Προς το περιεχόμενο

Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, yameth είπε

Η αλήθεια είναι πως είμαι σε μια (τουλάχιστον) οθόνη μπροστά τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Και το περιεχόμενο μπορεί να είναι δουλειά και παράλληλα το Al Jazeera με ειδήσεις, ενω εύκολα καταλήγω και στο Youtube ή σε μια συζήτηση. 

 

 

δεν ξέρω ανα αναφέρθηκε σαν παράδειγμα, 

αν όχι, είναι προτεινόμενο?

 

(δεν βλέπω τηλεόραση εκτός από τα 2 πρώτα λεπτά των ειδήσεων καθαρά για να δω πως θα προβάλουν την άποψή στους και μεταξύ 6-7 το πρωί με το πρωΙνό τσάι)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 λεπτά πριν, yameth είπε

......... είναι να διακόπτω συχνά μια ταινία στο πρώτο τέταρτο λόγω προβλέψιμης συνέχειας ή χολυγουντιανής σκηνοθεσίας και περιεχομένου.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια.

Αλλά κρύβει και μια παγίδα.

Και εγώ αν ανοίξω τους σκληρούς μου τωρα και γενικά το αρχείο μου , θα βρω πάνω από 5000 τίτλους ταινιών (συλλεγω 40 χρόνια ταινιες).

Ούτε εγώ ξέρω πόσες ταινίες σταμάτησα στο πρώτο 5 λεπτο και δεν τις είδα πότέ, επειδή κάτι μου την έσπασε.

 

Μπορεί να είχα δίκιο, μπορεί όμως να έχασα και ταινιάρες (είναι πολύ αδικο να μην αφήνεις να εξελιχθεί μια ταινία.....να δεις που το παέι.....έτσι στο 5 λεπτο).

 

Τότε.....με την Γκρουντινγκ και τους 2 σταθμούς.....ειχες μια ταινία στο καθε πότε, και τη ΡΟΥΦΟΥΣΕΣ.....την εβλεπες όλη.....και στο τελος εκρινες αν σου άρεζε ή οχι...διότι αν την έκλεινες στο πεντάλεπτο η επόμενη επιλογή σου ηταν το ΤΙΠΟΤΑ 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεόραση μόνο για gaming πλέον (όχι ότι παίζω και πολύ, αλλά πλέον είναι πολύ προτιμότερο να παίξω ένα παιχνίδι που διαρκεί 60 ώρες παρά να δω 30 μέτριες ταινίες ή 6 σεζόν από σειρές που είτε θα αποδειχθούν μούφα, είτε θα τελειώσουν ανολοκλήρωτες και δεν θα μάθουμε ποτέ τι στο διάολο συνέβη μετά μιας και το συνδρομητικό κανάλι θα αποφασίσει να μην συνεχίσει την παραγωγή με 2η σεζόν κτλ).

 

Αν ασχολιόμουν πιο πολύ με retro gaming θα γούσταρα και μια CRT για να παίζω σε πραγματική 4:3 εικόνα, μιας και τα crt filters που έχουν τα emulators ή κάτι επανεκδόσεις παλιών κονσολών (super nintnedo mini, mega drive mini κτλ) είναι τραγικά (εκτός αν όντως τα παιχνίδια έδειχναν τόσο χάλια και παλιά αλλά δεν το θυμάμαι γιατί ήμουνα μικρός :P )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Αν ασχολιόμουν πιο πολύ με retro gaming θα γούσταρα και μια CRT για να παίζω σε πραγματική 4:3 εικόνα, μιας και τα crt filters που έχουν τα emulators ή κάτι επανεκδόσεις παλιών κονσολών (super nintnedo mini, mega drive mini κτλ) είναι τραγικά (εκτός αν όντως τα παιχνίδια έδειχναν τόσο χάλια και παλιά αλλά δεν το θυμάμαι γιατί ήμουνα μικρός :P )

 

Πηγαινε στο κοντινότερο σημειο ανακύκλωσης ηλεκτρικων συσκευών της περιοχής σου  και θα βρεις πεταμενες 10 crt τουλάχιστον......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δεν ξέρω ανα αναφέρθηκε σαν παράδειγμα, 

αν όχι, είναι προτεινόμενο?

Είναι ένα απο τα ειδησεογραφικά που παρακολουθώ και θεωρω ρίχνει μια ευρύτερη ματιά και στον υπόλοιπο κόσμο πέρα απο την Αμερική κι Ευρώπη. Πάντα όμως ακούω with some salt. Εχουν κι αυτοί τα δικά τους όπως όλοι.

 

10 λεπτά πριν, LK είπε

Μπορεί να είχα δίκιο, μπορεί όμως να έχασα και ταινιάρες (είναι πολύ αδικο να μην αφήνεις να εξελιχθεί μια ταινία.....να δεις που το παέι.....έτσι στο 5 λεπτο).

Ετσι είναι αλλά όταν έχεις 1,5 ωρίτσα κουρασμένος να δεις κάτι να σε φτιάξει, δεν το αφήνεις στην τύχη.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ότι περιγράφει ο op δεν συνέβη και με την μουσική;

Κάποτε παίρναμε ένα δίσκο και τον ακούγαμε συνέχεια και τους ανταλλάξαμε με φίλους ή τους γράφαμε σε κασέτες.

 

Απλά η ζωή προχωράει σε όλους τους τομείς.

Καλά, κακά δεν ξέρω θα δείξει!

  • Like 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Πάντως ότι περιγράφει ο op δεν συνέβη και με την μουσική;

Κάποτε παίρναμε ένα δίσκο και τον ακούγαμε συνέχεια και τους ανταλλάξαμε με φίλους ή τους γράφαμε σε κασέτες.

 

 

Έτσι είναι.

 

Αν βρω λίγο χρόνο κάποια στιγμή, ίσως γράψω κάποιο πανωσέντονο πάνω στο τι μπορεί να συνέβη μ' εμάς και το περιβάλλον μας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Πάντως ότι περιγράφει ο op δεν συνέβη και με την μουσική;

Κάποτε παίρναμε ένα δίσκο και τον ακούγαμε συνέχεια και τους ανταλλάξαμε με φίλους ή τους γράφαμε σε κασέτες.

 

 

Φυσικά και το ίδιο ισχύει και με την μουσική.

Μέχρι ενός σημείου, όταν είχα 300 δίσκους βινυλίου, θυμάμαι ακριβώς για τον καθένα, πώς, γιατί και  με τί λεφτά τον πήρα.

Μετά χάθηκε η μπάλα .

Βιώνοντας την εποχή απαξίωσης του LP, τα έπαιρνα εκατό – εκατό από το ebay , έναντι πινακίου φακής. Καλά δεν το συζητάμε τώρα με το ιντερνετ.

Θυμάμαι ακόμα και τώρα, εκείνο το υπέροχο πρωινό του 1984 που δεν πήγα εκδρομή με το σχολείο για να κρατήσω τα λεφτά και όταν οι συμμαθητές μου ταξίδευαν με το πούλμαν, εγώ χώθηκα στο δισκάδικο και πήρα το “perfect strangers” των DP.

Θυμάμαι ακόμα και το φως του ήλιου που έπεφτε από έξω πάνω στο ράφι με τους δίσκους του καταστήματος..........

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LK είπε

Θυμάμαι ακόμα και τώρα, εκείνο το υπέροχο πρωινό του 1984 που δεν πήγα εκδρομή με το σχολείο για να κρατήσω τα λεφτά και όταν οι συμμαθητές μου ταξίδευαν με το πούλμαν, εγώ χώθηκα στο δισκάδικο και πήρα το “perfect strangers” των DP.

Θυμάμαι ακόμα και το φως του ήλιου που έπεφτε από έξω πάνω στο ράφι με τους δίσκους του καταστήματος..........

Yeah.. Να μια ωραία ιδέα για thread: "Πότε και πώς απόκτησα τον πρώτο δίσκο βινυλίου μου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Yeah.. Να μια ωραία ιδέα για thread: "Πότε και πώς απόκτησα τον πρώτο δίσκο βινυλίου μου"

Και αυτό το θυμάμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου