Προς το περιεχόμενο

vintage icon strat, αξίζει;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.bax-shop.nl/elektrische-gitaren/vintage-v6-icon-distressed-ventura-green-elektrische-gitaar?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=surfaces&gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQiA6t6ABhDMARIsAONIYywuUa3whsut6CWwdCZ0z7B5PWHjqSP5OlCA7BA9E18knwYXOpGXqhkaAj8cEALw_wcB

 

Η ερώτησή μου είναι αν αξίζει έστω και τα 370 ευρώ; Ή μήπως καλύτερα μια fender player series με σχεδόν τα διπλα αλλα πιο safe; Γνώμες από έχοντες; Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Πως είναι η ταστοδουλεια κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Προσωπικά έχω δυο vintage (v100gt και v52) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και με τα δύο όργανα. Για την τιμή φορούν και εξαιρετικούς μαγνήτες. Τσέκαρε τα reviews που έχω κανει, για λεπτομέρειες.

 

Για το εάν αξίζει ή όχι, είναι πως θα σου κάτσει στο χέρι. Ποιοτικά, ότι πληρώνεις παίρνεις. Προσωπικά, μου κάθεται καλύτερα στο χέρι η v52 σε σχέση με την αντίστοιχη MIM tele. Προσωπικά, θα έβαζα στην κουβέντα και τις squier CV. Εξίσου καλές και vfm κιθάρες. Για μένα, η βασικότερη διαφορά μεταξύ όλων αυτών θα βρίσκεται στο μανίκι.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κόλλημα με το τι λέει το Headstock μην την παρεις..
Αν σε νοιάζει playability, ηχος και γενικά το VFM είναι άπιαστη
Ειχα και Les Paul και Strat άπειρα καλύτερες(σε όλους τους τομείς) απο αντιστοιχα VFM οργανα(Epiphone,Squier,LTD κτλ)....
 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'στε καλά παίδες.

 

@gkourmoul1 Θα τα διαβάσω τα ριβιου για επανέρχομαι. 

 

@Satanas Κοιτά, η μέχρι στιγμής εμπειρία μου με επώνυμες κιθάρες είναι εντελώς "ορθόδοξη". Δηλαδή, οι αμερικάνικες που έχω αγοράσει ήταν όντως πολύ ανώτερες από άλλες ασιατικές που είχα δοκιμάσει όταν έψαχνα. Όχι πάντα στην αίσθηση αλλά στην ποιότητα κατασκευής και τη στιβαρότητα. Δεν αποκλείω όμως τπτ εφόσον ειναι ποιοτικό. 

 

Πάντως αυτό το headstock ειναι χάλια ρε παιδια. Όχι τοσο το logo όσο το σχήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, otto## είπε

https://www.bax-shop.nl/elektrische-gitaren/vintage-v6-icon-distressed-ventura-green-elektrische-gitaar?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=surfaces&gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQiA6t6ABhDMARIsAONIYywuUa3whsut6CWwdCZ0z7B5PWHjqSP5OlCA7BA9E18knwYXOpGXqhkaAj8cEALw_wcB

 

Η ερώτησή μου είναι αν αξίζει έστω και τα 370 ευρώ; Ή μήπως καλύτερα μια fender player series με σχεδόν τα διπλα αλλα πιο safe; Γνώμες από έχοντες; Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Πως είναι η ταστοδουλεια κλπ;

Η ερώτηση απαντιέται με ένα καταφανέστατο ναι. Όντας κάτοχος μιας Vintage Icon V100 Lemon Drop και μίας Vintage Icon V6H, μπορώ να πω ότι και οι δύο κιθάρες από θέμα feel στο neck, σκασίματος-resonance οργάνου και ήχου μαγνητών είναι άψογες. Νιώθω ότι παίζω με τον τύπο Les Paul και τον τύπο HSS Strat που ήθελα εξαρχής να αγοράσω, το οποίο σαν συναίσθημα είναι πάρα πολύ ωραίο (και από συζητήσεις έχω δει και φίλους μου που έχουν κάνει αντίστοιχες αγορές Vintage ή Squier Classic Vibe σειρές να προσυπογράφουν).

 

Τι δεν μου αρέσει και τόσο; Εκ του αποτελέσματος, και μετά από κάποιους μήνες, είδα ότι το τεχνητό distressed look μάλλον δεν το προτιμώ σε σχέση με το νορμάλ. Επίσης δεν με φτιάχνει που οι μαγνήτες γράφουν με μεγάλα γράμματα Wilkinson αντί για ένα πιο διακριτικό logo, ή ότι η πίσω μεριά της V100 μοιάζει λίγο με πλαστικούρα... αλλά όλα αυτά, αφενός τα περιμένεις και κατ'ουσία είναι δευτερεύοντα, αφετέρου μου βγήκαν στην οπτική σύγκριση με ακριβότερα όργανα, επειδή τα έβλεπα για καιρό δίπλα δίπλα. Συμπέρασμα, προχώρα άφοβα (και πες και εντυπώσεις αν τελικά το κάνεις, γιατί η συγκεκριμένη που σε ενδιαφέρει είναι ωραίο μωρό).

 

Υ.Γ.: Δεν ξέρω αν μένεις εξωτερικό και σε βολεύει καλύτερα, αλλά τη συγκεκριμένη τη βρίσκεις Ελλάδα στην ίδια τιμή: https://www.musicpower.gr/el/proionta/mousika-organa/kithares/ilektrikes-kithares/vintage-icon-v6mrvg-relic-ventura-green-ilektriki-kithara002616.html

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, otto## είπε

Πάντως αυτό το headstock ειναι χάλια ρε παιδια. Όχι τοσο το logo όσο το σχήμα

 

Αν δε σου αρέσει κάτι σε ένα όργανο τόσο πολύ, θα πρότεινα να μην το πάρεις. Πρώτα παίζουμε με τα μάτια, μετά με τα χέρια και μετά με τα αυτιά.

 

Εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ όργανο που δε μου αρέσει αισθητικά.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ως κάτοχος μια v6 είμαι πολύ ευχαριστημένος το τρέμολο της είναι καλό και δεν ξεκουρδίζει εύκολα η κιθάρα .. οι μαγνήτες ποιοτικότατοι εγώ βέβαια άλλαξα τον μονό  bridge σε hot rails για πιο extreme καταστάσεις αλλά ήταν μια χαρά και ο εργοστασιακός για μονός.....θυμάμαι την είχα πάρει από ένα κατάστημα το οποίο λεγόταν dv247 στα 220 ευρώ πριν χρόνια... Σίγουρα δεν το μετάνιωσα πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου