Προς το περιεχόμενο

Φαινόμενο trap. Ειναι μουσική και αν ναι γιατί είναι τόσο δημοφιλής;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση

Κάποτε συζητήσαμε για τη ραπ. Αν βρει κάποιος το νημα ας το παραθέσει. Ήταν πολλα χρόνια πριν.

Η άποψη μου δεν έχει αλλάξει, τα έχω γράψει εδώ.

 


προσθέτω μόνο την ανησυχία που εξέφρασε αυτό το κομμάτι καμιά 20αριά χρόνια πριν

 

Porcupine Tree - The Sound Of Muzak

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Φυσικά σε ένα μουσκο κομμάτι αν οι στίχοι περιέχουν σοσιαλισμό το βρίσκω ενδιαφέρον και αυτό ως ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ

ουτε οι στιχοι μπορουν να απογυμνωθουν απο τη μουσικη. Ακομα κι αυτο μπορει να καταληξει ενα συνθημα απλως , χωρις την απαιτουμενη επενδυση. οπως και εχει γινει πολλες φορες...... Αυτο δεν ειναι τεχνη. Η ειναι μικρη τεχνη. λεω με λιγα λογια οτι ενα συνολο παραγοντων κρινει την αξιολόγηση .

Μπορει να γραφεις και χιουμοριστικα πράγματα, Κάντο σωστα όμως.

Οπως εχει διαφορα η τηλεοραση με το θεατρο. Η πρωτη δε θα φτασει ποτε το 2ο. Κι αμα το θες και η trap ανηκει στη σφαιρα των social media περισσοτερο. Δεν ειναι και ιδιαιteρα καλοι livades. Κανένας τους.

Και μενα μου αρεσουν τα συνθια και οι σκοτεινες μπασοσυνθογραμμες που moogiζουν αλλα δεν μπορω με αυτο το φοντο να τραγουδαω για πουταν....ια κλπ. Οπως βρισκω εκφυλιστικο απο την αλλη να προσπαθεις με το ζορι να δωσεις πομπωδες υφος με συνθηματα........Υπαρχουν πολιτικα και πολιτικα τραγουδια, ερωτικα και ερωτικα, κλπ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Η άποψη μου δεν έχει αλλάξει, τα έχω γράψει εδώ.

 

κι εδω τα είχαμε πει αλλα ηταν και ένα πιο παλιό νημα σα να λέμε 2014 που ήταν "ειναι η ραπ μουσική" κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geka είπε

 

Μια απάντηση από Μυθριδάτη για το πως βγαινουν ευκολα.......... αυτου του ειδους τα ασματα. Γελασα πολύ

εντάξει δε παίζεται. έπιασε το νόημα. γέλασα παρα πολυ. ειχα πολυ καιρό να γελάσω τοσο. σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας, οι άνθρωποι χαμηλού επιπέδου, χαμηλής καλλιέργειας, χαμηλής νοημοσύνης, χαμηλού ήθους και χαμηλών δυνατοτήτων γενικότερα, ήταν, είναι και θα είναι πλειοψηφεία. Σε αυτούς λοιπόν απευθύνεται ένα ποικιλλόηχο σύνολο απο μουσικά τεχνάσματα, το οποίο παίρνει διάφορες μορφές και δημιουργεί διάφορες μόδες. Τώρα είναι τραπ, πριν ήτανε κάτι άλλο, μετά θα είναι κάτι άλλο. Για 'μένα είναι πιό σημαντικό να εξετάσουμε τα κίνητρα και τους στόχους όσων φτιάχνουν, προωθούν και συντηρούν αυτή την κοινότητα του χαμηλού επιπέδου, διότι έχω πια την πεποίθηση οτι είναι επικίνδυνοι. Ίσως και εν αγνοία τους, αλλά αυτό δεν τους δίνει άλλοθι. Είναι επίσης σημαντικό να γνωρίζουμε πού βρισκόμαστε εμείς μέσα στο μουσικό σύμπαν, αν μας αφορά όλο αυτό το σκηνικό με τις μόδες και τί κάνουμε αν μας ενοχλεί. Η σοφότατη ρύση "βρίσκουν και κάνουν" δε θα μπορούσε να είναι καταλληλότερη πιστεύω. (edit): και κάτι ακόμα: Αν αύριο το πρωί πάψει να υπάρχει ξαφνικά η τραπ, θα νιώσει κανείς οτι έγινε πιο φτωχή η μουσική;

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κλαψει με Μυθριδατη

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας, οι άνθρωποι χαμηλού επιπέδου, χαμηλής καλλιέργειας, χαμηλής νοημοσύνης, χαμηλού ήθους και χαμηλών δυνατοτήτων γενικότερα, ήταν, είναι και θα είναι πλειοψηφεία. Σε αυτούς λοιπόν απευθύνεται ένα ποικιλλόηχο σύνολο απο μουσικά τεχνάσματα, το οποίο παίρνει διάφορες μορφές και δημιουργεί διάφορες μόδες. Τώρα είναι τραπ, πριν ήτανε κάτι άλλο, μετά θα είναι κάτι άλλο. Για 'μένα είναι πιό σημαντικό να εξετάσουμε τα κίνητρα και τους στόχους όσων φτιάχνουν, προωθούν και συντηρούν αυτή την κοινότητα του χαμηλού επιπέδου, διότι έχω πια την πεποίθηση οτι είναι επικίνδυνοι. Ίσως και εν αγνοία τους, αλλά αυτό δεν τους δίνει άλλοθι. Είναι επίσης σημαντικό να γνωρίζουμε πού βρισκόμαστε εμείς μέσα στο μουσικό σύμπαν, αν μας αφορά όλο αυτό το σκηνικό με τις μόδες και τί κάνουμε αν μας ενοχλεί. Η σοφότατη ρύση "βρίσκουν και κάνουν" δε θα μπορούσε να είναι καταλληλότερη πιστεύω. (edit): και κάτι ακόμα: Αν αύριο το πρωί πάψει να υπάρχει ξαφνικά η τραπ, θα νιώσει κανείς οτι έγινε πιο φτωχή η μουσική;

 

δε διαφωνώ με το πνεύμα σου αλλα τα πιτσιρίκια δεν ειναι εύκολο να τα διαχωρίζεις σε χαμηλου επιπέδου ή μη. Απο ενήλικες δε ξερω κανενα να ακούει σνικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν έχω γνωρίσει "γνώστη" μουσικής που να του αρέσει η Trap, είτε να ακούει, είτε να φτιάχνει.

Αυτοί που φτιάχνουν beats το κάνουν γιατί είναι αρκετά ευκολότερο από άλλες παραγωγές, και σίγουρα γιατί έχει πολλά λεφτά πλέον.

 

Επιπλέον, ας προσπαθήσουμε να σκεφτούμε το ΠΩΣ διάολο γίνεται να σου αρέσει αυτή η μουσική. Ας το σπάσουμε σε κομμάτια:

 

Αρχικά να πούμε γιατί λέγεται Trap: Βγαίνει από τα μέρη που κάνανε deal παράνομες ουσιές στην Αμερική, και πιο συγκεκριμένα στην Ατλάντα, και επειδή ήταν πολύ επικίνδυνα μέρη τα λέγανε traps.


- Στίχος: Λεφτά, φήμη, γκόμενες, βρισιές, όπλα, ναρκωτικά, βία, και γενικά μεγάλη φαντασία.
Γιατί να σου αρέσει? Γιατί είναι κάτι που ο ακροατής δε το έχει. Και επειδή είναι κατά 99% ακόμα ανώριμος, νομίζει ότι αυτό που βλέπει συνδέεται με την πραγματικότητα. Trap = επιτυχία. Επίσης το να ακούς και να τραγουδάς για "παράνομα" πράγματα είναι πολύ edgy και cool, γιατί μπορείς και το ζεις χωρίς να παρανομείς. Μάλλον. Δε ξέρω.

- Μελωδία, μελωδική γραμμή, αισθητική: Τίποτα ιδιαίτερο τεχνικά, αλλά ίσως είναι catchy και memorable. Αποτυπώνεται εύκολα στη μνήμη και ο καθένας μπορεί να το αναπαράγει χωρίς δυσκολία. Μελωδική γραμμή δεν υπάρχει, τα περισσότερα είναι τύπου mumble-rap με autotune. Συνήθως έχουν και αρκετά ατμοσφαιρικά στοιχεία.
Γιατί να σου αρέσει? Ίσως για την ατμόσφαιρα, ίσως. Μελωδία κατα κύριο λόγο δεν υπάρχει, αλλά σε κάποιους αρέσει η αμόσφαιρα.

- Ρυθμός: Κυρίως το ίδιο beat με τα ίδια hi-hat και 808 copy paste σε κάθε τραγούδι. Αλλιώς είτε hiphop style, είτε reggaeton (γιατί το reggaeton έχει κερδίσει όλο το μουσικό σύμπαν γαμώ την κοινωνία μου δεμπορωαλλορεγκετον). Γενικά είναι απλός, και συνοδεύει τη φωνή δίνοντας κάποιο mood.
Γιατί να σου αρέσει? Για την απλότητά του μάλλον. Το ρεγκετόν είναι χορευτικό και ταιριάζει σε όλους. Το hiphop beat είναι τίγκα στο μπάσο, και μπάσο = good music για αρκετούς.

Υπάρχει κάτι άλλο? Δε ξέρω, ας με διαφωτίσει κάποιος.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου