Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(το ποσταρα και σε άλλο φόρουμ το οποίο μετά κατάλαβα ότι είναι νεκρό οπότε το βάζω και εδώ) 

Παίζω 6 χρόνια αλλά ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να παίξω καλή κιθαρα μέχρι που ηρθε ένα παιδί της προάλλες με μια telecaster deluxe premium American κλπ που δούλευε σεζόν ένα καλοκαίρι για να την πάρει. Αφού την έπαιξα κατάλαβα ότι είναι λίγο μουφα όλη αυτή η ιστορία, ναι δεν ξεκουρδιζε, είχε ωραίο ήχο κλπ αλλά και η δικιά μου τα κάνει αυτά και είναι μέτρια των 400 ευρώ (άλλη μαρκας) μην πω ότι παίζει και καλύτερα γιατί αυτή η telecaster ηταν από αυτές που είναι περασμένες με βερνίκι ο λαιμός τους και ένιωθες κάπως να κολλάς στο βερνίκι αν έπαιζες γρήγορες κλιμακες. Το μόνο που είχε ξεκάθαρα εντυπωσιακό ήταν το πως ήταν βαμμένο το σώμα της που ήταν πάρα πάρα πολύ όμορφο. Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν αξίζει να  κάνεις το σ**το σου παξιμάδι και να δώσεις 3-4 μισθούς για μια κιθάρα όταν παίχτηκα αν κλεισεις τα μάτια σου δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά με κάποιο μοντελο των 400-500, αν έχεις αξιοπρεπή μισθό και θες να τα δώσεις για την συλλογή ή την εμφανιση οκ αλλά Ελλάδα αν είσαι ένας μέσος άνθρωπος με τους μισθούς που περνούμε σίγουρα δεν αξίζει παιχτικα τουλαχιστον, ίσως σε κιθάρες με Floyd rose η διαφορά ποιότητας να είναι μεγαλύτερη αλλά ηταν τόσο απότομη η προσγείωση σε σχέση με το τι μύθο είχα χτίσει στο μυαλό μου για τις ακριβές κιθάρες που γράφτηκα στο φόρουμ να το πω :p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elephant είπε

με μια telecaster deluxe premium American

 

Αυτες οι κιθαρες εχουν ισως τους χειροτερους μαγνητες στην...70χρονη ιστορια των telecaster οποτε τα συμπερασματα σου ειναι σωστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, elephant είπε

(το ποσταρα και σε άλλο φόρουμ το οποίο μετά κατάλαβα ότι είναι νεκρό οπότε το βάζω και εδώ) 

Παίζω 6 χρόνια αλλά ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να παίξω καλή κιθαρα μέχρι που ηρθε ένα παιδί της προάλλες με μια telecaster deluxe premium American κλπ που δούλευε σεζόν ένα καλοκαίρι για να την πάρει. Αφού την έπαιξα κατάλαβα ότι είναι λίγο μουφα όλη αυτή η ιστορία, ναι δεν ξεκουρδιζε, είχε ωραίο ήχο κλπ αλλά και η δικιά μου τα κάνει αυτά και είναι μέτρια των 400 ευρώ (άλλη μαρκας) μην πω ότι παίζει και καλύτερα γιατί αυτή η telecaster ηταν από αυτές που είναι περασμένες με βερνίκι ο λαιμός τους και ένιωθες κάπως να κολλάς στο βερνίκι αν έπαιζες γρήγορες κλιμακες. Το μόνο που είχε ξεκάθαρα εντυπωσιακό ήταν το πως ήταν βαμμένο το σώμα της που ήταν πάρα πάρα πολύ όμορφο. Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν αξίζει να  κάνεις το σ**το σου παξιμάδι και να δώσεις 3-4 μισθούς για μια κιθάρα όταν παίχτηκα αν κλεισεις τα μάτια σου δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά με κάποιο μοντελο των 400-500, αν έχεις αξιοπρεπή μισθό και θες να τα δώσεις για την συλλογή ή την εμφανιση οκ αλλά Ελλάδα αν είσαι ένας μέσος άνθρωπος με τους μισθούς που περνούμε σίγουρα δεν αξίζει παιχτικα τουλαχιστον, ίσως σε κιθάρες με Floyd rose η διαφορά ποιότητας να είναι μεγαλύτερη αλλά ηταν τόσο απότομη η προσγείωση σε σχέση με το τι μύθο είχα χτίσει στο μυαλό μου για τις ακριβές κιθάρες που γράφτηκα στο φόρουμ να το πω :p

 

Όλοι μακάκες είμαστε και εσύ ο ξύπνιος μάλλον.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Αυτες οι κιθαρες εχουν ισως τους χειροτερους μαγνητες στην...70χρονη ιστορια των telecaster οποτε τα συμπερασματα σου ειναι σωστα.

Δεν ήταν αυτό το μοντέλο ειρωνικά το έγραψα έτσι για να χωρέσω όσο πιο πολλα επίθετα γίνεται, μια telecaster των 1500ε ήταν δεν ξέρω ποια ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elephant είπε

ήταν δεν ξέρω ποια ακριβώς 

 

Μάθε και καμμπακτουας

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Όλοι μακάκες είμαστε και εσύ ο ξύπνιος μάλλον.

Δεν το ποσταρα για να πω μακακα κάποιον και αν τα έχει ο άλλος πολύ καλά κάνει και εγώ τις καλύτερες θα επερνα. Πιο πολύ για παιδιά με κ*υλα σαν και εμενα που σκέφτονταν να σκάσουν χιλιαρικο+ και θα στερηθούν ακόμα και να πάρουν ρούχα ή διακοπές ας πούμε μόνο και μόνο επειδή νόμιζαν ότι θα δούνε καμία διαφορά ποιος ξέρει τι στην πραξη όμως δεν είναι καθόλου έτσι και παίζει να την μετάνιώσουν πίκρα την αγορα

Επεξεργασμένο από elephant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, elephant είπε

(το ποσταρα και σε άλλο φόρουμ το οποίο μετά κατάλαβα ότι είναι νεκρό οπότε το βάζω και εδώ) 

Παίζω 6 χρόνια αλλά ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να παίξω καλή κιθαρα μέχρι που ηρθε ένα παιδί της προάλλες με μια telecaster deluxe premium American κλπ που δούλευε σεζόν ένα καλοκαίρι για να την πάρει. Αφού την έπαιξα κατάλαβα ότι είναι λίγο μουφα όλη αυτή η ιστορία, ναι δεν ξεκουρδιζε, είχε ωραίο ήχο κλπ αλλά και η δικιά μου τα κάνει αυτά και είναι μέτρια των 400 ευρώ (άλλη μαρκας) μην πω ότι παίζει και καλύτερα γιατί αυτή η telecaster ηταν από αυτές που είναι περασμένες με βερνίκι ο λαιμός τους και ένιωθες κάπως να κολλάς στο βερνίκι αν έπαιζες γρήγορες κλιμακες. Το μόνο που είχε ξεκάθαρα εντυπωσιακό ήταν το πως ήταν βαμμένο το σώμα της που ήταν πάρα πάρα πολύ όμορφο. Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν αξίζει να  κάνεις το σ**το σου παξιμάδι και να δώσεις 3-4 μισθούς για μια κιθάρα όταν παίχτηκα αν κλεισεις τα μάτια σου δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά με κάποιο μοντελο των 400-500, αν έχεις αξιοπρεπή μισθό και θες να τα δώσεις για την συλλογή ή την εμφανιση οκ αλλά Ελλάδα αν είσαι ένας μέσος άνθρωπος με τους μισθούς που περνούμε σίγουρα δεν αξίζει παιχτικα τουλαχιστον, ίσως σε κιθάρες με Floyd rose η διαφορά ποιότητας να είναι μεγαλύτερη αλλά ηταν τόσο απότομη η προσγείωση σε σχέση με το τι μύθο είχα χτίσει στο μυαλό μου για τις ακριβές κιθάρες που γράφτηκα στο φόρουμ να το πω :p

 

not the best way to get introduced in a guitar forum

  • Like 2
  • Χαχα 6

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά είναι αυτά

 

Δεν είμαι έμπειρος ούτε κανας μεγάλος παίκτης . Αλλά από τότε πήρα Suhr δεν μπορώ να ακουμπήσω άλλη κιθάρα εύκολα 

 

Η μόνη μου έπαιξα και βρήκα ισάξια και λίγο καλύτερη ηχητικά για μεταλ μουσική ήταν η Musicman του Petrucci . 1000 ευρώ ακριβότερη από την Suhr μου . Go figure δλδ 

 

Προς τα " κάτω " πάντως δεν ξανακοιτάζω , τουλαχ. όσον αφορά αυτή την " μια " κιθάρα που θα έχω για βασική 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, elephant είπε

είναι μέτρια των 400 ευρώ (άλλη μαρκας) μην πω ότι παίζει και καλύτερα

 

Ποια tele εχεις? v52?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου