Προς το περιεχόμενο

Φαινόμενο trap. Ειναι μουσική και αν ναι γιατί είναι τόσο δημοφιλής;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαινόμενο trap λοιπόν (όχι trump-πλακιτσα). Ορμώμενος από το άλλο θέμα, μουσικοι γίγαντες και μαχητές του πληκτρολογιου ξεδιπλώστε την άποψή σας. Εγω λεω ότι είναι μια μλκια (με επιχειρήματα που επιφυλάσσομαι να γράψω αν το θέμα προχωρήσει).  Και αν ειναι όντως μουσική, εχει νοημα αυτή η ελληνική βερσιόν;

 

Κάποτε συζητήσαμε για τη ραπ. Αν βρει κάποιος το νημα ας το παραθέσει. Ήταν πολλα χρόνια πριν.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας κι έναν ορισμό βρε παλικάρι.

Τι είναι αυτό δηλαδή και σε τι διαφέρει από άλλα συγγενή είδη?

 

Δηλώνω άσχετος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δώσε μας κι έναν ορισμό βρε παλικάρι.

Τι είναι αυτό δηλαδή και σε τι διαφέρει από άλλα συγγενή είδη?

 

Δηλώνω άσχετος.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Trap_music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, otto## είπε

 

Ναι βρε, εντάξει, αλλά πώς εσύ το συγκρίνεις πχ με άλλα συγγενή είδη?

Δηλαδή στο χιπ χοπ ή στην ραπ βρίσκεις κάτι παραπάνω από την trap, και αν ναι γιατί?

Μιλάω για σένα που άνοιξες το θέμα.

 

Το είναι αυτό που δεν σου αρέσει στην τραπ, αλλά δεν σε ενοχλεί στα άλλα είδη?

 

 

EDIT: Θα το δω αύριο καλύτερα, καληνύχτα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για μικρά παιδιά και καθυστερημένους.

Το χιπχοπ είναι(ήταν) έκφραση, το gangster rap στίγμα, το τραπ χέσιμο στο μυαλό.

Πολύ χαμηλού επιπέδου αντιαισθητική υποκουλτούρα. Σώστε τα παιδιά σας πριν είναι αργά

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με αφορά καθόλου το είδος και δεν το ψάχνω παραπέρα.

Το τι είναι μουσική όμως πιστεύω δεν μπορεί να απαντηθεί. Αν πούμε ότι η τραπ δεν είναι μουσική, τότε το πρώτο σολο άλμπουμ του frusciante με τα ουρλιαχτά, τις στριγκλιές και τις ξεκούρδιστες κιθάρες είναι μουσική;

disclaimer: αναφέρω τον frusci μόνο και μόνο επειδή τον υπεραγαπώ, είμαι θετικά προκατειλημμένος και έχω εντρυφήσει στην ακρόαση του ώστε να μπορώ να σχηματίσω σφαιρική άποψη

Που θέλω να καταλήξω; ότι τελικά για μένα μουσική είναι οτιδήποτε σημαίνει για τον καθένα η έννοια μουσική και ας μην με αφορά. Live and let live

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου αρέσει γιατί μου αρέσουν τα ΣΥΝΘΕΣΑΙΖΕΡΣ και τα ΣΑΜΠΛΕΡΣ και ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ και έτσι μου αρέσουν όλα αυτά τα είδη.

 Θέλει δουλειά για να φτιαχτούν και εφόσον έχουν και μουσικότητα, είναι μουσική για εμένα.

 Την ακούνε η νεολαίοι, ο γιος μου είναι φανατικός, τέτοια μου λέει να φτιάχνεις ρε γέρο.

 Τι μαλακίες είναι αυτά που φτιάχνεις. 🤣

 

 Τι ψάχνεις λοιπόν.

 Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

εμένα μου αρέσει γιατί μου αρέσουν τα ΣΥΝΘΕΣΑΙΖΕΡΣ και τα ΣΑΜΠΛΕΡΣ και ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ και έτσι μου αρέσουν όλα αυτά τα είδη.

 Θέλει δουλειά για να φτιαχτούν και εφόσον έχουν και μουσικότητα, είναι μουσική για εμένα.

 Την ακούνε η νεολαίοι, ο γιος μου είναι φανατικός, τέτοια μου λέει να φτιάχνεις ρε γέρο.

 Τι μαλακίες είναι αυτά που φτιάχνεις. 🤣

 

 Τι ψάχνεις λοιπόν.

 Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..

 

 

 

μην μου πεις οτι ειναι και καπιταλιστής!

 

εμένα αυτο που με χαλάει ειναι οι στίχοι, σπίτι χωρις ζάνι (xanax) προκοπή ποτέ δεν κάνει, ντόπα, όλο βρισιές, την έχουν δει τα νήπια έμποροι ναρκωτικών.... πραγματικά μεγάλη αηδία.

εγω θυμάμαι απο τα παιδικά μου χρόνια εκει 10-11, τα pink floyd και doors που ακουγε η αδεφη και η ξαδερφη, και κόλησα και εγω, πραγματικά μουσικάρες που μου έμειναν για μια ζωη στην μνημη...

τα σημερινά παιδιά τι μελωδίες θα θυμούνται απο την παιδική τους ηλικία? και τι στοίχους?

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα είδος μουσικής δεν μπορει να απογυμνωθει ετσι απλα απο το τι στιχους εχει , απο το τι εκφραζει γενικοτερα, Και να βλέπουμε δηλαδή μόνο τα τεχνικά μουσικά στοιχεία. Ακόμα και αν η μουσική είναι ωραία. Και δεν εννοω να εχει βαθια ποιοτητα κλπ, αλλα αυτο που λεει να ειναι ειλικρινες και να αφορα τι γινεται πραγματικα στην κοινωνια η σε μερος αυτης ειτε μιλαει για μια καψουρα η για απλά διασκέδαση ή για κατι μεγαλυτερο. Η τραπ εχει κοινωνικο και οικονομικο υποβαθρο και αντίστοιχους στόχους. Και γι αυτο στηριχτηκε ποικιλοτροπως απο μεσα και λοιπους παράγοντες. Η μουσικη απο μονη της μπορει να ειναι ωραια και να θελει δουλεια για να γινει, αλλα τελικα εχει σημασια οτι αυτο που βγαινει ειναι μισογυνισμος, ένας ηλιθιος γκανγκστερισμος και αλλα πολλα. Υπαρχουν τραπ στοιχεια ας πουμε και σε κομματια του λεξ, Καμιά σχέση όμως. Εκτός των άλλων δεν πείθουν. Είναι μια ευθεία αντιγραφή από Αμερική χωρίς να υπάρχει πραγματική αντανάκλαση εδώ. Είναι σαν να πάτε στη Τζαμάικα και να δείτε έναν με ράστα και μουστακάκι και να το παίζει ρεμπέτης. 

 

Εξέλιξη μουσικά σίγουρα υπάρχει και είναι πραγματική και ενδιαφέρουσα αλλά δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό που ξέρουμε στην Ελλάδα. Τώρα κάποιοι λένε ότι είναι παρακλάδι του χιπχοπ και άλλοι ότι είναι κάτι άλλο καινούριο. Έτσι κι αλλιώς και το ίδιο το χιπχοπ έχει αλλάξει. Παλιά ήταν μια μίξη απο djς, γκραφιτάδες, χορευτές , mcςκλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά στα κομμάτια βλέπω τα μουσικά στοιχεία. Αυτά με ενδιαφέρουν. Εμένα δηλαδή. Δεν εννοώ ότι πρέπει να είναι έτσι. Και επειδή από μικρός μου άρεσαν τα ηλεκτρονικά μουσικά όργανα και ο προγραμματισμός και όλο το τεχνικό μέρος τους γι αυτό το βλέπω έτσι. Φυσικά σε ένα μουσκο κομμάτι αν οι στίχοι περιέχουν σοσιαλισμό το βρίσκω ενδιαφέρον και αυτό ως ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ. Δευτερευοντως όμως Χαχαχαχαχαχα 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου