Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, elephant είπε

Εγώ έχω μια ibanez s470

 

 

Νομιζω τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα στο μυαλο σου 🙂

 

Μια αρχικη ερωτηση για να σε βοηθησω να τα ξε-μπερδεψεις: το GAIN στον ενισχυτη σου που το εχεις ? Στο 9 ή στο 10? 🤣

Επισης : εχεις παιξει ,σε ολοκληρη τη ζωη σου, με ΚΑΘΑΡΟ ηχο και πόσα ακριβως λεπτα διήρκεσε αυτη η εμπειρια? 😅 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Νομιζω τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα στο μυαλο σου 🙂

 

Και λιγα λες...

 

5 λεπτά πριν, elephant είπε

Εγώ έχω μια ibanez s470

 

Σε τι ενισχυτη και με τι ηχο εκανες τη συγκριση?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Και λιγα λες...

 

 

Σε τι ενισχυτη και με τι ηχο εκανες τη συγκριση?

Με δύο plugin το ένα Helix native και το άλλο neural dsp χάχα καταλαβαίνω τι εννοείς δεν είμαι τέτοια περίπτωση προτιμώ χίλιες φορές καθαρό ήχο single coil, metal άρχισα προσφατα να ψάχνω χωρίς να μου αρέσει καθόλου σαν ειδος, ξεκάθαρα μόνο επειδή έχει τα πιο δύσκολα τεχνικά κομμάτια και ήθελα να τα μελετήσω για να γίνω καλύτερος αλλά σιγα σιγά άρχισε να μαρεσει κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τα plugin παιξαν το ρόλο τους γιατί στο neural dsp ότι κιθάρα και να βάλεις με λίγο πείραγμα θα ακούγεται άψογα οπότε μειώνει τις διαφορες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, elephant είπε

είχε ωραίο ήχο κλπ αλλά και η δικιά μου τα κάνει αυτά

 

Η δικια σου δεν κανει αυτα που κανει η τελε, οπως και η τελε δεν κανει αυτα που κανει η δικια σου. Απορω πως τα συνεκρινες. Μηλα με πορτοκαλια δεν τα συγκρινουμε.

 

Οπως και να εχει, εαν εσυ δεν μπορεις να δεις/ακουσεις/νιωσεις διαφορες αναμεσα σε ακριβη και φτηνη κιθαρα, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν οι διαφορες.

Και μια squier bullet των 100 ευρω δεν ξεκουρδιζει και εχει μια χαρα ηχο και playability. Αυτο δεν σημαινει οτι συγκρινεται με ακριβοτερα μοντελα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αφού δεν μπορείς να βρεις διαφορές σε μια "φθηνή" και μια "ακριβή" κιθάρα, πίστεψε με..., είσαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος!

  • Like 4
  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Η δικια σου δεν κανει αυτα που κανει η τελε, οπως και η τελε δεν κανει αυτα που κανει η δικια σου. Απορω πως τα συνεκρινες. Μηλα με πορτοκαλια δεν τα συγκρινουμε.

 

Οπως και να εχει, εαν εσυ δεν μπορεις να δεις/ακουσεις/νιωσεις διαφορες αναμεσα σε ακριβη και φτηνη κιθαρα, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν οι διαφορες.

Και μια squier bullet των 100 ευρω δεν ξεκουρδιζει και εχει μια χαρα ηχο και playability. Αυτο δεν σημαινει οτι συγκρινεται με ακριβοτερα μοντελα.

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι ήταν άδικη σύγκριση, θα επρεπε να γίνει μεταξύ ιδίων στυλ σε διαφορετικά price points

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Αφού δεν μπορείς να βρεις διαφορές σε μια "φθηνή" και μια "ακριβή" κιθάρα, πίστεψε με..., είσαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος!

Ακριβώς αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έτυχε να πιάσω 2 Gibson Les Paul Standard του 3χίλιαρου, και μια Epiphone του 600άρικου. Η διαφορά μου φάνηκε υπερτεράστια χωρίς καν να τις ακούσω σε κάποιο rig. Τώρα δε ξέρω αν μια 2000 έχει μεγάλη διαφορά από 3000 ή 4000, αλλά ακόμα και από τα 500 στα 1000 βλέπεις μεγάλες διαφορές. Μόνο ένα καλό σετ μαγνητών μπορεί να φτάσει τα 400 από μόνο του. Μετά έχεις frets, tuners, bridge, knobs, switches, ακόμα και το τι βίδα και πώς είναι η βάση της.

Μπορεί σε μια βραδιά να μη σου φάνηκαν οι διαφορές, αλλά ίσως φανούν στα 2-3 χρόνια, αν όχι νωρίτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@elephant

O νόμος των diminishing returns ισχύει στις μέρες μας πολύ περισσότερο απ ότι παλαιότερα.

Δηλαδή απο μια τιμή και πάνω, τα χρήματα που προσθέτεις δεν αποφέρουν την αντίστοιχη διαφορά σε ποιότητα.

Οπως λες, κιθάρα καλόπαιχτη μπορείς να βρεις στα 300 ευρώ. Η διαφορά που θα δεις με μια 3.000 ευρώ δεν θα είναι η δεκαπλάσια αλλά ένα μικρότερο ποσοστό, ίσως και κάτω του 10% που ο καθένας αξιολογεί με υποκειμενικά κριτήρια. Το επίπεδο παραγωγής έχει ανέβει δραστικά στην μουσική βιομηχανία.

 

Και μην ξεχνάμε πως και τις φτηνές κιθάρες οι ίδιες εταιρίες που πουλάνε τις ακριβες τις φτιάχνουν σαν εναλλακτική.

Η τεχνογνωσία και το σχέδιο είναι το ίδιο, μονο που γίνεται με φτηνότερα υλικά και δεν παράγονται απο έμπειρους οργανοποιούς αλλά εκπαιδευόμενους και ανερχόμενους.

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου