Προς το περιεχόμενο

Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τα πράγματα είναι απλά και έχουν ερευνηθεί. 

Η ευτυχία πού θα νοιώσει ένας άστεγος αν τον πάρεις απο τον δρόμο και τον βάλεις σε ενα ζεστό υπόγειο είναι εκατο φορές μεγαλύτερη απο το να πάρεις εναν απο μια γκαρσονιέρα και να του δώσεις ρετιρέ οροφοδιαμερισμα και 1000 φορες μεγαλύτερη απο το να πάρεις εναν απο ρετιρε οροφοδιαμερισμα και να τον βάλεις σε τριπατη μεζονετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν το κόστος τους. Η απόλυτη ευκολία του ψηφιακού κόσμου κοστίζει στο λεγόμενο attention span. Όταν έχεις 500 επιλογές και μπορείς να εναλλάσσεις τα ερεθίσματα με το πάτημα ενός κουμπιού, σχεδόν τίποτα δεν προσφέρει μεγάλες ποσότητες ευχαρίστησης. Είμαστε junkies των άπειρων δυνατοτήτων αλλά καμία δόση δεν είναι αρκετή.

 

Το αυτό ισχύει και για πολλά άλλα πράγματα φυσικά και όχι μόνο για την τηλεόραση.

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LK είπε

πλέον ανοίγεις το pc....και η πρώτη σελίδα ειναι τα social media (φοβερή εξέλιξη)  ....με φωτο το ταψι με τον μπακλαβα και την "κουκλιτσα" με duck face

 


προχτες άκουσα μια συνέντευξη "γνωστής" ιντερνετοπερσονας από αυτές του κιλού που ποσταρουν παντού φώτο τους με μαγιό ποζάροντας σε εξωτικά μέρη. Έλεγε λοιπόν ότι βγάζει πολλά χρήματα, και όταν ο συνομιλητής τη ρώτησε τι ακριβώς επαγγέλλεται αυτή απάντησε: "content creator". Με αλλα λόγια ολη της η ενασχόληση ειναι να δημιουργεί περιεχόμενο προς κατανάλωση. Θα μου πεις "γιατί, ολα content δεν ειναι; Η μουσική, το σινεμά κλπ;" Ναι αλλα αλλο απλα να πηγαίνεις να γεμίσεις το κενό του μέσου χαζεμενου με ψεύτικες εικόνες χωρίς νόημα. Τουλάχιστον αυτό νοιωθω και ψιλοαηδιασα που την άκουσα.

 

Επίσης και το νετφλιξ πλεον αυτό κάνει. Σωρηδόν παραγωγή B-Movies και b-series. Έχει και τα διαμαντάκια του βέβαια αλλα έχει γίνει κι αυτό mainstream και ο,τι είναι τόσο mainstream δυστυχώς χάνει σε ποιότητα. 

Συμφωνώ απόλυτα με τον yameth που τα κλείνει στο 5λεπτο. 

Οχι αλλο κάρβουνο.

 

6 ώρες πριν, LK είπε

 

Μακάρι να ήμασταν στα 90's να πήγαινα να τον πληρώσω στον γκισέ (μια φορά τον χρόνο, όπως γινόταν παλιά - όχι κάθε μηνά, μαζί με ΕΝΦΙΑ-ΕΤΕΑΕΠ.......και άλλα καλούδια) (τώρα δεν μπορώ) και να έπινα και έναν καφέ στην επιστροφή (τώρα δεν μπορώ) ........στάση στον φίλο μου με το video club (ανοιχτό ακόμα, εκει κάνω έξοδο) , να νοίκιαζα Bruce Lee και θα σου λεγα αν το θελα το Internet .

 

ποσο σε νοιωθω. στα 90s ήμουν έφηβος βέβαια αλλα ποσο μου λείπει αυτό που περιγράφεις.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Είμαστε junkies των άπειρων δυνατοτήτων αλλά καμία δόση δεν είναι αρκετή.

 συμφωνώ απολύτως και όπως έγραψα και στο άλλο θέμα, η τόση μασημένη τροφή και πληροφόρηση δημιουργεί ορδές ημιμαθών που έχουν άποψη για ολα επειδή γκουγκλαρουν πιο γρήγορα και από τη σκιά τους. 

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ είμαι σε ηλικία τέτοια που πρόλαβα τη μόδα να έχει κάνει έναν πλήρη κύκλο σε κάποια πράγματα. Το φάσμα νοσταλγιας-ρετρολαγνειας περιέχει σημεία ιδιαίτερου ενδιαφέροντος. 

 

ο νους θυμάται κυρίως τα ωραία από το παρελθον, και έτσι το εξιδανικεύει. Φοβερή η αίσθηση της ανάμνησης να σκας στο ουφαδικο γεμάτος νομίσματα για να τερματίσεις το αδιανόητα δύσκολο street fighter 2, αλλά το ίδιο το παιχνιδι δεν συγκρίνεται με τα μετέπειτα παιχνίδια και αυτό φάνηκε αφότου λυσσαξαμε στα emulators. Δεν ήταν καλό το παιχνίδι, εγω ήμουν παιδί.

 

Και αφού λυσσαξαμε και στο νετφλιξ και είδαμε και από 5 κλώνους κάθε καλής ιδέας μας έμεινε ότι δεν βγαίνουν καλές σειρές και ταινίες. Όπως και μουσικές. Κάπου ψυχολογησα ότι αν δεν τα έχεις δει όλα από 5 φορές με άλλο καστ, μπορεί και να εντυπωσιαζοσουν. 

 

Το στοίχημα κατεμε είναι να βρεθούν οι πλατφόρμες που θα ικανοποιήσουν το κοινό που χόρτασε από αυτά και του φαίνονται όλα ιδια. Γιατί πιστεύω ότι υπάρχει κοντεντ, αλλά χάνεται κάτω από το σωρό του μεινστριμ, και καλά κάνει, γιατί κάθε 10 χρόνια θα υπάρχει καλύτερη τεχνολογία για να βγαίνει ένα καλύτερο spiderman.

 

Σχετικά με τις ταινίες πιστεύω ότι αυτό ακριβώς καταφέρνει το cinobo. Στη μουσική δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο, αλλά παρακολουθώ εταιρείες που ό,τι βγάζουν μου κάνει (πχ invada records). Εμένα μου εκανε εντύπωση το γεγονός ότι υπάρχουν διάσημες σελίδες γιατί φτιάχνουν καλές λίστες youtube, πλέον το εξηγώ στον εαυτό μου με το παραπάνω σκεπτικό.

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, blue είπε

 

 

ο νους θυμάται κυρίως τα ωραία από το παρελθον, και έτσι το εξιδανικεύει. Φοβερή η αίσθηση της ανάμνησης ...

 

 

 

 

Ισχύει Πέτρο, αλλά ασε με να επιμένω.

ΔΕΝ είχαμε ουσιστικά προβλήματα στα 90's (ο Δυτικός κόσμος) , ηταν ανέμελα (δεν τα θυμαμαι εγω ιδανικα) ......θυμίσου την ειδησεογραφία.

Όλος ο πλανητης ασχολιόταν με το αν η Μονικα έκανε στοματικο στον Μπιλλ τον Κλήντον.😆

Απο το 2008 και μετα το ενα κακο πισω απο το άλλο, και ολο και πιο περίπλοκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα
20 λεπτά πριν, blue είπε

κι εγώ είμαι σε ηλικία τέτοια που πρόλαβα τη μόδα να έχει κάνει έναν πλήρη κύκλο σε κάποια πράγματα. Το φάσμα νοσταλγιας-ρετρολαγνειας περιέχει σημεία ιδιαίτερου ενδιαφέροντος. 

 

ο νους θυμάται κυρίως τα ωραία από το παρελθον, και έτσι το εξιδανικεύει. Φοβερή η αίσθηση της ανάμνησης να σκας στο ουφαδικο γεμάτος νομίσματα για να τερματίσεις το αδιανόητα δύσκολο street fighter 2, αλλά το ίδιο το παιχνιδι δεν συγκρίνεται με τα μετέπειτα παιχνίδια και αυτό φάνηκε αφότου λυσσαξαμε στα emulators. Δεν ήταν καλό το παιχνίδι, εγω ήμουν παιδί.

 

 

έτσι είναι. κάθε γενιά έχει την τάση αν εξιδανικεύει τα της προηγούμενης αλλά νομίζω σε κάποια πράγματα υπάρχει δόση αλήθειας. πχ δεν ήταν καλύτερα που παίζαμε έξω με του φίλους μας αντί αυτή τη μλκια τώρα που τα παιδιά παίζουν όλη μέρα playstation; Δε κατηγορώ το PS απλά πιστευω ότι δεν υπάρχει εύκολα μέτρο διότι αυτά τα πράγματα ειναι φτιαγμένα για να εθίζεσαι. Ειναι σα να έχεις μπροστα σου κανονικό φαί και γλυκό. Το μυαλό σου θα ζητάει τη ζάχαρη όταν τη γευτεί. Έτσι λειτουργεί, ιδιαίτερα στις μικρότερες ηλικίες. 

 

Τώρα για το αν ήταν καλό το παιχνίδι ή όχι, νομίζω έχεις λίγο άδικο. Είναι σα να λες "δεν ήταν καλό το apollo 11" επειδή σήμερα τα διαστημικά οχήματα είναι έτη φωτός μπροστά. Πρέπει να συγκρίνουμε μήλα με μήλα, και να συμπεριλαμβάνουμε στη σύγκριση και την πρωτοτυπία. Φυσικά και τα video games ειναι σήμερα καλύτερα αλλά πόσα απ'αυτά έχουν την πρωτοτυπία του street fighter ή του packman ή ακόμα και του πρώτου tomb raider; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

 

ΔΕΝ είχαμε ουσιστικά προβλήματα στα 90's (ο Δυτικός κόσμος) , ηταν ανέμελα (δεν τα θυμαμαι εγω ιδανικα) ......θυμίσου την ειδησεογραφία.

 

 

εδώ ψιλοδιαφωνώ λάκη. Χάζευα προχτές στο ytb μια εκπομπή τους Παπαδάκη (καλημέρα ελλάδα) από το 1994. Σε πληροφορώ ότι το περιεχόμενο έμοιαζε δραματικά με το σημερινό. Επίσης αν πάμε πιο πίσω από την κρίση θα δούμε ότι υπήρχαν άλλες κρίσεις χειρότερες. Επίσης πάντα γινόταν πόλεμος στη μέση ανατολή, πάντα είχαμε θέματα με τους Τούρκους, πάντα είμαστε οι φτωχοί συγγενείς της Ευρώπης. Δε λέω για τα τελευταία 50 χρόνια μόνο. Από το 1400. 

 

Τώρα δε ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο στο στενό πλαίσιο των 90s

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, otto## είπε

 

εδώ ψιλοδιαφωνώ λάκη. Χάζευα προχτές στο ytb μια εκπομπή τους Παπαδάκη (καλημέρα ελλάδα) από το 1994. Σε πληροφορώ ότι το περιεχόμενο έμοιαζε δραματικά με το σημερινό. Επίσης αν πάμε πιο πίσω από την κρίση θα δούμε ότι υπήρχαν άλλες κρίσεις χειρότερες. Επίσης πάντα γινόταν πόλεμος στη μέση ανατολή, πάντα είχαμε θέματα με τους Τούρκους, πάντα είμαστε οι φτωχοί συγγενείς της Ευρώπης. Δε λέω για τα τελευταία 50 χρόνια μόνο. Από το 1400. 

 

Τώρα δε ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο στο στενό πλαίσιο των 90s

Για την Ελλάδα μιλουσα.

Κοιτα εγω στα 90's ήμουν σε σχεση με τωρα,

πολυ πιο ασχημος, πολυ πιο αγυμναστος, με χειρότερες γυναικες διπλα μου, με λιγότερα λεφτα και φυσικα σαφως πιο ανόητος.

Ευχαριστως ομως γυρναγα τον χρονο πίσω σε εκεινα τα χρόνια (και ας περεμενα στην ίδια ηλικια με τωρα) 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου