Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι κάποιου σημείου συμφωνώ με τον elephant.

Σιγουρα μια  Gibson Jimi Hendrix 1967 SG Custom των 10.000$ δεν είναι 22 φορές καλύτερη από μια epiphone SG Standard των 450$ ,απο καμία άποψη.

Αλλά σε ένα όργανο, κατασκευαστικά, όσες εκπτώσεις κάνεις θα τις βρεις μπροστά σου.

Ακόμα και τα καλύτερα υλικά να βάλεις υπάρχει πάντα ο παράγοντας χρόνος και εμπειρία.

Προσωπικά προτιμώ την κιθάρα μου να την ελέγξει ένας έμπειρος κατασκευαστής για 1 ώρα και να ξέρει ότι διακυβεύεται το όνομά του, παρά ένας υπάλληλος με εμπειρία ενός έτους.

Αυτός ήταν και ο λόγος που επέλεξα μια vigier και που μέχρι σήμερα 20 χρόνια μετά είναι η καλύτερη κιθάρα μου.

Δεν την έχω δώσει ποτέ για σετάπ και μέχρι σήμερα είναι η μόνη κιθάρα που θα εμπιστευτώ σε κάποιο λαιβ.

Και με την squire cv μπορώ να παίξω και ο ήχος μια χαρά μου αρέσει και στο χέρι σούπερ είναι αλλά στα 4 χρόνια έκανα 3 μετατροπές, μικροπράγματα αλλά και πάλι.

 

Όπως και να'χει συμφωνώ μαζί σου ότι σήμερα δεν ισχύει απαραίτητα το "ότι πληρώνεις παίρνεις", τουλάχιστον για τις μεγάλες εταιρείες.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ακριβώς όπως τα λένε @yameth και @panorios.

 

Αμέσως πέσατε να τον φάτε και να τον νουθετήσετε λες και δεν έχετε φαγωθεί οι περισσότεροι με το πόσο καλές είναι οι squier και οι harley benton. Επίσης ο άνθρωπος είπε ότι το λούστρο στο μανίκι δε του άρεσε. Δεν έχει άδικο, που βάζουν ένα τόνο λακα για να τις κάνουν χιστορικλι κορεκτ ή δε ξέρω γω. Πρέπει να βάλεις baby oil στα χέρια για να παίξεις :)

 

Σιγά τη σύνθετη κατασκευή την τελεκάστερ που χρειάζονται 2 και 3000 ευρώ. Μη παρεξηγηθώ, εγώ είμαι  φανατικά υπέρ της "ακριβής" κιθάρας υπό την έννοια ότι δε μου έχει τύχει ποτέ να με απογοητεύσει ακριβό αμερικάνικο όργανο ΑΛΛΑ νομίζω, ειδικά για απλές κιθάρες (χωρίς περίεργα τρέμολα, piezo, hollow κλπ), βρίσκεις και πιο φτηνά. Τώρα το "φτηνά" ειναι σχετικό με το πόσα λεφτά έχεις. Για μένα μπορεί φτηνο να ναι με 500 για άλλον με 1000 Ε.

 

Για το μόνο που συμφωνώ είναι ότι καλύτερα να συγκρίνεις μήλα με μήλα και όχι ibanez με fender. 

 

Επίσης @elephant κατά τη γνώμη μου συνήθως η τελεκάστερ δεν ειναι και το πιο εύκολο όργανο  για να βγάλεις τέτοια συμπεράσματα. Τι εννοώ; Δεν έχει contours στο σώμα ή κάποιο εργονομικό σχήμα, έχει πριμάτους μαγνήτες κλπ και ίσως σε παρασύρει να μπερδέψεις το αν σου αρέσει σαν όργανο με το αν σου αρέσει η ποιότητα κατασκευής του. Η τελε έχει φανατικό κοινό γιατί είναι απλό και παραδοσιακό όργανο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι εξελιγμένο ή το πιο ευκολόπαιχτο. 

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elephant είπε

μόνο επειδή έχει τα πιο δύσκολα τεχνικά κομμάτια και ήθελα να τα μελετήσω για να γίνω καλύτερος αλλά σιγα σιγά άρχισε να μαρεσει κιολας...

 

Εδω ηρθαμε. Παμε να φυγουμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elephant είπε

Πιο πολύ για παιδιά με κ*υλα σαν και εμενα που σκέφτονταν να σκάσουν χιλιαρικο+ και θα στερηθούν ακόμα και να πάρουν ρούχα ή διακοπές ας πούμε μόνο και μόνο επειδή νόμιζαν ότι θα δούνε καμία διαφορά ποιος ξέρει τι στην πραξη όμως δεν είναι καθόλου έτσι και παίζει να την μετάνιώσουν πίκρα την αγορα

 

Αν η προτεραιότητα είναι τα ρούχα και οι διακοπές, παίρνεις ρούχα και πας διακοπές. Αν είναι το αυτοκίνητο, πας για αυτοκίνητο. Αν είναι το όργανο, τα σκας για το όργανο. Εγώ, κοιτάω πώς θα γλιτώσω τις διακοπές και τα ρούχα για να πάρω κανα μικρόφωνο, κανα plug-in, κανα οργανάκι. Προφανώς και όλοι έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες, αλλά εμένα αν με ρωτήσεις για τις διακοπές, δεν θα σου πω "Έλα μωρέ, τι Λωζάνη τι Κοζάνη!" ή "Μου είπανε ότι η Μπαρτσελόνα είναι μ@#κία, πάλι καλά που δεν πήγα και τα 'κανα τα λεφτά πυκνωτικό."

 

Τα όργανα έχουν διαφορές. Όμως δεν είναι διαφορές μετρήσιμες. Αν εσύ παίζεις με ικανότητα x στο όργανο σου, δεν σημαίνει ότι σε ένα άλλο όργανο θα παίζεις με x+ν ή x-ν. Θα παίζεις με x+κόκκινο ή x+μπλε. Αν σου ταιριάζει το κόκκινο και το μπλε, με γεια σου! Αν δεν σου ταιριάζει, δεν πειράζει. Πάντως διαφορές έχουν. Αν δεν τις ακούς, με γεια σου και χαρά σου, και μακάριος εί γιατί ποτέ δε θα χρειαστεί να βάλεις το χέρι στην τσέπη γι' αυτόν το σκοπό. Μπορεί να έχεις ήδη βρει το όργανο που σου ταιριάζει, και να σου δίνει αυτά που του ζητάς.

 

Υ.Γ.: Και τα 1.500 που συζητάμε, σιγά τα λεφτά για όργανο. Θα μου πεις τη σήμερον ημέρα; Άλλο αυτό. Κι εμένα τώρα θα με τσούζανε να τα δώσω, αλλά όχι και "όσα δε φτάνω η αλεπού" να "τα κάνω κρεμαστάρια". Άλλος δίνει 1.200 για iphone ή samsung s800πουχουνφτάσειτώρα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Εδω ηρθαμε. Παμε να φυγουμε

Αν θες να βρεις υλικό για τεχνική θα παίξεις polyphia και μεταλαδες symphony x κλπ ή jazzιστες alfa mist κλπ και σιγά σιγά χτυπώντας το κεφάλι σου στον τοίχο με μετρονομο να παίξεις ότι lick μπορείς γιατί δεν είναι και καθόλου εύκολα, βελτιώνεσαι , σε τι δε συμφωνεις? 

Επεξεργασμένο από elephant
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προβληματισμοί σου είναι σωστοί, όπως και η παρατήρησή σου σχετικά με το πολύ ανώτερο φινίρισμα

που είχε η ακριβή κιθάρα. Απλά συγκρίνεις δυο ανόμοιες κιθάρες και δεν τις έχεις παίξει σε κανονικό, αξιοπρεπή  λαμπάτο ενισχυτή. Και είναι λογικό, λόγω διαφορετικού παικτικού στυλ, να σου φαίνεται πιο άνετη η Ibanez μέχρις ενός σημείου.

 

Αν συγκρίνεις μια Τελεκάστερ των 300 ευρώ μια αυτήν του φίλου σου όμως, πέρα από το φινίρισμα θα προσέξεις σιγά σιγά και άλλες αλλαγές, πχ στην ταστοδουλειά και στα ηλεκτρικά, αλλά και στον ήχο, αν έχεις αξιοπρεπή ενισχυτή.

Από την άλλη, 1800+ ευρώ για Τελεκάστερ είναι κατά την γνώμη μου υπερβολικά πολλά χρήματα, αλλά σίγουρα πληρώνεις και το όνομα. Το αντίστοιχο θα συμβεί επίσης αν συγκρίνεις την δικιά σου με μια high end Ibanez.

 

Eκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν υπάρχει καμιά ''μούφα''. Αν είσαι πρακτικός τύπος, θα την καταβρείς με το όργανο που έχεις ήδη στην κατοχή σου και δεν θα σε νοιάζει τίποτα και θα 'σαι άρχοντας, γιατί είναι όντως μια χαρά όργανο.

 

Αν όμως κάποια στιγμή σου δημιουργηθεί η επιθυμία να έχεις ένα όργανο ''για μια ζωή'', ένα prestige όργανο με το οποίο θα πορευτείς μουσικά για μεγάλο χρονικό διάστημα, εκεί θα κοιτάς και άλλες λεπτομέρειες, όπως το finish, τα κλειδιά, τα ηλεκτρικά, το hardware κτλ. θα πας για κάτι πιο ακριβό, και στην τελικά ας πληρώσεις και το όνομα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Αν η προτεραιότητα είναι τα ρούχα και οι διακοπές, παίρνεις ρούχα και πας διακοπές. Αν είναι το αυτοκίνητο, πας για αυτοκίνητο. Αν είναι το όργανο, τα σκας για το όργανο. Εγώ, κοιτάω πώς θα γλιτώσω τις διακοπές και τα ρούχα για να πάρω κανα μικρόφωνο, κανα plug-in, κανα οργανάκι. Προφανώς και όλοι έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες, αλλά εμένα αν με ρωτήσεις για τις διακοπές, δεν θα σου πω "Έλα μωρέ, τι Λωζάνη τι Κοζάνη!" ή "Μου είπανε ότι η Μπαρτσελόνα είναι μ@#κία, πάλι καλά που δεν πήγα και τα 'κανα τα λεφτά πυκνωτικό."

 

Τα όργανα έχουν διαφορές. Όμως δεν είναι διαφορές μετρήσιμες. Αν εσύ παίζεις με ικανότητα x στο όργανο σου, δεν σημαίνει ότι σε ένα άλλο όργανο θα παίζεις με x+ν ή x-ν. Θα παίζεις με x+κόκκινο ή x+μπλε. Αν σου ταιριάζει το κόκκινο και το μπλε, με γεια σου! Αν δεν σου ταιριάζει, δεν πειράζει. Πάντως διαφορές έχουν. Αν δεν τις ακούς, με γεια σου και χαρά σου, και μακάριος εί γιατί ποτέ δε θα χρειαστεί να βάλεις το χέρι στην τσέπη γι' αυτόν το σκοπό. Μπορεί να έχεις ήδη βρει το όργανο που σου ταιριάζει, και να σου δίνει αυτά που του ζητάς.

 

Υ.Γ.: Και τα 1.500 που συζητάμε, σιγά τα λεφτά για όργανο. Θα μου πεις τη σήμερον ημέρα; Άλλο αυτό. Κι εμένα τώρα θα με τσούζανε να τα δώσω, αλλά όχι και "όσα δε φτάνω η αλεπού" να "τα κάνω κρεμαστάρια". Άλλος δίνει 1.200 για iphone ή samsung s800πουχουνφτάσειτώρα.

Ναι ισχυει αυτό που λες τον καθένα τον κάνουν χαρούμενο διαφορετικά πράγματα και κάνεις δεν είναι αρμόδιος να μας πει τι θα είναι αυτό αλλά η μουσική ειναι πάθος που σε φτάνει στα όρια της ψυχωσης, τι στα όρια δηλαδή κανονική ψύχωση παθαίνεις, πολλές φορές σκέφτηκα να τα σκάσω για ακριβή κιθάρα και να πάει στο διάολο και η ΔΕΗ και ολα ή θυμήθηκα καταστάσεις όπως ένα παιδί που οι γονείς του του είχανε πει θα σου πάρουμε ένα μεταχειρισμένο αμαξάκι επειδή τα πας καλά στην σχολή και αυτός είπε οχι θέλω κιθαρα δηλαδή έχασε φοιτητικές βόλτες με κοπέλες, φίλους, εξορμήσεις επειδή στο μυαλό του υπήρχε ψύχωση με μια αμερικανική stratocaster ενω θα μπορούσε να πάρει και μια Squier των 300 ευρώ, όχι bullet κάποια από τις πιο καλές, και να είναι σούπερ, στην τελική δεν ήταν και κάνας ροκσταρ μόνος του έπαιζε αντε να έκανε και κάνα τζαμαρισμα. Το ποστ δεν πάει σε άτομα που τα έχουν και εννοείτε θα πάρουν το τοπ μοντελο ακόμα και να ζοριστουν λίγο αλλά σε άτομα που κάνουν σοβαρές θυσίες(στο παιδί που ανήκε η κιθάρα που έπαιξα έφαγε όλο το καλοκαίρι να σερβίρει τραπέζια για να την πάρει) ενω θα μπορούσαν να πάρουν ένα mid range μοντέλο και να είναι υπέρκομπλέ και πως αυτή η εμπειρία με έκανε να το συνειδητοποίησω προσωπικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

εν έχει άδικο, που βάζουν ένα τόνο λακα για να τις κάνουν χιστορικλι κορεκτ ή δε ξέρω γω. Πρέπει να βάλεις baby oil στα χέρια για να παίξεις :)

 

Το 90% των telecaster που παράγει η Fender από το 1983 και μετά   ΔΕΝ έχει λακα στο μπράτσο. 

Έχει τυπικό μοντέρνο  satin finish .

Και φυσικά όλα σχεδόν τα μοντέλα της βγαίνουν και με rosewood fretboards.

Μόνο οι American original έχουν λακα στο μπράτσο και αυτή μετά από 10-15 μέρες παιξίματος σατιναρει.

 

Τα δε πανάκριβα reissue custom shop models  δεν έχουν καν....λακα μια και είναι heavy relics.

 

Και φυσικά υπάρχουν και telecaster με modern specs,compound radious ,contours κτλ. ( Όχι απλά υπάρχουν αλλά είναι και η πλειοψηφία στον κατάλογο της Fender)

 

Το vintage radius και τα μικροσκοπικά τάστα,που θα ξενιζαν έναν μεταλλα πρωταρη, δεν υπάρχουν πλέον πάρα μόνο στο Custom Shop (δηλ.σε τιμη άνω των 4.000 ευρώ)

 

Οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι  :)

 

Υποπτεύομαι ότι ο ΟΡ έπεσε πάνω σε κακοσεταρισμενη 90s 52 reissue.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το 90% των telecaster που παράγει η Fender σήμερα  ΔΕΝ έχει λακα.

Έχει τυπικό μοντέρνο  satin finish .

Και φυσικά όλα σχεδόν τα μοντέλα της βγαίνουν και με rosewood fretboards.

 

Και φυσικά υπάρχουν και telecaster με modern specs,compound radious ,contours κτλ.

 

Οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι  :)

 

Δε διαφωνώ. Ο άνθρωπος συνέκρινε (εντάξει όχι επιτυχημένα) το μανίκι της ίμπανεζ με της τελε. Ακόμα και το σατέν που έχουν οι Φέντερ σήμερα (έχω κι εγώ fender strat και έχω υποψιν μου - το ίδιο πράμα είναι) δε γλιστράει τόσο όσο τα μανίκια στις μεταλλοκιθάρες. Τώρα για τη λάκα πλάκα έκανα (λάκα - πλάκα !!) για να πω το point μου. Μη το παίρνεις τοις μετρητοίς. 

 

Τώρα για τα μοντέρνα σπεκς οκ, αλλά αυτές δεν είναι τυπικές τελε. Δηλαδή το belly cut δεν νομίζω ότι ειναι κάτι σύνηθες στις τελε. Το ίδιο και τα contrours μπροστά κλπ. Και δε χρειάζονται κιολας. Η τέλε ειναι τέλε. Αυτή ξέρετε, αυτήν αγαπάτε :)

 

Είναι δε προφανές ότι η τιμολόγηση ενός οργάνου μικρή σχέση έχει με τα ακριβεί specs του. Φυσικά τα πιο ακριβά components ανεβάζουν την τιμή αλλά πληρώνουμε και πολλά για το όνομα.... και καλά κανουμε. Εγώ προσωπικά, που είμαι άμπαλος, γουστάρω να γράφει fender και gibson. Άμα ήμουν κανενας σοβαρός παίχτης θα ασχολιόμουν με άλλα πράματα!!! 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, otto## είπε

 άνθρωπος συνέκρινε (εντάξει όχι επιτυχημένα) το μανίκι της ίμπανεζ με της τελε

 

Τότε μιλάμε απλά για γουστα. 

Εγώ μετά το πεντάλεπτο σε μεταλοκιθαρα που....γλιστράει....παθαίνω τενοντιτιδα.....

Άρα ΤΙ ακριβώς συζητάμε?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου