Προς το περιεχόμενο

Έπαιξα πρώτη φορά ακριβή κιθαρα


elephant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτα που δεν μπορουν να αλλαχθουν στην φτηνη, ειναι που κανουν τη διαφορα στην ακριβη. Μανικι, ποιοτητα ξυλων, κατασκευη κλπ...

κι εγώ αυτά που δεν μπορούν να αλλαχθούν κοιτάζω και δίνω βάση σε μια κιθάρα . Συν το playability που είναι προσωπικό θέμα 

 

Συνήθως βέβαια, σε όποια ακριβή κιθάρα έχω πιάσει , και αυτά που αλλάζονται ( hardware , ηλεκτρικά ) είναι ιδιαίτερα ποιοτικά και συνεπώς δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τίποτα άλλο πλην του να παίξεις 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mkm είπε

βάρος

 

Δηλαδή?

 

Μη μασάς με το internet BS που προσδίδει θεϊκά χαρακτηριστικά στις ελαφριές κιθάρες......Όπως άλλωστε το word of mouth έκανε το ίδιο στις....βαριές κιθάρες στα 70s και στα 80s.

 

Το μόνο που σίγουρα μπορείς να καταλάβεις από το βάρος μιας κιθάρας είναι ότι είναι....βαριά  ή είναι....ελαφριά. 

 

Ηχητικά δεν λέει απολύτως τίποτα υπάρχουν καλές και κακές κιθάρες σε...όλα τα κιλά  :)

 

Σε πολύ ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμές μια βαριά κιθάρα, με τους ίδιους μαγνήτες,hardware,μπράτσο, set up και χορδές  θα έχει περισσότερο sustain,forward/fundamental note  και υψηλομεσαια/πριμα και λιγότερο σκάσιμο,"αέρα" και χαμηλομεσαια από μια ελαφριά .Αλλά μιλάμε για μια διαφορά του 5%...

 

Οπότε και πάλι θέμα γούστου είναι....

 

Εγώ έχω 5 telecaster που ξεκινάνε από τα 6,5 pounds, δηλ. πιποΥλο ,και τελειώνουν στα 8,2 ,δηλ. άγκυρα,    ...ΟΛΕΣ είναι εξαιρετικές .

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βήματα κατασκευής μιας κιθάρας ...

 

- Σχεδιασμός.

Εδώ έχουμε σχεδόν τα πάντα.

Σχήμα, υλικά, στήσιμο, εργονομία, και πάρα πολλά άλλα ακόμα.

 

- Επιλογή υλικών

Ξύλα, συνδυασμός τους, γέφυρα, ηλεκτρικά, nut, κλειδιά, μαγνήτες, τάστα, κλπ

 

- Κατασκευή σώματος, και μπράτσου.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι πόση διαφορά κάνει η προσοχή στην λεπτομέρεια κατά την επεξεργασία και ταίριασμα των ξύλων στην κατασκευή.

 

- Ταίριασμα όλων των υπόλοιπων υλικών και παραμέτρων (τοποθέτηση τάστων, γέφυρας, κλπ)

 

Κατά την γνώμη σου (στον OP αναφέρομαι) ποια από όλα αυτά κάνουν μια ακριβή κιθάρα να ξεχωρίζει από μια φθηνότερη?

 

Δεν έβαλα καθόλου στην εξίσωση το θέμα εταιρίας, μάρκετιν, αξιοπιστία, κλπ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Εγώ έχω 5 telecaster που ξεκινάνε από τα 6,5 pounds και τελειώνουν στα 8,2....

κόντεψα να πνιγω με το γιαούρτι με τα imperial units 😅

 

 

εγω πάντως, πέραν της όλης φιλολογίας που έχουμε αναλύσει 100 φορές, αισθάνομαι πιο καλά με όργανα που ειναι ακριβα γτ κατά κύριο λόγο ξέρω ότι στηρίζουν θέσεις εργασίας στο δυτικό κόσμο. Δεν έχω κάτι με τους Ανατολίτες, κάθε άλλο, αλλά ρε φιλε η στρατ ειναι Αμερικάνικο πραμα. Ας στηριχθεί το αμερικανικό εργοστάσιο. Μεγάλη κουβέντα κι αυτή βέβαια και ίσως τα οικονομικά να ναι αμείλικτα.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτα που δεν μπορουν να αλλαχθουν στην φτηνη, ειναι που κανουν τη διαφορα στην ακριβη. Μανικι ...

 

Σε κάποιες αυτό αλλάζει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Σε κάποιες αυτό αλλάζει.

 

Προφανως, το μανικι αλλαζει σε καποιες, αλλα θα πρεπει να ξοδεψεις περισσοτερα απ' οσο κοστιζει η φτηνη κιθαρα.

 

Πλακα πλακα, σε μια squier εαν αλλαξεις μανικι, γεφυρα, ηλεκτρικα, μαγνητες, tuners με us made, θα σου εχει κοστισει πολυ πανω απο 1000ρικο το οργανο, και παλι θα εχει διαφορα οριτζιναλ us made, στο σωμα και στο mojo...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, otto## είπε

κόντεψα να πνιγω με το γιαούρτι με τα imperial units

 

Το βάρος των κιθαρωνΕ το μετράμε ΠΑΝΤΑ σε imperial units.

 

 Τα κιλά είναι για πΣαρια,περτιΚαλια και κρΟμμυδια

  • Χαχα 6

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 Τα κιλά είναι για πΣαρια,περτιΚαλια και κρΟμμυδια

 

Λεμε και "πολλα κιλα παιχτης" ή "πολλα κιλα μ@λ@κ@ς"....

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Λεμε και "πολλα κιλα παιχτης" ή "πολλα κιλα μ@λ@κ@ς"....

οχι παντού. άμα μπεις στο τελεκαστερ φόρουμ λένε: "πολλές λίβρες μακακας" ή "την έχω πολλές ίντσες την...κιθάρα μου".

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου