Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/2/2021 στις 9:24 ΜΜ, SibLt είπε

Προς τι η επίθεση; 

Δεν είναι επίθεση και ο άνθρωπος είχε αξιόλογα points και στην πρωτη και στην δευτερη ανάρτηση του. Ο καθένας εξήγησε τις σκέψεις του για να γίνουν κατανοητές επίσης αν ο άλλος δεν σου δώσει την εντύπωση ότι είναι καραγκιόζης θέλεις να κάτσεις να ασχοληθείς και να μιλησεις μαζί του για αυτό και έγραψα ολόκληρο κατεβατό :p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινη ΝΕΟΛΑΙΑ.....ειναι κακομαθημένη.....😅

 

Και φυσικα ΤΥΧΕΡΗ....μια και οντως στην εποχη μας μπορεις να βρεις ΦΤΗΝΑ οργανα που ειναι και αξιοπρεπή.

 

Πρεπει να καταλάβει όμως (η σημερινη νεολαια) οτι υπαρχει και μια ολοκληρη γενιά ,εμεις οι ΓΕΡΟΝΤΕΣ...🤣 που επειδη ερχομαστε απο μια εποχη (pre 80s) οπου για να παρεις κιθαρα της προκοπης ,εννοούμε κιθαρα που απλα να μην ξεκουρδιζει,να εχει κατω απο 10 κακα τοπουετημενα ταστα και να μην διακόπτεται το σημα καθε 3 λεπτα παιξιματος,επρεπε να τα "σκασεις" γερα.....

 

 

Βλεπεις τοτενες ουτε παγκοΖμιοποιηση υπηρχε ,ούτε κινεζικα και κορεατικα εργοστασια με μηνιαιο μισθο εργατη ισο με τον ημερησιο του Αμερικάνου εργάτη..... και οι φτηνες κιθαρες ηταν κατι τραγικες Kumika,EKO κτλ,κτλ....

 

Οπότε σε πολλούς απο εμάς έχει μείνει το...χουι να μην "εμπιστευομαστε" τις "φτηνες" κιθαρες....

 

Αλλωστε μη ξεχναμε οτι ακομα και οι "φτηνες" Fender (καλά δεν μιλάμε για Gretsch,Gibson,Rickenbacker,Guild) οταν πρωτοβγήκαν μονο....φτηνες δεν ηταν ,έκαναν το 1950, $2300  (σημερινά) οπότε το γεγονος ότι τα αμερικάνικα μοντέλα της Fender ξεκινάνε στα $1000 δειχνει το ποσο ΦΤΗΝΕΣ ειναι σημερα ακομα και οι αμερικανικες κιθαρες....

 

Απο εκει και περα υπάρχει μεν το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα ενα ΑΚΡΙΒΟ οργανο ειναι ΟΝΤΩΣ συνηθως και ΚΑΛΥΤΕΡΟ οργανο...

 

Εχουν περασει στην κυριολεξια χιλιαδες κιθαρες απο τα χερια μου και αυτο το βλεπεις...(αν ξερεις ΠΟΥ να κοιταξεις....φυσικα )

 

Ασε που υπαρχει και το....φλεγον θεμα των SPECS....οι περισσοτερες φτηνες κιθαρες ΔΕΝ εχουν τα specs που καποιοι παίκτες θελουν...(π.χ. φτηνη tele με μπρατσο με 1" παχος στο πρωτο τάστο,ταστιερα rosewood, medium jumbo frets & vintage radius ΔΕΝ υπαρχει απλα....) 

 

Αυτη τη στιγμη δεν έχω τιποτα ιδιαιτερα ακριβες κιθαρες στη συλλογη μου (οι περισσότερες μου κοστισαν κάτω απο 1000 ευρω (ναι θεωρω τις κιθαρες των 1000 ευρω φθηνες)  ,μεταχειρισμενες φυσικα...προσωπικα ΠΟΤΕ δεν αγοραζω καινουργιες κιθαρες...και βεβαια τις βασικες μου τις συναρμολογω μονος μου απο πολυ ποιοτικα parts) αλλα η ΜΙΑ πανακριβη που εχω....ΟΝΤΩΣ ειναι  ανωτερη της αντιστοιχης "φθηνης" ,σε ολα τα επιπεδα..

 

https://www.thomann.de/gr/gretsch_g6136t_62_white_falcon_ltd.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiAvP6ABhCjARIsAH37rbTHCz_F-DkvGgQTms3_nY2dKh5l6HBL96DKBZahS2z2iozv7DzyqQUaAvK3EALw_wcB

 

https://www.thomann.de/gr/gretsch_g2622t_gm_streamliner.htm

 

Θα μου πεις...ειναι οντως ΟΚΤΩ φορες καλυτερη?

Οχι δεν ειναι..και οι δυο μια χαρα παιζουν,πολυ ωραια φτιαγμενες ειναι....ΑΛΛΑ......ναι μεν...αλλα...🙂        

 

Τωρα τα περι "για να παρεις κιθαρα θες 400 μεροκάματα" και αλλα...γραφικα τα αντιπαρερχομαι.... μια και δεν ισχυουν για ολους (αλλό μεροκάματο παιρνει ο Α και αλλο ο Β) και αλλωστε το μεροκάματο δεν ειναι μοναδα μετρησης.....αλλωστε πολλοι ,εμου συμπεριλαμβανομένου ,αγοραζουν τις κιθαρες τους με τα λεφτα που βγαζουν ΑΠΟ την μουσικη...οποτε ουσιαστικα ειναι σαν να...κρινεις αρνητικα εναν ταξιτζη που αγοραζει ενα TAXI Mercedes και οχι ενα LADA (αφου και το....LADA  σε πηγαινει....)  

 

Εξάλλου για ηλεΧΤΡΙΚΕς ΚΙΘΑΡΕΣ μιλαμε ... τι να πουνε και αυτοι που παιζουν ΒΙΟΛΙ,κλασσικη κιθαρα,σαξοφωνο ή  πιανο..... κανονικα λογω...μεροκαματου θα επρεπε να μη υπάρχουν καν.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 7

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα...Mια κιθάρα Gibson 5 φορές ακριβότερη από μια Epiphone είναι 15-20% καλυτερη ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!Όμως αυτό το 15% είναι ανεκτίμητο ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ....Ε...αυτούς τους "κάποιους" αφορα αυτή η Gibson και σε αυτούς απευθύνεται και η ίδια η εταιρία στις κιθάρες με αυτό το price tag.Οι υπολοιποι (για τους οποίους δεν είναι ανεκτίμητο αυτό το 15-20%) ας πάρουν την Epiphone και όλα καλά.Το αν αξίζει κάποιος να τα σκάσει χοντρά για αυτό το κάτι παραπάνω ποιοτικά... είναι στην ευχέρεια του καθενός ανάλογα με τις γνώσεις του...το τι προοπτική και σχέδια έχει...και το βάθος της τσέπης του!

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές περιπτώσεις πληρώνεις και το logo στο headstock της κιθάρας.Η ποιότητα κατασκευής και το ήχος μιας squier classic vibe με μια fender η μιας Tokai Japan και μιας Gibson δεν δικαιολογούν την διαφορά τιμής 2 και 3 φορές πάνω και μιλάω για το ηχητικό κομμάτι και όχι την αξία μεταπωλησης που φυσικά υπερτερούν οι fender και gibson. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teospir είπε

Σε πολλές περιπτώσεις πληρώνεις και το logo στο headstock της κιθάρας.Η ποιότητα κατασκευής και το ήχος μιας squier classic vibe με μια fender η μιας Tokai Japan και μιας Gibson δεν δικαιολογούν την διαφορά τιμής 2 και 3 φορές πάνω και μιλάω για το ηχητικό κομμάτι και όχι την αξία μεταπωλησης που φυσικά υπερτερούν οι fender και gibson. 

Όταν αγοράζεις μια κιθάρα στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το mojo της...την ιστορία που κουβαλάει...η μεταπωλητικη αξία....κτλ...που ουδεμία σχέση έχουν με τον ήχο και το playability της... 

 

Πόσο κοστολογείται ας πούμε το να ξέρεις ότι την κιθάρα που πήρες (αν πεις ότι κάποτε την πουλάς) θα φύγει κατευθείαν είτε πολύ κοντά στην τιμή της η και γιατί όχι (αναλόγως) ακόμα πιο ακριβά.  :-) 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρώτη εντύπωση ενός πρωτάρη με μια ακριβή κιθάρα είναι συνήθως αυτή.  "Γιατί κάνει τόσα λεφτά κι η δικιά μου κάνει τα ίδια πράγματα".

Αν μπορώ να θυμηθώ καλά πάνω κάτω ίσως αυτή ήταν και η δική μου πρώτη σκέψη τότε.

Γι αυτό και δεν δίνει κανείς βάρος σε τέτοια σχόλια.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κοινός τόπος ότι το ιικό φορτίο του γνωστού ιού GAS είναι στο max στα μέλη του Noiz. 

 
(Αν δεν είστε ήδη φορείς να το προσέξετε λίγο αυτό. 😊)
 
Εγώ, ως χρόνιος φορέας, έχω έναν και μόνον κανόνα - ειδικά για τις κιθάρες.
 
Η καλύτερη για εμένα κιθάρα είναι η ακριβότερη που μπορώ να πάρω με το μεροκάματό μου, στο είδος που ψάχνω, με 36 δόσεις. Ή, ίσως, η αμέσως επόμενη ακριβότερη. 
 
Οι μόνες φορές που το έχω μετανιώσει ήταν όταν δεν τήρησα τον κανόνα αυτόν 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σήμερον ημέρα, πέρα των 400-500 ευρώ πληρώνεις μόνο επειδή θες κάτι συγκεκριμένο και όχι επειδή ένα όργανο είναι ποιοτικά καλύτερο με κάποιον αντικειμενικό τρόπο. 

Μπορεί να θέλεις κάτι που να έχει ένα όνομα, να είναι ιστορικά ορθό, να έχει πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε διαστάσεις ή ηλεκτρικά, συγκεκριμένα ξύλα ή εμφάνιση. 
Πάντως όλα αυτά είναι ανεξάρτητα του πόσο καλό είναι στο χέρι ή στο αυτί ένα όργανο.

Τώρα στον χώρο είμαστε όλοι σε κάποιον βαθμό θύματα του hype και ακούμε πράγματα που δεν θα ακούγαμε αν δεν μας τα είχανε μάθει, νιώθουμε πράγματα που δεν θα μας προέκυπταν ως ιδέες χωρίς το marketing κτλ. Αυτό είναι όχι μόνο εμφανές από το πως δεν μπορούμε να καταλάβουμε διαφορές με κλειστά τα μάτια σε πάρα πολλές περιπτώσεις, αλλά και γιατί οι ίδιες μας οι αντιλήψεις έχουνε στηθεί πάνω σε συναισθήματα που είχαμε παλιότερα. Μας αρέσει κάτι γιατί το ακούσαμε μικροί, και μάθαμε πως έτσι είναι ο ήχος για να ακουστεί το Χ είδος.

Το γιατί καταλήγουμε να πληρώσουμε μερικούς μισθούς για 5 κομμάτια ξύλο κολλημένα μεταξύ τους έχει πλάκα να αναλυθεί αλλά όποιος θεωρεί πως είναι για την "ποιότητα" προφανώς δεν μπορεί να κάνει 2 βήματα έξω από το άτομο του και να δει το αντικειμενικό του θέματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apmats είπε

Το γιατί καταλήγουμε να πληρώσουμε μερικούς μισθούς για 5 κομμάτια ξύλο κολλημένα μεταξύ τους


Να, αυτά δεν μπορώ

image.png.aff6ffd56758d309449a45e356523c51.png

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου