Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για Roland


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Juno Gi αν έχεις κολλήσει ανάμεσα στα δύο. 

 

2x waverom από το Di (Gi: 128mb, Di: 64), που σημαινει καλυτερα πιάνα μαλλον. 

256 live set αντί 64 που έχει το Di

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NorhymeNoReason είπε

Juno Gi αν έχεις κολλήσει ανάμεσα στα δύο. 

 

2x waverom από το Di (Gi: 128mb, Di: 64), που σημαινει καλυτερα πιάνα μαλλον. 

256 live set αντί 64 που έχει το Di

 

Άρα, το πράγμα θέλει παραπάνω ψάξιμο..

Το Gi έχει βγει πιο μετά και σε κάποια πράγματα φαίνεται ότι είναι καλύτερο (όχι μόνο πιάνα - έχει κάποιους παραπάνω ήχους).

Έχει σχέση και με τις τιμές τους βέβαια..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τσεκαρεις και το Yamaha ΜΧ?

https://smart.noiz.gr/details.php?id=452171

 

Εδώ πουλάει το Motif ES6, το οποίο φτάνει τα 512mb RAM για δικους σου ηχους!

https://smart.noiz.gr/details.php?id=435751

Βεβαια δεν ειναι ελαφρυ 

 

MOX6

https://smart.noiz.gr/details.php?id=435781

355mb Rom (διπλάσια από το ES6) αλλά δεν έχει sampling. 7κιλά βάρος.

Επεξεργασμένο από NorhymeNoReason
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NorhymeNoReason είπε

Yamaha ΜΧ

Motif ES6

MOX6

Ο ήχος των Yamaha έχει απορριφθεί εδώ και χρόνια. Ανέκαθεν μου ακούγονταν "μπουκωμένα" γιαυτό δεν μπαίνω καν στη διαδικασία. Έχω ήδη Korg Triton, Alesis QS7 & Korg 01/wFD και δεν είχα ποτέ τίποτα απο Roland. Γιαυτό έλεγα να πάρω κάποιο απο αυτά τα 2 (μιας και δεν έχω λεφτά για V-Synth..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ο ήχος των Yamaha έχει απορριφθεί εδώ και χρόνια. Ανέκαθεν μου ακούγονταν "μπουκωμένα" γιαυτό δεν μπαίνω καν στη διαδικασία. Έχω ήδη Korg Triton, Alesis QS7 & Korg 01/wFD και δεν είχα ποτέ τίποτα απο Roland. Γιαυτό έλεγα να πάρω κάποιο απο αυτά τα 2 (μιας και δεν έχω λεφτά για V-Synth..)

Κάποτε είχα παρει ενα XV5080 με vintage exp και καποιες orchestral, απιστευτο οργανο. Τωρα κοιταζω για κανενα jv1080, απο τα καινουργια δεν εχω εμπειρια. Το Juno D που ειχα παιξει μου φανηκε πολυ περιορισμενο τοτε, πιο πριν ειχα παρει και ενα αρμονιο το Ε50 το οποιο το 2008 ειχε 512mb ROM, αλλά το edit ηταν περιορισμένο και μαλιστα σε καποιους ηχους ειχε ενσωματομένα τα εφε στα δειγματα, δηλαδη να ακους delay και να μην μπορεις να το κλεισεις. Παιξε και κρίνεις οπως σ αρεσει! Αν θες μονο για την προβα και εχεις ipad,  μπορεις να κινηθεις με midi. Καποια στιγμη βαρεθηκα να κουβαλαω και απλα επαιρνα το ipad και επαιζα με garage band και αλλα apps. Οτι σε βολευει και σου ακουγεται καλα παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NorhymeNoReason είπε

Οτι σε βολευει και σου ακουγεται καλα παντα!

 

Καλά, εδώ που τα λέμε, αυτό που μου ακούγεται καλά είναι το MemoryMoog, αλλά..  Τέλος πάντων, θα δώ ακόμα καμμιά εικοσαριά βιντεάκια και θα αποφασίσω. Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊχα τα 1080,2080,3080,5080 απο Roland και πλεον εχω  το Roland Juno stage 76  με καποιες srx πανω.Πολύ καλο σε πιανα και Rhodes.

Απο τα άλλα modules  το 5080 ειναι all time classic. Τα πιάνα δεν είναι το δυνατο σημείο των XV γενικά αλλά τα pads εϊναι 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, loucas είπε

Εϊχα τα 1080,2080,3080,5080 απο Roland και πλεον εχω  το Roland Juno stage 76  με καποιες srx πανω.Πολύ καλο σε πιανα και Rhodes και πολυ άμεσο σε χρήση. 

Απο τα άλλα modules  το 5080 ειναι all time classic. Τα πιάνα δεν είναι το δυνατο σημείο των XV γενικά αλλά τα pads εϊναι 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αποφασίσεις πες μας παντως! Και εγω μαλλον θα παρω καποια στιγμή ελαφρυ οργανο για προβες, γιατί αυτη την στιγμή τρέχω με ενα KORG SP250 μονο και μονο επειδή έχει ηχεια. (Δεν εχουμε προβαδικα εδω που ειμαι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου