Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για εξωτερική κάρτα ήχου για μουσική παραγωγή;


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Έχω αυτό (νομίζω, γιατί δεν είμαι στην Αθήνα που το έχω να το τσεκάρω. Καταραμένος κορωνοϊός!)

https://m-audio.com/keystation-88-mk3

 

Μια χαρά είσαι μόνο με usb. Άρα, αγοράζεις όποια κάρτα γουστάρεις...

Minimum System Requirements

Windows 7

macOS 10.11

Available USB port

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Τα μοντέρνα midi συνδαίονται με USB, δες το, γιατί ίσως να μη χρειάζεσαι καν κάρτα ήχου - και αν πάρεις μπορεί να σου κάνει τη ζωή δύσκολη.

Έχω μπερδευτεί πολύ επειδή δεν είμαι μπροστά στον υπολογιστή μου όπως είπα, που είναι στην Αθήνα και γω είμαι αλλού, και μάλλον σας μπερδεύω και σας.

Αν θέλω να ενώσω το παραπάνω keyboard που είπα στο λαπτοπ μου θέλω 2 usb εισόδους στο λαπτοπ;

1 για το "ρεύμα" και 1 όπου θα ενώσω ένα midi to usb interface;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Αυτό το asio4all μου'χει κάνει "ζημιά" και στο τωρινό λαπτοπ που το έχω εγκαταστήσει.

Δεν έχω ήχο από κανένα άλλο πρόγραμμα όταν είναι ενεργό. Το'χω ψάξει πολύ και πάλι τίποτα! (αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο νήμα. Νομίζω κάπου είχα δει και εδώ ένα.)

κάτσε, γιατί μπερδεύτηκα και γω. Το midi keyboard μου έχει USB αλλά είναι για να παίρνει ρεύμα από υπολογιστή. Από κει και πέρα πρέπει να το συνδέω με midi για να παίρνω ήχο από τα VSTs.

Έχω αυτό (νομίζω, γιατί δεν είμαι στην Αθήνα που το έχω να το τσεκάρω. Καταραμένος κορωνοϊός!)

https://m-audio.com/keystation-88-mk3

 

 

Βασικά...

πολύ όμρφη η δουλειά σου.

Αν θεωρήσω ότι την έφτιαξες με ένα midi kbd και μόνο χωρίς κάποια άλλη σοβαρή κάρτα θεωρώ ότι ίσως για πολύ καιρό κολυμπάς σε βαθειά νερά με λάθος τρόπο, ευτυχώς με επιτυχία.

Το Usb στο kdb δεν είναι μόνο για ρεύμα. Είναι για να επικοινωνεί με τον υπολογιστή και να τρέχουν τα vst μέσω αυτού.

Αν όντως θελεις 5.1 σίγουρα χρειάζεσαι κάρτα με ανάλογες εισόδους σε αριθμό.

Κάρτα εσωτερική όπως soundblaster δεν μπορείς να πάρεις επειδή ήδη έχεις καταλήξει στο laptop.

Το asio4all σου χρειάζεται για να παρακάμψεις το σύστημα ήχου του υπολογιστή. 

Αν πάρεις κάρτα ήχου πχ focusrite θα έχει δικό της asio driver.

 

Γενικά χρειάζεσαι λίγο...τεχνικό διάβασμα. Ευτυχώς μουσικό...δεν σου χρειάζεται.

Πιστεύω όλοι εδώ θα σε βοηθήσουν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θες midi τότε. Θα φανεί η συσκευή στο πρόγραμμά σου, (cubase, finale, sibelius, dorico, ό,τι δουλεύεις) και επιλέγοντάς την ως είσοδο του vst κάνεις δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ @dimsonic  για τα καλά σου λόγια.

Ναι, από τεχνικά δεν τα πάω καθόλου καλά. Τις μουσικές αυτές τις έκανα μόνο με ένα midi keyboard και μια soundblaster X-Fi Platinum.

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το Usb στο kdb δεν είναι μόνο για ρεύμα. Είναι για να επικοινωνεί με τον υπολογιστή και να τρέχουν τα vst μέσω αυτού.

Εγώ νόμιζα ότι είναι μόνο για ρεύμα. ΑΝ όχι, γιατί δε μπορούσα να κοντρολάρω τα VSTs μου, παρά μόνο όταν το συνέδεσα και με το midi στην κάρτα ήχου μου;

 

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν πάρεις κάρτα ήχου πχ focusrite θα έχει δικό της asio driver.

Τελικά περισσότερο γι'αυτό μάλλον πρέπει να την πάρω ε; για να μπορώ να έχω και ήχο από άλλα προγράμματα που θέλω ταυτόχρονα με τα VSTs,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....χρειάζεσαι λίγο φροντιστήριο στα τεχνικά.

1. με ποιό πρόγραμμα θα ηχογραφείς?

2. Πόσα περίπου tracks έχεις σε κάθε κομμάτι

3. Εχεις φτιάξει μουσική 5.1?

4. Απλά σκοπεύεις ...μελλοντικά για 5.1? Εχεις πελάτες που θέλουν 5.1 ή απλώς θα σου άρεσε και θες να ασχοληθείς? Διότι καλό είναι σαν ιδέα αλλά ...τριπλασιάζει γενικά τον κόπο και το budget

5. Τι ηχεία μόνιτορ έχεις (ήδη). Τι θα πάρεις για να δουλέψεις 5.1

6. Πόσα χρήματα εκτός του λαπτοπ σκοπεύεις να ξοδέψεις και για πόσο καιρό θα θεωρήσεις ότι έβγαλαν τα λεφτά τους για να κάνεις κάποια επόμενη καλύτερη αγορά?

 

αυτές οι ερωτήσεις είναι κρίσιμες πιστεύω και για σένα και για όσους θελήσουν να σε βοηθήσουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Λοιπόν....χρειάζεσαι λίγο φροντιστήριο στα τεχνικά.

1. με ποιό πρόγραμμα θα ηχογραφείς?

2. Πόσα περίπου tracks έχεις σε κάθε κομμάτι

3. Εχεις φτιάξει μουσική 5.1?

4. Απλά σκοπεύεις ...μελλοντικά για 5.1? Εχεις πελάτες που θέλουν 5.1 ή απλώς θα σου άρεσε και θες να ασχοληθείς? Διότι καλό είναι σαν ιδέα αλλά ...τριπλασιάζει γενικά τον κόπο και το budget

5. Τι ηχεία μόνιτορ έχεις (ήδη). Τι θα πάρεις για να δουλέψεις 5.1

6. Πόσα χρήματα εκτός του λαπτοπ σκοπεύεις να ξοδέψεις και για πόσο καιρό θα θεωρήσεις ότι έβγαλαν τα λεφτά τους για να κάνεις κάποια επόμενη καλύτερη αγορά?

 

αυτές οι ερωτήσεις είναι κρίσιμες πιστεύω και για σένα και για όσους θελήσουν να σε βοηθήσουν

1. Nuendo.

2. αυτό τώρα... εξαρτάται... μπορεί να είναι και 50 αν σκεφτούμε ότι και για διαφορετικές τεχνικές των οργάνων (legato, staccato κτλ) χρειάζονται διαφορετικά όργανα στα VSTs και επομένως και περισσότερα tracks.

3. Όχι, και ούτε πρόκειται.

4. Το 5.1 όπως είπα το θέλω ΜΟΝΟ για να βλέπω ταινίες.

5. Δεν απαντώ. Χεχε (κάτι ηχειάκια της πλάκας έχω, ένα σύστημα 2.1 της Yamaha).

6. τα 180τόσο της Scarlet αρκετά μου φάνηκαν. Μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κατάλαβα ως συμπέρασμα από όλα είναι το εξής:

-Παίρνω τώρα την Scarlet για να μην έχω και πρόβλημα με το asio4all.

-Στο μέλλον όταν πάρω το καινούργιο desktop βάζω μια εσωτερική soundblaster για ήχο 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου