Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με το ελληνικό τραγούδι σήμερα;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, otto## είπε

Δε πιστεύετε ομως ότι κάθε εποχή (όπως και η δική μας η ασταθής) γεννά και σοβαρούς καλλιτέχνες; Που είναι; Δε μπορώ να πιστέψω πως όλοι πια επισκιάζονται από τον Σνικ και τον κάθε άλλο απαράδεκτο. 

ολη η συζήτηση προφανώς γίνεται για την ελληνόφωνη μουσική αν κατάλαβα καλά

 

Παρόλα αυτά , επειδή ακούω μόνο hard rock & metal , προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και καλυμμένος από την εγχώρια σκηνή μας ( και έχω ακούσει και πολύ σπουδαίο νέο αίμα και σε άλλα είδη μουσικής )

 

Αλλά όλοι τους , σαφώς είναι περιορισμένοι στη σκηνή που απευθύνονται ( παρόλο που ακούγονταικαι παίζουν και στο εξωτερικό )

 

 για μένα , ναι , επισκιάζονται καθώς ουδεμία προβολή υπάρχει 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, otto## είπε

 

έτσι είναι. ειδικά το τελευταίο σκέλος είναι to the point. μαζικη υπερπαραγωγή δωρεάν μετριότητας. ασε με λίγο να το σκεφτώ καλά. 

 

Για να παραφράσω τον Μίλτον...που είχε πει οτι

"Όταν κάτι το έχουν όλοι τελικά κανεις δεν έχει τίποτα "....

"Όταν και η κουτσή Μαρία μπορεί να ανεβάσει κομμάτι στο γιουτιουμπ και η κουφη Φρόσω μπορεί να το ακούσει ΔΩΡΕΑΝ θα ακούμε όλοι ΤΡΑΠ κοιταζοντας τον πωπο της καρντασσιαν"

 

:)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού ανέφερες τον Ζαμπέτα Όθωνα, κάποιες ερωτήσεις για σένα.

 

- Τι ήταν ο Ζαμπέτας για την εποχή του?

- Ποια ήταν αυτά τα χαρακτηριστικά που έκαναν τα τραγούδια του επιτυχίες?

- Μήπως πολλοί προσπαθούν να αντιγράψουν αυτά τα χαρακτηριστικά και σήμερα, και όντως ακόμα αυτά έχουν πέραση?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και αφού ανέφερες τον Ζαμπέτα Όθωνα, κάποιες ερωτήσεις για σένα.

 

- Τι ήταν ο Ζαμπέτας για την εποχή του?

- Ποια ήταν αυτά τα χαρακτηριστικά που έκαναν τα τραγούδια του επιτυχίες?

- Μήπως πολλοί προσπαθούν να αντιγράψουν αυτά τα χαρακτηριστικά και σήμερα, και όντως ακόμα αυτά έχουν πέραση?

 

μη με ραπιζεις νοητικά αλλο καλε μου ΦΑΣΙΟΝ. ένα θα πω για τον ζαμπετα. κατά τη γνώμη μου ήταν ο καλύτερος μπουζουξης που πέρασε. πες με υπερβολικό αλλα θεωρώ ότι ήταν τεράστια μορφή για το όργανο το ιδιο και για το λαϊκό τραγούδι. για τα αλλα δε ξερω γτ είμαι πολύ νέος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, otto## είπε

κατά τη γνώμη μου ήταν ο καλύτερος μπουζουξης που πέρασε. πες με υπερβολικό αλλα θεωρώ ότι ήταν τεράστια μορφή για το όργανο το ιδιο και για το λαϊκό τραγούδι. για τα αλλα δε ξερω γτ είμαι πολύ νέος :)

 

Έλα βρε, δεν σε ραπίζω, τι είναι αυτά που λες.

 

Αυτά τα παραπάνω που γράφεις για τον Ζαμπέτα, πιστεύεις ότι ήταν οι λόγοι της επιτυχίας του?

Ή μήπως ήταν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που είχε (και αυτός σαν φιγούρα, και τα τραγούδια του)?

 

EDIT: Ακόμα και ο Χιώτης (που ήταν βιρτουόζος) λες να έκανε επιτυχία λόγω των τεχνικών του ικανοτήτων στο μπουζούκι?

Λες να πήγαιναν μπουζουξήδες να δουν τι έπαιζε και κάθονταν πρώτο τραπέζι πίστα να βλέπουν χέρι (που θα υπήρχαν κι αυτά φαντάζομαι από κάποια "ψώνια" της εποχής)?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έλα βρε, δεν σε ραπίζω, τι είναι αυτά που λες.

 

Αυτά τα παραπάνω που γράφεις για τον Ζαμπέτα, πιστεύεις ότι ήταν οι λόγοι της επιτυχίας του?

Ή μήπως ήταν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που είχε (και αυτός σαν φιγούρα, και τα τραγούδια του)?

νοητικά είπα. είσαι ανελέητος σημερα :).

 

δε ξερω αλήθεια. ηταν ταλέντο σπάνιο πάντως. δεν ήταν τυχαία η αποδοχή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, otto## είπε

ηταν ταλέντο σπάνιο πάντως. δεν ήταν τυχαία η αποδοχή του.

 

Από μένα καμία αντίρρηση επ' αυτού.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ή μήπως ήταν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που είχε (και αυτός σαν φιγούρα, και τα τραγούδια του)?

Ελα το 'χω αυτό, ήταν ο δικός τους άνθρωπος και σε εμφάνιση και σε στίχους και στον τρόπο πού μιλούσε και τραγουδούσε, ένας από τους ακροατές του ήταν και αυτός

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου