Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Τότε μιλάμε απλά για γουστα. 

Εγώ μετά το πεντάλεπτο σε μεταλοκιθαρα που....γλιστράει....παθαίνω τενοντιτιδα.....

Άρα ΤΙ ακριβώς συζητάμε?

 

6 ώρες πριν, otto## είπε

 

Για το μόνο που συμφωνώ είναι ότι καλύτερα να συγκρίνεις μήλα με μήλα και όχι ibanez με fender. 

 

Επίσης @elephant κατά τη γνώμη μου συνήθως η τελεκάστερ δεν ειναι και το πιο εύκολο όργανο  για να βγάλεις τέτοια συμπεράσματα. Τι εννοώ; Δεν έχει contours στο σώμα ή κάποιο εργονομικό σχήμα, έχει πριμάτους μαγνήτες κλπ και ίσως σε παρασύρει να μπερδέψεις το αν σου αρέσει σαν όργανο με το αν σου αρέσει η ποιότητα κατασκευής του. Η τελε έχει φανατικό κοινό γιατί είναι απλό και παραδοσιακό όργανο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι εξελιγμένο ή το πιο ευκολόπαιχτο. 

 

 

 

διάβασε βρε αδερφέ ολάκερες τις απαντήσεις. το ίδιο λέμε. 

 

πάντως, παρόλο που το ποστ του ΟP δεν είναι το πιο τέλειο (τουλάχιστον με τα αυστηρά κριτήρια των πολύ σοβαρών νοιζάδων), δε παύει να έχει ένα σωστό vibe. Σου λέει λοιπον "για μένα τον ερασιτέχνη που δεν έχω και φράγκα, τελικά μου ταιριάζει ένα ακριβό όργανο; Αξίζει να δουλευω 1 χρονο σα το σκλι για να το πάρω αφού ούτε πολλά πολλά θέλω, ούτε διαφορές καταλαβαίνω και στη τελική ούτε 10 φορές καλύτερη κιθάρα θα ειναι";  Σε ελεύθερη απόδοση. 

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ότι στα 15 μου δούλεψα ένα ολόκληρο καλοκαίρι και δεν πήγα διακοπές για να αγοράσω την πρώτη μου κιθάρα.
Τα επομενα πολλά χρόνια, είχα διάφορο εξοπλισμό που δεν ελπίζω πια να ξαναβρώ, τον οποίο αναγκάστηκα να ρευστοποιήσω λόγω της κρίσης - έναν twin reverb που είχα αγοράσει από έναν αμερικάνο στη βαση στο ελληνικο (!), μια telecaster του 70, μια δωδεκαχορδη ovation, ανάμεσα στα πιο σημαντικά.

Πούλησα ό,τι πουλιόταν εκτός από εκείνη την πρώτη μου κιθάρα που την έχω ακόμα. Δεν ξέρω αν ήμουν χαζός που θυσίασα διακοπές και βόλτες με φίλους και πενταήμερα και κάτι άλλα που έγραψε ο ΟP, αλλά μπροστά στο να έχω μια LesPaul μαύρη, έστω και Stagg, αυτά δεν έπιαναν μια τότε. Και σήμερα σκέφτηκα ότι αν δεν το είχα κάνει, ίσως δεν είχα πάει μετά σε άλλες κιθάρες, ίσως είχα αρχίσει να παίζω ένα χρόνο μετά, ίσως το μετάνιωνα μετά όλη μου τη ζωή που έχασα χρόνο... Ενω για την πενταήμερη μα το θεό, χέστηκα.
Και την κιθάρα αυτή δεν θα την πουλήσω ποτέ.
(άσε που παίζει μια χαρά το μαονάκι με τους DiMarzio και είναι από lawsuite era, μέσα των 70s)
 

17097654_419726865036278_3568096575851771009_o.jpg

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Θυμάμαι ότι στα 15 μου δούλεψα ένα ολόκληρο καλοκαίρι και δεν πήγα διακοπές για να αγοράσω την πρώτη μου κιθάρα.
Τα επομενα πολλά χρόνια, είχα διάφορο εξοπλισμό που δεν ελπίζω πια να ξαναβρώ, τον οποίο αναγκάστηκα να ρευστοποιήσω λόγω της κρίσης - έναν twin reverb που είχα αγοράσει από έναν αμερικάνο στη βαση στο ελληνικο (!), μια telecaster του 70, μια δωδεκαχορδη ovation, ανάμεσα στα πιο σημαντικά.

Πούλησα ό,τι πουλιόταν εκτός από εκείνη την πρώτη μου κιθάρα που την έχω ακόμα. Δεν ξέρω αν ήμουν χαζός που θυσίασα διακοπές και βόλτες με φίλους και πενταήμερα και κάτι άλλα που έγραψε ο ΟP, αλλά μπροστά στο να έχω μια LesPaul μαύρη, έστω και Stagg, αυτά δεν έπιαναν μια τότε. Και σήμερα σκέφτηκα ότι αν δεν το είχα κάνει, ίσως δεν είχα πάει μετά σε άλλες κιθάρες, ίσως είχα αρχίσει να παίζω ένα χρόνο μετά, ίσως το μετάνιωνα μετά όλη μου τη ζωή που έχασα χρόνο... Ενω για την πενταήμερη μα το θεό, χέστηκα.
Και την κιθάρα αυτή δεν θα την πουλήσω ποτέ.
(άσε που παίζει μια χαρά το μαονάκι με τους DiMarzio και είναι από lawsuite era, μέσα των 70s)
 

17097654_419726865036278_3568096575851771009_o.jpg

Χωρίς να θέλω να είμαι ασεβής γιατί φαίνετε ότι έχετε ιστορία, αυτό είναι το ίδιο για όλους ομως και εγώ το ίδιο συναισθηματικά δεμένος είμαι με την ibanez μου την έχω λιώσει στο παιξιμο, έχω πάει παντού μαζί της και έχω μάθει ότι ξέρω πάνω της, εννοείτε πως δεν θα την πουλήσω ποτέ και την πήρα 200 ευρώ μεταχειρισμένη... Το ποσό αγοράσαμε  ενα οργάνο δεν επιρεαζει το τι βιώματα θα αποκτήσουμε μαζί του και τι σημαίνει για εμάς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστεύω οτι σε μια ηλεκτρική κιθάρα, 3 πραγματα μετρανε: βάρος, ποιοτητα ηλεκτρικών, ταστοδουλειά. Μετά απο αυτά έρχονται τα υπολοιπα (βαφή, ξυλα, λοιπό hardware κλπ)

Είχα και φτηνές, και ακριβές. αυτά τα 3 χαρακτηριστικά ήταν που έκαναν τις περισσότερες φορές μια ακριβή να ξεχωρίζει. Όχι όμως οτι δεν μπορείς να τα βρείς και σε φθηνές. Αν όχι όλα, κάποια και με ένα upgrade, να ανεβάσεις το όργανο κατηγορία.

Πάντως αν δεις τη διαφορά και μάθεις έτσι, σου φαίνεται κάπως μετά αν κάποιοα κιθάρα υστερεί κάπου.

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τότε που αγόρασα την πιο ακριβή μου κιθάρα (μια Gibson Les Paul Classic Custom Antique Natural....1600ε το 2011) και παρ ότι δεν είναι παικτικα 3 φορές καλύτερη από την epiphone nightfall των 500ε που επίσης έχω...ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.Αυτο λοιπόν το "είναι καλύτερη" με κάνει να θέλω να παίζω κιθάρα με την πρώτη ευκαιρία...αποτελεσμα να έχω γράψει καμιά 25ρια τραγούδια μέσα σε λιγότερο από δύο χρόνια και να έχω βελτιώσει το παίξιμο μου (Φυσικά εξακολουθώ να ΜΗΝ είμαι κανένας μεγάλος παιχταρας...που παίζει τις κάλτσες του αλλά καταλαβαίνω ότι έχω κάνει ένα κάποιο level up και αισθάνομαι καλυτερα....και θυμάμαι το συζητούσαμε αυτό εδώ όταν ρωτούσα τις γνώμες των γκουρού του φόρουμ για τη συγκεκριμένη κιθάρα πριν προχωρήσω στην αγορά της)

Οπότε η 10 φορές πιο ακριβή κιθάρα....που ΔΕΝ θα σου δώσει 10 φορές καλύτερο ήχο...που ΔΕΝ είναι 10 φορές καλύτερη... δύναται  να είναι η ΑΙΤΙΑ για πολλά άλλα τα οποία είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΑ!  🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω μια συναισθηματική ένταση στο αρχικό κείμενο.. παρατήρησε κανείς οτι δεν υπάρχει τελεία; Κάπως σαν αυτόματη γραφή ή σαν κάποιος ή κάτι να τον έχει εκνευρίσει. Δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα είναι η καλυτερότητα μεταξύ κιθάρων ή μια υποσυνείδητη αναζήτηση για αποδοχή της διαφορετικότητας.. Ντάξει, δεν είμαι ψυχαναλυτής, ούτε κιθαρίστας και δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Απλώς ήθελα να πώ οτι το κείμενο του συναδέλφου, ενστικτωδώς μου βγάζει αυτό το between the lines υπόβαθρο. Κι αν ισχύει αυτό, τότε το νήμα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον απ'οτι φαίνεται αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mkm είπε

Εγω πιστεύω οτι σε μια ηλεκτρική κιθάρα, 3 πραγματα μετρανε: βάρος, ποιοτητα ηλεκτρικών, ταστοδουλειά. Μετά απο αυτά έρχονται τα υπολοιπα (βαφή, ξυλα, λοιπό hardware κλπ)

Είχα και φτηνές, και ακριβές. αυτά τα 3 χαρακτηριστικά ήταν που έκαναν τις περισσότερες φορές μια ακριβή να ξεχωρίζει. 

έχει και πολλές ακριβές βαριές όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

 Κι αν ισχύει αυτό, τότε το νήμα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον απ'οτι φαίνεται αρχικά.

 

μπαίνω στον πειρασμό να σχολιάσω, διότι και εγώ παρατήρησα ενδιαφέροντα πράγματα πάνω κάτω όπως κι ο Πάνος.

Αλλά κυρίως γιατί την ώρα που εξελισσόταν το νήμα ήμουν σε φάση κινητού και δεν είχα ούτε χρόνο ούτε διάθεση.

Ας πούμε ότι έχω τώρα.

 

Παρατηρήσεις...

1. το νήμα έπρεπε να μπεί κάπου. Μπήκε σε άλλο φόρουμ όπου ...διαπιστώθηκε ότι το φόρουμ ...ήταν νεκρό....και αναγκαστικά second best....νοιζ

2. Πρώτο πόστ, και ξεκινάμε αιρετικά από τα αποδυτήρια.... (η διαπίστωση ότι ένα άλλο φόρουμ είναι νεκρό....σημαίνει ότι προφανώς δεν ξέρουμε κάν τι ρόλο βαράει το πρώτο, αλλά ψάχνουμε να βρούμε φόρουμ να γράψουμε...δείχνει μια...πρεμούρα να πω...?). Και ολίγον από ταύρος σε υαλοπωλείο. Υποθέτω η πρεμούρα να ανεβεί το πόστ δεν έδωσε περιθώρια ενασχόλησης με το τι πιστεύουν εδώ οι θαμώνες για φτηνές και ακριβές κιθάρες.

3. Πρώτη εντύπωση από την ακριβή κιθάρα....δεν ξεκούρδιζε, είχε ωραίο ήχο.... "Αλλά τα κάνει κι η δικιά μου αυτά". Αν το πρώτο πράγμα που παρατηρείς σε μια κιθάρα είναι τα παραπάνω, τότε μάλλον η δικιά σου τα έχει αυτά τα προβλήματα.

4. Κολλάς άν παίζεις γρήγορες κλίμακες....Εχω πολύ καιρό να ακούσω κάποιον να μιλάει για κλίμακες. Συνήθως παίζουμε μουσική...και συνήθως επίσης ένα γκλόσυ μανίκι όσο και να κολλάει δεν θα ζορίσει έναν μουσικό, εκτός αν ίσως ο μόνος στόχος είναι οι γρήγορες κλίμακες.

5. Floyd Rose....έχω πάαρα πολύ καιρό να ακούσω καλά λόγια για το συγκεκριμένο. Ίσως από τη δεκαετία του 90.

6. 6 χρόνια ...δεν θα έλεγα οτι αποτελούν σοβαρό εχέγγυο για να ποστάρεις ένα τέτοιο αξίωμα σε έναν χώρο που δεν γνωρίζεις αν οι συνομιλητές στο χώρο πόσα χρόνια ασχολούνται με κιθάρες ή παίζουν κιθάρες ή ασχολούνται με την μουσική. Υπάρχει κίνδυνος να ασχολούνται και με 10 και με 20 και με 40.... και τέτοια αξιώματα να ακούγονται...κάπως

7. Εκείνο που με ξένισε περισσότερο ήταν ένα άλλο αξίωμα...

 

metal άρχισα προσφατα να ψάχνω χωρίς να μου αρέσει καθόλου σαν ειδος, ξεκάθαρα μόνο επειδή έχει τα πιο δύσκολα τεχνικά κομμάτια και ήθελα να τα μελετήσω για να γίνω καλύτερος αλλά σιγα σιγά άρχισε να μαρεσει κιολας...

 

έκανα μία προσπάθεια να το προσπεράσω, αλλά...δεν απέδωσε. Με στείλανε να πάω να διαβάσω τα μαθήματά μου.

 

Η άποψή μου για τις κιθάρες, αν αναρωτιέται ο φίλος έχει πολλές αποχρώσεις. Περισσότερες, πολύ, από 50 σίγουρα. Υπάρχουν φτηνές και ακριβές, υπάρχουν καλές και μέτριες, υπάρχουν κελεπούρια και φόλες, υπάρχουν κιθάρες που κάποιος θέλει να πουλήσει αμάξι για να πάρει μία και άλλες που κάποιος θέλει να τις πάρει, έτσι...για να τις έχει. Εχω χάσει τη μπάλα σχετικά με το πόσες φορές έχουμε συζητήσει το θέμα εδώ.

Εχω και φτηνή και ακριβή κιθάρα.

Την ακριβή την αγόρασα όταν ήμουν 22 χρονών και ήδη έπαιζα και εγώ τότε ηλεκτρική σχεδόν 6 χρόνια. Ξόδεψα μισθούς μιας χρονιάς. Τη φτηνή την αγόρασα πρόσφατα. Κόστισε ούτε μιας εβδομάδας λεφτά. Και οι δυό είναι πολύ καλά όργανα. Η ακριβή καλύτερο. Μπορώ να παίξω με την φτηνή? Ναι. Σίγουρα. Με ποιά παίζω πιό συχνά? Με μια φτηνή. Γιατί? Για διάφορους λόγους. Ενας γιατί την ακριβή βαρέθηκα να την παίζω. Ίσως την κούρασα. Ίσως γιατί οι καινούργιες είναι καινούργιες. Σίγουρα γιατί ακούγονται όλες αλλιώς. Αν κλείσω τα μάτια? Σε μισό δευτερόλεπτο θα σας πω ποια είναι ποιά.

 

Γενικά πάντως...μου αρέσουν τα αξιώματα. Ιδίως όταν προέρχονται από ανθρώπους που έχουν κατασταλάξει και έχουν σχηματίσει γνώμη μετά από πολλά χρόνια.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mkm είπε

Εγω πιστεύω οτι σε μια ηλεκτρική κιθάρα, 3 πραγματα μετρανε: βάρος, ποιοτητα ηλεκτρικών, ταστοδουλειά. Μετά απο αυτά έρχονται τα υπολοιπα (βαφή, ξυλα, λοιπό hardware κλπ)

 

 

Διαφωνώ εντελώς.

Εντελώς όμως.

 

Δηλαδή αν εγώ βρω μια φθηνή κιθάρα που να είναι ελαφριά, αλλάξω τα ηλεκτρικά, και την δώσω σ' ένα μάστορα να της αλλάξει τα τάστα ή να της τα "σετάρει" (leveling, crowning) αν δεν έχουν θέμα, έχω ένα "ακριβό όργανο"?

 

Με τίποτα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που δεν μπορουν να αλλαχθουν στην φτηνη, ειναι που κανουν τη διαφορα στην ακριβη. Μανικι, ποιοτητα ξυλων, κατασκευη κλπ...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου