Προς το περιεχόμενο

Τι με εμπνέει


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά καιρούς περνάω μια φάση που χάνω το ενδιαφέρον μου να παίζω μουσική.

Μπορεί να περάσουν βδομάδες ή και μήνες μέχρι κάτι να με ξυπνήσει και να με κάνει να δραστηριοποιηθώ.

Όσο παίζαμε με την μπάντα κρατιόμουν σε μια μόνιμη διάθεση αλλά με τις συνθήκες της απομόνωσης χαλάρωσα.

Πέτυχα έναν τύπο στο youtube που με έκανε να ζηλέψω και με ενέπνευσε. Κάνει live στο Twitch, είναι πολύ συμπαθής και ταλαντούχος.

Εσάς τι σας εμπνέει; Υπάρχει κάτι που να σας βάζει σε δημιουργική διάθεση; 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οταν πρωτοπιασα ηκεκτρικη, παιζω αδιακοπα. Δεν χρειαζομαι καμια εμπνευση για να την πιασω και να την γρατζουνισω, μεχρι και σημερα.

 

Εκει που χρειαζομαι εμπνευση, καποιες φορες, ειναι στην παραγωγη μουσικης. Μπορει να μην εχω ανοιξει το pc για 2-3 βδομαδες και να βαριεμαι αφορητα να βαζω το μυαλο να δουλεψει για να φτιαξω κομματι. Μου εχει συμβει να βαζω λιγο μουσικουλα στο αμαξι (πλεον ακουω σπανια μουσικη), και αμεσως να ξεκινω να φανταζομαι αντιστοιχες ενορχηστρωσεις. Μεχρι να φτασω στο σπιτι εχω το γενικο πλανο ετοιμο. Αυτο μου εχει συμβει καμποσες φορες και τις περισσοτερες προχωρω και στην παραγωγη.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panorios είπε

Εσάς τι σας εμπνέει; Υπάρχει κάτι που να σας βάζει σε δημιουργική διάθεση; 

 

Οχι.

Αντιμετωπίζω την μουσική σαν εργασία την οποία υποχρεωτικά πρέπει να κάνω. 

Έχω καθημερινά συγκεκριμένα ωράριο μέσα στο οποίο θα δουλέψω.

Κάποιες φορές βγαίνει αποτέλεσμα, κάποιες όχι.

Θα δουλέψω όμως ότι κι αν γίνει.

Σαν τον ψαρά ένα πράμα...

Άλλες φορές βγάζει ψάρια, άλλες όχι, αλλά καθημερινά βγαίνει με τη βάρκα για ψάρεμα γιατί πρέπει να το κάνει. 

Αυτό το έκανα πάντα, και όταν έκανα "επαγγελματικά" μουσική αλλά και τώρα που το κάνω για προσωπική ευχαρίστηση κυρίως. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 6

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα επερχόμενο live ένα καλό guitar tone ή μετά από αλλαγή χορδών η πχ ένα ωραιο drum beat που άκουσα στο ραδιόφωνο θα με κάνει να θέλω να πιάσω την κιθάρα και τότε όλο και κάποιο ριφ θα βγει...μετά αρχίζει και ξετυλίγεται το κουβάρι...

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγω έχω κάτι να με εμπνέει. Αρκετές φορές παίζω αψυχολόγητα, ή το επιβάλλω στον εαυτό μου. Παίρνω την κιθάρα και λέω τώρα θα παίζεις για 2 ώρες μόνο πεντατονικές και κλίμακες. Ανοίγω το Cubase και λέω τώρα θα γράψεις κάτι, έστω μια μελωδική γραμμή. Τώρα τελευταία το 'χω χάσει αρκετά με τη σύνθεση αλλά παίζω κιθάρα. Πριν ένα μήνα ήταν το ανάποδο. Δεν υπάρχει όμως κάτι που θα γίνει για να με ενεργοποιήσει. Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ είανι να δω μια άσκηση και να τη δοκιμάσω στην κιθάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρατζουνάω από λίγο κάθε μέρα, εκτός αν δεν βρω χρόνο.

Δεν παίζω κάτι συγκεκριμένο συνήθως, ούτε συνθέτω...απλά ''πασπατεύω'' το διαθέσιμο gear μου.

 

Περαιτέρω ''έμπνευση'' για να γρατζουνίσω περισσότερο μια νέα προσθήκη στο gear, αν και ακούγεται κάπως

καταναλωτικό αυτό, αλλά νομίζω όλοι το παθαίνουμε λίγο-πολύ όταν αποκτούμε κάτι καινούργιο.

 

Νομίζω ότι αυτό που με γεμίζει περισσότερο είναι όταν πιάνω την κιθάρα για να βγάλω ένα ''νέο'' κομμάτι

(ή να βελτιωθώ σε κάποιο κομμάτι που ήδη παίζουμε με την μπάντα πχ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πλέον μόνο οι στίχοι... Λέω πλέον γιατί εδώ και κάποια κάμποσα χρόνια την κιθάρα την βλέπω μόνο σαν "μέσο-εργαλείο" για να γράφω μουσική.  Καλή, κακή, μέτρια... δεν έχει σημασία, απλώς είναι το χόμπι μου και η διέξοδός μου.

 Δεν μιλάω μόνο για "αριστουργηματικούς" στίχους... ότι με αγγίξει-εμπνεύσει μου κάνει! 

 Υπήρχαν στιγμές που μετά από διάβασμα κάποιων στίχων έγραψα instrumental κομμάτι, όσο χαζό κι αν ακούγετε αυτό...!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για'μένα η καλύτερη πηγή έμπνευσης είναι τα βιώματα. Οι εμπειρίες και ο,τι ακολουθεί τις εμπειρίες. Η διάδραση με ανθρώπους, οι εκδρομές, αλλά και οι δύσκολες/φορτισμένες καταστάσεις. Οτιδήποτε δημιουργεί θετική ή αρνητική συγκίνηση, πάντα οδηγεί τελικά σε έμπνευση και δημιουργία. Αυτός είναι και ο λόγος που το τελευταίο 12μηνο δεν παίζω, δεν γράφω τίποτα ή το κάνω ελάχιστα. Η καρντίνα λιγόστεψε τις εμπειρίες, άρα και την έμπνευση. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που φέτος αποφάσισα να ασχοληθώ με online releases. Τώρα που έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου μπορώ. Στην ουσία διοχετεύω την τάση για δημιουργία με αυτόν τον τρόπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραίο θέμα.

 

Έμπνευση ....

 

- Άκουσμα μουσικής εν γένει. Πολύ όμως, και όχι επίτηδες (για την έμπνευση).

- Βίντεο. Ο συνδυασμός της όρασης με την ακοή, κάποιες φορές με εμπνέει. Όχι για να παίξω/γράψω κάτι σαν αυτό που βλέπω απαραίτητα. Η αίσθηση του τι παράγεται όταν κάποιος χτυπάει την χορδή κάποιες φορές με εξιτάρει. Φαντάζομαι τον εαυτό μου στην θέση του.

Πολλές φορές, βλέπω βίντεο από gear για έμπνευση. Δεν με νοιάζει τι παίζουν.

Με νοιάζει το πώς φαντάζομαι ότι θα μπορούσα εγώ να εκμεταλλευτώ τους νέους ήχους.

Κάποιες φορές βάζω ένα guitar software σαν το amplitube και απλά παίζω πάνω από τα preset.

Άλλοι ήχοι, άλλοι κόσμοι, τι μπορώ να κάνω μαζί τους?

ΦΑΝΤΑΣΙΑ και ότι την διεγείρει.

- Συναισθήματα. Όταν είναι έντονα, κάποιες φορές έχουν και ήχους μέσα τους. Όταν αισθάνομαι συναισθηματικά φορτισμένος, μπορεί απλά να πιάσω την κιθάρα και να βάλω τυχαία τα δάχτυλά μου πάνω της. Ως δια μεγείας, αυτό που θα ακούσω, έχει μεγαλύτερη σημασία εκείνη την στιγμή, κάτι περίεργο γίνεται και όλα δένουν σχεδόν μαγικά.

- Νέοι ήχοι, που με πάνε σε άλλο παίξιμο (ενισχυτές, εφφέ, κλπ).

- Καινούριες κιθάρες που επίσης με πάνε σε άλλο παίξιμο.

- Νέα ακούσματα, πολύ σημαντικό.

- Καμιά φορά είναι σαν τις γάτες που έχουν οίστρο. Τα πάντα είναι μουσική και κατά συνέπεια έμπνευση. Ήμουν στο λεωφορείο, και έκανε ένα παράξενο τακ τακ από τις ρόδες. Εγώ το μετρούσα, και φανταζόμουν μουσικό "ντύσιμο".

- Τύχη. Άκουγα πολύ μουσική αλλά όταν κάποια στιγμή άκουσα κάτι που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν ήταν ιδιαίτερο, άρχισα να "δουλεύω" εσωτερικά.

Συνήθως συμβαίνει εκεί που δεν το περιμένεις, στις πιο "ακατάλληλες" στιγμές.

 

Όμως ....

 

5 ώρες πριν, panorios είπε

Κατά καιρούς περνάω μια φάση που χάνω το ενδιαφέρον μου να παίζω μουσική.

Μπορεί να περάσουν βδομάδες ή και μήνες ...

 

.... ή και χρόνια θα πω εγώ.

 

Και μετά παλεύεις να παρακολουθήσεις απλά την σκιά του πώς ήσουν και δεν την φτάνεις πια.

 

Και στην αρχή είναι πιο εύκολο, παίζεις ένα μήνα και είσαι μέσα.

Όταν όμως αυτό επαναλαμβάνεται, τότε δεν φτάνουν 5 - 6 μέρες να επανέρθεις.

Και συμβιβάζεσαι με project.

Να μελετήσω δηλαδή λίγο, ότι στυλ νομίζω ότι θα χρειαστεί παίξω στο κομμάτι.

Αλλά δεν μου φτάνει.

 

Έχω στο μυαλό μου κομμάτια και δεν κάθομαι να τα γράψω.

Γιατί δεν ξέρω πώς πρέπει να είναι τα τύμπανα, το μπάσο, κλπ.

Αν τα ψάξω αυτά, θα χάσω το κύριο θέμα.

 

Και δεν με ακολουθεί και το μυαλό μου πια, θέλει να είμαι συνέχεια από πάνω, και δεν είμαι.

Ούτε φυσικά και η τεχνική, αλλά αυτή, πάει στο διάολα έρχεται (λέμε τώρα) σε ένα βαθμό.

 

Και δεν ακούω και μουσική πια.

 

Πώς να έρθει η έμπνευση?

 

Και άντε και ήρθε, τι να την κάνω?

 

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έρχεται έμπνευση σε ακατάλληλες ώρες.

Κυρίως το βράδυ πριν κοιμηθώ, όταν ξυπνάω τη νύχτα, ή το πρωί και συνήθως τότε δεν έχω κάτι να την αποτυπώσω. Εχω βάλει διάφορα στο κινητό, και μόνο δυό τρεις φορές σηκώθηκα να τα σώσω. Μετά προχώρησαν.

 

Πλέον δεν την ζητάω, τα τελευταία δυο χρόνια μπορώ πλέον και ξεκινάω από το μηδέν. Κάθομαι στην κιθάρα και παίζω κάτι που έχει εξελιχτεί από άσκηση, ή κάθομαι στο πιάνο και παίζω ένα δυο ακόρντα με μια υποψία θέματος. Μετά χτίζω. Πολλές φορές όμως ξεκινάω και λέω σήμερα θα φτιάξω ένα καινούργιο κομμάτι. Ξεκινάω από το ρυθμό, το ύφος, βάζω τα πρώτα ακόρντα και συνεχίζω. Παραδόξως έχει 100% επιτυχία. Εννοώ φτιάχνεται.

Το μόνο θέμα είναι να βρω την διάθεση να κάνω την αρχή. Αν γίνει, είναι σίγουρα τελειωμένο σε λίγες μέρες. Εννοείται βέβαια ότι από ένα σημείο και μετά δεν το κουράζω. Φτάνω κάπου και το αφήνω. Μπορεί να το πιάσω το απόγευμα, την άλλη ή σε μια εβδομάδα, και τότε θα βάλω κάτι και πάλι το αφήνω. Αν αποκτήσει τρελλό ενδιαφέρον μπορεί και να ξενυχτήσω μια δυο μέρες να το κλείσω.

Για μένα η ενορχήστρωση ή το ντύσιμο μετράει πάρα πολύ. Μπορεί να αφιερώσω και 2 ή 3 μήνες σε ένα κομμάτι αν θέλει δουλειά εκεί.

Γενικά πιστεύω ότι είναι μια δουλειά που όσο την παιδεύεις τόσο την μαθαίνεις καλύτερα. Φυσικά η καθαρή έμπνευση είναι ΑΛΛΗ ιστορία, αλλά σπάνια θα έχεις μια πλήρη εικόνα. Συνήθως είναι ψήγματα ιδεών και πρέπει να τα εκμεταλλευτείς κατάλληλα.

 

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου