Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για εξωτερική κάρτα ήχου για μουσική παραγωγή;


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι δεν υποστηρίζει 5:1 δυο αυτοενισχυόμενα μονιτοράκια και τέλος...

 

τι το θες το surround σκοπεύεις να κάνεις παραγωγή σε home studio με 5:1 ή το θέλεις για άλλη χρήση (ταινίες κτλ)? 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

 

 

τι το θες το surround σκοπεύεις να κάνεις παραγωγή σε home studio με 5:1 ή το θέλεις για άλλη χρήση (ταινίες κτλ)? 

Τη θέλω και για ταινίες, όταν τη συνδέω σε desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να μας πείς περισσότερα για αυτό που θέλεις να κάνεις ώστε να μπορέσουμε να σε οδηγήσουμε σωστά.

Για παράδειγμα, θέλεις να ηχογραφείς μικρόφωνα ή και όργανα; Πόσα ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Τη θέλω και για ταινίες, όταν τη συνδέω σε desktop.

Γιατί να μην συνδέσεις στην onboard του desktop ένα 5.1 κατευθείαν; Να βλέπεις ταινίες θες, ή να επεξεργάζεσαι ήχο σε 5.1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panorios είπε

Καλησπέρα,

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να μας πείς περισσότερα για αυτό που θέλεις να κάνεις ώστε να μπορέσουμε να σε οδηγήσουμε σωστά.

Για παράδειγμα, θέλεις να ηχογραφείς μικρόφωνα ή και όργανα; Πόσα ταυτόχρονα;

καλησπέρα.

Ούτε μικρόφωνα, ούτε όργανα.

Μόνο το midi keyboard θα ενώσω και από κει και πέρα θα χρησιμοποιώ VSTs (μπορείς να ακούσεις το είδος μουσικής στα λινκς του προφίλ μου).

Από κει και πέρα την ήθελα και για 5.1 ήχο για ταινίες, να μην παίρνω άλλη κάρτα για αυτό..

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Γιατί να μην συνδέσεις στην onboard του desktop ένα 5.1 κατευθείαν; Να βλέπεις ταινίες θες, ή να επεξεργάζεσαι ήχο σε 5.1;

Για να βλέπω ταινίες μόνο το θέλω το 5.1.

Δε σε κατάλαβα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και χωρίς κάρτα να έχεις ήχο από τα vst, απλά θα εγκαταστήσεις τους drivers http://www.asio4all.com/

Αυτή είναι και η φθηνότερη λύση, από εκεί και πέρα θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με κάποιο καλό audio interface (latency) Και σίγουρα όσο καλύτερη κάρτα πάρεις τόσο καλύτερη θα είναι η ποιότητα του ήχου που θα πάρεις στο digital to analog conversion.

Εάν το keyboard που έχεις δεν έχει usb τότε μπορείς να πάρεις ένα interface με midi to usb ή κάποιο audio interface με τα βασικά.

Δεν γνωρίζω κάποιο interface που να δίνει δυνατότητα για 5.1 χωρίς πολλές εξόδους, ίσως η λύση να είναι κάποιο σύστημα 5.1 wifi. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Για να βλέπω ταινίες μόνο το θέλω το 5.1.

Δε σε κατάλαβα όμως...

Ο σταθερός σου έχει ήδη κάρτα ήχου στη μητρική. Αν στο πίσω μέρος εκτός από τις 3 υποδοχές των 3,5mm (ροζ, πράσινο, θαλασσί) έχει κι άλλες, τότε έχεις 5.1 και είσαι τυχερός. Αν όχι, τότε θες κάρτα ήχου.

 

Όμως. Εγώ θα έπαιρνα γι' αυτή τη δουλεία μια κάρτα τύπου soundblaster π.χ. https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-ixou/creative-karta-ixou-soundblaster-z_2568748

 

Γιατί οι επαγγελματικές κάρτες ήχου με 8 εξόδους ξεκινούν πάνω από 400, τουλάχιστον.

 

Επίσης, θα μπορούσες να πάρεις έναν αντάπτορα midi σε usb,

https://www.thomann.de/gr/swissonic_midiconnect_2.htm

αν το midi είναι το μόνο πρόβλημα, και να πας ακόμα και στη focusrite solo. Γενικά πάντως καλό είναι να μην πας πολύ χαμηλά σε κόστος. Οι drivers πρέπει να είναι στιβαροί και η καθυστέρηση χαμηλή. Αλλιώς, όπως είπε και ο @panorios, δεν χρειάζεται καν κάρτα ήχου εξωτερική.

 

Όλα εξαρτώνται από τον τρόπο που δουλεύεις.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5.1 στις μουσικές κάρτες ήχου δε δουλεύει το ίδιο με τις συμβατικές ή τις "gamer". Τα subwoofer εκεί συνδέονται σε στέρεο μορφή, με καλώδιο τύπου RCA και TRS. Τα μοντέρνα midi συνδαίονται με USB, δες το, γιατί ίσως να μη χρειάζεσαι καν κάρτα ήχου - και αν πάρεις μπορεί να σου κάνει τη ζωή δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panorios είπε

Μπορείς και χωρίς κάρτα να έχεις ήχο από τα vst, απλά θα εγκαταστήσεις τους drivers http://www.asio4all.com/

Αυτό το asio4all μου'χει κάνει "ζημιά" και στο τωρινό λαπτοπ που το έχω εγκαταστήσει.

Δεν έχω ήχο από κανένα άλλο πρόγραμμα όταν είναι ενεργό. Το'χω ψάξει πολύ και πάλι τίποτα! (αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο νήμα. Νομίζω κάπου είχα δει και εδώ ένα.)

16 λεπτά πριν, panorios είπε

Εάν το keyboard που έχεις δεν έχει usb τότε μπορείς να πάρεις ένα interface με midi to usb ή κάποιο audio interface με τα βασικά.

κάτσε, γιατί μπερδεύτηκα και γω. Το midi keyboard μου έχει USB αλλά είναι για να παίρνει ρεύμα από υπολογιστή. Από κει και πέρα πρέπει να το συνδέω με midi για να παίρνω ήχο από τα VSTs.

Έχω αυτό (νομίζω, γιατί δεν είμαι στην Αθήνα που το έχω να το τσεκάρω. Καταραμένος κορωνοϊός!)

https://m-audio.com/keystation-88-mk3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου