Προς το περιεχόμενο

Τι με εμπνέει

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφόσον σταμάτησαν τα live σταμάτησε και η όρεξη για μουσική.... δεν υπάρχει κίνητρο

και ενώ υπάρχει άπλετος χρόνος που θα μπορούσα να ασχοληθώ με δικά μου κομάτια δεν κάνω τίποτα δεν υπάρχει όρεξη....

δηλ ή θα τρέχω σαν τον π@#$! και θα βγάζω οδηγούς για λαιβ την ημέρα και το βράδυ θα γράφω δικά μου ξενυχτώντας ως τις 4 ή δεν θα κάνω τίποτα

σαν να έχεις την Nürburgring και μια Ferrari και να κάθεσαι να πλένεις τη Ferrari ή να σκουπίζες την πίστα επειδή δεν έχει αυτοκίνητα η πίστα.... περίεργο συναίσθημα όντως....

• Like 1
Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 25
  • Πριν
  • Τελευταία απάντηση

Μεγαλύτερες συμμετοχές

Μεγαλύτερες συμμετοχές

Popular Posts

Οχι. Αντιμετωπίζω την μουσική σαν εργασία την οποία υποχρεωτικά πρέπει να κάνω.  Έχω καθημερινά συγκεκριμένα ωράριο μέσα στο οποίο θα δουλέψω. Κάποιες φορές βγαίνει αποτέλεσμα, κάποιες

Κατά καιρούς περνάω μια φάση που χάνω το ενδιαφέρον μου να παίζω μουσική. Μπορεί να περάσουν βδομάδες ή και μήνες μέχρι κάτι να με ξυπνήσει και να με κάνει να δραστηριοποιηθώ. Όσο παίζαμε με

Πλέον μόνο οι στίχοι... Λέω πλέον γιατί εδώ και κάποια κάμποσα χρόνια την κιθάρα την βλέπω μόνο σαν "μέσο-εργαλείο" για να γράφω μουσική.  Καλή, κακή, μέτρια... δεν έχει σημασία, απλώς είναι το χόμπι 

Posted Images

16 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

εφόσον σταμάτησαν τα live σταμάτησε και η όρεξη για μουσική.... δεν υπάρχει κίνητρο

και ενώ υπάρχει άπλετος χρόνος που θα μπορούσα να ασχοληθώ με δικά μου κομάτια δεν κάνω τίποτα δεν υπάρχει όρεξη....

δηλ ή θα τρέχω σαν τον π@#$! και θα βγάζω οδηγούς για λαιβ την ημέρα και το βράδυ θα γράφω δικά μου ξενυχτώντας ως τις 4 ή δεν θα κάνω τίποτα

σαν να έχεις την Nürburgring και μια Ferrari και να κάθεσαι να πλένεις τη Ferrari ή να σκουπίζες την πίστα επειδή δεν έχει αυτοκίνητα η πίστα.... περίεργο συναίσθημα όντως....

Α, άλογο κούρσας και συ δηλαδή.
Το περνάνε πολλοί στον κύκλο μου αυτή τη περίοδο.

Όπως είπες, περίεργο συναίσθημα.....
Το περνάω και γω κατα καιρούς και όταν το παίρνω χαμπάρι με χαστουκίζω και συνεχίζω το δρόμο μου.

Εϊναι κάτι που αξίζει  την εσωτερική αναζήτηση (εγώ δεν έχω τολμήσει ακόμα)

• Like 2

Και κάτι που έπεσα πάνω του τυχαία, σχετικά σχετικό με το θέμα:

_o.thumb.jpg.1df476e93ebcd39c379d7cd26ac3e88a.jpg

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 3

Αν το σκεφτω απο αποψη trigger του να γραψω, να παιξω κτλ μουσικη θα ελεγα με ιεραρχικη δομη:

1. Μετα που εχω...(χμ είχα..) παρακολουθησει συναυλια, live, μεγαλο/ μικρο... μην πω ακόμα περισσοτερο σε μικρα live, ξερετε ΤΙ, βλεποντας και λεγοντας ενδομυχα "χμ πώς το κανει ετσι στην κιθαρα; χμ μπορω να το κανω και εγω νομιζω, χα, ναι σιγα! και εγω το κανω!" (ελατε βρε, το εχετε κανει ολοι σας...σςςςς 🤣)

2. Ακούγοντας αρκετα, μουσικη που μου αρεσει την καθε δεδομενη περιοδο, σε σημειο να επηρεαζεται ο HDD του εγκεφαλου, και ενστικτωδως, να βγαζω μελωδιες που να φερνουν λιγο σε αυτες.

3. Χα, φυσικα μετα απο αλλαγμα χορδων, σεταρισμα, που ακους τα choir και τα αγγελακια να σου λενε "μα, δεν παιζει τοσο ωραια η κιθαρα τωρα; ξεδιπλωσε μας λιγο το <<ταλεντο>> σου"🤣

4. Φυσικα η επαφη σε προβα, συναντηση με αλλους μουσικους, και κυριως πολυ πιο ευεργετικά, με καλυτερους μουσικους απο ό,τι ειμαι (να επιδιώκετε να το κανετε, φοβερο trigger!!)

Oλα τα παραπανω, προυποθετουν ενα και σημαντικο πραγμα...Να ειμαι καλά σε διαθεση κτλ... Να περιμενω το ρεπο μου, που και αυτο, να πρεπει να ερθει ηρεμα, γιατι αλλιως, χανεται η ορεξη στο healing της ημερας...

Αν και πολλοι λενε οτι στην μαυριλα και την στεναχωρια τους γραφουν μουσική, εγω ειμαι το αναποδο... Αν δεν εχω καλή διαθεση, δεν μου βγαινει νοτα...

ΥΓ.: Δεν θα αναφερθω στην περιπτωση που όλοι ξερουμε, η οποια ειναι φυσικα, μολις ερθει καινουργια κιθαρα, γιατι δεν μετραει😇

Επεξεργασμένο από Holystone

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Κανονισμοί της σελίδας.