Προς το περιεχόμενο

Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

....τρομερό θέμα απλά!!

Μια που η κουβέντα γύρισε στη μουσική, αυτό είναι ένα πρόσφατο blog post που έκανα (...ξέρω είναι στα αγγλικά αλλά οκ 🙂 ) γύρω από το βινύλιο...μια συνοπτική του περιγραφή είναι το "10 λόγοι που προτιμώ το βινύλιο και ούτε ένας δεν έχει σχέση με τον ήχο"....όσοι ψήνεστε διαβάστε το και ίσως θα μπορούσε να είναι και ένα θέμα για συζήτηση επίσης 😉

https://www.mixingnik.com/post/in-vinyl-we-entrust-the-love-advocated

 

....το αρχικό ποστ με την Grundig μου ξύπνησε τρομερές εικόνες και αναμνήσεις...νομίζω δύο πραγματάκια ισχύουν συνολικά και διατρέχουν σαν νόμοι μίας άλλης πιο ανθρωποκεντρικής φυσικής την όλη σχέση μας και αντίληψη της μουσικής, της εικόνας κλπ

Πρώτο και νομίζω αρκετά βασικό η αλληλεπίδραση μέσου και παρατηρητή...νιώθω πως σε πολλές περιπτώσεις η αμεσότητα, η απόλυτη ευκολία στην χρήση και οι αναρίθμητες επιλογές για κάποιον περίεργο λόγο λειτουργούν αντιστρόφως ανάλογα με αυτό που θα περίμενε κανείς: το ενδιαφέρον μειώνεται, γίνεται σχεδόν απαξίωση και η σχέση με το προς παρακολούθηση αντικείμενο αντί να γίνεται βαθύτερη και πολυεπίπεδη καταλήγει επιφανειακή και εφήμερη.

 

Δεύτερο και ίσως και το πιο σημαντικό....η ηλικία. όπως βλέπω αυτοί που συμμετέχουμε στο θέμα έχουμε δεινοσαυρικές καταβολές και σίγουρα χρήζουμε άμεσου εμβολιασμού χαχαχαχα... η αλήθεια είναι πως η μαγεία της ανακάλυψης, της εξερευνησης και της τάυτισης σίγουρα σε μεγάλο βαθμό συνδέεται και με την όλη μαγεία της παιδικής ηλικίας...και αν απλά σκεφτούμε ότι στον ένα ή τον άλλο βαθμό εμείς είμαστε η καλή εκδοχή, αυτοί που είτε κάναμε το πάθος μας επάγγελμα είτε με τα χίλια ζόρια καταφέραμε να το διατηρήσουμε ζωντανό σε ένα σύμπαν που πλέον περιλαμβάνει χίλιες άλλες αγωνίες, παιδιά, δουλειές και γρνικότερα μα ενήλικη καθημερινότητα έτη φωτός μακριά από εκείνη την ανέμελη στιγμή που η καινούρια έγχρωμη Grundig έβρισκε την θέση της στο σαλόνι και ήταν απλά το μόνο πράγμα πού είχε σημασία στον πλανήτη.

ps. χαίρομαι τόσο πολύ που υπάρχουν αυτές οι γωνιές στο ίντερνετ και όλοι εσείς...να είσαστε καλά!

  • Like 4

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Πάντως ότι περιγράφει ο op δεν συνέβη και με την μουσική;

Κάποτε παίρναμε ένα δίσκο και τον ακούγαμε συνέχεια και τους ανταλλάξαμε με φίλους ή τους γράφαμε σε κασέτες.

 

Απλά η ζωή προχωράει σε όλους τους τομείς.

Καλά, κακά δεν ξέρω θα δείξει!

 

Προχωράει και καλά και κακά. Όσο μεγαλώνω πιστεύω (και) ότι Ουδέν ΚαΛό Αμιγές ΚαΚού.

Έχουμε τις ανέσεις μας και αυτό είναι ΚΑΙ κακό.

Πχ όσο πιο εύκολο είναι να παραχθεί ήχος και εικόνα τόσο πιο εύκολο είναι παραχθεί χαμηλής ποιότητας προϊόν (δεν εννοώ τεχνικά αλλά καλλιτεχνικά). 

Και μη μου πείτε περί τέχνης, υποκειμενικού κλπ κλπ γιατί παρατηρώ ότι το πόσο ενδιαφέρον έχουν οι παραγωγές της TV πλέον είναι αντιστρόφως ανάλογο του πλήθους των διατιθέμενων καναλιών. 

 

Ήτοι

Ό,τι έχω ευχαριστηθεί στη δική μας Γκρούντιχ των eighties (αγαπητέ LK) δεν έχω ευχαριστηθεί σε καμία άλλη υπερσύγχρονη TV!

Εντάξει, ξέρω, γερνάμε. Δεν πειράζει, επιτυχία είναι και αυτό αν το φιλοσοφήσεις............

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

philips matchline

26 λεπτά πριν, nikodemos είπε

η αλήθεια είναι πως η μαγεία της ανακάλυψης, της εξερευνησης και της τάυτισης σίγουρα σε μεγάλο βαθμό συνδέεται και με την όλη μαγεία της παιδικής ηλικίας...

Πάντα το σκέφτομαι και αυτό και εγώ.

Μήπως φταίει (και) η ηλικία μου;

Σίγουρα ναι, δεν ενθουσιάζεσαι πια εύκολα, αλλά ναι όταν ανακαλύπτω νέα πράγματα (πράγμα δύσκολο) ξανά αισθάνομαι το ίδιο τράβηγμα στο υπογάστριο που σημαίνει ότι δεν απεμπόλησα την ικανότητα να χαίρομαι.

 

Εχω σκεφτεί και όλες τις άλλες αναλύσεις.....π.χ. η προσκόλληση στο παρελθόν σημαίνει καταφυγή στην ασφάλεια.

Και αυτό ισχύει, εν μέρει...οκ.

Αλλά, όταν βλέπω μια  philips matchline του 84 , ή ένα mazda RX7 του 1980.......καταλήγω ότι δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά στον ψυχισμό μου, απλά μου αρέσει η αισθητική και η φιλοσοφία της εποχής.

 

Σκεφτείτε όταν καθίσαμε το πρώτον στα πρώτα 8Bit computers πόσο φουτουριστικό ήταν το Interface, τα γραφικά........μια υπόσχεση για το μέλλον.....και το μέλλον ήρθε και πλέον ανοίγεις το pc....και η πρώτη σελίδα ειναι τα social media (φοβερή εξέλιξη)  ....με φωτο το ταψι με τον μπακλαβα και την "κουκλιτσα" με duck face.....

 

2 much reality και κορεκτιλα από το 2000 και μετά .......καμιά σχέση με την μαγεία των προηγούμενων 70's, 80's και 90's δεκαετιών......και δεν φταίει ότι δεν είμαι παιδί πλέον.

 

Στα 80'ς βλέπαμε μια ταινία και ήταν ταυτόχρονα και ντοκιμαντερ. Μαθαίναμε για αμάξια, μηχανήματα......ρούχα μέσα από αυτές.....

 

Μέτα το 2000 μονο reallity.....κάτι τύποι και τύπισσες κλεισμένες σε ένα σπίτι....να κάνουν το τίποτα.

Δεν έχει μαγεία η εποχή, δεν χάσαμε εμείς την ικανότητα να μαγευόμαστε.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι πραΧτικος ανθρωπΑς 😇

 

ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ την τεχνολογια και τα οσα μου δινει.

 

Η Smart TV μου μου επιτρεπει να δω οποιαδηποτε ταινια θελω,οποτε την θελω....να δω ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ (με τα οποια εχω τρελλα) οποιαδηποτε στιγμη θελω και φυσικα ΛΑΤΡΕΥΩ  το Netflix & το Amazon Prime  γιατι ειμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ "σηριαλακιας" και δεν δΡεπομαι δια αφΤο 🙂

 

Τα ιδια μου προσφερει και το Spotify οσον αφορα τη μουσικη.

 

Eχω δε συνδεσει και το smart phone μου και φυσικα ολα αυτα τα "ακουω" μεσα απο το υπεροχο vintage HI-FI μου και τις ηχειαρες μου Mission.

 

Ούτε κατθλιΠσης εχω ούτε προβληματίζομαι....ισα ισα ηρεμω και απολαμβανω.....

 

Κανονικη τηλεοραση (πορΝοκαναλα δηλαδηΣ 😅) πρεπει να εχω να δω απο το 2010....(βλεπω ομως με μανια ERTFLIX ειδικα τα ντοκυμαντερ αλλα και καποιες φοβερες ξενες σειρες και alternative ταινιες που συχνα βαζει)...

 

Ενημερωνομαι αποκλειστικα απο κΣενα site (κυριως DW & BBC αλλά έχω και συνδρομή στους Times) και απο τις ελληνικες ειδησεις της Google στο smart phone μου....

 

Η Smart TV μου δεν εχει καν....κεραια...... 

 

 

All in all I am a happy camper & would NEVER go back to the past....που λενε και στο χωρΓιο μου...   

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...δεν θελω να παρεξηγηθώ....η μαγεία φυσικά και υπάρχει...αρκεί να την ανακαλύπτουμε ξανά καθε μέρα. Προσωπικά έχω βρει την εξής απλή λύση.. δεν παίρνω τπτ για δεδομένο, εξακολουθώ να νιώθω απίστευτο δέος για το ίντερνετ κάθε μέρα και το πόσο βαθειά μπορώ να φτάσω στην αναζήτηση πληροφορίας.

Και σε οτι αφορά το τωρα με το τότε και το αν χάθηκε η μαγεία ή όχι η άποψη μου είναι "ναι μεν, αλλά"
Δλδ όντως έχουν αλλάξει υπερβολικά πολλά πράγματα. Και αναφέρομαι κυρίως στην σχεδίαση και προώθηση προιόντων και υπηρεσιών...ανέφερες δύο πολύ ωραία παραδείγματα την matchline και το αυτοκίνητο (σορρυ δεν το εχω με τα αυτοκίνητα...με τις τηλεοράσεις βλέπω ότι μοιραζόμαστε το ίδιο κόλλημα). Αυτό που έχει αλλάξει ριζικά είναι η λογική του branding εν γένει...ως πριν κάποια χρόνια υπήρχε σταθερά η λογική της διαφοροποίησης, της δημιουργίας εταιρικής ταυτότητας, της προσωπικότητας βρε αδερφε....ακόμη και εγώ που είμαι εντελώς ασχετος με αυτοκίνητα μπρούσα έυκολα να διακρίνω τις 5-6 βασικές μάρκες που ήξερα απλά από τις καμπύλες, τις γραμμές και την γενικότερη αισθητική. Κάτι που σήμερα τείνει να εκλείψει...και για να θέσω και μία πιο φιλοσοφική βάση στην κουβέντα, κάτι τέτοιο μου φαίνεται απόλυτα λογικό όταν τείνει να εκλείψει η ταυτότητα, η προσωπικότητα και η αισθητική ως υποκειμενικό στοιχείο της ύπαρξης μας ως άτομα γενικότερα.

 

Και ειλικρινά (και βάζω εκρηκτικά στην κουβέντα) τώρα πλέον στα 47 μου χρόνια αντιλαμβάνομαι την μαγεία και το μεγαλείο της apple 😃

  • Like 3

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εγω παλι ειμαι πραΧτικος ανθρωπΑς 😇

 

ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ την τεχνολογια και τα οσο μου δινει.

 

Η Smart TV μου μου επιτρεπει να δω οποιαδηποτε ταινια θελω,οποτε την θελω....να δω ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ (με τα οποια εχω τρελλα) οποιαδηποτε στιγμη θελω και φυσικα ΛΑΤΡΕΥΩ  το Netflix & το Amazon Prime  γιατι ειμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ "σηριαλακιας" και δεν δΡεπομαι δια αφΤο 🙂

 

Τα ιδια μου προσφερει και το Spotify.

 

Eχω δε συνδεσει και το smart phone μου και φυσικα ολα αυτα τα "ακουω" μεσα απο το υπεροχο vintage HI-FI μου και τις ηχειαρες μου Mission.

 

Ούτε κατθλιΠσης εχω ούτε προβληματίζομαι....ισα ισα ηρεμω και απολαμβανω.....

 

Κανονικη τηλεοραση (πορΝοκαναλα δηλαδηΣ 😅) πρεπει να εχω να δω απο το 2010....(βλεπω ομως με μανια ERTFLIX ειδικα τα ντοκυμαντερ αλλα και καποιες φοβερες ξενες σειρες και alternative ταινιες που συχνα βαζει)...

 

 

All in all I am a happy camper & would NEVER go back to the past....που λενε και στο χωρΓιο μου...   

ναι συμφωνώ απόλυτα...και αυτό θα έπρεπε να είναι και η νόρμα. Το σύνολο των τεχνολογικών εξελίξεων είναι απόλυτα προς όφελος μας και θα έπρεπε να το απολαμβάνουμε.

δε συμβαίνει όμως στην πλειοψηφία των ανθρώπων που στο συγκεκριμένο θέμα της, ας το πούμε γενικά, ψυχαγωγίας μάλλον είναι πιο "δυστυχισμένοι" (αν μιλάμε για υπερήλικες σαν και του λόγου σας χαχαχα) ή πιο "κενοί" (αν μιλάμε για νεώτερες ηλικίες) 

άρα όντως κάτι λείπει (έβαλα ένα ψήγμα απορίας στο προηγούμενο ποστ μου)
Και η αλήθεια είναι πως εμείς μπορούμε να το αντιληφθούμε γιατί έχουμε μέτρο σύγκρισης...και φυσικά η σύγκριση αυτή δεν μπορεί να είναι γενική σε φάση παρελθοντολαγνείας, αλλά συγκεκριμένη:
Τι είναι αυτό που αφαιρεί τη μαγεία από έναν κόσμο που φαινομενικά γίνεται διαρκώς όλο και πιο μαγικός?

Επεξεργασμένο από nikodemos
σφαζω την ορθογραφία στο γόνατο...

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εγω παλι ειμαι πραΧτικος ανθρωπΑς 😇

 

ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ την τεχνολογια και τα οσα μου δινει.

 

Η Smart TV μου μου επιτρεπει να δω οποιαδηποτε ταινια θελω,οποτε την θελω....να δω ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ (με τα οποια εχω τρελλα) οποιαδηποτε στιγμη θελω και φυσικα ΛΑΤΡΕΥΩ  το Netflix & το Amazon Prime  γιατι ειμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ "σηριαλακιας" και δεν δΡεπομαι δια αφΤο 🙂

 

Τα ιδια μου προσφερει και το Spotify οσον αφορα τη μουσικη.

 

Eχω δε συνδεσει και το smart phone μου και φυσικα ολα αυτα τα "ακουω" μεσα απο το υπεροχο vintage HI-FI μου και τις ηχειαρες μου Mission.

 

Ούτε κατθλιΠσης εχω ούτε προβληματίζομαι....ισα ισα ηρεμω και απολαμβανω.....

 

Κανονικη τηλεοραση (πορΝοκαναλα δηλαδηΣ 😅) πρεπει να εχω να δω απο το 2010....(βλεπω ομως με μανια ERTFLIX ειδικα τα ντοκυμαντερ αλλα και καποιες φοβερες ξενες σειρες και alternative ταινιες που συχνα βαζει)...

 

Ενημερωνομαι αποκλειστικα απο κΣενα site (κυριως DW & BBC αλλά έχω και συνδρομή στους Times) και απο τις ελληνικες ειδησεις της Google στο smart phone μου....

 

Η Smart TV μου δεν εχει καν....κεραια...... 

 

 

All in all I am a happy camper & would NEVER go back to the past....που λενε και στο χωρΓιο μου...   

Δεν έχω Internet από το πρωί.

Αυτές τις αράδες τις γράφω, κλέβοντας wifi από κάποιον γείτονα......καθώς περιμένω να το φτιάξουν.

Με έχει λούσει κρύος ίδρωτας και θέλω να γίνει κολασμένα.

Όχι γιατί είμαι εξαρτημένος,

Θέλω να πληρώσω ΕΦΚΑ που λήγει η προθεσμία και θα φάω προσαύξηση.

Μακάρι να ήμασταν στα 90's να πήγαινα να τον πληρώσω στον γκισέ (μια φορά τον χρόνο, όπως γινόταν παλιά - όχι κάθε μηνά, μαζί με ΕΝΦΙΑ-ΕΤΕΑΕΠ.......και άλλα καλούδια) (τώρα δεν μπορώ) και να έπινα και έναν καφέ στην επιστροφή (τώρα δεν μπορώ) ........στάση στον φίλο μου με το video club (ανοιχτό ακόμα, εκει κάνω έξοδο) , να νοίκιαζα Bruce Lee και θα σου λεγα αν το θελα το Internet .

 

Και εγώ στις 20 crt που έχω δεν έχω συνδέσει κεραία σε καμία.

Μονό VCR και DVD και multimedia  players......και μια χαρά βλέπω τα πάντα.

Πάω να χαϊδέψω την Sony KV-2032 ME μου του 1981 τωρα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikodemos είπε

Τι είναι αυτό που αφαιρεί τη μαγεία από έναν κόσμο που φαινομενικά γίνεται διαρκώς όλο και πιο μαγικός?

 

Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα ΓΕΝΙΚΗΣ  "αφαίρεσης της μαγειας"...

Εχει να κάνει με το πως σκέφτεται,δρα και ΑΝΤΙδρα ο κάθε ξεχωριστός άνθρωπος...

Προσωπικα,στα 55, εγω νοιώθω περισσότερο "τρελλός" και "ανησυχος" να ανακαλυψω νεα πράγματα και εμπειρίες απο ποτε...

Πως να στο πω...νοιώθω ΝΕΟΤΕΡΟΣ από ποτε....και οι "καλλιτεχνικοι"  ρυθμοι μου αλλα και οι ρυθμοι "ανακάλυψης μαγείας" (σε όλα τα πραγματα και πανω απο ολα στην πραγματικη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ζωη)   εχουν ΑΥΞΗΘΕΙ σε σχέση με τοτε που ήμουν....20 ....😅

All in all "I will never die you KUFAL undertaker" 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τωρα στα σοβαρα.

ΟΠΟΙΟΣ προτιμάει τo πρωτο setup  από το δεύτερο , να με κανει πλοκ στο FB, unfollow στο Insta ....και στο twitter,

Είναι θέμα φιλοσοφίας .&-  😆

81VjtEmHh9L._SL1500_.jpg

matchline.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To μόνο σίγουρο είναι πως η δεύτερη έχει καλύτερο ήχο. Για την εικόνα τώρα...

Πάντως το σύνολο μου θυμίζει το πως σκεφτόμαστε κάποτε. Το πρώτο πράγμα που είχα ζωγραφίσει στο νέο μου μπλοκ ιχνογραφίας στην πρώτη δημοτικού, ήταν μια πολύπλοκη συσκευή που έσπαγες αυγά απο πάνω και έπεφταν όμορφα τηγανισμένα μάτια στο πιάτο απο κάτω.😄

Το μέλλον όμως επιφύλασσε τσιπάκια που περιέχουν χιλιάδες κυκλώματα που θα χρειάζονταν δωμάτια ολόκληρα για να χωρέσουν. Τα πάντα σμικρύνθηκαν.

  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου