Προς το περιεχόμενο

Δημοπρασίες στις Αγγελίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως θα ηταν πιο διασκεδαστικό να επαναφέρουμε τα σχόλια στις αγγελίες;

 

(Συγχωρέστε με για το off - topic αλλα δεν μπορούσα να το κρατήσω άλλο μέσα μου..)

  • Χαχα 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Μήπως θα ηταν πιο διασκεδαστικό να επαναφέρουμε τα σχόλια στις αγγελίες;

 

(Συγχωρέστε με για το off - topic αλλα δεν μπορούσα να το κρατήσω άλλο μέσα μου..)

Θα ήταν υπέροχο 😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tamtam είπε

Στο αντίστοιχο Νοιζ στο Βέλγιο, έχω αντιμετωπίσει τα εξής που μπορεί να συμβούν:

Περιπτώσεις:
α) ο καλύτερος πλειοδότης κάνει πίσω . Αποτέλεσμα: με κρεμάει γιατί δεν θα θελα να το πουλήσω στον αμέσως παρακάτω, γιατί η προσφορά του δεύτερου είναι πολύ πιο χαμηλή. Αρα δεν θα πρέπει να είναι δεσμευτικό το ναπουλήσω στον αμέσως καλύτερο.

β) δεν θέλω να πουλήσω σε έναν συγκεκριμένο μαλάκα που με έστησε στο παρελθόν και δεν ήρθε ποτέ να πάρει κάτι που είχε συμφωνήσει να πάρει. Το να έχει δικαίωμα αυτός να κάνει bιd σε ό,τι πουλάω, μπροεί να μου χαλάσει την πώληση. Πρέπει να έχω λοιπόν δικαίωμα να μην πυολησω αν δεν θέλω ή να σβήσω μια προσφορά.

γ) ενώ ΄κάποιος πλειοδοτεί, μου στέλνει PM κάποιος άλλος που προσφέρει το asking price και προτιμώ να το δώσω σε αυτόν.
 

δ) ενώ έχω κανονίσει να αγοράσω κάτι - βάσει της προσφοράς που έκανα ΚΑΙ προσωπικού μηνύματος που έστειλα, ο τύπος με ειδοποιεί ότι τελικά πουλήθηκε (σε κάποιον φίλο του; σε κάποιον που πήγε άμεσα και το πήρε; σε άλλο μέλος της μπάντας; άλλαξε γνώμη και δεν πουλάει; κλπ κλπ)

ε) πρόσφερα 100 ευρώ για το ταδε, ο πωλητής δεν επικοινωνεί μαζί μου γιατί περιμένει κι άλλες προσφορές, και εν τω μεταξύ, όσο περιμένω το βρίσκω 80 ευρώ. Πάω και το αγοράζω και πριν προλάβω να αποσύρω την προσφορά μου από τον πρώτο, εκείνη την αποφράδα μέρα ο πωλητής του πρώτου αποφασίζει να μου γράψει ότι ΟΚ, έλα πάρτο για 100 ευρώ. Τι γίνεται τότε; Πρέπει να το πάρω υποχρεωτικά; Κι αν δεν το πάρω, δεν γίνομαι μαλάκας;

στ) κάτι που συμβαίνει πολυ΄συχνά εκεί, είναι ο πωλητής να βάζει φίλους και γνωστούς του να ποντάρουν προσφορές, γαι να αυξήσει την τιμή. Δηλ. ενώ έχει βάλει αρχική τιμή εκκίνησης μηδέν ή πολυ΄χαμηλή, πχ. 20 ευρώ, πάω εγώ και ποντάρω π.χ. 50. Μέσα σε δυο ώρες έχουν έρθει άλλοι τρεις που ποντάρουν 75, 80 κλπ. Πολύ κοντά στην τιμή που θα μπορούσε να το πουλήσει φυσιολογικά . Δεν χτυπάω παραπάνω, γιατί με τόσα και λίγο παραπάνω το παίρνω καινούριο.
Τις επόμενες μέρες όμως, βλέπω ότι η αγγελία δεν φεύγει, το αντικείμενο δεν πωλείται κι ας έχει καλές πρσφορές. Αυτό σημαίνει ότι αυτοί που πόνταραν, απλά ήθελαν να ανεβάσουν την τιμή και όχι να το πάρουν.

Εν κατακλείδι Η γνώμη μου είναι αν επιλεχθεί τελικά να μπεί σύστημα με προσφορές, να μην είναι δεσμευτικό τίποτα. Ούτως ή άλλως, και προσφορές να υπάρξουν, όποιος θέλει κάτι, θα μπορεί να επικοινωνήσει απευθείας με τον πωλητή χωρίς να κάνει ποτέ προσφορά, σωστά;
Επιπλέον, στην περίπτωση των προσφορών, θα πρέπει ο πωλητής να κοιτάξει να επικοινωνήσει με όποιον (θεωρήσει ότι) πλειοδότησε με καλή προσφορά. Το οποίο περιπλέκει κάπως τα πράγματα. Συνήθως αυτός που ζητά κάτι θα έπρεπε να επιδιώκει την επικοινωνία.

Και κάτι ακόμα: αν μπει πιλοτικά (καλό έ; ) σύστημα προσφορών, θα πρέπει να δίνεται η δυνατότητα ο πωλητής να θέσει φιξ τιμή αν θέλει και όχι υποχρεωτικά σύστημα προσφορών. Όπως γίνεται π.χ. στο Reverb.com.
Αν υπάρξει αυτή η δυνατότητα, το να ορίζεις δηλ. φιξ τιμή αν το θες, στο κάτω κάτω, αν ψήνεται η διαχείριση να βάλει σύστημα προσφορών, ας το κάνει,  και βλέποντας κρίνει αν αποδίδει ή όχι.

 

Τα περισσότερα από τα ενδεχόμενα που περιγράφεις εδώ είναι άνθρωποι που συνεχώς αλλάζουν γνώμη. "Δεν θέλω να πουλήσω σε αυτόν", "έκανε πίσω ο πλειοδότης", "το βρήκα αλλού φθηνότερα" κλπ.

 

Είναι αυτονόητο πως εάν εφαρμοστεί σύστημα προσφορών θα πρέπει όλοι οι εμπλεκόμενοι να είναι ενήλικες, με την κυριολεκτική αλλά και με τη μεταφορική έννοια. Ο λόγος και οι πράξεις τους δηλαδή να έχουν βάρος, κύρος αλλά και συνέπειες.

 

Και επειδή υπάρχουν άπειροι καραγκιόζηδες όπως ξέρουμε, γι αυτό το λόγο θα πρέπει να πουν πολύ αυστηροί κανόνες και κατευθείαν ban σε όποιον τους παραβιάζει.

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα θα είναι σοβαροί αγοραστές και πωλητές, το μεγάλο μειονέκτημα θα είναι το κόστος διαχείρισης (είτε αποτιμάται σε χρόνο είτε σε πόρους και λοιπά). 

 

Συνεπώς θεωρώ πως η διαχείριση θα πρέπει πρώτα να σκεφτεί σε ποιούς απευθύνεται. Εάν θέλει σοβαρούς αγοραστές και πωλητές (οι οποίοι πιθανότατα είναι και πιο διατεθειμένοι να πληρώσουν και αντίτιμο για την καταχώρηση της αγγελίας τους καλύπτοντας μέρος ή το σύνολο του κόστους), ή απλώς το αφήνετε ως έχει και πάλι μία χαρά είναι αρκεί να ξέρεις με ποιους έχεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Μήπως θα ηταν πιο διασκεδαστικό να επαναφέρουμε τα σχόλια στις αγγελίες;

 

(Συγχωρέστε με για το off - topic αλλα δεν μπορούσα να το κρατήσω άλλο μέσα μου..)

 

Θα ήταν χρήσιμα τα σχόλια αλλά λίγοι κάνουν σωστή χρήση.

Οι περισσότεροι ρωτάνε πόσο κάνει και πόσο το αφήνεις αντι να το κάνουν σε πμ.

Και κάποιοι άλλοι παίζουν τον ρόλο διατίμησης και το υπουργείο εμπορίου.😄

Υπάρχουν περιπτώσεις που πουλάνε κιθάρες απο Τίμιο Κσύλο αλλά οι αγγελίες αυτες γερνάνε και αποσύρονται λόγω μηδενικού ενδιαφέροντος. Εκτος αν πρόκειται για υπόνοια απάτης που η διαχείριση αν το ψυλλιαστεί επεμβαίνει αρχικά ευγενικά (για την περίπτωση που ο πωλητής έχει άγνοια) και μετά με αποκλεισμό.

Οπότε πλάκα θα είχαν τα σχόλια μεν αλλά όπως φάνηκε και στο παρελθόν, λειτουργούσαν ανασταλτικά και αρκετοί φοβόντουσαν να ανεβάσουν αγγελίες μην τους πιάσουν στην καζούρα. Και οι περισσότεροι δεν ήταν απατεώνες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα περισσότερα που αναφέρεις δεν ισχύουν σύμφωνα με το αρχικό μου ποστ. Επίσης απαγορεύεται η συμμετοχή απο τους κανονισμούς σε άτομα κάτω των 18.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2021 στις 11:47 ΠΜ, yameth είπε

Όταν λήξει η δημοπρασία σε 12 μέρες, πουλάτε στον υψηλότερο πλειοδότη. 
Σε περίπτωση που κάποιος προσφέρει την Buy Now τιμή εν τω μεταξύ, αποσύρετε την αγγελία πριν λήξει και δεν εμφανίζεται ξανά. 

 

Οσοι μπουν στην διαδικασία θα πρέπει να δώσουν στον πλειοδότη. Δεν έχει "άλλαξα γνώμη" ή "την αποσύρω" επειδή δεν έπιασα όσα περίμενα, αν θελουμε να παίζουμε τίμια.

 

Ποια είναι η άποψη σας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yameth είπε

Τα περισσότερα που αναφέρεις δεν ισχύουν σύμφωνα με το αρχικό μου ποστ. Επίσης απαγορεύεται η συμμετοχή απο τους κανονισμούς σε άτομα κάτω των 18.


Ουπς, έχεις δίκιο!
(Εβαλα παραπάνω το αρχικό ποστ, αλλά δεν το ενσωμάτωσε σε μια απάντηση)

My bad, λοιπόν. Θεώρησα ότι ζητάς τις απόψεις μας γενικότερα και όχι αναγκαστικά μόνο επί των προτάσεών σου (12 μέρες, ηλικιακό όριο, δεσμευτικότητα αποδοχής της καλύτερης/αμέσως επόμενης προσφοράς κλπ)

Συμφορουμίτες, χωρίς παρεξήγηση, πάρακαλώ αγνοείστε ό,τι έγραψα σε προηγούμενα σχόλιά μου!

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν δεν υπάρχει κάποιου είδους δέσμευση δεν έχει νόημα η δημοπρασία. Δλδ γιατί να μπω στον κόπο και να χάνω το χρόνο μου να ποντάρω (ή ακόμα και να πουλάω) από τη στιγμή που δεν υπάρχει μια δικλείδα ασφάλειας; 

 

Όπως είπε ο Ηλίας πιο πάνω, paypal και παλι paypal, και διαφάνεια στα προφίλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ... δεν ξερω αν θα δουλεψει τοσο ευκολα, ειδικα στην αρχη, η οποια θα κρινει και το ολο εγχειρημα... Στην ουσια θελει να ειναι στα προτυπα του eBay. Αλλα ακομα και εκει ειναι δυσκολο, εχεις βεβαια ασφαλιστικες δικλειδες, πχ ratings πωλητη, πληθος συναλλαγων, paypal, απο την αλλη και σαν πωλήτης ειναι πιο ευκολο, και οσο λιγοτερα μπλεκουν πραγματα στην μεση, τοσο πιο ευκολο ειναι.

 

Δηλ, πριν πώ πχ εγω ναι ή οχι, κανοντας ενα decision tree, βαζω τα υπερ και τα κατα στην ακρη, και σαν πωλητης, και σαν αγοραστης και σαν διαχειριστης κτλ.

 

Επισης, ετσι μηπως διευκολυνθουν και οι υπερατλαντικοι και υπερειρηνικοι απατεωνες και βρουν πιο ευκολο πατημα να εκμεταλευτουντην διαδικασια κτλ; Ειναι και αυτοι στη μεση που εχουμε μπλεξει...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου