Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα τραγούδι ήταν άλλο τραγούδι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή άλλου θέματος θυμήθηκα μια παλιά κόντρα , σχετικά ποιος έγραψε τι και τελικά τι έγινε από κάτι.

 

Το τραγούδι της επιτυχίας είναι το Final Countdown.

Η μήτρα του είναι το Love Is Meant To Last Forever.

Το πρώτο λένε τους το "φόρεσε" ο παραγωγός.

Το δεύτερο υπήρχε καιρό, αλλά το είχαν δευτεράτζα, μέχρι που κάτι πλήκτρα πέσανε καταλάθος.

Τέλος πάντων κάπου υπάρχει και η ιστορία πως και γιατί. Να είναι καλά το internet.

 

Παραθέτω και τα βίδεα.

 

 

 

 

Εσείς ξέρετε άλλες τέτοιες περιπτώσεις ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, bouzoukleri είπε

Εσείς ξέρετε άλλες τέτοιες περιπτώσεις ;

Άμα ψάξεις, υπάρχουν πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

Εσείς ξέρετε άλλες τέτοιες περιπτώσεις ;


κτγμ, δεν είναι τόσο εμφανείς οι ομοιότητες για να θεωρήσω ότι το "δανείστηκαν" ή ότι το έκλεψαν οι Εurope.

Τέλος πάντων. Το να έχουν δυο τραγούδια κοινό ή παρόμοιο chord progression και χρόνους, ιδιαίτερα σε τόσο κοινές ακολουθίες ακόρντων, δεν αποτελεί κάτι καινούριο ούτε κλοπή
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tamtam είπε

δεν αποτελεί κάτι καινούριο ούτε κλοπή

 

Δεν είναι κλοπή, και τα δυο είναι τραγούδια που συνθετικά ήταν συνυπεύθυνος ο Norum.

Κάποια στιγμή διαφώνησαν οι Europe, όλοι αναμετάξυ τους, ο Norum με τον παραγωγό, ο Norum με τους υπόλοιπους, αυτοί ξέρουν.

Η ουσία είναι πως το Love Is Meant To Last Forever προϋπήρχε  και δεν το έπαιζαν, δεν το ήθελαν, αυτοί ξέρουν. Μεταλλάχθηκε; Σκοπίμως άλλαξε ;  Στο Final Countdown.

Ο Norun έφυγε από την μπάντα και με αυτό ( Love Is Meant To Last Forever ) ξεκίνησε νέα καριέρα.

Εκεί ήταν και η ερώτηση μου.

Γνωρίζετε άλλες περιπτώσεις, που μέλος συγκροτήματος πήρε τραγούδι του και το έκανε γνωστό, στο οποίο τραγούδι πάνω στηρίξανε οι υπόλοιποι νέα σύνθεση και βγάλανε λεφτά ή πήρανε την δόξα;

 

Ο θρύλος λέει πως το πρώτο album των Rainbow ήταν τραγούδια που οι Deep Purple δεν ήθελαν να παίξουν. Αλλά είναι πιθανότατα μπουρδολογία.

 

Αν όμως κάνεις μίξη το   Love Is Meant To Last Forever και το Final Countdown δεν παίρνεις χαμπάρι πως είναι δυο ταργούδια. Σαν διασκευή για συναυλίες πιο πολύ ακούγεται το δεύτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

και τα δυο είναι τραγούδια που συνθετικά ήταν συνυπεύθυνος ο Norum.


Σοβαρός συνθέτης! χαααχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

Αν όμως κάνεις μίξη το   Love Is Meant To Last Forever και το Final Countdown δεν παίρνεις χαμπάρι πως είναι δυο ταργούδια. Σαν διασκευή για συναυλίες πιο πολύ ακούγεται το δεύτερο.

 

 

Ε καλα αυτο συμβαινει με δεκαδες συγκροτηματα...οταν βρεις τη μανιερα δυσκολα την χαλας....

 

Θυμαμαι τον πατερα μου (μεγας εραστης της κλασσικης μουσικης με τεραστια συλλογη δισκων) να μου λεει οταν ακουγα τα πρωτα album των CURE,U2,ECHO AND THE BUNNYMEN κτλ.... "ωραια μουσικη ειναι αλλα γιατι ακους συνεχεια το ΙΔΙΟ τραγουδι?" 😋  (για τους Cure & ENTB οντως δεν ειχε και πολυ αδικο.....για να λεμε και του στραβου το δικιο..)

 

Για να μη μιλησουμε για κατι A.O.R group....ειχα παει να δω τους REO SW στα 80s που ζουσα στις ΗΠΑ  και 3 ωρες επαιζαν το ΙΔΙΟ τραγουδι .....😅

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

never heard of him

 

ειλικρινά.

Το κομμάτι το ξέρω, το έπαιζα κι όλας στην ορχήστρα της λέσχης αξιωματικών. Αλλά ως όνομα (πιστεύω δικαίως) πρώτη φορά το ακούω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Για να μη μιλησουμε για κατι A.O.R group....ειχα παει να δω τους REO SW στα 80s που ζουσα στις ΗΠΑ  και 3 ωρες επαιζαν το ΙΔΙΟ τραγουδι .....😅

 

 

έλα μου ντε....απορώ με το γκρουπ αυτό.... και μετά κατηγορούν κάποιους σαν τους foreigner

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

έλα μου ντε....απορώ με το γκρουπ αυτό.... και μετά κατηγορούν κάποιους σαν τους foreigner

 

Μπανταρα όμως.

Αποτελούν  guilty pleasure  για εμένα,το ομολογΑω

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου