Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός για τον οποίο είχατε ενθουσιαστεί αλλά όταν τον αγοράσατε ήταν φλόμπα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαρίστως,

 

Είμαι χρήστης του fernandes sustainer απο το 2004, σκέφτηκα ότι θα ήταν πολύ cool για να μην βάζω το f.s. σε κάθε κιθάρα. 

 

Το freqout έχει μια λιστα απο αρνητικά:

1. Δεν κρατάει την νότα για πάντα (αν δεις τα βιντεο στο youtube κανεις δεν κρατάει νότα πάνω απο 10 δευτερόλεπτα)

2. Αν η χορδή βρίσκει έστω και ελάχιστα στο επόμενο τάστο δεν δουλεύει το εφε γιατί προκαλεί ένα εφέ σαν τρέμολο. - Έχω κιθάρες με ψηλό action σεταρισμένες στον Οικονομάκη - αν παίζει κάποιο ρόλο

3. Αν έχεις ένα noise gate μετά σου κόβει τη νότα λίγο πιο γρήγορα απο το αν ήταν off. Οπότε για μένα σε κάποια σόλο που θέλουν παραμόρφωση αρα χρειάζομαι noise gate μου ήταν άχρηστο. θεωρητικά αυτό το πρόβλημα παρακάμπεται αν πεις ότι κλείνω το noise gate, σωστό και δουλεύει, αλλά βαρέθηκα να μπω σε αυτή τη διαδικασία, το πακετάρισα και το έστειλα πίσω στο τομαν και πήρα τα λεφτά μου πίσω.

4. Έχει και καλά ένα mode ebow - με απογοήτευσε

 

Τέλος το ήθελα και για ηχογραφήσεις για να μπορώ να ηχογραφήσω και με άλλες κιθάρες αλλά με βάση τα 1+2 δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω. Αυτό ήταν το τελευταίο καρφί στο φέρετρό του για να το στείλω πίσω.

 

Συνοψίζοντας σε μια προταση "δεν μου πρόσφερε τίποτα περισσότερο από αυτό που είχα ήδη"

  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cigaret13 είπε

....εγώ με γυναίκες!

 

Άμα ψωνίζεις από διαφημίσεις αυτά παθαίνεις.

Βλέπεις ασούμε και γράφει ....

"Άαααααααγαλμα μοντέλο Ουκρανή .....", παίρνεις τηλέφωνο, και σου έρχεται κάτι τέτοιο .....

 

 

86cc4c13960e9d60ba51cc72e9e2e662.jpg

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια καλή κουβέντα για πολλά!

JHS
(δύο φορές την έπαθα) to Moonshine και ένα mini booster της, ήταν πιο ξερά σε ήχο και ανέμπνευστα κι από τα λάχανα. Θα ήθελα να δοκιμάσω και το κορυφαίο της όπως λένε, το Morning Glory, αλλά μετά την εμπειρία μου αυτή, δεν το τολμάω

Danelectro (food series) το τρέμολο για το οποίο όλοι λένε καλά λόγια (Chicken Salad?) και το Dusty Road (leslie). Εϊδα κι έπαθα να τα βρω μεταχειρισμένα κι όταν τελικά τα βρήκα, και διαπίστωσα ότι έχουν χειρότερο tone sucking και από τα Boss. Η πλάκα είναι ότι το Cool Cat τρεμολο της, είναι εξαιρετικό.

Jam (to τρέμολο και το phaser). Μια χαρά αν και υπερκοστολογημένα κατά τη γνώμη μου, δεν προσφέρουν τίπτοα περισσότερο που ένα αξιοπρεπές βιομηχανικό πετάλι δεν προσφέρει... Με τα δυο αυτά τέλειωσε και κάθε σχέση μου με τα Jam!

Tortuga Effects - Neptune Vibe μείνετε μακριά! Ακριβά, δεν κάνουν ούτε αυτό πυο διαφημίζεται ότι κάνουν! ΄Τα χειρότερα one-trick-pony πετάλια της αγοράς

Τ-Rex Viper και Tremonti Phaser. Πολύ κακό για το τίποτα, ογκώδη, μέτρια έως κακά σε ήχο. Το viper, θέλει και δικό του μετασχηματιστή, άσε μας κουκλίτσα μου

LIne 6 - Τremolo, Roto Machine, Chorus - πιο βαριά και από πρέκι μπακονόπορτας, και πιο δύσχρηστα και από μονότροχο ποδήλατο. Επίσης θορυβώδη σε daisy chain.

TC Electronic - Ηelix. Καλύτερο phaser κάνω με το στόμα, παρά αυτό

ΜΧR - Badass Distortion. Όσο cool είναι το Badass OD, τόσο απογοήτευση ήταν το distortion. Προτιμήστε το OD της, ακόμη και για heavy ήχους.

Όλα τα πετάλια της Behringer μέχρι σήμερα (το τελευταίο που αγόρασα ever ήταν το πετάλι κουρδιστήρι της, το οποίο έδειχνε λάθος έτσι και το έβγαζες με line από το wha wah)

Tα περισσότερα από την παλιά σειρά της Joyo / Harley Benton - όσο κι αν μου άρεσαν κάποια στον ήχο, ήταν τόσο φτωχές κατασκευές, που μια μέρα το Vintage Overdrive έπιασε ραδιόφωνο. Δεν θα τα εμπιστευόμουν ούτε για πρόβα.

Τα περισσότερα ψηφιακά της Boss/ Όχι πως τα πορτοκαλοκίτρινα τζιτζίκια - ντράιβ της μπορούννα σταθπύν από μόνα τους, αν δεν τα χρησιμοποιείς απλά για να δώσει παραπάνω gain σε έναν ήδη βρώμικο ενισχυτή, αλλά ειδικά τα ψηφιακά της (cosm technology my ass) που προσομοιάζουν λέει leslie ας πούμε, είναι θλιβερά για κιθαρίστα. Στα πλήκτρα ίσως είναι καλύτερα, αλλά ρουφάνε τόσο τόνο και ψτηναίνουν τον ήχο που δεν αξίζουν τον κόπο. Από Boss έχω μόνο ένα πετάλι της, σχετικά καινούριο, το οποίο μέχρι στιγμής μου ακούγεται μια χαρά στο δωμάτιο της καραντίνας, το MO-2. Μένει να το δω πώς θα βγαίνει και σε μεγάλες εντάσεις, κρατάω πάντα μια επιφύλαξη.

Having said that, κάθε εταιρία φτιάχνει και καλά (πετυχημένα) και μούφες πράγματα. Δεν κρίνω ποτέ με βάση το logo, παρά τις παραπάνω προκαταλήψεις μου. Γι' αυτό ίσως και το πληρώνω στο τέλος! :)

Ενα εξαιρετικά χιουμοριστικό κουτί - συσκευασίας από πετάλι μπουτίκ που ήρθε στα χέρια μου (to vibe machine της Drybell)

image.thumb.png.a1b59122cf9706940123ecb08ceec16e.png:


 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tamtam είπε

TC Electronic - Ηelix. Καλύτερο phaser κάνω με το στόμα, παρά αυτό

 

χαχαχαχα γονάτισα

  • Χαχα 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Από πότε είναι tone sucking τα boss?

 

Από τότε που τοπανεστοΙΝΤΕΡΝΕΤΣ.

 

Ακου εδω αυτος ο ΑΣΧΕΤΟΣ και ΑΜΠΑΛΟΣ ποσο tone sucking εχει...

 

  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάλι wah wah από Έλληνα κατασκευαστή, ο οποίος ξεκίνησε να προμηθεύει και μαγαζιά με δικά του πετάλια και μετά εξαφανίσθηκε. Έχω καιρό να μάθω νέα του.

 

Του είχα πει, τι ήθελα, τι έψαχνα, μου το έφτιαξε, δεν λέω ωραίο εμφανισιακά, αλλά σαν ήχος δεν με ικανοποίησε. Συν ότι είχε και έχει ένα προβληματάκι με το footswitch. Του το ανέφερα, αλλά τίποτα. Είχα δώσει ένα σεβαστό ποσό.

 

Να' ναι καλά το παλικάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EHX English Muff'n: Μηδενικός όγκος, fizzy όσο δεν πάει, το μόνο που πέτυχα εγώ από usable ήχο ήταν ένα πειστικό (treble-intense βεβαια, οχι τόσο mid- και βεβαια καθόλου bass-) lead, still got the blues style. Πανε πολλά χρόνια βέβαια.

 

3 ώρες πριν, Tamtam είπε

Jam (to τρέμολο wah και το phaser). Μια χαρά αν και υπερκοστολογημένα κατά τη γνώμη μου, δεν προσφέρουν τίπτοα περισσότερο που ένα αξιοπρεπές βιομηχανικό πετάλι δεν προσφέρει...

+1. 

Άλλα Jam που εχω με αρεζουν όμως :P

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου