!!!

 

Είχαν ηλεΧτρικες κιθαρες αι ρεμπετε?

 

Παρεμπιπτόντως δες στην ERT Flix το ντοκιμαντέρ "τα βούρλα" θα σε εκπλήξει...δυσάρεστα για τους ρεμπέτες...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

E και;

δεν υπάρχει never ever στη ζωή. μόνο στο μυαλό μας επειδή συγχέουμε τον "χρόνο" με το απειροελάχιστο διάστημα που ζούμε. πριν τα '60s υπήρξαν 10άδες και ίσως 100άδες αλλες τέτοιες σπουδαίες μουσικές δεκαετίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, otto## είπε

1. Ρώτησα ξανά και ξανά, αν όποια μουσική ακούγεται σήμερα είναι καλη μουσική. 

 

2. Ξέρεις κάτι που να είναι άξιο λόγου απ το εν λόγω είδος; 

 

1. Όθωνά μου καταλαβαίνεις ότι το "καλή μουσική" όταν μάλιστα το "μουσική" είναι ανοιχτό σε όλα τα είδη, είναι λίγο "αμφιλεγόμενος" όρος.

 

2. Ακριβώς επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα από το είδος, δεν μπορώ ούτε θετικά αλλά ούτε και αρνητικά να βρώ, αφορίζοντας τους πάντες.

Κάποιοι που το ακούνε, θα μπορούσαν να σου πουν περισσότερα.

 

Το θέμα που έθεσες όμως, είναι άλλο, όχι η trap.

Αν λοιπόν απαντήσετε (ο καθένας για τον εαυτό του) ορισμένα "απλά" ερωτήματα, τότε ίσως μπορεί να γίνει κάτι.

 

- Ποια είναι τα κριτήρια με τα οποία αξιολογεί ο κόσμος τι του αρέσει να ακούει?

- Σε τι διαφέρουν από παλαιότερα (αν διαφέρουν)?

- Ποια είναι η κοινωνική κατάσταση στον καλλιτεχνικό χώρο?

- Ποια είναι η κοινωνικοοικονομική κατάσταση σε όλη την κοινότητα?

- Τι αντιπροσωπεύει ένα τραγούδι ή ένας δημιουργός για τους ακροατές του και μη ακροατές του?

- Ποια είναι τα μέσα επικοινωνίας ενός καλλιτεχνικού έργου?

- Ποιες ήταν ανέκαθεν οι προτιμήσεις του κόσμου (και γιατί) σε σχέση με την τέχνη (κατ' επέκταση και με την μουσική)?

- Τι αντιπροσωπεύει η μουσική για τον πολύ κόσμο?

- Γιατί την ακούει, τι του προσφέρει?

 

Είναι κι άλλα, αλλά δεν μπορώ να τα γράψω όλα.

Το πνεύμα νομίζω ότι το καταλαβαίνετε πάντως.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, otto## είπε

δεν υπάρχει never ever στη ζωή. μόνο στο μυαλό μας επειδή συγχέουμε τον "χρόνο" με το απειροελάχιστο διάστημα που ζούμε. πριν τα '60s υπήρξαν 10άδες και ίσως 100άδες αλλες τέτοιες σπουδαίες μουσικές δεκαετίες. 

 

Στην Ελλάδα πάντως Ούτε Τσαϊκόφσκι είχαμε, όυτε Βάγκνερ τα τελευταία χρόνια...Εκτός και αν μου διέφυγαν...

 

Btw νόμιζα ότι αναφερόσουν σε ποπ (δηλ.λαικη)μουσική, όχι σε κλασσική.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου