Προς το περιεχόμενο

Τι με εμπνέει


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πλέον ισορροπώ κάπου ανάμεσα σε κάποια απο αυτά που είπε ο @fusiongtr και ο @Superfunk.

Θυμάμαι ανέκαθεν τον εαυτό μου να δέχεται δεκάδες εξωτερικά ερεθίσματα παντός τύπου τα οποία το μυαλό μου αυτόματα προσπαθούσε να αποκωδικοποιήσει/αποδώσει μουσικά με αποτέλεσμα να εμπνέεται παντού.

Πήγαινα για τρέξιμο, έβλεπα ένα ακαθόριστο σύνολο σύννεφων και σκεφτόμουν "πως θα ακούγονταν άραγε αυτό αν ήταν κυματομορφή;".

Καθόμουν στο μπαλκόνι και άκουγα αυτό το συνεχές ηχητικό κολάζ που ζούμε και φανταζόμουν μουσικές απο πάνω του. (τρελός με δίπλωμα)

Φυσικά όλα αυτά ήταν το έναυσμα μόνο για να στρωθώ (το αν έπιανε τόπο η έμπνευση είναι άλλη ιστορία).

 

Πλέον, με το να έχω κάνει επάγγελμα και να κάθομαι καθημερινά για να δημιουργήσω κάτι, ξέρω πολύ καλά οτι δε γίνεται εξαναγκάσεις την έμπνευση γιατί απ'τη μια χάνει τη μαγεία του, απ'την άλλη προσπαθώντας το, χτυπάει τη πόρτα ακάλεστη η κόπωση....(και ούτε μια μπύρα δε κρατάει βρε αδελφέ)

 

Εκεί έρχεται για μένα να σώσει τη κατάσταση η τέχνη.

Διάλειμμα και βουτιά σε όλα τα υπάρχοντα μέσα χωρίς να σκέφτομαι οτι πρέπει να δημιουργήσω/εμπνευστώ.

Μουσικές (νέες ή παλιές), βιβλία, ταινίες κλπ για να ξεκουραστεί το μυαλό και όλα επανέρχονται στη φυσιολογική τους ροή.
Συνήθως μάλιστα μόλις φτάσω σε ένα συγκεκριμένο σημείο χαλάρωσης οποιοδήποτε μέσο έχω επιλέξει να με ξεκουράσει μου εμπνέει και μια νέα ιδέα.

 

Δε πιστεύω οτι είναι τυχαίο που το έμπνευση βγαίνει απο εν + πνέω (πνοή, αναπνοή) δηλαδή τη πιο θεμελιώδη ανάγκη μας....

 

Φυσικά όταν υπάρχει deadline, και δη στόχος, τα πράγματα αλλάζουν ριζικά και το μυαλό μπαίνει σε πιο ορθολογικό mode λόγω των απαιτήσεων του πελάτη και της πίεσης του χρόνου (εκεί να δεις αναπνοές, λες και πέφτω για μακροβούτι.....)

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 3

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συχνά αντιμετωπίζω θέματα "έμπνευσης" και καταλήγω να παρασκέφτομαι πράγματα. 

 

Πχ έχω δυσκολία στο να ξεκινήσω κάτι από το μηδέν, πρέπει συνήθως κάτι να ακούσω και να σκεφτώ πώς θα έκανα κάτι παρόμοιο με τη δική μου αισθητική. Βέβαια έτσι χάνεται η "αυθεντικότητα" της δημιουργίας, αλλά από την άλλη δεν υπάρχει και παρθενογένεση. 

 

Είναι περίεργο θέμα αυτό γενικά. Από τη μία θέλω να δημιουργώ γιατί κάνει καλό στην ψυχή μου, από την άλλη δεν είμαι ιδιαίτερα δημιουργικό άτομο, με την έννοια ότι λειτουργώ πολλές φορές τετράγωνα και μέσα σε πλαίσια.

 

Ελπίζω μια μέρα να λυθούν τα δεσμά αυτά, της υπερβολικής σκέψης, των υπερβολικών απαιτήσεων και της υπερβολικής οργάνωσης. Ίσως τότε δημιουργήσω. Ως τότε, προσπάθεια και όπου βγάλει.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Συχνά αντιμετωπίζω θέματα "έμπνευσης" και καταλήγω να παρασκέφτομαι πράγματα. 

 

Πχ έχω δυσκολία στο να ξεκινήσω κάτι από το μηδέν, πρέπει συνήθως κάτι να ακούσω και να σκεφτώ πώς θα έκανα κάτι παρόμοιο με τη δική μου αισθητική. Βέβαια έτσι χάνεται η "αυθεντικότητα" της δημιουργίας, αλλά από την άλλη δεν υπάρχει και παρθενογένεση. 

 

 

Σε διαβεβαιώνω ότι γίνεται να ξεκινήσεις από το μηδέν.

Αρκεί να πεις κάθομαι και ξεκινάω.

Δεν το πίστευα και γω, αλλά γίνεται.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές τις μερες φτιάχνω κάτι, που είναι στη βάση αυτή. Ή μάλλον σχεδόν. Είχα ένα riff στο μπάσο. Αυτό και μόνο. 

Το είχα γράψει και το άφησα.

Ήταν εκεί σχεδόν 1.5 μήνα. Μετά άρχισα να προσθέτω.

Όταν το ολοκληρώσω και πάνε όλα καλά γιατί έχω αρκετή τρεχάλα, ίσως το κάνω και βίντεο, πως να φτιάξει κανείς κάτι από το σχεδόν τίποτα....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα κομματια μου ξεκινουν απο το τιποτα. Καθομαι στην καρεκλα και λεω "τωρα θα ξεκινησω να γραφω κατι".

Ή καθομαι στον καναπε και γρατζουνοντας μου ερχεται ενα ριφ ή μια ωραια αλληλουχια ακορντων.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες φορές παίζω και γράφω μουσική όταν  με εμπνέει ένα θέμα, κάτι που βίωσα, που είδα, που σκέφτηκα, ένα άκουσμα από κάπου. Έχω επίσης τη συνήθεια να μουρμουράω μελωδίες η έναν ρυθμό κάνοντας μόνος μου ντοπου ταπ του παπα του παπ πτσ τουκου τακ π.χ. και πάνω στο ρυθμό ενορχηστρώνω στο μυαλό μου και άμα μου αρέσει κάθομαι και το γράφω. Και ή το γράφω όπως το σκέφτηκα ή στην πορεία το αλλάζω. Αναλόγως τα κέφια και τη διάθεση

 

 Με εμπνέει όταν ψάχνω την ηχητική παλέτα ενός synth, ενος vst κλπ. και να παίζω και να πειράζω τους ήχους και πάνω σε κάτι από αυτά που μου αρέσει, συνήθως ενορχηστρώνω κάτι.

 

 Άλλες φορές κοιτάω εκεί τη γωνιά με το SYNTHESIZER και το υπόλοιπο σύστημα που έχω στο σπίτι και εμπνέομαι να παίξω και τις περισσότερες φορές άμα κάτσω να παίξω γράφω και κάτι και σιγά σιγά το συμπληρώνω  μέχρι να τελείωσει, σε λίγες ώρες κάποια, μετά από μέρες κάποια άλλα και τα βάζω στο νοίζ να τα ακούσει και κανας άλλος και τα στέλνω και σε κάνα φίλο/φίλη, την αδελφή μου ή τη μάνα μου και περιμένω αντιδράσεις και άμα μου λένε πως τους αρέσουν αρχίζω να χαϊδεύομαι στον καθρέφτη και να μου λέω πόσο σπουδαίος είμαι 🤣 χαχαχαχαχαχαχχχα

  • Like 1
  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζω ούτε όσο θα ήθελα, λόγω χρόνου, συνθηκών ζωής και ανά διαστήματα προσωπικής τεμπελιάς, ούτε όσο θα έπρεπε, ώστε να βελτιωθώ σε βασικά πράγματα που χρειάζεται.

 

Αναφορικά με το δεύτερο σκέλος, που αποτελεί στο μυαλό μου το πρέπει του πράγματος, έμπνευση μπορεί να αποτελέσει η προοπτική μιας μουσικής συνύπαρξης με άλλα άτομα σε μια μπάντα, ή κάποια προσεχής δημόσια έκθεση του παιξίματός μου με οποιονδήποτε τρόπο (σε ένα βιντεάκι στο YouTube ή σε ένα επερχόμενο event-μάζωξη μπροστά σε συγγενείς, φίλους, αγνώστους κλπ).

 

Για το πρώτο σκέλος τώρα, που αφορά το θέλω της όλης ιστορίας, και είναι και το πιο σημαντικό, αφενός αντλώ καθημερινά έμπνευση από μουσική που ακούω ή ξανακούω προσεκτικότερα (μια διαδικασία πολύ προσωπική και όμορφη η οποία με επανακαθορίζει συνεχώς), αφετέρου μου έχει μείνει σταθερή, δυνατή και απαράλλαχτη η επιθυμία για δημιουργία κάτι δικού μου.. το οποίο πρακτικά μεταφράζεται στην ανάγκη για προσωπική έκφραση μέσω της σύνθεσης νέων κομματιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπαίνω στο κουρσάρο και αυτομάτως παίζω παππάδες.

 

  • Πολλές φορές οταν περπατάω εχω ιδεες στο μυαλό μου, ακουω διάφορα, αλλά μετα τα έχω όλα ξεχάσει. 
  • Βίντεο με live, συναυλίες,
  • γενικά ότι μουσικό που φαίνεται ως άπιαστο, ειδικά τώρα με την κλεισούρα,
  • αν αγοράσω νέο οργανο είναι μια ανανέωση (τελευταία αγορά πληκτρου εγινε το 2012)
  • δυσκολίες στη μουσική που δεν ηξερα ή εχω αμελήσει, μπορεί πχ να μελετας κατι συγκεκριμένο και δυσκολο συνέχεια και ξαφνικά βλέπεις ότι εεεπ το αριστερό σου ζορίζεται λίγο στα 16α.
  • Το Reason
  • παραγγελιές του noiz
  • Θέλω ενα Yamaha YC88, αλλα που money
  • Την κατάρα μου να χεις Nord, Roland και KORG
  • Tutorials και αλλα διαφορα
  • Η ησυχία γενικά.  
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ακόμη και η έμπνευση συσχετίζεται με την ικανοποίηση κάποιας ανάγκης μας. Θα έλεγα πιο απλά ότι, οι προσωπικές μας ανάγκες είναι το ελατήριο που την ενεργοποιεί . Κάποιοι άνθρωποι νιώθουν έντονη την ανάγκη να δημιουργήσουν κάτι "με τα ίδια τους τα χέρια" , ότι μπορούν τέλος πάντων, με βάση τις γνώσεις , τις δεξιότητες και τις εμπειρίες τους. Οπωσδήποτε οι ανθρώπινες ανάγκες είναι πολλές και ιεραρχούνται μέσα μας.

Πιστεύω ότι, η έμπνευση πηγάζει περισσότερο από τον ίδιο μας τον εαυτο και πολύ λιγότερο από εξωτερικά ερεθίσματα  ενώ, η  πολυπόθητη παρουσία της ή , η απουσία της , οφείλεται σχεδόν πάντα στην καθορισμένη από μας προτεραιότητα  ικανοποίησης των αναγκών μας. 

Επεξεργασμένο από fanisatt

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα ειχα πολλη ορεξη να παιξω και να βγαλω πραγματα αυτοσχεδιαζοντας επειδη ακριβως ηξερα οτι θα ερθει το Σαββατο-Κυριακο και θα παιζω Live.

 

Ελιωνα στη κιθαρα και στα πληκτρα.

 

Η ζωη τα εφερε ετσι που περασα μια εντονα δημιουργικη περιοδο, στην οποια η εμπνευση ηταν ακατασχετη.

Στιχους μελωδιες ενορχηστρωσεις. 

 

Πλεον εχω εμπνευση στιγμιαια σε ανυποπτες στιγμες:

 

Κανοντας τσιγαρο στο μπαλκονι, στριφογυριζοντας στο κρεβατι, στο αυτοκινητο πολυ.

 

μπορει να εχω 3-4 καλες μελωδικες ιδεες σε μια μερα, μπορει να μην θελω να "ακουσω" νοτα στο μυαλο μου για εβδομαδες.

 

το κακο ειναι οτι εχω αφησει τη κιθαρα λογω αναδουλειας και οικογενειακων-επαγγελματικων υποχρεωσεων, εχω ομως προχειρα τα πληκτρα σε μια γωνια στο σαλονι και το λαπτοπ απο πανω.

 

θελω να ξαναρχισω να δημιουργω ομως με φροντιδα παιδιων και βοηθεια στο σπιτι γενικοτερα δεν υπαρχει ορεξη και κουραγιο μετα τις 12 τη νυχτα που ηρεμω..

 

ελπιζω να καταφερω να δημιουργησω κατι.

 

Μου εχει λειψει πολυ αυτο το "γεμισμα" και η ευχαριστηση του να βλεπεις το σημα σου στη καρτα ηχου να γινεται κυματομορφη. 

 

Ο μεγαλος μου γιος ζητησε να μαθει μια μουσικη απο fortnite. Του την εμαθα στα πληκτρα και σκεφτομαι να τον ηογραφησω και να βαλω απο πανω τυμπανα μπασο και ηλεκτρικες.

 

Για δικη του ικανοποιηση (εκανα κατι με τον μπαμπα) και για δικη μου ευχαριστηση.

 

Ειδωμεν....

  • Like 2

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου