Προς το περιεχόμενο

Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LK είπε

Για την Ελλάδα μιλουσα.

Κοιτα εγω στα 90's ήμουν σε σχεση με τωρα,

πολυ πιο ασχημος, πολυ πιο αγυμναστος, με χειρότερες γυναικες διπλα μου, με λιγότερα λεφτα και φυσικα σαφως πιο ανόητος.

Ευχαριστως ομως γυρναγα τον χρονο πίσω σε εκεινα τα χρόνια (και ας περεμενα στην ίδια ηλικια με τωρα) 😆

τώρα ίσως όντως πέφτεις στην παγίδα του "παλαιότερα = καλύτερα". Αν ρώταγες τον τότε εαυτό σου το αντίστροφο ερώτημα θα είχε ενδιαφέρον. Δηλ. "Χωρίς να ξέρεις το μέλλον θα ήθελες να μεταφερθείς 20-30 χρόνια μπροστά". 

 

Δε διαφωνούμε πάντως. Κι εγώ αναπολώ τα 90's. To θέμα όμως είναι αν όντως ήταν τόσο καλύτερα ή απλά μια αυταπάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, otto## είπε

τώρα ίσως όντως πέφτεις στην παγίδα του "παλαιότερα = καλύτερα". Αν ρώταγες τον τότε εαυτό σου το αντίστροφο ερώτημα θα είχε ενδιαφέρον. Δηλ. "Χωρίς να ξέρεις το μέλλον θα ήθελες να μεταφερθείς 20-30 χρόνια μπροστά". 

 

Δε διαφωνούμε πάντως. Κι εγώ αναπολώ τα 90's. To θέμα όμως είναι αν όντως ήταν τόσο καλύτερα ή απλά μια αυταπάτη. 

Ναι για εμενα μιλάω. Αρα μπορει να ειναι αυταπάτη.

Οχι με τιποτα δεν θα ηθελα να παω μπροστα.

Αφηστε με πισω να ξαναζω τα 80'ς και τα 90'ς.......all over again.

Και στο ξανα λεω, ΗΜΟΥΝ σαφως χειρότερα σε ολους τους τομεις απο ό,τι τωρα, αλλα ΑΝΕΠΝΕΑ.....και ημουν ανέμελος (και δεν εχει να κανει με τις τωρινες υποχρεώσεις μου- παλι μονος μου είμαι χωρις νέες υποχρεώσεις ) εχει να κανει με την "καταπιεση" (έμμεση και άμεση) που υφιστάμεθα  τωρα σε όλους τους τομεις (και δεν μιλαω με αφρομη το λοκ νταουν).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, LK είπε

Αφηστε με πισω να ξαναζω τα 80'ς και τα 90'ς..

 

 

τα 80s στην Ελλαδα ηταν ΤΡΑΓΙΚΑ.

 

Το μονο που θυμαμαι ηταν τα ΜΑΥΡΑ μας χαλια....

 

Στα 80s (το μεγαλυτερο μερος των οποιων περασα στις ΗΠΑ) οταν επεστρεφα στην Ελλαδα ενοιωθα οτι βρισκομουν στον τριτο κοΖμο...

 

Τα  90s ηταν κάπως καλυτερα αλλα καμμια σχεση με το σημερα...

 

Τα προβληματα δε ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια ,ΠΑΝΤΑ ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια απο καταβολης κοΖμου, αλλα  δεν υπηρχε η αμεση  ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ  που υπαρχει σημερα....ωστε να τα ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ....

 

Ουτε για ΠΛΑΚΑ δεν θα ηθελα να τα ξαναζησω....(τα 80s & τα 90s) .... και οσο κι αν γκρινιαζουμε ποτε στην ιστορια της ανθρωποτητας δεν περνουσε καλυτερα ο "κοσμος" απο οτι ΣΗΜΕΡΑ....(οπως και σε 30 χρονια θα περναει ΠΟΛΥ καλυτερα απο οτι σημερα ,εξελιξη λεγεται...)

 

Εκτος και αν θελουμε να γινουμε ΓΡΑΦΙΚΟΙ σαν τους παππουδες μας που αναπολούσαν το ψωμι,ελια και Κωτσο βασιλια..... και τα γκαζοζεν που σε πηγαιναν απο το Συνταγμα στην Κηφισια σε 4 μονο ΩΡΕΣ .....🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

τα 80s στην Ελλαδα ηταν ΤΡΑΓΙΚΑ.

 

Το μονο που θυμαμαι ηταν τα ΜΑΥΡΑ μας χαλια....

 

Στα 80s (το μεγαλυτερο μερος των οποιων περασα στις ΗΠΑ) οταν επεστρεφα στην Ελλαδα ενοιωθα οτι βρισκομουν στον τριτο κοΖμο....(ειδικα αυτη η ΠΑΣΟΚΙΛΑ που βρωμαγε ο τοπος  ηταν αποπνικτική και αισθητικα και ηθικα )

 

 

Να συμφωνησω.

Όχι γιατι η Ελλάδα ήταν τόσο χάλια, αλλα γιατί η USA ήταν παράδεισος τότε,.

 

ΤΩΡΑ όμως???

Τώρα η Ελλάδα είναι παράδεισος σε σχέση με την USA.

 

Δειτε επ ευκαιρία το "Survivors Guide To Prison" του Matthew Cooke.

 

"Today, you're more likely to go to prison in the United States than anywhere else in the world. So in the unfortunate case it should happen to you - this is the Survivors Guide to Prison. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LK είπε

αλλα γιατί η USA ήταν παράδεισος τότε,.

 

 

ΤΡΙΧΕΣ....🤣  δεν υπαρχει παραδεισος.... και  η Ελλαδα ηταν ΟΝΤΩΣ χαλια μαυρα

 

 

35 λεπτά πριν, LK είπε

Τώρα η Ελλάδα είναι παράδεισος σε σχέση με την USA.

 

 ΤΡΙΧΕΣ....🤣 (δις)......δεν υπαρχει παραδεισος... και οι ΗΠΑ δεν ειναι αυτο που ηταν αλλα παραμενουν ΗΠΑ....δηλαδη μια χωρα με ατερμονη δυναμικη που μπορει να "γυρισει" ανα πασα στιγμη...εδω δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ποτε αυτο στον αιωνα τον απαντα.... κυριως λογω της υπερβολικης γηρανσης του πληθυσμου και της διαρθρωσης της οικονομιας  κατι που δυστυχως δεν μπορει να αντιμετωπισθει πλεον,το καραβι εχει σαλπαρει χωρις επιστροφη....

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

 

ΤΡΙΧΕΣ....🤣  δεν υπαρχει παραδεισος....

 

 

 

 ΤΡΙΧΕΣ....🤣 (δις)......δεν υπαρχει παραδεισος...

 

 

 

Μια ζωή ήθελα να παω στις Η.Π.Α.

ΤΩΡΑ, και αμερικανικο διαβατηριο να μου δώκεις και τα ναυλα να μου κανεις πήγαινε έλα, δεν παω ούτε για πλακα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

ΤΩΡΑ, και αμερικανικο διαβατηριο να μου δώκεις και τα ναυλα να μου κανεις πήγαινε έλα, δεν παω ούτε για πλακα......

 

Γαμώ ειναι και τωρα (εγω δεν χρειαζομαι διαβατηριο μια και το εχω το αμερικανικο διαβατηριο αφου γεννηθηκα εκει οποτε παω συχνα) ειδικα αν ξερεις που να πας και τι να κανεις...

 

Δεν καταστρεφεται ετσι ευκολα μια χωρα μονο και μονο επειδη την κυβερνησε για 4 χρονια ενας βλαξ...(εδω δεν καταστραφηκε ...τελειως η δικη μας που ειναι και χωρα τσιρκο...) 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Γαμώ ειναι και τωρα (εγω δεν χρειαζομαι διαβατηριο μια και το εχω το αμερικανικο διαβατηριο αφου γεννηθηκα εκει) ειδικα αν ξερεις που να πας και τι να κανεις...

 

Δεν καταστρεφεται ετσι ευκολα μια χωρα μονο και μονο επειδη την κυβερνησε για 4 χρονια ενας βλαξ.

Δεν ειναι το προβλημα ο βλαξ.....

Το πραγμα στραβωσε εδω και καιρό......ίσως με αρχη την 11/9/2001.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ειναι το προβλημα ο βλαξ.....

Το πραγμα στραβωσε εδω και καιρό......ίσως με αρχη την 11/9/2001.

 

 

Υπερβολες...

 

Οπως και παντου στον κοσμο η ζωη συνεχιζεται με τα πανω της και με τα κατω της...

 

Εξαλλου οπως ελεγε και η μανα  μου "in life you get lemons,make a LEMONADE and keep going...." 

 

Oταν ,με το καλο,  πας στις ΗΠΑ θα καταλαβεις το βασικοτερο οτι δηλ. δεν υπαρχει ΜΙΑ Αμερικη αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ και σιγουρα θα βρεις αυτη που σου ταιριαζει...  (το καλο με ΟΛΑ τα μερη που εχουν τεραστια.....άπλα.....)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

 

Υπερβολες...

 

Οπως και παντου στον κοσμο η ζωη συνεχιζεται με τα πανω της και με τα κατω της...

 

Εξαλλου οπως ελεγε και η μανα  μου "in life you get lemons,make a LEMONADE and keep going...." 

 

 

Εξαλλου οταν πας στις ΗΠΑ θα καταλαβεις το βασικοτερο οτι δηλ. δεν υπαρχει ΜΙΑ Αμερικη αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ και σιγουρα θα βρεις αυτη που σου ταιριαζει...  (το καλο με ΟΛΑ τα μερη που εχουν τεραστια.....άπλα.....)

Τωρα γερασα δεν θελω ταξιδια.

Προτιμώ Ελληνικη επαρχια και υπαιθρο και τσιπουρο 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου