Προς το περιεχόμενο

Τι με εμπνέει


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο θέμα. Τι να πρώτο πεις. Ζηλεύω τους συμφορουμιτες που είπαν ότι αντιμετωπίζουν ακόμα και τις ερασιτενικες δουλειές τους με πειθαρχία και επαγγελματισμο

Όταν ήμουν μικρότερος έγραφα πολλούς μα πολλούς στίχους χωρίς να σκέφτομαι πολύ. Τώρα σκέφτομαι πολύ αλλά έχω χάσει το γράψιμο δυστηχως. 

Και βλέπω και σε φίλους ότι οσο μεγαλώνουμε η υπόθεση στίχος έχει πάει πάρα πίσω και όλοι γράφουμε μόνο μουσική. 

Μουσικά εμπνεομαι ακόμα από τα πάντα. Ότι δεν μπορώ να γράψω με λέξεις το γράφω με μουσική οριοθετημενο φυσικά στις δεξιότητες που έχω. Κυρίως instrumental είναι πια αυτά που γράφω. Ακόμα και από το γεγονός της μη έμπνευσης πολλές φορές. Αυτό που δυσκολεύομαι πια είναι να οργανώσω τις παραγωγές μου. Πάντα μπλεκομαι και τζαμαρω και έχω πολλά μισά κομμάτια. Κάποια στιγμή πρέπει ν ανεβάσω κ κτ στο νοιζ να πάρω καμιά γνώμη. 

Σίγουρα πηγή έμπνευσης είναι η συνεχής εύρεση καινούριων μουσικων( είμαι πολύ πίσω σε αυτό). Σχεδόν πάντα αν ενθουσιαζομαι με κάτι που ακούω μου βγαίνει και μένα έμπνευση.

Επισης η συναναστροφη με άλλους μουσικούς μπορεί να δημιουργήσει κάτι νέο η να σε στείλει πίσω στο σπίτι σου αν φας ξενερα και να αγαπήσεις τους τοίχους στο σπίτι σου. 

Σίγουρα η έλευση μιας καινούριας κιθάρας η ενός πετάλου η η έλλειψη κάποιου από τα παραπάνω ανοίγει δρόμους. Κάποια στιγμή είχα όλα τα πετάλια μου σε ένα άλλο σπίτι και αναγκαστικά έπαιζα καρφί και μου βγαίναν μινόρε μπλουζάκια. 

Τέλος μια εμπειρια: όταν γεννήθηκε ο γιος μου( είναι ενός χρόνου και κάτι τώρα) για να τον κοιμιζω και να παίζω ταυτόχρονα έπαιζα πολλές μέρες μοτίβα με Delay Reverb σαν νανουρίσματα ηλεκτρικά. Από αυτη την ιστορία βγήκαν 3 τραγουδάκια που θα μπουν σε ένα θεατρικό έργο όταν γίνει με το καλό γιατί η σκηνοθέτης έβρισκε ότι ήταν ταμάμ για τις σκηνές του έργου. 

Επεξεργασμένο από geka
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου