Προς το περιεχόμενο

Creeping Death Solo (Cover)


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Λεγοντας την ιστορια μου στο προηγουμενο thread (με τα παρατραγουδα που εχουν συμβει στον καθενα μας σε live ) σε μια νοτα νοσταλγιας για την τοτε ανεμελια επισκεφτηκα βιντεακια και φωτος απο εκεινο το live που περιεγραψα.Σε μια απο αυτες ηταν γραμμενο το setlist...μεσα λοιπον ηταν και αυτο!!!

Η αλλαγη παιξιματος και ακουσματων μου  τα τελευταια χρονια με σαφως πιο ηρεμα πραγματα και χαμηλους ρυθους...φανερωνει το σλοπυ πλεον παιξιμο μου σε τετοιες ταχυτητες!!!!Πριν 10 χρνια σιγουρα το εβγαζα καλυτερα...κλαψ!!!! (αληθεια εχει τυχει σε κανεναν αλλο αυτο;Συνηθως μου συμβαινει το αντιθετο...δηλαδη να επιστρεφω σε κομματια που δεν μπορουσα να παιξω και πλεον να μπορω.)Παρολα αυτα ξερω οτι αν ασχοληθω λιγο παραπανω (απο τα 20 λεπτα που ασχοληθηκα τωρα) οπως και τοτε...θα βγει μια χαρα.

 

 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 4

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο παίξιμο, δυνατό, δεν έπαιζε απλά πράματα ο Κιρκ (όπως δεν έπαιζε και ο Νταν Σπιτζ) αλλα δεν τους φαινόταν. Στην ουσία έπαιζαν δύσκολα και δομημένα σόλο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rgxinap είπε

Ωραιο παίξιμο, δυνατό, δεν έπαιζε απλά πράματα ο Κιρκ (όπως δεν έπαιζε και ο Νταν Σπιτζ) αλλα δεν τους φαινόταν. Στην ουσία έπαιζαν δύσκολα και δομημένα σόλο.

Τη μαγική λέξη την είπες..."ΔΟΜΗ".Αυτή τη λέξη πρέπει να την είχαν αντί για "καλημέρα" όλοι μέσα στην μπάντα.Ολα είχαν μια δομή και ένα νόημα....ένα λόγο που ήταν έτσι και όχι αλλιώς...το ίδιο ίσχυε και για τα σόλο του Kirk μέχρι και τα Load-Reload (με ίδια φιλοσοφία μεν αλλά λιγότερη ποιότητα δε).Μετά άρχισαν τα ανούσια improvisation solos και χάθηκε η μπάλα.Μπορει να μην είναι ο πιο τεχνικός αλλα τον θεωρώ πολύ καλό κιθαρίστα (ειδικά για την εποχή του) μόνο και μόνο γιατι υπηρετούσε το κομμάτι στο maximum και όχι το ego του και έχει γράψει κάποια iconic solos που όλοι ξέρουν να τα σφυρίζουν στο δρόμο!

 

Δεν θα πω ότι τον θεωρώ ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ LEAD κιθαρίστα από τον Μustaine γιατί σύντομα  θα πάει το θέμα για κλείδωμα!!!   :-) 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου