Προς το περιεχόμενο

όταν μετράτε σε λίβρες παίρνω επίδομα σε bitcoins


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 οι μονάδες μέτρησης είναι συμφωνημένες για να συνεννοούμαστε

και επειδή είναι ορισμένες, ΘΑ συνεννοηθούμε. Το πολύ να χρειαστεί να κάνουμε έναν πολλαπλασιασμό ή μια πρόσθεση. Άρα, όλες οι μονάδες είναι καλές και δεν τίθεται θέμα καλυτεροτητας/βολικοτητας ενός συστήματος έναντι άλλου. Και γενικά δεν είναι όμορφο να βρίζουμε τις μονάδες των άλλων.

 

Αν μεγάλωσες και ζεις στην Αθήνα αλλά  όταν πιάνεις μια κιθάρα καταλαβαίνεις πόσες λίβρες είναι, ίσως έχεις υπερδυνάμεις. Γιατί είτε υπολογίζεις σε κιλά και πολλαπλασιάζεις με το 2,2 ή χειρότερα χαράμισες 2 σλοτς γνωστικής δεξιότητας για να πραγματοποιείς ΜΙΑ μέτρηση.

 

Κάποιοι πιστευουν ότι είθισται κάποια πράματα να τα μετράμε όπως "πρέπει". Αυτό το "πρέπει" είναι αντικείμενο της ιστορίας της τεχνολογίας (ή της επιστήμης) και όποτε με απασχόλησε για να το ψάξω, βρήκα ότι το ταδε επιλέχθηκε τυχαία ή "για ιστορικούς λογους". Τυχαίνει να γνωρίζει κανείς γιατί στις κιθάρες επικρατεί το imperial system? Υποθέτω ότι προκύπτει από τη γεωγραφική έδρα των κολοσσών του χώρου, αλλά δεν μου αρκεί, θέλω κάτι πιο πικαντικο.

 

ΥΓ. Δεν γνωρίζω επίσης αν τα αμερικανικά αυτοκίνητα που προορίζονται για Ευρώπη μετράνε την ταχύτητα σε mph. Γενικά, πως φέρνω Dodge Viper από Αμερική?

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, blue είπε

Τυχαίνει να γνωρίζει κανείς γιατί στις κιθάρες επικρατεί το imperial system? Υποθέτω ότι προκύπτει από τη γεωγραφική έδρα των κολοσσών του χώρου, αλλά δεν μου αρκεί, θέλω κάτι πιο πικαντικο.

 

Θα φτιάξω μουσακά το μεσημέρι. 

Αν έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού ή τεστ κοβιντ 72 ωρών έλα να φάμε. 

Φέρε και κάνα καλό κρασί όχι καμμία Δεμεστιχα.

 

2 λίβρες Pinot Grigio η Gewurtzstamminer ταιριάζει πολύ. 

 

Αν δε βρεις φέρε 34 ounces Ξυνομαυρο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, blue είπε

 

 

Κάποιοι πιστευουν ότι είθισται κάποια πράματα να τα μετράμε όπως "πρέπει". Αυτό το "πρέπει" είναι αντικείμενο της ιστορίας της τεχνολογίας (ή της επιστήμης) και όποτε με απασχόλησε για να το ψάξω, βρήκα ότι το ταδε επιλέχθηκε τυχαία ή "για ιστορικούς λογους". Τυχαίνει να γνωρίζει κανείς γιατί στις κιθάρες επικρατεί το imperial system? Υποθέτω ότι προκύπτει από τη γεωγραφική έδρα των κολοσσών του χώρου, αλλά δεν μου αρκεί, θέλω κάτι πιο πικαντικο.

 

 

πιθανότατα για τον ίδιο λόγο που τα αρώματα και ο χρυσός μετριούνται σε ουγγιές

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, blue είπε

 οι μονάδες μέτρησης είναι συμφωνημένες για να συνεννοούμαστε

και επειδή είναι ορισμένες, ΘΑ συνεννοηθούμε. Το πολύ να χρειαστεί να κάνουμε έναν πολλαπλασιασμό ή μια πρόσθεση. Άρα, όλες οι μονάδες είναι καλές και δεν τίθεται θέμα καλυτεροτητας/βολικοτητας ενός συστήματος έναντι άλλου. Και γενικά δεν είναι όμορφο να βρίζουμε τις μονάδες των άλλων.

 

Αν μεγάλωσες και ζεις στην Αθήνα αλλά  όταν πιάνεις μια κιθάρα καταλαβαίνεις πόσες λίβρες είναι, ίσως έχεις υπερδυνάμεις. Γιατί είτε υπολογίζεις σε κιλά και πολλαπλασιάζεις με το 2,2 ή χειρότερα χαράμισες 2 σλοτς γνωστικής δεξιότητας για να πραγματοποιείς ΜΙΑ μέτρηση.

 

Κάποιοι πιστευουν ότι είθισται κάποια πράματα να τα μετράμε όπως "πρέπει". Αυτό το "πρέπει" είναι αντικείμενο της ιστορίας της τεχνολογίας (ή της επιστήμης) και όποτε με απασχόλησε για να το ψάξω, βρήκα ότι το ταδε επιλέχθηκε τυχαία ή "για ιστορικούς λογους". Τυχαίνει να γνωρίζει κανείς γιατί στις κιθάρες επικρατεί το imperial system? Υποθέτω ότι προκύπτει από τη γεωγραφική έδρα των κολοσσών του χώρου, αλλά δεν μου αρκεί, θέλω κάτι πιο πικαντικο.

 

ΥΓ. Δεν γνωρίζω επίσης αν τα αμερικανικά αυτοκίνητα που προορίζονται για Ευρώπη μετράνε την ταχύτητα σε mph. Γενικά, πως φέρνω Dodge Viper από Αμερική?


 

ολοκληρωσες τη μουσικη σου παιδεια κ τις μεταφυσικες σου αναζητησεις κ ηρθε επιτελους η ωρα να ασχοληθεις με τα προβληματα αυτου του γηινου κοσμου. ΠΑΣΟΚ ΣΩΣΕ ΜΑΣ.

9 ώρες πριν, blue είπε

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το θέμα είναι βάρος δεν υπάρχει σεβασμός στη διαφορετικότητα, το ίδιο ισχύει και για τις διαστάσεις, τις ημερομηνίες dd/mm/yyyy και πολλά άλλα.

 

Το πιο πικάντικο είναι ότι αυτοί που έθεσαν το αυτοκρατορικό σύστημα παντρεύονταν τις αδερφές τους... έχει σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, blue είπε

οι μονάδες μέτρησης είναι συμφωνημένες για να συνεννοούμαστε

και επειδή είναι ορισμένες, ΘΑ συνεννοηθούμε. Το πολύ να χρειαστεί να κάνουμε έναν πολλαπλασιασμό ή μια πρόσθεση. Άρα, όλες οι μονάδες είναι καλές και δεν τίθεται θέμα καλυτεροτητας/βολικοτητας ενός συστήματος έναντι άλλου. Και γενικά δεν είναι όμορφο να βρίζουμε τις μονάδες των άλλων.

 

Κατα την γνώμη μου τίθεται θέμα. Στο S.I., όλα βγάζουν νόημα. Ξέρεις πχ ότι ένα Newton είναι η δύναμη που πρέπει να ασκηθεί σε σώμα μάζας ενός ΚΙΛΟΥ για να επιταχυνθεί κατά ένα ΜΕΤΡΟ ανά ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ εις το τετράγωνο. Άντε να κάνεις την ίδια εξίσωση αλλά με ουγγιές, πόδια, λίβρες,  pounds, μίλια κτλ, δεν θα βγάζει και τόσο νόημα. Κατανοώ τα κατάλοιπα άλλων εποχών αλλά θεωρώ αυτά τα παλιά συστήματα άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω, το ποστ μου είναι προφανώς χιουμοριστικό, αλλά το θέμα είναι υπαρκτό και συζητιέται συχνά ανάμεσα σε κιθαρίστες.

 

πχ https://www.strat-talk.com/threads/metric-v-imperial.218174/

 

εδώ δεν προχώρησε, δεν πειράζει.

 

φυσικά δεν θα λύσουμε τα των μονάδων, και φυσικά μας βολεύει το S.I. γιατί με αυτό μεγαλώσαμε. Αλλου μεγάλωσαν με ιντσες και λίβρες και τους φαίνεται μια χαρά "λογικος" τρόπος. Η κουβέντα δλδ σε ένα επίπεδο είναι σουβλάκι ή καλαμάκι, αλλά σε άλλο επίπεδο γίνεται κουβεντουλα :https://en.m.wikipedia.org/wiki/International_Bureau_of_Weights_and_Measures

 

@Lord_Goumis γράφεις ότι είναι σούπερ κατανοητό το "ανά δευτερόλεπτο στο τετράγωνο". Δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλό παράδειγμα για το point σου. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, blue είπε

και φυσικά μας βολεύει το S.I. γιατί με αυτό μεγαλώσαμε. Αλλου μεγάλωσαν με ιντσες και λίβρες και τους φαίνεται μια χαρά "λογικος" τρόπος. 

@Lord_Goumis 

 

 

Ίσα ίσα που στη καθημερινή ζωή μονο si δε χρησιμοποιούμε και δε μας βολεύει. Χρησιμοποιούμε μια μίξη μονάδων. To θέμα είμαι παραδοσιακό όπως έγραψες πιο πριν.

π.χ. λέμε πόσα άλογα είναι το αμαξι; πόσες θερμίδες έχει το φαι;

πόσα bar ή atm πίεση?

έχεις ακούσει κανένα ψυκτικό να μετράει τη θερμοκρασία σε κελβιν; ή λεμε ποτέ την ώρα σε δευτερόλεπτα;

 

Το imperial system είναι λογικό που επικράτησε για χρονια λόγω της βιομηχανικής επανάστασης.

 

Μάλλον εννοείς ότι μεγαλώσαμε με το μετρικο σύστημα.

 

Εν πάρει περιπτώσει, τι άλλο να πούμε πέραν αυτού που ήδη έγραψες;

 

Η ηλ. κιθάρα είναι αμερικλανική εφεύρεση. οι Αμερικλανοί μετράνε σε ιντσες και λίβρες.

 

Ποιο ακριβώς είναι το υπαρκτό πρόβλημα;

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα ότι είναι υπαρκτό πρόβλημα, αλλα υπαρκτό θέμα (συζήτησης).

μπορεί και όχι, προχωράμε.

 

edit: στο edit σου φαίνεται ότι είχες πράγματα να προσθέσεις στο thread. Μεγαλώσαμε με s.i. εννοώ στο σχολείο κάνουμε s.i. , στην καθομιλουμένη λέμε καίω ρεύμα που είναι σκέτο λάθος, δεν είναι καν παράδοση.

 

 

 

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου