Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για Roland


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι προ των πυλών της αγοράς ενός synth για πρόβα/composing/recording και ύστερα απο ψάξιμο, έφτασα στο εξής δίλλημα: Juno Di ή Juno Gi;;; Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ.. δε με βοηθάτε.. κι είμαι και σαφής. "Δίλλημα" σημαίνει "ποιό απο τα δυο" όχι "ποιό" γενικά.. ευχαριστώ δηλαδή που μπήκατε στη διαδικασία να μου απαντήσετε, αλλά ας μή ξεφεύγουμε, έχω κολλήσει και το budget προβλέπει μόνο ένα απο αυτά τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αχ.. δε με βοηθάτε.. κι είμαι και σαφής. "Δίλλημα" σημαίνει "ποιό απο τα δυο" όχι "ποιό" γενικά.. ευχαριστώ δηλαδή που μπήκατε στη διαδικασία να μου απαντήσετε, αλλά ας μή ξεφεύγουμε, έχω κολλήσει και το budget προβλέπει μόνο ένα απο αυτά τα δυο.

Θα σου πω ποιο από τα δύο θα έπαιρνα εγώ το απόγευμα με την ησυχία μου🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

έχω κολλήσει και το budget

ποιό είναι το budget? να υποθέσω αναφέρεσαι σε μεταχειρισμένα?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αχ.. δε με βοηθάτε.. κι είμαι και σαφής. "Δίλλημα" σημαίνει "ποιό απο τα δυο" όχι "ποιό" γενικά.. ευχαριστώ δηλαδή που μπήκατε στη διαδικασία να μου απαντήσετε, αλλά ας μή ξεφεύγουμε, έχω κολλήσει και το budget προβλέπει μόνο ένα απο αυτά τα δυο.

Όπως σου είπα και πιό πάνω, κανένα από τα δύο, για τα σημερινά δεδομένα τουλάχιστον το JUNO-DS που κοστίζει καινούργιο €685.

Αφού όμως επιμένεις, μεταξύ των δύο και ανάλογα την λειτουργική τους κατάσταση, θα επέλεγα το Gi.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

ποιό είναι το budget? να υποθέσω αναφέρεσαι σε μεταχειρισμένα?

Yes. 350-400 euros max.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forum.vintagesynth.com/viewtopic.php?t=78035

 

Roland JUNO Gi or Di

 

Δώσε βάση στο κόκκινο κείμενο.

 

hi all, i can say is the biggest difference between the gi or di is that the gi is a "workstation" on which you can record your own music/songs where as the di [witch is what i own] is only a "performance" synth and is cheaper, got mine [5 years ago] for approx £650 - list £ 799- i think ? [you will have to convert to dollars yourself] also both synths use ordinary usb memory sticks to play back midi files/mp3/wav/aiff files + vocal cancellation function on mp3/wav/aiff ,and each stick can hold up to 399 songs when you use the [included] softwear playlist editor, so if you only want a synth for live playing then i would go for the di which should be even cheaper now as it came out in 2009 so is quite an old model comparatively speaking. also the di is a very powerful synth with 4 "osc " per patch ie each seperate osc having its own envelopes/filters/lfo for very complex sound creation [ and 128 note polyfiny] , only point here is in order to do all of that detailed programing you have to use the included computer softwear [on disk] editor/librarian as the editing functions from the front panel are a bit limited . also the gi is very/almost same as the di but has the built in recording sequencer, so if you do wish to record your own songs then i would go for the gi [except according to many different forum posts the gis display screen is very prone to fails - no such problem,as yet on the di ], but if like me [ i have a zoom r16 recorder which is very good value now at £280] you had a hardware/software recorder then go for the di . also both keyboards have approx 1,500 patches [including 256 gm2 patches] so when it comes to cost/value for money i would recommend the gi/di as other manufactoras like korg/yamaha though very good are comparatively more expensive. and also for me korg synths in particular look awful roland synths always cosmeticaly look far better all in color ! also best way to check out different keyboards is just type name/manufacture into youtube and you will find reviews on 1,000 s of keyboards. even if just typing in the manufactur up will come 1,000 s of synth choices. so to finish if you are able to still buy a new di/gi price would probably have dropped to about £500 max 2nd hand don't pay more then 350 as ther are other newer [more specified] synths on the market. hope that's been of some help, cheers wakerickman

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 8:47 ΜΜ, John Tzinieris είπε

http://forum.vintagesynth.com/viewtopic.php?t=78035

 

Roland JUNO Gi or Di

 

Δώσε βάση στο κόκκινο κείμενο.

 

 

Ακριβώς αυτό εννοούσα! Ολιγόλογος και σαφής.. κι εμένα μάλλον για Di με βλέπω, δε με νοιάζει και τόσο η παράμετρος rec, πιό πολύ για πρόβα/παίξιμο με ενδιαφέρει. Thanksalotta!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου