Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

μπαίνω στον πειρασμό να σχολιάσω, διότι και εγώ παρατήρησα ενδιαφέροντα πράγματα πάνω κάτω όπως κι ο Πάνος.

Αλλά κυρίως γιατί την ώρα που εξελισσόταν το νήμα ήμουν σε φάση κινητού και δεν είχα ούτε χρόνο ούτε διάθεση.

Ας πούμε ότι έχω τώρα.

 

Παρατηρήσεις...

1. το νήμα έπρεπε να μπεί κάπου. Μπήκε σε άλλο φόρουμ όπου ...διαπιστώθηκε ότι το φόρουμ ...ήταν νεκρό....και αναγκαστικά second best....νοιζ

2. Πρώτο πόστ, και ξεκινάμε αιρετικά από τα αποδυτήρια.... (η διαπίστωση ότι ένα άλλο φόρουμ είναι νεκρό....σημαίνει ότι προφανώς δεν ξέρουμε κάν τι ρόλο βαράει το πρώτο, αλλά ψάχνουμε να βρούμε φόρουμ να γράψουμε...δείχνει μια...πρεμούρα να πω...?). Και ολίγον από ταύρος σε υαλοπωλείο. Υποθέτω η πρεμούρα να ανεβεί το πόστ δεν έδωσε περιθώρια ενασχόλησης με το τι πιστεύουν εδώ οι θαμώνες για φτηνές και ακριβές κιθάρες.

3. Πρώτη εντύπωση από την ακριβή κιθάρα....δεν ξεκούρδιζε, είχε ωραίο ήχο.... "Αλλά τα κάνει κι η δικιά μου αυτά". Αν το πρώτο πράγμα που παρατηρείς σε μια κιθάρα είναι τα παραπάνω, τότε μάλλον η δικιά σου τα έχει αυτά τα προβλήματα.

4. Κολλάς άν παίζεις γρήγορες κλίμακες....Εχω πολύ καιρό να ακούσω κάποιον να μιλάει για κλίμακες. Συνήθως παίζουμε μουσική...και συνήθως επίσης ένα γκλόσυ μανίκι όσο και να κολλάει δεν θα ζορίσει έναν μουσικό, εκτός αν ίσως ο μόνος στόχος είναι οι γρήγορες κλίμακες.

5. Floyd Rose....έχω πάαρα πολύ καιρό να ακούσω καλά λόγια για το συγκεκριμένο. Ίσως από τη δεκαετία του 90.

6. 6 χρόνια ...δεν θα έλεγα οτι αποτελούν σοβαρό εχέγγυο για να ποστάρεις ένα τέτοιο αξίωμα σε έναν χώρο που δεν γνωρίζεις αν οι συνομιλητές στο χώρο πόσα χρόνια ασχολούνται με κιθάρες ή παίζουν κιθάρες ή ασχολούνται με την μουσική. Υπάρχει κίνδυνος να ασχολούνται και με 10 και με 20 και με 40.... και τέτοια αξιώματα να ακούγονται...κάπως

7. Εκείνο που με ξένισε περισσότερο ήταν ένα άλλο αξίωμα...

 

metal άρχισα προσφατα να ψάχνω χωρίς να μου αρέσει καθόλου σαν ειδος, ξεκάθαρα μόνο επειδή έχει τα πιο δύσκολα τεχνικά κομμάτια και ήθελα να τα μελετήσω για να γίνω καλύτερος αλλά σιγα σιγά άρχισε να μαρεσει κιολας...

 

έκανα μία προσπάθεια να το προσπεράσω, αλλά...δεν απέδωσε. Με στείλανε να πάω να διαβάσω τα μαθήματά μου.

 

Η άποψή μου για τις κιθάρες, αν αναρωτιέται ο φίλος έχει πολλές αποχρώσεις. Περισσότερες, πολύ, από 50 σίγουρα. Υπάρχουν φτηνές και ακριβές, υπάρχουν καλές και μέτριες, υπάρχουν κελεπούρια και φόλες, υπάρχουν κιθάρες που κάποιος θέλει να πουλήσει αμάξι για να πάρει μία και άλλες που κάποιος θέλει να τις πάρει, έτσι...για να τις έχει. Εχω χάσει τη μπάλα σχετικά με το πόσες φορές έχουμε συζητήσει το θέμα εδώ.

Εχω και φτηνή και ακριβή κιθάρα.

Την ακριβή την αγόρασα όταν ήμουν 22 χρονών και ήδη έπαιζα και εγώ τότε ηλεκτρική σχεδόν 6 χρόνια. Ξόδεψα μισθούς μιας χρονιάς. Τη φτηνή την αγόρασα πρόσφατα. Κόστισε ούτε μιας εβδομάδας λεφτά. Και οι δυό είναι πολύ καλά όργανα. Η ακριβή καλύτερο. Μπορώ να παίξω με την φτηνή? Ναι. Σίγουρα. Με ποιά παίζω πιό συχνά? Με μια φτηνή. Γιατί? Για διάφορους λόγους. Ενας γιατί την ακριβή βαρέθηκα να την παίζω. Ίσως την κούρασα. Ίσως γιατί οι καινούργιες είναι καινούργιες. Σίγουρα γιατί ακούγονται όλες αλλιώς. Αν κλείσω τα μάτια? Σε μισό δευτερόλεπτο θα σας πω ποια είναι ποιά.

 

Γενικά πάντως...μου αρέσουν τα αξιώματα. Ιδίως όταν προέρχονται από ανθρώπους που έχουν κατασταλάξει και έχουν σχηματίσει γνώμη μετά από πολλά χρόνια.

 

Μαζεύτηκαν πολλά μυνηματα θα απαντήσω όσα είναι πριν την πέσω :p

1)Τι να κάτσω στο νεκρό φόρουμ να μιλάω μόνος μου? Το θεμα είναι η επικοινωνια

2)το ποστ δεν το ανέβασα με διάθεση να μαλώσω με κανέναν και δεν ήταν αιρετικό μόνο για να είναι αιρετικό, αυτό πιστεύω φάνηκε και από το τις μετέπειτα απαντήσεις μου που δεν ήταν εριστικες ή με υφακι σε αντίθεση με κάποιων που απάντησαν. Εκανα μια διαπίστωση όσοι ζοριζομαστε οικονομικά και μας έχουν πάρει τα μυαλά οι κιθαρες πρέπει να ξανασκεφτουμε πόσο value περνούμε. 

3)τι παρατηρείς όταν βλέπεις μια κιθάρα? Εγώ ομορφιά, ήχο, αν κρατάει κούρδισμα και playability. Αναφέρθηκα σε όλα αυτά στο ποστ... Και η δικιά μου είναι μια χαρά 

4)πως γίνεται να μην έχεις ακούσει μουσικούς να μιλάνε για ένα από τα πιο βασικα εργαλεία της μουσικής? Έπαιξα κλίμακες πάνω κάτω σε όλο τον λαιμό να τεστάρω την κιθάρα δεν κατάλαβα γιατί σου φάνηκε περίεργο. Για το ζορισμα που λες δεν είναι ότι δεν θα μπορέσεις να παίξεις επειδή είναι γκλος προφανώς, αλλά έχει αισθητή διαφορά από την αλλη ταστιερα προς το χειρότερο. 

5)το Floyd αναφερθηκε επειδή είναι περίπλοκο σύστημα και πιο ευκολα θα  φανεί η διαφορά μεταξύ φθηνού και ακριβού. 

6)τα χρόνια δεν είναι τόσο σημαντικά όσο νομίζεις έχω γνωρίσει άτομα που παίζουν 20 χρόνια αλλά παίζουν συγχορδίες έντεχνες και πεντατονικες της πλακας οπότε κάποιος που ενδιαφερεται να μελετήσει και να γίνει τεχνικά καλός στα 4 τους έχει κάνει σκόνη. Αυτό που έχει σημασία είναι πόση όρεξη έχεις να μελετας και να ζορίζεις τον εαυτό σου συνέχεια να βγει από το comfort zone. Και να υπάρχει χρόνος φυσικά γιατί παίζουν και υποχρεώσεις αλλα όσο σου επιτρέπει ο χρόνος που μπορείς να αφιερώσεις να μην μένεις στάσιμος 

7)δεν εξηγείς τι σου φάνηκε περίεργο οπότε δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει, έψαχνα δύσκολο υλικό γιατί μου αρέσει η κιθάρα και θέλω να γίνω όσο πιο καλός μπορώ ακομα και αν δεν ειμαι κάνα ταλεντο και είδα στο YouTube ότι πολλοι κορυφαίοι παίχτες ασχολούνται με μεταλ οπότε άρχισα να παίζω κάποια licks και σιγά σιγά μεγάλωσε ο ήχος μέσα μου και πλέον μαρεσει ενώ πριν δεν άκουγα. 

 

Στην τελική δεν κατάλαβα γιατι θίχτηκαν κάποια άτομα τόσο πολύ αυτό που είπα ήταν ότι επειδή έχω "υποφέρει" με αυτό το θέμα και έχω σκεφτεί πολλές φορές να μείνω ρεστος για μια κιθαρα κατάλαβα πλεον ότι αντικειμενικά με μια από το μεσαίο ράφι της τάξης των 300-500 ευρώ θα είσαι 90% in the zone και τις άλλες της αφήνω για όταν και άμα υπάρχει οικονομική άνεση, δεν χρειάζεται ούτε να φάει κάποιος τα λεφτά που έφτυσε αίμα να βγάλει όλη την σεζόν ούτε τίποτα παρόμοιο και αυτό είναι μια συμβουλή από εκεί κ πέρα ο καθένας ότι τον κάνει χαρούμενο πρέπει να κανει. Αν είναι να αρχίσουμε τα ψυχολογικά προφίλ θα έλεγα ότι αυτοί που μίλησαν άσχημα και άρχισαν ειρωνιες είναι κυρίως άτομα που πήραν ακριβές κιθάρες για το θεαθήναι και έχουν άγχος οτι πλήρωσαν αερα κοπανιστό και τριγκαραν, κάτι που εγώ δεν πιστεύω, το όνομα και η αίγλη είναι σημαντικα πράγματα δεν είναι αέρας, και σίγουρα θα εχουν το κατιτίς παραπάνω οι ακριβές αλλά οταν δεν έχεις κοιτάς να είσαι πρακτικός 

Επεξεργασμένο από elephant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Διακρίνω μια συναισθηματική ένταση στο αρχικό κείμενο.. παρατήρησε κανείς οτι δεν υπάρχει τελεία; Κάπως σαν αυτόματη γραφή ή σαν κάποιος ή κάτι να τον έχει εκνευρίσει. Δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα είναι η καλυτερότητα μεταξύ κιθάρων ή μια υποσυνείδητη αναζήτηση για αποδοχή της διαφορετικότητας.. Ντάξει, δεν είμαι ψυχαναλυτής, ούτε κιθαρίστας και δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Απλώς ήθελα να πώ οτι το κείμενο του συναδέλφου, ενστικτωδώς μου βγάζει αυτό το between the lines υπόβαθρο. Κι αν ισχύει αυτό, τότε το νήμα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον απ'οτι φαίνεται αρχικά.

Συνείδητα δεν ειχα τέτοια πρόθεση, ασυνείδητα παίζουν τα πάντα όμως, οι αιτίες του γιατί κάνουμε οτιδήποτε είναι εξαιρετικά περίπλοκες. Θέλω να πιστεύω ότι το έγραψα επειδή είχα την ανάγκη να επικοινωνήσω με άλλα άτομα για ένα θέμα που έχουμε κοινή αγάπη αλλά πολλές φορές υπάρχουν σκοτεινοι λογοι στο πίσω μέρος του μυαλού μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Οι προβληματισμοί σου είναι σωστοί, όπως και η παρατήρησή σου σχετικά με το πολύ ανώτερο φινίρισμα

που είχε η ακριβή κιθάρα. Απλά συγκρίνεις δυο ανόμοιες κιθάρες και δεν τις έχεις παίξει σε κανονικό, αξιοπρεπή  λαμπάτο ενισχυτή. Και είναι λογικό, λόγω διαφορετικού παικτικού στυλ, να σου φαίνεται πιο άνετη η Ibanez μέχρις ενός σημείου.

 

Αν συγκρίνεις μια Τελεκάστερ των 300 ευρώ μια αυτήν του φίλου σου όμως, πέρα από το φινίρισμα θα προσέξεις σιγά σιγά και άλλες αλλαγές, πχ στην ταστοδουλειά και στα ηλεκτρικά, αλλά και στον ήχο, αν έχεις αξιοπρεπή ενισχυτή.

Από την άλλη, 1800+ ευρώ για Τελεκάστερ είναι κατά την γνώμη μου υπερβολικά πολλά χρήματα, αλλά σίγουρα πληρώνεις και το όνομα. Το αντίστοιχο θα συμβεί επίσης αν συγκρίνεις την δικιά σου με μια high end Ibanez.

 

Eκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν υπάρχει καμιά ''μούφα''. Αν είσαι πρακτικός τύπος, θα την καταβρείς με το όργανο που έχεις ήδη στην κατοχή σου και δεν θα σε νοιάζει τίποτα και θα 'σαι άρχοντας, γιατί είναι όντως μια χαρά όργανο.

 

Αν όμως κάποια στιγμή σου δημιουργηθεί η επιθυμία να έχεις ένα όργανο ''για μια ζωή'', ένα prestige όργανο με το οποίο θα πορευτείς μουσικά για μεγάλο χρονικό διάστημα, εκεί θα κοιτάς και άλλες λεπτομέρειες, όπως το finish, τα κλειδιά, τα ηλεκτρικά, το hardware κτλ. θα πας για κάτι πιο ακριβό, και στην τελικά ας πληρώσεις και το όνομα.

Σωστός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elephant είπε

Μαζεύτηκαν πολλά μυνηματα θα απαντήσω όσα είναι πριν την πέσω :p

1)Τι να κάτσω στο νεκρό φόρουμ να μιλάω μόνος μου? Το θεμα είναι η επικοινωνια

2)το ποστ δεν το ανέβασα με διάθεση να μαλώσω με κανέναν και δεν ήταν αιρετικό μόνο για να είναι αιρετικό, αυτό πιστεύω φάνηκε και από το τις μετέπειτα απαντήσεις μου που δεν ήταν εριστικες ή με υφακι σε αντίθεση με κάποιων που απάντησαν. Εκανα μια διαπίστωση όσοι ζοριζομαστε οικονομικά και μας έχουν πάρει τα μυαλά οι κιθαρες πρέπει να ξανασκεφτουμε πόσο value περνούμε. 

3)τι παρατηρείς όταν βλέπεις μια κιθάρα? Εγώ ομορφιά, ήχο, αν κρατάει κούρδισμα και playability. Αναφέρθηκα σε όλα αυτά στο ποστ... Και η δικιά μου είναι μια χαρά 

4)πως γίνεται να μην έχεις ακούσει μουσικούς να μιλάνε για ένα από τα πιο βασικα εργαλεία της μουσικής? Έπαιξα κλίμακες πάνω κάτω σε όλο τον λαιμό να τεστάρω την κιθάρα δεν κατάλαβα γιατί σου φάνηκε περίεργο. Για το ζορισμα που λες δεν είναι ότι δεν θα μπορέσεις να παίξεις επειδή είναι γκλος προφανώς, αλλά έχει αισθητή διαφορά από την αλλη ταστιερα προς το χειρότερο. 

5)το Floyd αναφερθηκε επειδή είναι περίπλοκο σύστημα και πιο ευκολα θα  φανεί η διαφορά μεταξύ φθηνού και ακριβού. 

6)τα χρόνια δεν είναι τόσο σημαντικά όσο νομίζεις έχω γνωρίσει άτομα που παίζουν 20 χρόνια αλλά παίζουν συγχορδίες έντεχνες και πεντατονικες της πλακας οπότε κάποιος που ενδιαφερεται να μελετήσει και να γίνει τεχνικά καλός στα 4 τους έχει κάνει σκόνη. Αυτό που έχει σημασία είναι πόση όρεξη έχεις να μελετας και να ζορίζεις τον εαυτό σου συνέχεια να βγει από το comfort zone. Και να υπάρχει χρόνος φυσικά γιατί παίζουν και υποχρεώσεις αλλα όσο σου επιτρέπει ο χρόνος που μπορείς να αφιερώσεις να μην μένεις στάσιμος 

7)δεν εξηγείς τι σου φάνηκε περίεργο οπότε δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει, έψαχνα δύσκολο υλικό γιατί μου αρέσει η κιθάρα και θέλω να γίνω όσο πιο καλός μπορώ ακομα και αν δεν ειμαι κάνα ταλεντο και είδα στο YouTube ότι πολλοι κορυφαίοι παίχτες ασχολούνται με μεταλ οπότε άρχισα να παίζω κάποια licks και σιγά σιγά μεγάλωσε ο ήχος μέσα μου και πλέον μαρεσει ενώ πριν δεν άκουγα. 

 

Στην τελική δεν κατάλαβα γιατι θίχτηκαν κάποια άτομα τόσο πολύ αυτό που είπα ήταν ότι επειδή έχω "υποφέρει" με αυτό το θέμα και έχω σκεφτεί πολλές φορές να μείνω ρεστος για μια κιθαρα κατάλαβα πλεον ότι αντικειμενικά με μια από το μεσαίο ράφι της τάξης των 300-500 ευρώ θα είσαι 90% in the zone και τις άλλες της αφήνω για όταν και άμα υπάρχει οικονομική άνεση, δεν χρειάζεται ούτε να φάει κάποιος τα λεφτά που έφτυσε αίμα να βγάλει όλη την σεζόν ούτε τίποτα παρόμοιο και αυτό είναι μια συμβουλή από εκεί κ πέρα ο καθένας ότι τον κάνει χαρούμενο πρέπει να κανει. Αν είναι να αρχίσουμε τα ψυχολογικά προφίλ θα έλεγα ότι αυτοί που μίλησαν άσχημα και άρχισαν ειρωνιες είναι κυρίως άτομα που πήραν ακριβές κιθάρες για το θεαθήναι και έχουν άγχος οτι πλήρωσαν αερα κοπανιστό και τριγκαραν, κάτι που εγώ δεν πιστεύω, το όνομα και η αίγλη είναι σημαντικα πράγματα δεν είναι αέρας, και σίγουρα θα εχουν το κατιτίς παραπάνω οι ακριβές αλλά οταν δεν έχεις κοιτάς να είσαι πρακτικός 

1. αρα μπήκες κάπου...τόσο κάπου που δεν ήξερες ότι δεν υπήρχε ζωή. Μπήκες όπου νάναι, κάπου που έχει φως για να πεις τον πόνο σου. Δεν είναι μεμπτό, αν θέλεις να έρθεις στην παρέα καλώς να έρθεις. Αλλά μου στραβοκάθεται να μπεις κάπου που δεν ξέρεις κανέναν και να αρχίσεις "ρε σεις γιατί αγοράζετε ακριβές κιθάρες αφού και με φτηνή η δουλειά σας γίνεται". Αν είχες υπομονή να διαβάσεις λίγο τι γίνεται εδώ, ή αν περίμενες λίγες μέρες να εγκλιματιστείς συζητώντας γενικά με τον κόσμο εδώ θα έβλεπες ότι έχει ξοδευτεί πολύ μελάνι στο θέμα αυτό.

2. Κατανοητό

3. Δεν παρατηρώ τίποτα. Αν είναι καλή θα έχει αυτό το "πάρε με" ή το "ξηλώσου μάγκα εδώ είμαστε". Δεν μπορώ να το πω με λόγια αν είναι για μένα. Αν είναι να πάρω για άλλον θα ψάξω πολλές λεπτομέρειες για να μην τον πάρω στο λαιμό μου.

4. Οι κλίμακες είναι εργαλείο που εντάσσεται στη μουσική και όχι αυτοσκοπός. Όταν ακούω αυτός παίζει γρήγορες κλίμακες, την κάνω με ελαφρά

5. Τα floyd εδώ και χρόνια είναι πασέ. Συνεπώς θεωρώ ότι όποιος τα αναφέρει έχει κολλήσει στο παρελθόν

6. Δεν πιάνω το νόημα. Εγώ παίζω 55 χρόνια μουσική και σίγουρα ένας που παίζει 5 μπορεί να έρθει και να μου πει look pa no hands. So what? Εχω ξεφύγει από τέτοιες λογικές. Ξεκίνησα πριν πολλά χρόνια παίζοντας 10 πράγματα και τώρα παίζω 11.

7. Αμα θες να μάθεις δεν ψάχνεις δύσκολα πράγματα ή flashy πράγματα. Ψάχνεις ουσία. Πάρτο σαν συμβουλή αυτό. Επίσης καλό το metal για όσους το αρέσουν, αλλά μέχρι εκεί. Μην αρχίσουμε πάλι να μιλάμε για κλίμακες.

 

Κατά τα άλλα καλώς ήρθες στην παρέα.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, otto## είπε

έχει και πολλές ακριβές βαριές όμως

Σαφώς και έχει. Αν θέλεις ελαφρια όμως, συνήθως δεν βρίσκεις σε φθηνές. Όσες ακριβές έχω τσεκάρει, είναι σχεδόν πάντα στο σωστό (συνήθως χαμηλό) βάρος. Οι περοσσότερες φθηνές (στα αντίστοιχα μοντέλα) δεν είναι. Είναι βαρύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Διαφωνώ εντελώς.

Εντελώς όμως.

 

Δηλαδή αν εγώ βρω μια φθηνή κιθάρα που να είναι ελαφριά, αλλάξω τα ηλεκτρικά, και την δώσω σ' ένα μάστορα να της αλλάξει τα τάστα ή να της τα "σετάρει" (leveling, crowning) αν δεν έχουν θέμα, έχω ένα "ακριβό όργανο"?

 

Με τίποτα.

Δεν εννοώ αυτό φυσικά. Λέω πως αν τα κάνεις όλα αυτά, θα πλησιάσει πολύ σε μια ακριβή και στα περισσότερα σημεία δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.

Έίχα μια Stratocaster Custom shop του 2χίλιαρου (εκείνη την εποχή), και μια Haar Ολλανδική αρκετά καλής ποιότητας του χιλιάρικου. Τώρα έχω μια partscaster με MJT, μπράτσο παραγγελία, καλά ηλεκτρικά κλπ που μου πήγε 700.

Και οι 3 ήταν στο ίδιο επίπεδο ως όργανα. Και είχαν και οι 3 τα 3 χαρακτηριστικά που λέω.

Γι αυτό και οι 2 πρώτες έφυγαν και έμεινα με την partscaster.

Είχα και απο μια ανταλλαγή μια μεξικάνικη στρατ με κάτι active ηλεκτρικά του χιλιάρικου περίπου που την έστειλα αμέσως. Ε, ήταν βαριά, τα ηλεκτρικά δεν έβγαζαν αυτό που έπρεπε για στρατ, και η ταστοδουλειά δεν ήταν σαν της Haar πχ.

Θέλω να πω πως η τιμή δεν είναι πάντα συνώνυμο καλής δουλειάς στην κατασκευή.

 

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάει αλλού η κουβέντα αλλά εγώ επανέρχομαι στο συμπέρασμα του αρχικού ποστ:

 

Δεν μπορούμε να βγάζουμε γενικευμένα συμπεράσματα για τιμές/μάρκες όταν έχουμε παίξει με μία κιθάρα μιας κατηγορίας. Προσωπικά όλες αυτές τις γενικεύσεις περί ακριβών/φτηνών τις ακούω ούτως ή άλλως βερεσέ αλλά αν είναι να δώσω βάση σε γνώμες ανθρώπων, θα είναι σε κάποιους που έχουν περάσει από τα χέρια τους ΠΟΛΛΑ όργανα όλων των κατηγοριών.

 

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, elephant είπε

..... κατάλαβα πλεον ότι αντικειμενικά με μια από το μεσαίο ράφι της τάξης των 300-500 ευρώ θα είσαι 90% in the zone.....

αυτό δεν ισχύει για όλους. έκανες το point σου αλλά τώρα άρχισες να γενικεύεις. 

 

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

....

5. Τα floyd εδώ και χρόνια είναι πασέ. Συνεπώς θεωρώ ότι όποιος τα αναφέρει έχει κολλήσει στο παρελθόν

.....

 

σοβαρα; αυτό από που προκύπτει; να υποθέσω είναι μια προσωπική άποψη; 

τα παντελόνια καμπάνες όντως είναι (αντικειμενικά) πασέ.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να πω την αληθεια, βρισκομαι καπου στη μεση. Δεν εχω πανακριβες εμπορικες κιθαρες. Εχω ομως μεσης τιμης ως εξης:

1. Fernandes lp style, αλλα καλο σεταρισμα, bone nut, fret level/bevel σε καλο επαγγελματια της Αθηνας. Παιζει αψογα.

2. Charvel tele Joe Duplantier, ασεταριστη, αλλα πολυ καλο level ταστων απο μαμα, εβενο, locking tuners, compound radius, απλα με Duncan desinged μαγνητες, και μολις εβαλα μονος μου Tusq nut. Παιζει αξιοπρεπεστατα

3. JHS Vintage strat, με SS ταστα, περασμενα δικα μου, tusq nut, καλα ηλεκτρικα, Tonerider μαγνητες.

και

4. Μια squier που της εχω αλλαξει τα παντα μονος μου, μεχρι και fret level/bevel κτλ και παιζει αψογα.

https://www.noiz.gr/community/forums/topic/56765-squindεr-stratocaster-remake/page/4/?tab=comments#comment-900093

 

Το αποτελεσμα;

Πιο πολύ παιζω με την squire, παρα με τις παραπανω. Ομως, η αληθεια ειναι καπου στη μεση:

 

"Καλοσεταρισμενη φθηνη, εχοντας χαρακτηριστικα προφιλ μανικιου που σου κανει κτλ, ναι μπορει να σου φαινεται καλυτερη απο μια ασεταριστη πανακριβη που ομως να μην σου καθεται καλα στο χερι λογο προφιλ και χαρακτηριστικων που δεν εχει και δεν σε καλυπτουν."

Αυτο μπορει να εγινε και εδω ΟΡ.

 

Δηλ, οκ, μπορει να υπαρχει και ο λεγομενος "υπερβαλον ζηλος" με ονοματα οπως Fender/ Gibson κτλ, αλλα σε μαρκες πχ οπως γραφονται παραπανω Suhr/Musicman κτλ, ο,τι πληρωνεις σιγουρα παιρνεις.

 

Εχει χυθει πολλη μελανη για το συγκεκριμενο θεμα, εχουν χαθει πολλα λεφτα για οργανα και το Holy Grail, επιπεδου Μον Παρνες και γκρουπιερη, και ακομα δεν υπαρχει λυση...

 

Δεν μπορουμε να τσουβαλιαζουμε "ακριβα vs φθηνα οργανα". Δεν βγαινει ακρη. Ειναι πολλα στη μεση, και ιδιως ο ψυχολογικος παραγοντας. Κιθαρα δεν παιζουμε οπως θα πιαναμε ενα πιρουνι για να φαμε απλα σαν εργαλειο. Κιθαρα οταν παιζουμε, ειναι και να γουσταρουμε με αυτο που παιζουμε! :D

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σίγουρα εχει σχεδον εκλείψει πια ειναι να πληρωσεις κασμίρι και να σου φορεσουν λινάτσα. Ειδικα σε κιθάρες/μπασα κάτω ή μέχρι τα 500 ευρώ εχει δυναμώσει πολύ ο ανταγωνισμός. Πριν 20+ χρόνια όμως η αντιστοιχη κατηγορία (ας πουμε περι τις 150.000 δρχ) ήταν ποοοοοολυ πιο κατω ποιοτικά.

Θα θυμάστε σίγουρα αρκετοί.

Ειναι νομίζω δηλαδή πλεόν πιο απλό να "κάνεις τη δουλειά σου" με budget που άλλοτε δε θα σε περναγε πανω από ενα οργανο εκμάθησης. Φυσικά όσο προστιθονται χιλιόμετρα τόσο πιο σφαιρικη αποψη αποκτάς και γνώμη σχηματίζεις. Θεωρητικά κάποτε θα πάψει να σε καλύπτει η Cort και η Squier και η Epiphone, αλλά κι αυτό ακόμα δεν είναι καθόλου απόλυτο (για μένα). Απλά πιο πιθανό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου