Προς το περιεχόμενο

Τι τρώτε σήμερα/τώρα?


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, odis13 είπε

Στην Ασια τρωγεται κυριως για την θρεπτικη και οικονομικη του αξια ως αντικαταστατο πρωτεινης οπως ειπες, αλλα και για την υφη του

 

 

Βασικα ΟΛΑ τα ασιατικα  φαγητα με tofu φτιαχνονται και με κοτοπουλο ,και με μοσχαρι και με χοιρινο και με γαριδες....μια και η ΓΕΥΣΗ προερχεται σχεδον παντα απο τα ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ,τα λαχανικα και τη ΣΑΛΤΣΑ (με βαση την σογια που εχει τρομερα ισχυρη γευση) ή τον ΖΩΜΟ (να μιλαμε για τις ΣΟΥΠΕΣ που ειναι και το 60% της ασιατικης κουζινας) και η πρωτεϊνη ειναι απλά ...ο φορεας της (κατι για να...μΑΣΑΣ δηλαδη....)..

 

Ολη αυτη η φιλοσοφια (οπως και οι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ποσοτητες πρωτεϊνης μεσα σε ενα πιατο  σε σχεση με τον δυτικο κοσμο αλλά και την Μ.Ανατολη και Β.Αφρικη ) ειναι εντελως ξενες για την Ελληνικη παλετα...μια και η κουζινα μας εχει λιγα μπαχαρικα (μεχρι και 10-15 χρονια πριν το 99% των Ελληνων ειχε σπιτι του αλατι,πιπερι,ριγανι,κανα κιμυνο και  αντε και κανα μπουκοβο στο τσακιρ κεφι αλλα και σημερα δεν νομιζω το ποσοστο αυτο να εχει πεσει κατω απο το 80%) μεγαλα κομματια κρεατος  και γενικα θελει....ΧΡΟΝΟ στην παρασκευη (οποτε η γευση αναπτύσεται μεσα απο το αργο ψησιμο,πολλες φορες σε ΦΟΥΡΝΟ ,κατι που σχεδον δεν υπαρχει στην ασιατικη κουζινα, και οχι απο τους τονους μπαχαρικων και σογιας...)

 

Οποτε αν θελει καποιος να φτιαξει καποιο ασιατικο φαγητο με tofu αλλα δεν εχει ...tofu ...το πιο safe ειναι το κοτοπουλακι (και ειδικα το πλεον ΑΝΟΣΤΟ μερος του δηλ,το στηθος) 

 

Τωρα καποια πιο "δυνατα" tofu dishes οπως το fried tofu κτλ...καλο θα ηταν να μην τα επιχειρησετε γιατι απλα δεν υπαρχει στην Ευρωπη tofu τετοιας πΓιοτητας που να εκΣασφαλιζει οτι το φαγητο θα τρωγεται.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς σήμερα γίγαντες αφράτους αφράτους με χειροποίητο Κρητικό ξυδατο λουκανικάκι του πεθερού από γουρουνάκι που το είχε στα πούπουλα.

(Δεν ξαφρισα γιατί έχει ψοφόκρυο και πρέπει να δουλέψει το "φυσικό αέριο" :classic_tongue: )

 

 

IMG20210217145411.jpg

  • Like 4

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gmoukou είπε

1. Εμείς σήμερα γίγαντες αφράτους αφράτους με χειροποίητο Κρητικό ξυδατο λουκανικάκι του πεθερού από γουρουνάκι που το είχε στα πούπουλα.

 

2. Δεν ξαφρισα γιατί έχει ψοφόκρυο και πρέπει να δουλέψει το "φυσικό αέριο" :classic_tongue:

 

 

 

 

1. Με πέθανες πρώτη φορά. Τ Ε Λ Ε Ι Ο ....

 

2. Με πέθανες και δεύτερη. :classic_biggrin:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Με πέθανες και δεύτερη

 

Ευτυχώς τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά γιατί αλλιώς θα θρηνούσαμε θύματα

  • Like 1
  • Χαχα 3

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, θα έσταζα και λίγο μουστάρδα (ναι, μου αρέσει πολύ) στην άκρη του πιάτου, και θα βούταγα απαλά έναν έναν γίγαντα Γκρισίνο μέσα (να πιάσει λίγο στην άκρη μόνο), πριν τον φέρω στο στόμα για τα περαιτέρω ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Εγώ πάντως, θα έσταζα και λίγο μουστάρδα (ναι, μου αρέσει πολύ) στην άκρη του πιάτου, και θα βούταγα απαλά έναν έναν γίγαντα Γκρισίνο μέσα (να πιάσει λίγο στην άκρη μόνο), πριν τον φέρω στο στόμα για τα περαιτέρω ....

 

Έχω ήδη στην αναμονή τη πρόταση σου για μουστάρδα στη πέστο.

Αύριο το μεσημέρι θα πλατσουρισει και ο γίγαντας και το λουκανικάκι μιας και υπάρχει αποθεματικό.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εχετε καταστρεψει με αυτο το νημα.

Με αναγκασατε να μαριναρω τις μπριζολες,ετσι για αλλαγη και να βαλω να μουλιασω ρεβυθια.

Ειχα να φτιαξω ρεβυθια 5-6 χρονια.

Οσο παω γονατιζω.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αετός είπε

Βλέπω γενναίες μερίδες.

Κατά τ'άλλα,εμένα κράζατε,χτές.

 

Είπαμε, ένεκα του κρύου βρε.

Αλλά εδώ βέβαια μιλάμε για μια μόνο γενναία μερίδα γίγαντες, οχι πλήρες μενού για πρωταθλητές τριάθλου! :classic_biggrin:

  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου