Προς το περιεχόμενο

Αγοράζετε περισσότερες κιθάρες εξ' αιτίας των διαφημίσεων/παρουσιάσεων;


Miltos23

Διαφήμιση και αγορά κιθάρας  

27 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Οι διαφημίσεις/ παρουσιάσεις/κλπ σας κανουν να αγοράζετε περισσότερες κιθάρες;

    • ΝΑΙ
      4
    • ΟΧΙ
      23


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το τοπικ "πόσες κιθάρες έχετε", είδα το "Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα" είδα και το the big hack στο netflix και πραγματικά ένιωσα ότι η υπερβολική πληροφορία που λαμβάνουμε σε συνδυασμό με τις διαφημίσεις μας κάνει να αγοράζουμε παραπάνω κιθάρες.

 

Κοιτάξτε μέσα σας λοιπόν και αναρωτηθείτε αν αγοράσατε καποια κιθάρα εξαιτίας μιας διαφήμισης που είδατε ή οχι. Δεν αναφέρομαι μόνο στο να είδατε τη διαφήμιση και να πατήσατε πάνω στη διαφήμιση αλλα να είδατε κάπου ένα άρθρο/παρουσιάση/βιντεο με μια κιθάρα και να είπατε "πρέπει να την πάρω" ενώ ρεαλιστικά δεν την χρειαζόσασταν.

 

Ομολογώ ότι οριακά αγόρασα μία με αυτό το τρόπο.

Αν είχα περισσότερα λεφτά λογικά θα είχα ακόμα 10 - 20 κιθάρες, ενισχυτές, εφέ, gadgets, ηλεκτρικό μανιβελάκι για το τύλιγμα χορδών κλπ

Επεξεργασμένο από Miltos23

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθάρες και ενισχυτές όχι λόγω κόστους...

 

Αλλά υπόλοιπο gear , αξεσουάρ και λοιπά παρελκόμενα ναι , έχω επηρεαστεί πολλάκις και εξακολουθώ τολμώ να πω 

  • Like 3

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.

Μετα απο τοσα χρονια ξερω πολυ καλα απο μονος μου τι θελω και τι "χρειαζομαι".

Εξαλλου εξαιρετικα σπανια αγοραζω  καινουργιες κιθαρες ή ενισχυτες.  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το έπαθα με μια PRS SE Custom 24 που πήρα πρόσφατα.

 

Το γεγονός ότι μαρκετάρανε το αναβαθμισμένο hardware και το αισθητικά πιο θελκτικό Paul Reed Smith logo,

συν τα exotic/limited edition malpe tops, με έκαναν να υποκύψω. Διαφορετικά δεν νομίζω ότι είχα ανάγκη για PRS, συνήθως όποτε ήθελα μια κιθάρα ήταν επειδή ήθελα μια SG, ή μια Tele, ή μια LP κτλ, δεν ήταν θέμα ''διαφήμισης'' δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

όποτε ήθελα μια κιθάρα ήταν επειδή ήθελα μια SG, ή μια Tele, ή μια LP κτλ, δεν ήταν θέμα ''διαφήμισης'' δηλαδή

 

Μια χαρα θεμα διαφημισης ηταν. Η μεγαλυτερη διαφημιση δεν ειναι η παρουσιαση στο youtube, ή ενα αρθρο σε ενα περιοδικο, αλλα να βλεπεις κιθαριστες ινδαλματα να χρησιμοποιουν μια κιθαρα ή εστω να φωτογραφιζονται με αυτην. Να συνδεεις τον ηχο του που ακους απο τα cd's με τις κιθαρεα που (νομιζεις οτι) παιζουν. Ετσι σου δημιουργειται η αναγκη για μια sg, μια tele κλπ. Οπτικα και ηχητικα εχουν ανεξιτηλα αποτυπωθει στον εγκεφαλο μας. Καθαρα δουλεια του μαρκετινγκ και δη της προωθησης.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Να συνδεεις τον ηχο του που ακους απο τα cd's με τις κιθαρεα που (νομιζεις οτι) παιζουν. Ετσι σου δημιουργειται η αναγκη για μια sg, μια tele κλπ.

 

Μπα....εμένα απλά μου άρεσε η εμφανιση της telecaster και το γεγονος ότι ο Joe Strummer που ηταν τοσο cool... έπαιζε με αυτη....🤣 

 

Μετα ανακαλυψα και οτι ηταν η καλυτερη κιθαρα ever.....😅 και οτι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οτι χρειαζομαι ΕΓΩ απο μια κιθαρα...

 

Θα μου πεις τις αλλες 150 κιθαρες γιατι τις αγορασες? 🤣

Ε για...γκαρνταρομπα....ολο ΤΖΗΝ θα φοραμε? Ας εχουμε και κανα κΟστουμακι για κανα γάμο/κηδεία.....🤣  (και ηταν και ΟΜΟΡΦΕΣ οι ατιμες...)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια χαρα θεμα διαφημισης ηταν. Η μεγαλυτερη διαφημιση δεν ειναι η παρουσιαση στο youtube, ή ενα αρθρο σε ενα περιοδικο, αλλα να βλεπεις κιθαριστες ινδαλματα να χρησιμοποιουν μια κιθαρα ή εστω να φωτογραφιζονται με αυτην. Να συνδεεις τον ηχο του που ακους απο τα cd's με τις κιθαρεα που (νομιζεις οτι) παιζουν. Ετσι σου δημιουργειται η αναγκη για μια sg, μια tele κλπ. Οπτικα και ηχητικα εχουν ανεξιτηλα αποτυπωθει στον εγκεφαλο μας. Καθαρα δουλεια του μαρκετινγκ και δη της προωθησης.

 

Το ''διαφήμιση'' το έβαλα σε εισαγωγικά, γιατί όντως και η εικόνα επηρεάζει, αλλά είναι διαφορετικό από μια διαφήμιση ή παρουσίαση όπως αυτή των PRS SE που είχε πιο άμεσους στόχους, όντας λιγότερο ''κλασσικό'' μοντέλο.

 

Οι Strat, Tele, LP κτλ είναι industry standards, κλασσικά μοντέλα τα οποία διαφημίζονται από μόνα τους εως εναν βαθμό, γιατί έχουν καθιερωθεί ως brand.

 

Ποτέ δεν θα έπαιρνα Gibson επειδή είναι sponsored o YouTuber Marty Schwarz πχ. Μου είναι παντελώς αδιάφορος.

Θα έπαιρνα λόγω του ότι οι μισοί classic rock κιθαρίστες που ακούω εγώ παίζουν με αυτήν (και οι άλλοι μισοί με Fender).

Σε αντίθεση με την PRS που δεν υπήρχε καν στον χάρτη τότε (στις νεότερες γενιές όμως έχει άλλη βαρύτητα η ιστορία της).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα νομίζω ότι αγοράζουμε περισσότερο gear, ακόμα και πράγματα που ουσιαστικά δεν χρειαζόμαστε λόγω των διαφημίσεων και όχι μόνο. Σε αυτές περιλαμβάνονται τα άπειρα gear video στο youtube με μουσικούς/Influencers που λένε πόσο σημαντικό είναι το τάδε πετάλι και πόσο χαρούμενοι είναι που το έχουν προσθέσει στην συλλογή τους (στο βάθος ένα τοίχος από ακριβούς ενισχυτές). Ακόμα και οι εταιρείες μπάνουν σε αυτό το τριπάκι, δλδ να κυκλοφορούν κάθε χρόνο νέα προϊόντα, που μπορεί να είναι τα ίδια απλά να έχουν άλλο όνομα.

 

Αυτό που έχω απορία είναι αν τα σηκώνει όλα αυτά η αγορά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου